Jump to content

Κιχλιδες Για 44 Λιτρα Ενυδρειο


giannisss

Recommended Posts

κιχλιδες μπορει να βαλλω σε ενυδρειο 44 λιτρα ? και τι απαιτησεις εχουν ? επισης υπαρχουν καποιες που να μπορουν να μπουν εστω και οσο ειναι νεαρες ?

Link to comment
Share on other sites

Γραψε λίγο τις διαστάσεις και θα έχεις και τις κιχλίδες :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλως ηρθες στην αφρικη!!!

ριξε μια ματια εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=65556

για ταγκανικα κοχυλοψαρα αν βρεις

για μαλαουι ειναι πολυ μικρο!

ποιες ειναι η διαστασεις του ενυδρειου σου?

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να ερθω αφρικη αν και δεν το βλεπω λογω διαστασεων

οι διαστασεις ειναι χαλια ... 34 υψοςχ36χ36 .... ... σκεφτομουν για ενα η καλυτερα δυο ψαρακια ... μικρα απλα να τα εχω να ασχολουμαι ...

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

Ενα χαρέμι 4-5 ψαράκια neolamprologus mulltifasciatus κοίτα εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=61115#entry550987

Καλή επιτυχία

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

και εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=37916

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις πως ξεχωριζω το αρσενικο με το θηλυκό ? λεει οτι πρεπει να ειναι ποιο μεγαλο το αρσενικο αλλα πρεπει να τα παρω σε τελικο μεγεθος ?

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βρεις στις αγγελιές ένα διαπιστωμένο χαρεμάκι απο κάποιο χομπίστα που τα εχει ξεχωρίσει, θα πάρεις 4,5 μικρά και θα έχεις μεγάλες πιθανότητες να έχεις και αρσενικά και θηλυκά.

:)

Link to comment
Share on other sites

Όταν είναι μικρα δεν μπορείς να ξεχωρίσεις το φύλλο. Για αυτο παίρνεις περισσότερα για να σου βγει χαρεμακι και μετα βγάζεις τα περισσευουμενα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πουλενε διαφοροι χομπιστες.

Αμα ψαξεις εχει.

Οπως εψαχνα ειδα καποιες

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλοι μου σας ευχαριστω για τις πληροφοριες ... θα κοιταξω ... κατι αλλο το ενυδρειο εχει υποστρωμα και απο πανω χαλικι , να το βγαλω ? υπαρχει περιπτωση να το σκαψουν ?? εχω δυνατοτητα και να βαλλω αραγωνιτη και να παω να παρω απο παραλια αμμο ... τι θα ηταν καλυτερο ?? καπου διαβασα οτι το ασπρο (αραγωνιτης) αντανακλα και τα στρεσάρει.... πετρες να βαλλω μονο για αισθητικους λογους ?

απο κοχυλια επειδη δεν μου αρεσουν οπτικα να τα βαλλω κατω απο τις πετρες ( να δημιουργησω σπήλια και να τα βαλλω μεσα ?)

και ποσα σε αριθμο κοχυλια χρειαζονται ??

τελος τα multi ειναι ωραια ψαρακια αλλα υπαρχει ισως κατι το οποιο να ειναι σε ιδιο μεγεθος για να εχω μια επιλογη η ειναι τα μικροτερα ?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω απο οσα εχω διαβασει οτι ειναι η μικροτερη νανοκιχλιδα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλοι μου σας ευχαριστω για τις πληροφοριες ... θα κοιταξω ... κατι αλλο το ενυδρειο εχει υποστρωμα και απο πανω χαλικι , να το βγαλω ? υπαρχει περιπτωση να το σκαψουν ?? εχω δυνατοτητα και να βαλλω αραγωνιτη και να παω να παρω απο παραλια αμμο ... τι θα ηταν καλυτερο ?? καπου διαβασα οτι το ασπρο (αραγωνιτης) αντανακλα και τα στρεσάρει.... πετρες να βαλλω μονο για αισθητικους λογους ?

απο κοχυλια επειδη δεν μου αρεσουν οπτικα να τα βαλλω κατω απο τις πετρες ( να δημιουργησω σπήλια και να τα βαλλω μεσα ?)

και ποσα σε αριθμο κοχυλια χρειαζονται ??

τελος τα multi ειναι ωραια ψαρακια αλλα υπαρχει ισως κατι το οποιο να ειναι σε ιδιο μεγεθος για να εχω μια επιλογη η ειναι τα μικροτερα ?

Τα multies θέλουν δυο πράγματα. Αμμο και κοχύλια. Σκάβουν συνέχεια μέχρι να σου κάνουν το ενυδρείο εργοτάξιο και θέλουν οπωσδήποτε πολλά κοχύλια, αφού έκεί ζουν και αναπαράγονται.

:)

Link to comment
Share on other sites

πετρες να βαλλω μονο για αισθητικους λογους ?

δεν θελουν να κρυβονται ?? η κρυβονται μεσα στα κοχυλια

και ποσα σε αριθμο κοχυλια χρειαζονται ??

τελος τα multi ειναι ωραια ψαρακια αλλα υπαρχει ισως κατι το οποιο να ειναι σε ιδιο μεγεθος για να εχω μια επιλογη η ειναι τα μικροτερα ?

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπαν άμμο και κοχύλια οπωσδήποτε!

Αν θες μπορείς να βάλεις και πέτρες αλλά τα κοχύλια θα προτιμούν

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου !!

οποτε τωρα μενει να βρω multy ...

υπαρχει αντι για multy κατι αλλο για τα λιτρα μου εαν δεν βρω η ειναι μονοδρομος ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πρότεινα κάτι άλλο φίλε μου. Μην ανησυχείς για τα μούλτις, δεν πρόκειται να σε απογοητεύσουν. ;)

Link to comment
Share on other sites

δεν φοβαμαι οτι θα με αποφοητευσουν αν και δεν τα θεωρω και τις ποιο ομορφες κιχλιδες , τα θελω για παρεα ... το εχω στο γραφειο το ενυδρειο και γιαυτο ... θα ψαξω να βρω κανενα σαλιγκαρι αλλιως θα βγαλω την κοπελια σημερα βολτα .... για σαλιγκαρια ! παιζει να ειμαι ο μονος πελατης που θα παρει τα σαλιγκαρια σπιτι του .... :bigemo_harabe_net-74:

απο φυτα σκεφτομαι να βαλω αυτα που ειναι σαν φυκια ( δεν θυμαμαι ονομα ) ελπιζω να μην εχω θεμα επειδη δεν εχω υποστρωμα ... ααα και κατι αλλο εχω βαλει ενα πολυ ψιλο χαλικι , να τους βαλλω και αραγωνιτη η το χαλικι φθανει ¨? το λεω γιατι ο αραγωνιτης ειναι ποιο λεπτος ....

εν αναμωνη λοιπον να βρω multies ! και σαλιγκαρια ! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Τo φυτo ονομαζεται valisneria ( υπαρχουν διαφορετικα ειδη ) και μπορεις να το φυτευσεις χωρις υποστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να χρησιμοποιησεις και χαλαζιακη αμμο ή αμμο απο θαλασσα ( χρειαζεται καλο πλησιμο ΄ισως και βρασιμο για απολυμανση) .

Link to comment
Share on other sites

μαλλον αραγωνιτη θα χρησιμοποιησω ... διαβασα οτι κανει και εχω μπολικο ... μου αρεσει και σε εμφανιση οποτε θα ειναι μια χαρα ! σε ευχαριστω για την συμβουλη !

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον φιλε Σωκρατη θα επισκευθω συντομα το εν λογω μαγαζι !! αν και με τετοια γκαμα κοχυλιων δεν ξερω τι να διαλεξω ... παρολαυτα τα κοχυλια απο οτι ειδα εχουν ενα ειδος λουστρου πανω ... ισως αυτα τα κανει ποιο ισχυρα μεσα στο νερο αλλα αυτο δεν μπορει να αποτελεσει κινδυνο για την ποιοτητα του νερου ?? εννοω λογω ουσιων ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...