Jump to content

Νέο Μονομαχοενυδρειο ....


Crowntail8

Recommended Posts

ειμαι εδω και περιπου ενα χρονο στο χωρο . αποφασισα να κανω ενα βημα παραπανω και χρειαζομαι την βοηθεια ολων σας !! εχω ασχοληθει αποκλειστικα με μονομαχους , zebra snails και γαριδες amano σε φυτεμενο ενυδρειο . εχω αποφασισει να προχωρησω στην αγορα του εξης ενυδρειου : sera biotop led cube 130 xxl !!! καταρχην θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις απο που μπορω να το προμηθευτω ?!! (εστω και σε προσωπικο μνμ ) . μετα θα ηθελα να ρωτησω λογω τοθ μεγαλου ογκου του ενυδρειου αν μπορει να συνδυαστει με καποιο αλλο ειδος ψαριου ? εχω δει πολλες φορες τετρα με μονομαχους ή με κορυ ... επισης σε φυτεμενο ενυδρειο τετοιου ογκου μπορω να προσθεσω θηλυκου μονομαχους και αν ναι ποσους ? ειμαι ανοιχτος σε προτασεις και ιδεες τοσο στα ψαρια που θα προσθεσω στο ενυδρειο οσο και σε αλλους οργανισμους οπως σαλιγκαρια και γαριδες ... τελος , εκτος απο valisneries , annubies και μπαλες αλγης αν εχετε να προσθεσετε καποιο ευκολο φυτο !!!

 

σας ευχαριστω πολυ !!

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με την ψαροσυνθεση ειναι αναλογα τον χαρακτηρα του ψαριου!εγω ειχα πριν ενα χρονο ενα αρσενικο μονομαχο με 2 θυληκες σε 30 λιτρα χωρις κανενα προβλημα!!για φυτα θα μπορουσες να βαλεις καμπομπα..κερατοφυλλο..και καποια αλλα ευκολα φυτα που μου ξεφευγουν τωρα...προσθεσε και ξυλο και φυλλα απο πλατανο (καθαρα)για να το κανεις οπως εκει που ζουν αυτα τα ψαρια!πιστευω θα δειξει πολυ και σε αυτα τα λιτρα ;)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε γιωργο !! θα ηθελα ιδεες και απο αλλα ατομα ομως ...

σαν πρωτη σκεψη σκεφτομαι να τοποθετησω 10 αμανο γαριδες , 5 corydoras , κοπαδι neon tetra , 4 female betta , 1 male betta , 4 siamese algae eater και μερικα zebra snails !!! πιστευω οτι λογω του υψους που εχει το ενυδρειο μπορουν να προστεθουν αυτα τα ειδη χωρις προστριβες ... οσον αφορα τα νουμερα διορθωστε με αν καπου εχω μεγαλο πληθυσμο ... να υποθεσω οτι τελευταιος πρεπει να μπει ο μονομαχος ? κατω σκεφτομαι να βαλω ενεργο υποστρωμα και απο πανω ψιλο χαλικι με μια στρωση αμμου !! απο φυτα θα βαλω ριζες mopani , anubia , green cabomba ,valisneria , delta arrowhead , grasswort και μπαλες αλγης !! θα χρειαστω κατι σαν αναβραζον δισκια με διοξειδιο του ανθρακα για καποιο απο αυτα τα φυτα ? ειναι καποιο απο αυτα δυσκολα ?

περιμενω ιδεες αλλα και διορθωσεις !!

σας ευχαριστω !!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε γιωργο !! θα ηθελα ιδεες και απο αλλα ατομα ομως ...

σαν πρωτη σκεψη σκεφτομαι να τοποθετησω 10 αμανο γαριδες , 5 corydoras , κοπαδι neon tetra , 4 female betta , 1 male betta , 4 siamese algae eater και μερικα zebra snails !!! πιστευω οτι λογω του υψους που εχει το ενυδρειο μπορουν να προστεθουν αυτα τα ειδη χωρις προστριβες ... οσον αφορα τα νουμερα διορθωστε με αν καπου εχω μεγαλο πληθυσμο ... να υποθεσω οτι τελευταιος πρεπει να μπει ο μονομαχος ? κατω σκεφτομαι να βαλω ενεργο υποστρωμα και απο πανω ψιλο χαλικι με μια στρωση αμμου !! απο φυτα θα βαλω ριζες mopani , anubia , green cabomba ,valisneria , delta arrowhead , grasswort και μπαλες αλγης !! θα χρειαστω κατι σαν αναβραζον δισκια με διοξειδιο του ανθρακα για καποιο απο αυτα τα φυτα ? ειναι καποιο απο αυτα δυσκολα ?

περιμενω ιδεες αλλα και διορθωσεις !!

σας ευχαριστω !!!

Χαλικι και στρωση αμμου το ξεχνας γιατι η αμμος με τον καιρο θα χαθει λογο μικρης κοκκομετριας.

Τα φυτα που σου εχω σημειωσει με κοκκινο ποια ειναι?

Για το co2 που λες εκτος απο τα φυτα που δεν ξερω,τα αλλα δεν χρειαζοναι τιποτα,αλλα αν θες να βαλεις στα λιτρα σου δεν θα κανουν τιποτα οι ταμπλετες co2.Βεβαια δεν μας εχεις πει και τι φωτισμο εχει το ενυδρειο σου.

Οσο για τα ψαρια,δεν μπορω να σου πω πολλα γιατι δεν εχω δοκιμασει μονομαχο με αλλα ψαρια,μπορει να παει μπορει και οχι.

Τα sae γιατι τα θες?

Link to comment
Share on other sites

τα sae θελω να τα τοποθετησω γιατι στα 130 λιτρα που ειναι το ενυδρειο δεν θα μου αρεσε να φαινετε αδειο αλλα και λογω της δουλειας που κανουν ... θελω αμμο επειδη εχω διαβασει για τα κοριντορας οτι προτιμουν την αμμο αν δν κανω λαθος ... τα φυτα που μου κοκκινησατε ειναι σαν γρασιδι στο ματι ... εχει led φωτισμο γι αυτο αναγκαστικα να γραψω και την μαρκα παραπανω ωστε αν υπαρχει καποιο θεμα να μην προχωρησω στην αγορα !! ωραια αρα μαλλον δν θα μου χρειαστει το διοξειδιο !! σαν πληθυσμος σου ακουγονται ολα καλα ? ασχετο ... ισχυει οτι οι crowntail ειναι λιγο πιο επιθετικοι απο τα αλλα ειδη betta ?

Link to comment
Share on other sites

Τα γρασιδια θελουν co2 και πολυ καλο φωτισμο,οπωτε τα λεντ δεν ξερω αν θα σου δουλεψουν.

Τα σαε δεν σου χρειαζονται,ασε που γινονται και τερατα.

Η αμμο σου λεω οτι θα χαθει λογο μικρης κοκκομετριας και θα παει κατω απο το χαλικι και μετα θα εχεις προβληματα,θα πρεπει να διαλξεις η χαλικι με υποστρωμα η σκετη αμμο.

Link to comment
Share on other sites

Τα γρασιδια θελουν co2 και πολυ καλο φωτισμο,οπωτε τα λεντ δεν ξερω αν θα σου δουλεψουν.

Τα σαε δεν σου χρειαζονται,ασε που γινονται και τερατα.

Η αμμο σου λεω οτι θα χαθει λογο μικρης κοκκομετριας και θα παει κατω απο το χαλικι και μετα θα εχεις προβληματα,θα πρεπει να διαλξεις η χαλικι με υποστρωμα η σκετη αμμο.

:bigemo_harabe_net-64: αυτο με την αμμο μου εχει τυχει και εμενα...και μετα για να αφησω μονο αμμο ηταν ολοκληρη διαδικασια...βαλε κατευθειαν αμμο και θα ειναι μια χαρα ;)

Link to comment
Share on other sites

οκ θα βαλω μονο αμμο τοτε ... μπορω να βρω μαυρη αμμο ? να κανω διχρωμια ?!! θα κοιταξω την εκδοση του ενυδρειου με τις κανονικες λαμπες λοιπον οσον αφορα τον φωτισμο ... καντε μ ενα λινκ με ενα συστημα co2 οχι αυτοσχεδιο και οσο πιο ευκολο στην χρηση παρακαλω .... τελος οσον αφορα τα σαε οταν λεμε τερατα τι μηκος φτανουν ?

Link to comment
Share on other sites

αν δω οτι με δυσκολευει κατι με το συστημα co2 απλα δν θα βαλω γρασιδι !! και κατι τελευταιο στα λιτρα αυτα θα δοκιμαζατε να βαλετε και δευτερο αρσενικο betta ή οχι ?

Link to comment
Share on other sites

αν δω οτι με δυσκολευει κατι με το συστημα co2 απλα δν θα βαλω γρασιδι !! και κατι τελευταιο στα λιτρα αυτα θα δοκιμαζατε να βαλετε και δευτερο αρσενικο betta ή οχι ?

εγω θα το δοκιμαζα σιγουρα...αν το ενυδρειο ειναι φουλ φυτεμενο με κρυψωνες υπαρχει μια περιπτωση να μην υπαρξουν προβληματα....απλα δεν θα εφαζα θυληκες..θα γινοταν πολεμος εκει μεσα!!

Link to comment
Share on other sites

ok !! απαντα μια και στο παραπανω αν γνωριζεις .... :P

Link to comment
Share on other sites

Aντι για τα sae, θα σου προτεινα να βάλεις 2 ancistrus sp3, φτάνουν κοντά στα 11 εκατοστἀ, ειναι φάτσες :D και σίγουρα αν βάλεις αγγελία θα υπάρχει κάποιος απο εδώ να σου δώσει απο αναπαραγωγές του.

Τωρα για την υπόλοιπη ψαροσύνθεση, δεν ξέρω αν ειναι καλή ιδέα να βάλεις τόσους πολλους θυληκούς μονομάχους, αλλά δεν ξέρω πολλά για το θέμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μου αρεσει η ιδεα με τα ancistrus !! εχεις καποιο αλλο ειδος ψαριου να προτεινεις που μπορει να παρει την θεση των θηλυκων μονομαχων ?

Link to comment
Share on other sites

To θέμα ειναι ο χαρακτήρας του μονομάχου σου... γενικά πως τον έχει κοψει, ειναι επιθετικός ή ήρεμος; Επίσης πές μα λίγο τί μετρήσεις ἐχει το νερό σου, για να μιλήσουμε για ψαροσύνθεση πρέπει να ξέρουμε και πού κυμαίνεται το ph σου. Και εξαρτάται και εσένα τι σου αρέσει, χρώματα και κίνηση, πας σε κοπαδόψαρα, η αν θες πιο πολύ χαρακτήρα και όχι τοσο στρίγμωμα στο ενυδρείο, πας σε κἀποιο χαρεμάκι νανοκιχλίδας, τα λίτρα σου σε παίρνουν.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο δν εχει αγοραστει ακομα ... οποτε δν εχω και μετρησεις !!! δν μου αρεσουν οι κιχλιδες !! μου αρεσουν τα κοπαδοψαρα γενικα αν και δν ξερω πολλα !! γι αυτο κανω αυτην την συζητηση ωστε να ξερω τις αναγκες του καθε ειδους ψαριου για να εχουμε ενα καλο αποτελεσμα ... τοσο οπτικα αλλα να ειναι ενταξει και τα ψαρια !! μου αρεσει να φτιαξω ενα μικρο βιοτοπο και οχι απλα να στολισω το σαλονι μ γι αυτο θελω και την βοηθεια σας με ιδεες ... αν εχεις κατι στο μυαλο σου σε κοπαδοψαρο πες μου ... οχι μονο ενα ειδος αλλα και αλλο ... ο μονομαχος ειναι ηρεμος γενικα αλλα δν σκοπευω να χαλασω το παλιο μ ενυδρειο ... σκοπευω να παρω καποιον αλλο betta για το νεο !! περιοριζομαι να ειμαι σε ph κοντα στου μονομαχου για να σε βοηθησω ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...