Jump to content

Εξαρση Αλγης..


JOHN1801

Recommended Posts

για βακτήρια έριξα το DENITROL της JBL σε σταγόνες και έλεγε 20ml την πρώτη μέρα και 8 ml καθε μέρα για μία βδομάδα.

για τεστ αμμωνίας χρησιμοποιώ της SERA που έχει ένα γυάλινο συλλέκτη για νερο και τρία διαφορετικά μπουκαλάκια για να ρίχνω απο 6 σταγονες.

για βελτιωτή νερού ρίχνω το BIOTOPOL της JBL

διαπιστώνω ότι δεν χρησιμοποίησα σωστα τα βακτήρια γιατί όντως το μπουκαλάκι έλεγε στο πίσω μέρος ότι μετά απο 48 ώρες να βάλω σιγα σιγα κάποιο ψάρι.δεν το είδα ο βλάκας.τώρα ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρεπει να παρεις μετρησεις για να δουμε σε ποιο σταδιο ειναι το ενυδρειο σου και να πραξουμε αναλογα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον απ οτι βλεπω στις φωτογραφιες σου εχεις ανουμπιες φυτεμενες πραγμα το οποιο ειναι λαθος.Οι ανουμπιες δενονται σε ξυλο η πετρα γιατι αν ειναι φυτεμενες σαπιζουν.

Εγω προσωπικα θα εβγαζα ολα τα ψευτικα διακοσμητικα και θα εβαζα ξυλα και πετρες,ετσι τα ψαρια θα αισθανονται καλυτερα και πιο κοντα στο φυσικο τους περιβαλον.

Περιμενουμε και τις μετρησεις σου για να δουμε πως θα κινηθουμε δασκαλε :)

Link to comment
Share on other sites

χα χα μου άρεσε το δάσκαλος..........

θα κάνω κακό στα ψάρια με το που βάλω το ξύλο.ένα στρεσάρισμα θα το πάθουν μάλλον

κοίτα λίγο και στα φίλτρα να μου απαντήσεις σε κάτι που ρωτάω.

σε ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σου

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι θα στρεσαριστουν πολυ τα ψαρια σου,ισα ισα που θα τους αρεσει και πολυ.Βαλε και μερικα ακομα ευκολα φυτα και θα εισαι αρχοντας!Για ευκολα φυτα κοιτα εδω και εδω.

ΥΓ Οσο για το δασκαλος,καποτε πηγαινα και εγω πολεμικες τεχνες :P

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά.Παρατήρησα και γω στο δικό μου ενυδρείο αυτήν την μορφή της άλγης και μάλλον οφείλεται όπως διαπίστωσα απο το άρθρο το ότι είναι ακόμα άστρωτο.Δηλαδή είναι 3 εβδομάδων και σήμερα θα ασχοληθώ με αλλαγή ποσότητας νερού πλύσιμο φίλτρου κλπ κλπ.Το ερώτημα μου είναι το εξής.Να περιορίσω λίγο το άναμα της λάμπας?τις ανάβω 6 ώρες την ημέρα απο τις 17.00-23.00.Επίσης έχω μόνο ένα γατόψαρο μέσα.Βοηθάει αυτός στον καθαρισμό των φυτών?

Να επισημάνω ότι το ενυδρείο μου είναι 160 λίτρων και μέσα έχω 6 μικρα tetra και 1 γατόψαρο.απο φυτά 2 μικρές anubies.

Δεν χρειάζεται να το κάνεις αυτό. Εγώ προσωπικά το φίλτρο το ανοίγω κάθε 3 με 4 μήνες , ή όταν δω ότι έχει πέσει η ροή εξόδου. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

post-55848-0-80498000-1374583421_thumb.jpgpost-55848-0-11380600-1374583429_thumb.jpgpost-55848-0-52344600-1374583441_thumb.jpgpost-55848-0-57826100-1374583447_thumb.jpg

παιδιά μετα απο την καθιερωμένη αλλαγή νερού την αύξηση σε διάρκεια του φωτός απο τους λαμπτήρες και την τοποθέτηση 4 ψαριών (ancistrus) αν τα λεω καλά το ενυδρείο μου εχει αρχίσει να καθαρίζει απο την άλγη που σας έλεγα.τώρα τοποθέτησα και κάποια φύκια που πήρα απο τον ξάδερφό μου και νομίζω πως είμαι μία χαρα.

σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

παιδια εχω προβλημα και παλι.η άλγη επανηλθε και αυτην την φορά ειναι διαφορετική.επίσης βρήκα ψόφιο και έναν γλυφτη.

θελω να τονίσω ότι αγόρασα και άλλαξα το φίλτρο στο ενυδρείο και απο ένα εσωτερικό τοποθέτησα ένα εξωτερικό εδω και μια βδομάδαpost-55848-0-26040100-1380016808_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

post-55848-0-49167000-1380017377_thumb.jpgpost-55848-0-53476300-1380017383_thumb.jpg

το προηγουμενο και το καινουριο εξωτερικο.

Για να σας προλαβω εκανα την βλακεία και έβγαλα το παλιό χωρις να μείνουν βακτήρια στο ενυδρείο αν το λέω σωστά.

έριξα όμως βακτήρια σε υγρή μορφή απο ένα μπουκάλι στην αναλογία που μου έλεγε.

Τέλος έκανα και ένα τεστ αμωνίας και δεν έδειξε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που επεμβαινω...

Σενσεϊ τεστ για νιτρωδη νιτρικα(Νο2/Νο3) πηρες;;

Ποσο καιρο "τρεχει" πλεον το ενυδρειο;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απ' ό,τι μπορώ να καταλάβω στη φωτογραφία της δημοσίευσης #35 μου κάνει για Thread (Νηματοειδής) ή Hair algae ή ακόμα και συνδυασμός αυτών...

Το βασικότερο θέμα σου, από το οποίο πρέπει να ξεκινήσεις την επίλυση πρώτα, είναι το άστρωτο ενυδρείο σου: ψάξε άμεσα για μπόλι

Μετά από αυτό, σχετικά με την άλγη: πρώτον) προσπάθησε να αφαιρέσεις όση περισσότερη μπορείς μηχανικά με μία οδοντόβουρτσα ή προσεκτικά με λαβίδα και δεύτερον) πρόσθεσε στο ενυδρείο σου φυτά... πολλάααα και εύκολα φυτά (όσο περισσότερα μπορείς, μη τα φοβάσαι) για να μην υπάρχει περίσσια θρεπτικών στο νερό σου (ελπίζω τόσο καιρό να μην έριχνες λιπάσματα....) Επίσης... τι και πόσο φωτισμό έχεις?? γιατί μου φαίνεται πολύ φωτεινό το ενυδρείο σου, βέβαια μπορεί και να 'ναι η ιδέα μου..

Από εύκολα φυτά εγώ θα σου πρότεινα τα εξής διότι είναι τρελές ρουφίχτρες θρεπτικών: Κερατόφυλλο, Ceratopteris Thalictroides, Hydrophila Difformis, Hygrophila Corymbosa Siamensis, Stargrass

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

λέτε δηλαδή να προσθέσω φυτά?και έλεγα να αφεραίσω τα πίσω όλα (bacopa) και να κρατήσω μόνο τις ανούμπιες.

για τον φωτισμό θα σας πω αύριο .απο διάρκεια τις ανάβω 7,5 ώρες την ημέρα

τεστ για νιτρώδη δεν έχω κάνει.Μόνο τεστ αμμωνίας έχω κάνει και είναι οκ.

Green dust algae μου μοιάζει και λέει ότι θα πρέπει να την αφήσω τρεις βδομάδες να κάνει τον κύκλο της.

το ενυδρείο παιδιά είναι χάλια και μετα απο 2 μέρες που τραβήχτηκαν οι παραπάνω φώτο η άλγη είναι σε πιο έντονη κατάσταση

τέλος θελω να ρωτήσω κάτι.στο φίλτρο έχει 4 λεκανάκια στα οποία στα 2 μου έβαλε μακαρόνι και στο τρίτο ενεργό άνθρακα .

μήπως να χρειάζεται κάτι ακόμα?

να τα ξηλώσω όλα και φτού απο την αρχή?

Link to comment
Share on other sites

Για την αλγη(ασχετα το ειδος) παιζουν πολλοι λογοι που βοηθανε στην εμφανιση και εξαπλωσει της...

Εφοσον θελεις να μπεις σε εξοδα(με δοση χιουμορ αυτο), το καλητερο που εχεις να κανεις για αρχη ειναι να παρεις τεστ για νιτρικα και νιτρωδη, να εχουμε μια γενικη ματια τον πραγματων...

Επισης παιζει ρολο φυσικα εαν πεφτη ηλιος πανω στο ενυδρειο(τα πιανω ολα για συγουρια)...

στο φιλτρο βαζουμε συνηθος σφουγκαρι,βιολογικο υλικο(siporax,substrac pro κτλπ) και τελος υαλοβαμβακα ή ενυδρειακο μαλλι...ανθρακα βαζουμε μετα απο φαρμακευτικη αγωγη, για να τραβηξει τα περισσια...οποτε βγαλτον και εαν μπορεις κανε την διαταξη των υλικων οπως αναφερω πιο πανω....

Τι ψαρια εχεις μεσα τωρα και καθε ποτε ταιζεις;;

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ακριδα 66 το ενυδρείο δεν το βλέπει φυσικό φως λόγω του γεγονότος ότι λείπω τα πρωινά απο το σπίτι και κλείνω τα ρολλά.

όσο για το φίλτρο μου έβαλε ο τύπος που μου το ετοίμασε 2 λεκανάκια μακαρόνια και στο πάνω πάνω άνθρακα με υαλοβάμβακα.σφουγγάρι πουθενά.

θεωρώ πως έκανα βλακεία που έβγαλα το παλιό φίλτρο τότε γιατί χάλασα την χημεία του ενυδρείου.

τα ψάρια που έχω μέσα είναι 6 rummy nose tetra 2 ancistrus 2 ottociclus affinis αν τα λέω καλά.εδώ και τρεις μήνες θέλω να βάλω και άλλα όμως με την άλγη και την αλλαγή του φίλτρου καθυστέρησα.

τα 4 τελευταία μου τα δώσαν για τα τζάμια και για να τρώνε την άλγη απο τα φύλλα.(και καλά)

θα πάω να πάρω τα παραπάνω τέστ και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

όσο για το τάισμα μία φορα την μέρα.

με φύλλα της sera gvg mix.

να ρωτήσω κατι τελευταίο?

όταν έβαλα τα φυτά είχα βάλει και κόκους λιπάσματος.έλεγε ότι μετά απο 4 μήνες θέλει ξανά.μήπως φταίει αυτό?

αν και δεν νομίζω για το φαινόμενο της άλγης

να βγάλω πάλι νερό και να την απομακρύνω με το χέρι?όση μπορω βέβαια?

Link to comment
Share on other sites

Δασκαλε,θυμησε μου λιγο τι λαμπες εχεις,ποσα κελβιν ειναι και ποσες ωρες τις αναβεις?

Οι οτοκυκλοι δεν τρωνε ολες τις αλγες και δεν παιρνουμε ψαρια γι αυτη τη δουλεια.

Παρε μια καθαρη οδοντοβουρτσα και καθαρισε την αλγη οσο μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

πιστευεις ότι μου λείπει και κάτι απο το φίλτρο?

τις λάμπες τις έχω απο τις 16.00- 23.30 κάθε μέρα

τα κέλβιν θα τα δω το μεσημέρι μετα την δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεσαι και σφουγγαρι κατα τη γνωμη μου για να κραταει τα χοντρα.Τον ανθρακα δεν τον χρειαζεσαι πλεον,μονο τις πρωτες μερες τον βαζουμε και μετα το βγαζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...