Jump to content

Εξαρση Αλγης..


JOHN1801

Recommended Posts

Οταν λες κοκκους λιπασματος τι ακριβως εννοεις;;;μπορεις να βαλεις μια φωτο απ την συσκευασια;;αυτους τους εβαλες μεσα στο χαλικι ή απλα την αφησες μεσα στο ενυδρειο;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα φυτα που εχεις δεν χρειαζονται ταμπλετες....γιατι ειναι χαμηλων απαιτησεων....δεν ξερω εαν και εφοσον δεν καταναλωθηκαν οι ταμπλετες απ τα φυτα, η εαν εκανες καποια εργασια και αναταραξες τον βυθο, με καποιο τροπο βγηκαν τα θρεπτικα στην στηλη νερου...εαν ισχυει κατι τετοιο, αυτον ειναι ο λογος των αλγεων σου....παρε τεστ να δουμε που ειναι ο κυκλος σου και κανονικα πρεπει να κανεις γεναιες αλλαγες νερου να φυγουν τα θρεπτικα....

Για καθε λογο μην βαλεις αλλες ταμπλετες!!

Περιμενε μηπως καποιος φιλος θελει να συμπληρωσει κατι....

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη για την αργοπορια μου αλλα εδω και 5 μέρες δεν είχα υπολογιστή.αδειασα νερο το μισό περίπου και καθώς καθάριζα τον βυθό έφυγε μαυρίλα στο ενυδρείο απο τις υπολοιπόμενες ταμπλέτες που είχαν μείνει.καθάρισα τζάμια και πέταξα πολύ άλγη.Το θέμα είναι ότι εχτές βρήκα και άλλο ψαράκι ψόφιο.πήρα τις προάλλες αυτό το στίκ -τεστ.μου είπαν ότι έχει απόκλιση 20-30 τοις εκατό.θα σας στείλω το βράδυ τ νούμερα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον οι μετρησεις που πηρα είναι οι εξής:

NO3=0

NO2=0

GH>21d

KH=4d

PH=7,2

CL2=0

να τονίσω ότι έβγαλα όλα τα πίσω φυτά που φαίνονται στο ενυδρείο και άφησα μόνο 2 απο αυτά.άφησα και τις ανούμπιες αν και φαίνονται και αυτές σα αποσύνθεση.

οι λάμπες μου να τονισω ότι είναι 30w /154.δύο τεμαχια απο αυτές.δεν αναγράφει πουθενά τα κέλβιν.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να αναβεις την μια μονο λαμπα;;

Μην βαλεις αλλες ταμπλετες, απο εκει νομιζω οτι εγινε η ζημια....

Αλλαγες μικρες καθε 5μερες(και βγαζεις οση αλγη με το χερι μπορεις) και μην βαλεις αλλα ψαρια για την ωρα...μακαρι να αντεξουν και αυτα που εχεις :-/

Τα στικς οντως δεν κανουν καλη δουλεια, κανονικα ολοι απο εμπειρια προτηνουμε υγρα τεστ(εγω περνω της API, το fresh water master kit 17€ απο ebay, απο Αγγλια συνηθος, ενα χρονο τωρα με 4 ενυδρεια καποια στιγμγ, με εσωσε)....ψαχτο εαν σε ενδιαφερη....

Αυτα για την ωρα...

ΥΓ: να ξερεις οτι κυκλος σου εχει παει πισω πλεον, οποτε μολις σταματησουν οι αλγες, θα ταιζεις λιγο μερα παρα μερα, και αλλαγες 20% καθε 10 μερες....μετα το πας 30-40% καθε βδομαδα, αλλα οταν με το καλο στρωση....

Οποιος θελει διορθωνη :-)

Link to comment
Share on other sites

σημερα σκέφτηκα να ξηλώσω όλα τα φυτά απο μέσα.εχω νευριάσει πολύ.

όμως θα ακολουθήσω την συμβουλή σου.θα αφήσω την μπροστά λάμπα αναμμενη και θα σβήσω την πίσω.θα βγάλω με το χέρι την άλγη (που παρεπιμπτόντως αυξήθηκε μεσα σε 3 μέρες πάλι) και θα κρατήσω τα λιγοστά φυτά.

θα αλλάξω και το μισό νερό.

σε ευχαριστώ για όλα φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα σενσεϊ, απο αλγη εχω καταστρεψη φυτεμενο που ειχα ξοδεψει πολυ χρονο και χρημα και το μετανιωσα, η υπομονη ειναι αρετη που ολοι μπορουμε να εκπαιδευσουμε :-)

Συχνες αλλαγες νερου να φυγουν τα θρεπτικα και ταισμα με μετρο...

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλο ρολο παιζουν οι λαμπες,ποσα κελβιν ειναι.

Να σου πω εγω τι θα εκανα?Θα εκανα μια 4ημερη συσκοτηση στο ενυδρειο και μετα απο αυτες τις 4 μερες θα εβλεπα τι αποτελεσματα θα ειχε..

Link to comment
Share on other sites

και γω πιστεύω οτι το πρόβλημα ξεκινάει απο τον φωτισμό.απο τότε που έχω το ενυδρείο με τα φυτά όλο και κάποια μορφή άλγης έχω.απο σήμερα ήδη τις έκλεισα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδιά η άλγη έχει υποχωρήσει αισθητά.οι λάμπες έμειναν σβηστές για 10 μέρες.

επομένως πάμε για άλλες απο ότι έχω καταλάβει.τι πρέπει να βάλω τώρα?

παιδιά σας ευχαριστώ για όλα.οι απαντήσεις σας είναι άμεσες και σωστές

Link to comment
Share on other sites

οτι ειχε πανω θα βαλεις οσον αναφορα για τα βατ...τωρα τα κελβιν θα παιξουν αναλογα τι θελεις να βαλεις απο φυτα...εαν και νομιζω οτι δεν μπορεις να βαλεις πολλα πραγματα....

απλα να ξερεις οτι πχ 3000 κελβιν το φως ειναι κιτρινο(ζεστο) και στα 6000 κελβιν το φως γιναιτε λευκο(ψυχρο)....

πες μας τι σκευτεσαι να κανεις να σου πουμε καμια γνωμη....

Link to comment
Share on other sites

στα ειμαι στα 36 ανα λ'αμπα.αυτές που έχω τώρα είναι λευκές (ψυχρό) οπότε λέω να πάω στο κίτρινο.απο το καλοκαίρι πέρασα απο τόσες άλγες και εδω και 25 μέρες που τις έχω σβήσει πέρασε.οι ανούμπιες κρατάνε καλά χωρίς το φώς.τι φυτά να βάλω ακόμα για να δείξει το ενυδρείο?

αύριο θα ανεβάσω φώτο με την τωρινή κατάσταση του

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

παδιά άλλαξα την πισω λάμπα με κίτρινη (T8 895) στα 30 W στα 4000Κ και στα 1650lm της solar.

επίσης τοποθέτησα μεσα στο φίλτρο το υλικό clearmes plus που καταπολεμά τα PO4-NO3

ελπιζω να μην έχω τόσο ραγδαία έξαρση άλγης πάλι

Link to comment
Share on other sites

Το clearmes plus μην το κρατησεις πολυ γιατι θα χαλασει τον κυκλο του αζωτου, ειναι για αλλες περιπτωσεις....

Αυτες τις λαμπες(sylvania) τις ειχα και εγω και ηταν οτι πιο μαπα εχει να προσφερη η εταιρια, αν και εχει και αστερια, τεσπα, κανε μια αλλαγη και στην μπροστα, αλλα να ειναι 6500-7500 κελβιν, τις σολαρ ειναι καλες απ οτι ξερω...

Απο φυτα οτι πιο ευκολο υπαρχει και σου αρεσει, για να μην μην μπλεξεις με λιπασματα και μπουκαλες co2, υπαρχουν πολλες επιλογες....

Cabomba monieri

Egeria densa

Ludwigia rupens rubin

Cryptocorine sp green- brown

Αυτα μου ερχωνται τωρα.....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε και μια ματιά εδώ για φυτάκια. . .

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=86082

Νομίζω θα σε βοηθήσει αρκετά μιας και είναι χωρισμένα με βάση τον βαθμό δυσκολίας . . . :)

Link to comment
Share on other sites

attachicon.giflampa.jpg

αυτές είναι οι λάμπες που έχω και μάλλον μου δημιουργούν την άλγη.σε ποιές λέτε να πάω?

Αυτες τις λαμπες(sylvania) τις ειχα και εγω και ηταν οτι πιο μαπα εχει να προσφερη η εταιρια, αν και εχει και αστερια, τεσπα, κανε μια αλλαγη και στην μπροστα, αλλα να ειναι 6500-7500 κελβιν, τις σολαρ ειναι καλες απ οτι ξερω...

Εγώ δε μπήκα καν στη διαδικασία να επιλέξω daylight της Sylvania, κι εγώ ομοίως δεν τις θεωρώ και τόσο καλές για φυτεμένο, με την έννοια ότι υπάρχουν πολύ καλύτερες

Link to comment
Share on other sites

Τις εχουν πανω καποια ενυδρεια Πανο, αστα να πανε ειναι οι λαμπες αυτες, γενικα δεν κανουν νομιζω :-Ρ

Link to comment
Share on other sites

Τις εχουν πανω καποια ενυδρεια Πανο, αστα να πανε ειναι οι λαμπες αυτες, γενικα δεν κανουν νομιζω :-Ρ

Θα συμφωνήσω.. όταν έψαχνα "ταίρι" λευκή λάμπα της ίδιας εταιρίας για την Sylvania Grolux, κατέληξα ότι μόνο η Grolux αξίζει <_<

Link to comment
Share on other sites

Αστα και βραστα...

Σενσει εχουμε καποιο νεο απ το ενυδρειο σου;;

Βαλε και καμια φωτογραφια να παρουμε ματι (0)-(0)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ανάβω τις λάμπες γύρω στις 7-8 ώρες την ημέρα και μέχρι στιγμής βλέπω ότι πάει καλά μεχρι τώρα.

βέβαια όταν λέω καλά εννοώ πως βλέπω κάποια μικρλη άλγη που πάει να ξεκινήσει αλλά πάει με πολύ αργό ρυθμό.

στις anubia βλέπω λίγες τουφες απο τρίχες.τον καθαρισμό του ενυδρείου τον έκανα πριν 16 μέρες και λέω αύριο να κάνω πάλι αλλαγή νερού κατα το 1/3 βγάζοντας αυτήν την λίγη άλγη με το χέρι.

το θέμα μου είναι πότε θα πρέπει να τοποθετήσω νέα φυτά χωρίς να επιβαρύνω το ενυδρείο μου.

και κάτι ακόμα.Να αλλαχτεί και η μπροστινή λάμπα με κίτρινη?

Link to comment
Share on other sites

φίλε ακρίδα η λάμπα που μου λές στα 7000 να υποθέσω ότι είναι ψυχρό λευκό σαν αυτήν που έχω ήδη?

πρέπει ναέχω λευκή για τα ψάρια?

αν θέλω να βάλω φυτά πάω και σε αυτήν σε θερμό κίτρινο?

να ρωτήσω και κάτι τελευταίο?

αν τοποθετήσω και πάλι φυτά θα πρέπει να τα βοηθήσω με CO2?πότε μου χρειάζεται στο ενυδρείο και πως θα καταλάβω την έλλειψη του?

Link to comment
Share on other sites

Για δεύτερη λάμπα θα σου πρότεινα την osram flura fluorescent T8

http://www.osram.com/osram_com/products/lamps/fluorescent-lamps/fluorescent-lamps-t8/fluorescent-lamps-t8-special-versions/fluora-t8/index.jsp?productId=ZMP_60391

Είναι αυτη που έχουν και τα ανθοπωλεία μέσα στα ψυγεια τους. Ο καυκας την φερνει αλλιώς την παραγγέλνεις, βγάζει ενα ροζ χρομα αλλα σε συνδυασμο με την daylight δινει καλη ανάπτυξη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...