Jump to content

Εξαρση Αλγης..


JOHN1801

Recommended Posts

Οταν εχουμε δυο λαμπες βαζουμε μια 3500Κ(κιτρινο φως) και μια 6500Κ(λευκο φως)....

Φυτα βαλε για αρχη και οποτε μπορεσεις και θελεις, οσο πιο γρηγορα βαλεις, τοσο πιο γρηγορα θα εξαφανιστουν και οι τελευταιες αγλες, εφοσον θα συμβαλουν στην καταναλωσει των περισσειων στοιχειων οπως νιτρηκα-φοσφωρικα κτλπ....

Εαν εχεις χρονο και ορεξη ξεκινα σιγα σιγα να διαβαζεις θεματα απ την κατηγορια του φυτεμενου ενυδρειου...να δεις και διαφορα ευκολα ή αντε μετρια φυτα :-)

Co2 θα καταλαβεις οτι χρειαζεσαι οταν τα φυτα σου θα εχουν μικρη αναπτυξη, καλη εναλλακτικη ειναι το excel της seachem.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οταν εχουμε δυο λαμπες βαζουμε μια 3500Κ(κιτρινο φως) και μια 6500Κ(λευκο φως)....

Φυτα βαλε για αρχη και οποτε μπορεσεις και θελεις, οσο πιο γρηγορα βαλεις, τοσο πιο γρηγορα θα εξαφανιστουν και οι τελευταιες αγλες, εφοσον θα συμβαλουν στην καταναλωσει των περισσειων στοιχειων οπως νιτρηκα-φοσφωρικα κτλπ....

Εαν εχεις χρονο και ορεξη ξεκινα σιγα σιγα να διαβαζεις θεματα απ την κατηγορια του φυτεμενου ενυδρειου...να δεις και διαφορα ευκολα ή αντε μετρια φυτα :-)

Co2 θα καταλαβεις οτι χρειαζεσαι οταν τα φυτα σου θα εχουν μικρη αναπτυξη, καλη εναλλακτικη ειναι το excel της seachem.....

Μια διορθωση,4500Κ βαζουμε και 6500Κ.:)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά να ρωτησω κάτι ακόμα?αι

  1. η λευκή λάμπα που εχω μπροστά δεν λέει τα κέλβιν.λέτε να την αλλάξω με μία στα 6500κ?
  2. το φίλτρο μου το εξωτερικό έχει τρία λεκανάκια.μπορείτε να μου πείτε τη σειρά των πραγμάτων που βάζω απο το κάτω προς τα πάνω?με τι να τα γεμίσω?ρωτάω για τον λόγο μήπως φταίει κάτι απο εκεί για την άλγη
  3. είδα πως μου γράφετε να βάλω και άλλα φυτά μέσα και μάλιστα πολλά,εδώ ξήλωσα πολλα απο τα πρώτα που είχα λόγω της έξαρσης της άλγης και έμεινα με τα λίγα που και πάλι βλέπω ότι αν και αργά έχουν λίγη άλγη.τι να κάνω?βάζω και άλλα απο τα εύκολά?
Link to comment
Share on other sites

για να πω για το φίλτρο μου στο κάτω έχω μακαρόνι(3 μήνες) στο μεσαίο υλικό clearmes plus που καταπολεμά τα PO4-NO3(2,5 βδομάδες) και στο πάνω ενεργο άνθρακα(3 μήνες).

στο μεσαίο και στο πάνω ράφι έχω και υαλοβάμβακα.

θέλω να μου πείτε την σωστή σειρά και για πόσο καιρό θα πρέπει να έχω το κάθε υλικό.

σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας

Link to comment
Share on other sites

Βαλε σφουγκαρι στο πρωτο και μονο βιολογικο στα αλλα δυο....

Εαν θελεις βαλε και λιγο ενυδρειακο βαμβακι στο τριτο να μαζευει τα πολυ ψιλα ψιλα, αλλα θελει καθε βδομαδα αλλαγμα....

Φυτα βαλε ευκολα και γρηγορης αναπτυξης....

Συγουρα λιγο κερατοφυλλο θα βοηθουσε να "τρωει" τα πολλα νιτρηκα, αν και ειναι επιφανειας...

Βαλε μια φωτο τα στοιχεια της λαμπαδ μηπως λεει κατη επανω που θα μας δειξη τα κελβιν, παντως εαν ειναι μαμισια(sylvania) προτηνω να την αλλαξης γιατι ειναι μαπα....

Link to comment
Share on other sites

για να πω για το φίλτρο μου στο κάτω έχω μακαρόνι(3 μήνες) στο μεσαίο υλικό clearmes plus που καταπολεμά τα PO4-NO3(2,5 βδομάδες) και στο πάνω ενεργο άνθρακα(3 μήνες).

στο μεσαίο και στο πάνω ράφι έχω και υαλοβάμβακα.

θέλω να μου πείτε την σωστή σειρά και για πόσο καιρό θα πρέπει να έχω το κάθε υλικό.

σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας

Αφαιρεσαι τα χημικά, και ασε τα φυτάκια να κανουν την δουλεια τους....

Ανρθακας , και φυτεμενο δεν πανε μαζι...

Βάλε ολο το φιλτρο σου μακαρονι και ειναι μια χαρά... αφαιρεσε τα υπολοιπα.

Βαλε σφουγκαρι στο πρωτο και μονο βιολογικο στα αλλα δυο....

Εαν θελεις βαλε και λιγο ενυδρειακο βαμβακι στο τριτο να μαζευει τα πολυ ψιλα ψιλα, αλλα θελει καθε βδομαδα αλλαγμα....

Φυτα βαλε ευκολα και γρηγορης αναπτυξης....

Συγουρα λιγο κερατοφυλλο θα βοηθουσε να "τρωει" τα πολλα νιτρηκα, αν και ειναι επιφανειας...

Βαλε μια φωτο τα στοιχεια της λαμπαδ μηπως λεει κατη επανω που θα μας δειξη τα κελβιν, παντως εαν ειναι μαμισια(sylvania) προτηνω να την αλλαξης γιατι ειναι μαπα....

Δοκίμασε απλές οσραμ, ειναι και φθηνές, δεν νομίζω. και ειμαι σίγουρος πως η άλγη δεν οφείλεται στα "λάθος κελβιν"...

Τον φωτισμό φτιαχτον οπως σου αρέσει εσένα να το βλέπεις το ενυδρείο, τα φυτά θα προσαρμοστουν...

Για βάλε μια φωτο του ενυδρειου,...

Link to comment
Share on other sites

Νικο δεν το ειπα οτι για την αλγβ φταινε τα κελβιν, απλα ο φιλος εψαχνε να δει ποσα ειναι....τωρα με το εαν ειναι κιτρινη ή λευκη κανουμε δουλεια, παω πασο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...