Jump to content

Αλλαγη Νερου Για Γκαπυ


Recommended Posts

λοιπον εχω το ενυδρειο μου και τρεχει 5 μερες
και επεειδη ειναι καπως μικρο θελω να κανω συχνες και σωσες αλλαγες νερου τετοιες ετσι ωστε να μην παρουαζονται μεγαλες μεταβολες και παθουν τπτ τα γκαπακια μου


σας παρακαλω πολυ θελω να μου πειτε ακριβως βημα-βημα τι πρεπει να κανω για καθε αλλαγη


(δεν εχω ουτε βαρελι ουτε τιποτα)


ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου ειναί στρωμενο;

Link to comment
Share on other sites

Εκανα καποιες ερωτησεις στο αλλο σου θεμα, σε παρακαλω απαντησε.:-)

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τις αλλαγες νερου συνηθως κανουμε καθε εβδομαδα ενα 30% με καποιο αντιχλωριο.

Link to comment
Share on other sites

εχω προβλημα
στο ενυδρειο το θερμομετρο δειχνει 29 βαθμους τι να κανω???
δεν εχω θερμοστατη επειδη εχει πολυ ζεστες μερες !! βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Βαλε ενα ανεμηστηρακι να χτυπα την επιφανεια του νερου απο πανω. Ο θερμοστατης ειναι για να ζεσταινει το νερο μονο και τωρα το καλοκαιρι συνηθως δεν λειτουργει ποτε και ας ειναι στην πριζα αρκει βεβαια να μην τον εχεις ρυθμιση στο μαξιμουμ.

Link to comment
Share on other sites

πφ
τωρα θα βαλω να χτυπαει κρυος αερας το νερο
εχω και την αεραντλια για να ανεονεται το νερο
ευχαριστω για την αμεση ανταποκρηση :)

Link to comment
Share on other sites

Νασε καλα:-)

Link to comment
Share on other sites

Λες οτι το ενυδρειο τρεχει 5 μερες...με ποιον τροποτο εστρωσες και ποιες ειναι οι μετρησεις σου?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το εχω πει παρα πολλες φορες και ολοι μου λετε πως ειναι αδυνατον :)

ΛΟΙΠΟΝ πηρα βακτυρια και aquatan και τα αφησα να τρεχουν για 4 μερες
υστερα εκανα μετρησεις και ειχα 0 νιτρωδη και αμωνια 0
και τωρα εχω νιτρικα 5
δεν το εχω μπολιασει

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αδυνατο φιλε μου,υπαρχουν βακτυρια που μπορεις να βαλεις ψαρι μετα απο 24 ωρες αν κανεις σωστα τα βηματα.

Με τι τεστ μετρας?

Link to comment
Share on other sites

Αποστολη, δεν ειναι θεμα των σκευασματων που μετρας τοσο νωρις νο3 γιατι αν το ενυδρειο σου ηταν καινουργιο δεν θα ειχες το ιδιο αποτελεσμα. Να αναφερεις οτι το ενυδρειο σου ηταν ξαναχρησημοποιημενο γιατι υπαρχει μεγαλη διαφορα.;-)

Link to comment
Share on other sites

Αποστολη, δεν ειναι θεμα των σκευασματων που μετρας τοσο νωρις νο3 γιατι αν το ενυδρειο σου ηταν καινουργιο δεν θα ειχες το ιδιο αποτελεσμα. Να αναφερεις οτι το ενυδρειο σου ηταν ξαναχρησημοποιημενο γιατι υπαρχει μεγαλη διαφορα.;-)

Δηλαδη?Δεν καταλαβα ρε παιδια,μπερδευτικα...

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο το βρηκε στα σκουπιδια αρα ηταν ξαναχρησημοποιημενο και εφοσον εχει κανα δυο γκαπακια για αρχη δεν επιβαρυνεται το ενυδρειο αισθητα με πολλους ρυπους και αυτη η βιολογια που υπαρχει στις επιφανειες απο οτι φαινεται βοηθα την ολη κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Εν ολιγης οτι σκευασμα και να κανουμε χρηση δεν μετραμε ποτε απο την πρωτη εβδομαδα νιτρικα.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο το βρηκε στα σκουπιδια αρα ηταν ξαναχρησημοποιημενο και εφοσον εχει κανα δυο γκαπακια για αρχη δεν επιβαρυνεται το ενυδρειο αισθητα με πολλους ρυπους και αυτη η βιολογια που υπαρχει στις επιφανειες απο οτι φαινεται βοηθα την ολη κατασταση.

Σιγουρα τα 2 γκαπυ δεν εχουν πολλους ρυπους.Απλα δεν καταλαβα για το ξαναχρησιμοποιημενο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Εννοω οτι στα σκουπιδια δεν βρισκουμε καινουργια ενυδρεια, απλα καποιος δεν το εκανε χρηση ποια και το πεταξε. Αυτο το ενυδρειο ειχε καποια βιολογια ηδη οποτε με το που το εβαλε παλι ο φιλος μας εν λειτουργια ειναι φυσιολογικο να μετρηση μετα απο λιγες μερες νιτρικα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοω οτι στα σκουπιδια δεν βρισκουμε καινουργια ενυδρεια, απλα καποιος δεν το εκανε χρηση ποια και το πεταξε. Αυτο το ενυδρειο ειχε καποια βιολογια ηδη οποτε με το που το εβαλε παλι ο φιλος μας εν λειτουργια ειναι φυσιολογικο να μετρηση μετα απο λιγες μερες νιτρικα.

Ναι αλλα δεν το επλυνε πρωτα πριν το χρησιμοποιησει?Αν το επλυνε λογικα εχει χαθει η οποια βιολογια μπορει να υπηρχε,ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενυδρεια που τα εχω παρατημενα αδεια στην αποθηκη μου και οταν για καποιο λογο τα βαλω παλι μπροστα μετραω αμεσως και παλι νιτρικα. Απλα μερικες φορες μετραω ταυτοχρονα τις πρωτες δυο τρις μερες και λιγα νο2 καμια φορα αλλα οχι παντα και εννοειτε οτι δεν μετραω αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μεγαλο μερος της σιγουρα αλλα φαινεται πως για τα δυο τρια γκαπυ αρχικα τουλαχιστον μεχρι στιγμης δεν εχει προβλημα αλλιως δεν υπηρχε περιπτωση να μετρα σε τοσο συντομο διαστημα νιτρικα, ακομα και με σκευασματα εικοσιτετραωρου.

Εσυ τη πιστευεις;

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενυδρεια που τα εχω παρατημενα αδεια στην αποθηκη μου και οταν για καποιο λογο τα βαλω παλι μπροστα μετραω αμεσως και παλι νιτρικα. Απλα μερικες φορες μετραω ταυτοχρονα τις πρωτες δυο τρις μερες και λιγα νο2 καμια φορα αλλα οχι παντα και εννοειτε οτι δεν μετραω αμμωνια.

Ναι συμφωνω μ αυτα που λες Ρικ και εγω εχω βαλει παρατημενο βιολογικο υλικο που ηταν εκτος ενυδρειου για πολυ καιρο και το ενυδρειο εστρωσε πιο γρηγορα.Απλα ρωταω,αν ο φιλος επλυνε το ενυδρειο,λογικα δεν χαθικε και η βιολογια που μπορει να ειχε μεσα?Αν δεν το εχει πλυνει αυτα που λες ειναι ολα λογικα να συμβαινουν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνω μ αυτα που λες Ρικ και εγω εχω βαλει παρατημενο βιολογικο υλικο που ηταν εκτος ενυδρειου για πολυ καιρο και το ενυδρειο εστρωσε πιο γρηγορα.Απλα ρωταω,αν ο φιλος επλυνε το ενυδρειο,λογικα δεν χαθικε και η βιολογια που μπορει να ειχε μεσα?Αν δεν το εχει πλυνει αυτα που λες ειναι ολα λογικα να συμβαινουν.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=86843&page=2

Ναι μεγαλο μερος της σιγουρα αλλα φαινεται πως για τα δυο τρια γκαπυ αρχικα τουλαχιστον μεχρι στιγμης δεν εχει προβλημα αλλιως δεν υπηρχε περιπτωση να μετρα σε τοσο συντομο διαστημα νιτρικα, ακομα και με σκευασματα εικοσιτετραωρου.

Εσυ τη πιστευεις;

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Οπωτε συμφωνουμε οτι αν ο φιλος το επλυνε θα εχασε πολυ απο την βιολογια που μπορει να υπηρχε.Τωρα για τα σκευασματα που ρωτας την γνωμη μου,δεν μπορω να απαντησω με 100% σιγουρια γιατι δεν εχω δοκιμασει την μεθοδο,απλα απο αυτα που λενε,αν ακολουθησεις σωστα τα βηματα η μεθοδος δουλευει.

Τωρα σιγουρα τα 2 γκαπακια δεν εχουν ρυπους,αλλα θελω να μας πει ο φιλος και με τι τεστ μετραει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...