Jump to content

Με Κολησατεε!!


Giorgos Kk

Recommended Posts

Με τοσα ενυδρεια που βλεπω και απο τι καθησα και εψαξα και επειδι οι καιροι ειναι δυσκολοι το σκευτομαι για 200λιτρο(και δεν νομιζω να το παρω μιας και δεν μπορω να βαλω πιρανχας).....εχω το 60ρι ομως που σκευτομαι για reef :bigemo_harabe_net-82: εγω δει ενυδρεια σαν τα δικα μου λιτρα και εχω ξετρελαθει....απο μηχανηματα ομως και τετοια δεν ξερω οποτε θελω εδω την βοηθεια σας!!

το φιλτρο ειναι εξωτερικο στο καπακι...τι χρειαζεται να παρω??ποσο θα στοιχισουν ολα? χρειαζονται ειδικες λαμπες??και τι μηχανηματα και ποσο και αυτα?αλλαγες στο θαλλασινο κανουμε??στο θεμα συντηρηση θελει κατι ιδιαιτερο??

συγνωμη αν καποια ερωτηση ειναι χαζη αλλα δεν ξερω τιποτα :bigemo_harabe_net-126: στο ενυδρειο σκευτομαι να βαλω ζωντανο βραχο και αν μπορω να βαλω κανα κοραλι και 2 νεμο(δεν ξερω την αρκιβη ονομασια τους :bigemo_harabe_net-81: )περιμενω την βοηθεια σας...νομιζω οτι συμφερει για reef παρα για καινουριο ενυδρειο και 200 λιτρα..

ευχαριστω!! :bigemo_harabe_net-134:

Έγινε επεξεργασία - Giorgos Kk
Link to comment
Share on other sites

πολυυυυυ χαλαρα κανα 1000ρικο θα χρειαστεις.

Link to comment
Share on other sites

ακομη και αν παρεις φτηνο κινεζικο εξοπλισμο σε σκιμερ ,κυκλοφορητες κλπ,μαζι με ρεφρακτομετρο αλατι,τεστ,ολα τα παρελκομενα,αραγωνιτη,ζωντανο βραχο,οσμωση για νερο κλπ....αντε δεν θα θελεις 1000 θα θελεις 800....

Link to comment
Share on other sites

το εχουμε κουβεντιασει πολλες φορες αυτο το θεμα.ψαξτο εδω μεσα.εκτος απο χρημα το θαλασσινο θελει και ασχολια, διαβασμα κλπ.δεν ειναι και τοσο απλο.ψαξε να διαβασεις.,

Link to comment
Share on other sites

τελικα απο τι εψαξα και σε e-shop καπου εκει βγαινει...αρα δεν συμφερει καθολου.... :bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

για 1000 ευρω δεν το κοβω ... και αν πιασει ποτε την τιμη αυτη ισως μαζι με τα ζωντανα μετα απο χρονια ... θα χρειαστεις 4-5 κιλα βραχο μεσα απο αγγελιες μπορεις να βρεις με 3-6 ευρω το κιλο ... εγω σου λεω με 6 αρα 30 ευρω ο βραχος αραγωνιτη βαλε 3 κιλα 3 ευρω ... βαλε ενα φιλτρακι που εαν πας σε εσωτερικο θα θες κανα 20αρικο αντε 30 , κυκλοφορητες θες 30 ευρω ρεφρακτομετρο απο e-bay 20 ευρω αλατι 10 ευρω και το τρεχεις ! εαν θες κοραλλια τοτε θα θες ενα φωτιστικο αυτο θα σου παει περι τα 100 ευρω με λαμπες αντε 110 ... απο εκει και περα εχει να κανει με οτι παραπανω παρεις ...εαν παρεις και ενυδρειο ανεβαινει η τιμη ... σκιμμερ με 50 ευρω κατι φθηνο εαν θες να στοκαρεις πολυ 150 ευρω ... 1000 ευρω νομιζω ειναι πολλα !

καλη συνεχεια !

Link to comment
Share on other sites

Μην απογοητευεσαι φιλε γιωργο! :thumbup:

Ειναι πολυ ομορφο το θαλασσινο για να τα παρατησεις ετσι ευκολα :)

Αν μου επιτρεπεις να σου δωσω μια ταπεινη συμβουλη.

Κατσε διαβασε πως θελεις να στησεις το ενυδρειο σου..αν θα κανεις sump,αν θα το δουλεψεις με εξωτερικο φιλτρο,αν θα κανεις

τρυπα η' εξωτερικη υπερχειληση,τι ειδους reef θελεις κτλ κτλ

Οταν καταληξεις τι θες να κανεις και πως,τοτε ξεκιναμε με το τι θα χρειαστεις και ποσο θα σου κοστισει.

Εχει δικιο και ο κωστης αλλά και ο γιαννης....ανετα μπορει να σου παει 1000αρικο αλλά ανετα και 600αρικο.

Λιγοτερα νομιζω πως θα ειναι δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο..εξαρταται απο το τι θες να κανεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...