Jump to content

Eπιλογη Ανακλαστηρων. Τι Να Βαλλω?


alatismenos

Recommended Posts

Φτιαχνω φωτιστικο τ5, ολα καλα, αλλα κολλαω στους ανακλαστηρες.

Δεν ξερω τι να διαλεξω. Επειδη δεν θελλω να ξοδεψω πολλα λεφτα σε ανακλαστηρες του εμποριου σκεφτηκα να φτιαξω κατι μονος μου, η εστω να βρω κατι σε χαμηλη τιμη.


Ειδα στο θεμα αυτο οτι χρησιμοποιηθηκε καθρέφτης αλουμινίου:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=69784

Σκεφτηκα να παρω αυτο:

http://www.telemarketing.gr/gr/spiti/mpanio/aytokollhtos-kathrefths/

Θα κανει δουλεια? Θα αντεξει στην θερμοκρασια, και θα θαμπωσει?

Η να παρω κατι αλλο? Αν παω σε μαγαζι με ηλεκτρολογικα ειδη θα βρω ανακλαστηρα σε χαμηλη τιμη?

Για πειτε γνωμες. Θελω το φως να βγαινει ικανοποιητικο.

Link to comment
Share on other sites

Φτιαχνω φωτιστικο τ5, ολα καλα, αλλα κολλαω στους ανακλαστηρες.

Δεν ξερω τι να διαλεξω. Επειδη δεν θελλω να ξοδεψω πολλα λεφτα σε ανακλαστηρες του εμποριου σκεφτηκα να φτιαξω κατι μονος μου, η εστω να βρω κατι σε χαμηλη τιμη.

Ειδα στο θεμα αυτο οτι χρησιμοποιηθηκε καθρέφτης αλουμινίου:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=69784

Σκεφτηκα να παρω αυτο:

http://www.telemarketing.gr/gr/spiti/mpanio/aytokollhtos-kathrefths/

Θα κανει δουλεια? Θα αντεξει στην θερμοκρασια, και θα θαμπωσει?

Η να παρω κατι αλλο? Αν παω σε μαγαζι με ηλεκτρολογικα ειδη θα βρω ανακλαστηρα σε χαμηλη τιμη?

Για πειτε γνωμες. Θελω το φως να βγαινει ικανοποιητικο.

Για τι μήκος λάμπας μιλάμε;

Link to comment
Share on other sites

τ5 λαμπες 90εκ.

Link to comment
Share on other sites

τ5 λαμπες 90εκ.

Έχεις πολλές λάμπες; 10€ ο ανακλαστήρας δεν νομίζω πως είναι φοβερή η τιμή του απο το να μπλέκεις με πατέντες και να χαλάς χρήματα χωρίς να ξέρεις το αποτέλεσμα...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πολλές λάμπες; 10€ ο ανακλαστήρας δεν νομίζω πως είναι φοβερή η τιμή του απο το να μπλέκεις με πατέντες και να χαλάς χρήματα χωρίς να ξέρεις το αποτέλεσμα...

4 λαμπες.

ο πιο φτηνος που βρηκα ηταν της juwel και κανει 10 ευρω ο ενας.

Αρα στην καλυτερη βγαινει κανα 40ρι. Και δεν ξερω ακριβως τις διαστασεις του ανακλαστηρα(το παχος) για το αν θα με παρει το σκαφος μεσα για να βαλλω 4 ανακλαστηρες. 28 εκατοστα ωφελιμο χωρο εχει μεσα το σκαφος του φωτιστικου.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου alatismenos αν θες την ταπεινη μου αποψη αν δεν βρεις καποιο παιδι να σου εγγυηθει

οτι χρησιμοποιησε ενα υλικο και ειδε τρομερα αποτελεσματα,καλυτερα να πας σε κατι ετοιμο του εμποριου.

Αυτο γιατι αν δεν σου δουλεψει θα ξαναδινεις αλλα χρηματα να παρεις κανονικους ανακλαστηρες που ειναι δοκιμασμενη λυση.

Για εξοπλισμο που θα σου μεινει σε βαθος χρονου μη λυπασαι να δωσεις καποια χρηματα παραπανω.

Συμφωνω με τον skydiver.

Δεν μπαινω στην τσεπη,εσυ φυσικα ξερεις τι χρηματα θες να δωσεις ;)

Τις λαμπες θα τις στηριξεις πανω στους ανακλαστηρες η' στο σκαφος?

Αν τις στηριξεις στο δευτερο τοτε ισως να σου χρειαστουν μονο 3 αν τον μεσαιο τον ισιωσεις με προσοχη.

Οτι και να κανεις αν δεν σου ειναι κοπος ενημερωσε μας,σε παρακαλω,γιατι πολλα παιδια μπορει να ακολουθησουν τον ιδιο δρομο! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου alatismenos αν θες την ταπεινη μου αποψη αν δεν βρεις καποιο παιδι να σου εγγυηθει

οτι χρησιμοποιησε ενα υλικο και ειδε τρομερα αποτελεσματα,καλυτερα να πας σε κατι ετοιμο του εμποριου.

Αυτο γιατι αν δεν σου δουλεψει θα ξαναδινεις αλλα χρηματα να παρεις κανονικους ανακλαστηρες που ειναι δοκιμασμενη λυση.

Για εξοπλισμο που θα σου μεινει σε βαθος χρονου μη λυπασαι να δωσεις καποια χρηματα παραπανω.

Συμφωνω με τον skydiver.

Δεν μπαινω στην τσεπη,εσυ φυσικα ξερεις τι χρηματα θες να δωσεις ;)

Τις λαμπες θα τις στηριξεις πανω στους ανακλαστηρες η' στο σκαφος?

Αν τις στηριξεις στο δευτερο τοτε ισως να σου χρειαστουν μονο 3 αν τον μεσαιο τον ισιωσεις με προσοχη.

Οτι και να κανεις αν δεν σου ειναι κοπος ενημερωσε μας,σε παρακαλω,γιατι πολλα παιδια μπορει να ακολουθησουν τον ιδιο δρομο! :thumbup:

:bigemo_harabe_net-64: Έτσι ακριβώς!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι στους ανακλαστήρες δέν μπορούμε να κάνουμε DIY παρεμβάσεις , καθότι το σχήμα , η κλίση , το υλικό , είναι σημαντικά στοιχεία που καθορίζουν την σωστή αντανάκλαση σε όλο το χώρο και ρίχνουν το φώς μέχρι το βυθό του ενυδρείου ...

Εκτιμώ ότι οι ανακλαστήρες με ελλειψοειδές σχήμα και με κυψέλες κάνουν πολύ καλή διάχυση φωτός ..!!! :bigemo_harabe_net-117:

Εγώ πέρασα από το στάδιο 1) με καθρέπτη κολλημένο στο καπάκι ,,,2) του λείου ανακλαστήρα και τελικά κατέληξα σέ τύπο με κυψέλες με ικανοποιητικά αποτελέσματα ..!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...