Jump to content

Εξαρση Αλγης..


JOHN1801

Recommended Posts

καλησπερα! εδω και 3 μερες εχω μια εξαρση αλγης στο ενυδρειο μου..τι αλγη ειναι αυτη ομως?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καφε διατομικη.δεν ειναι τιποτα.καθαρισε τα τζαμια και τελος.προσεχε τωρα το καλοκαιρι τα λιπασματα και τη θερμοκρασια.

Link to comment
Share on other sites

καφε διατομικη.δεν ειναι τιποτα.καθαρισε τα τζαμια και τελος.προσεχε τωρα το καλοκαιρι τα λιπασματα και τη θερμοκρασια.

τα καθαρισα προχθες που που το παρατηρησα και σημερα ειχαν βγαλει παλι! με τα λιπασματα και τη θερμοκρασια τι πρεπει να προσεξω?

Link to comment
Share on other sites

ολα λιγοτερα και μικρες και συχνες αλλαγες νερου.

Link to comment
Share on other sites

καφε διατομικη.δεν ειναι τιποτα.καθαρισε τα τζαμια και τελος.προσεχε τωρα το καλοκαιρι τα λιπασματα και τη θερμοκρασια.

επειδη και μενα το ενυδρειο εχει και λιπασμα δεν ριχνω κ η θερμοκρασια ειναι 26-27 βαθμους...... μηπως παιζει ρολο κ ο φωτισμος?

Link to comment
Share on other sites

συχνο φρεσκαρισμα,λιγο λιπασμα,φαγητο και ολα καλα.πολυ συχνο φαινομενο η διατομικη ιδιαιτερα τετοια εποχη.

Link to comment
Share on other sites

το μυαλό μου αρχικά και εμένα στο φωτισμο πήγε γιατί πρόσφατα πρόσθεσα δύο λάμπες ακομα στο ενυδρείο μου και υπέθεσα οτι μπορεί να ηταν απ'αυτο,αφού ο klaz όμως λέει οτι δεν είναι από αυτό..κάτι ξέρει παραπάνω!!

Link to comment
Share on other sites

το μυαλό μου αρχικά και εμένα στο φωτισμο πήγε γιατί πρόσφατα πρόσθεσα δύο λάμπες ακομα στο ενυδρείο μου και υπέθεσα οτι μπορεί να ηταν απ'αυτο,αφού ο klaz όμως λέει οτι δεν είναι από αυτό..κάτι ξέρει παραπάνω!!

δεν διαφωνω..... ερωτηση κανω.... το μονο πραγμα π ειναι πανω απ οσο πρεπει (σε μενα παντα) ειναι ο φωτισμος........

Link to comment
Share on other sites

παιδια και ο φωτισμος εχει ρολο του.υπαρχουν αρκετοι παραγοντες που επηρεαζουν..τωρα λογω κασι της ζεστης ολα ειναι πιο....''ευαισθητα΄΄.

Link to comment
Share on other sites

τη συγκεκριμένη αλγη την είχα στο ενυδρείο και πέρυσι στα τέλη του καλοκαιριού αλλά νομίζω οτι ηταν λιγο διαφορετική..ηταν πολύ πιο σκούρο καφέ το χρώμα της και με ένα ειδικό σφουγγαρακι που τη καθαριζα έφευγε αμέσως,αυτη η αλγη όμως που έχω τώρα είναι το χρώμα της πολύ ανοιχτό και καθαρίζεται πολύ δύσκολα με το σφουγγάρι!

Link to comment
Share on other sites

αν την αφησεις θα τα πνιξει ολα ομως.αφαιρεις οσο μπορεις και κανεις μικρες και συχνες αλλαγες νερου.και το ταισμα βεβαια οπως και τα λιπασματα λιγο πιο τσιγγουνικα.

Link to comment
Share on other sites

οκ klaz αυτό έχω κανει ήδη! είμαι συνέχεια με το σφουγγάρι στο χέρι και το καθαρίζω τακτικά!

Link to comment
Share on other sites

keep the good job..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γεια σας παιδιά.Παρατήρησα και γω στο δικό μου ενυδρείο αυτήν την μορφή της άλγης και μάλλον οφείλεται όπως διαπίστωσα απο το άρθρο το ότι είναι ακόμα άστρωτο.Δηλαδή είναι 3 εβδομάδων και σήμερα θα ασχοληθώ με αλλαγή ποσότητας νερού πλύσιμο φίλτρου κλπ κλπ.Το ερώτημα μου είναι το εξής.Να περιορίσω λίγο το άναμα της λάμπας?τις ανάβω 6 ώρες την ημέρα απο τις 17.00-23.00.Επίσης έχω μόνο ένα γατόψαρο μέσα.Βοηθάει αυτός στον καθαρισμό των φυτών?

Να επισημάνω ότι το ενυδρείο μου είναι 160 λίτρων και μέσα έχω 6 μικρα tetra και 1 γατόψαρο.απο φυτά 2 μικρές anubies.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις αστρωτο ενυδρειο με ψαρια μεσα?Οι μετρησεις σου ποιες ειναι?Μη κανεις κανενα λαθος και καθαρισεις το φιλτρο...

Προσωπικα εμενα θα με ενοιαζε να κανω κατι με το αστρωτο ενυδρειο παρα με την αλγη..

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο το είχα 7 μέρες με σκέτο νερό και έβαζα σταγόνες για την δημιουργία βακτηριδίων.Στην συνέχεια τοποθέτησα κάποια λίγα φυτά στο πίσω μέρος του ενυδρείου για 5-6 μέρες.Μετά απο αυτά και χωρίς να έχω αλλάξει ακόμα νερό η να πλύνω φίλτρο τοποθέτησα τα 7 ψαράκια που προανέφερα.Δυστηχώς το μόνο τέστ που έχω κάνει είναι αυτό της αμμωνίας και είναι μία χαρά.

Τι μου προτείνεις να κάνω?

Οπως βλέπεις το ενυδρείο λειτουργεί γύρω στις 17-20 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Μου είπανε ότι καλό θα ήτανε να βάλω καναδύο φυτά μέσα και πολύ λίγα ψαράκια ώστε να αρχίσει να λειτουργεί σωστά το ενυδρείο.Εχω βιαστεί κάπου?

ακούω εβλαβικά την γνώμη σου.Μόνο την άλγη έχω διαπιστώσει σαν προβληματάκι.τα ψάρια τα ΄βλέπω μια χαρα

σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εχεις βιαστει να βαλεις ψαρια.Χωρις μετρησεις δεν ξερουμε σε τι κατασταση ειναι το ενυδρειο σου.Παρε τεστ και για νο2,νο3 και κανε μετρησεις και γραψτες μας.

Αν το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο θα εχουν προβληματα τα ψαρια σου,επισης αναλογα τα βακτιρια που ριχνουμε ακολουθουμε ευλαβικα τις οδηγιες που γραφει το μπουκαλακι.Εσυ τι βακριρια εριξες?Καποια λενε οτι πρεπει να βαλεις ψαρι μετα απο 24 ωρες,αλλιως δεν δουλευουν.Δεν θα επρεπε να αφησεις το ενυδρειο τοσες μερες χωρις ρυπους,μονο με σκετο νερο γιατι τα βακτιρια πεθαναν απο ασητια..

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα μην τα μπλεκεις στο παιχνιδι,τα ψαρια μας ενδιαφερουν.Απο την στιγμη που εβαλες βακτηρια η θα επρεπε να βαλεις μετα απο 24 ωρες (αν ειναι βακτηρια που λενε κατι τετοιο) μερικα ψαρια και οχι πολλα η θα επρεπε να ριχνεις λιγη τροφη καθημερινα για να δημιουργεις αμμωνια και να εχουν τροφη τα βακτηρια για να μπορουν να πολλαπλασιαστουν.Εσυ αφησες 7 μερες το ενυδρειο με τα βακτηρια και μετα εβαλες ψαρια..Και ξαναλεω οτι χωρις μετρησεις αυτη τη στιγμη κανουμε μονο υποθεσεις και τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

ελα που δεν μου τα εξηγήσανε αυτά.τώρα τι κάνω.τι μετρήσεις να πάρω?και σε τι αποσκοπούν αυτές?

δηλαδή έπρεπε να πάρω μόνο ψάρια και όχι φυτά ακόμα.

και κάτι ακόμα.να φρεσκάρω το νερό η όχι ακόμα.το φίλτρο να το καθαρίσω?

Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις αμμωνιας,νο2 και νο3 για τωρα.Με τις μετρησεις βλεπεις σε τι φαση ειναι το ενυδρειο σου,ειναι στρωμενο?η ειναι αστρωτο?

Αν δεν μου πεις τι βακτηρια εριξες δεν μπορω να σου πω αν επρεπε να βαλεις ψαρια η οχι.Βασικα οτι βακτηρια και αν εριξες τα χρησιμοποιησες λαθος.

Το φιλτρο οχι σε καμια περιπτωση να μη το καθαρισεις,το καθαριζουμε μονο οταν πεσει η ροη του και μονο με νερο ενυδρειο.Ποτε δεν το καθαριζουμε οταν το ενυδρειο μας ειναι αστρωτο.

Αν το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο και εχεις και ψαρια μεσα θα πρεπει να κανεις αλλαγες νερου πολυ συχνα,αν ειναι στρωμενο τοτε καθε εβδομαδα 30% αλλαγη με αποχλωριομενο νερο απο πριν.Τωρα ομως δεν ξερουμε αν ειναι στρωμενο η οχι,οπωτε χωρις μετρησεις δεν μπορω να σου πω τι να κανεις..

Link to comment
Share on other sites

Παραπανω εγραψες οτι εκανες τεστ για αμμωνια και δεν εχεις. Με τι τεστ μετρησες και ποτε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...