Jump to content

Προιόντα Για Αυξηση Kh- Αντιφωσφορος


Recommended Posts

γεια και χαρά

θα ήθελα προτάσεις για συγκεκριμένα προιόντα με στόχο την αυξηση του kh, αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ το reef builder της seachem. πάραυτα το kh μου δύσκολα ξεκολά από το 6,5

θα ήθελα επίσης και πρόταση για αντιφώσφορο το υλικό θα μπεί σε καλτσα.

έχω μια φοβία με τον αντιφώσφορο γιατι έχω ταλαιπωρηθεί με άλγες στο παρελθόν. αυτή τι στιγμή έχω της aqualight το χοντρόκοκκο.

Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο προϊόντα που χρησιμοποιείς είναι καλά.....

Για το ΚΗ σου μήπως πρέπει να αυξήσεις την δοσολογία σύμφωνα με την κατανάλωση που έχει το ενυδρείο σου....

Τι κοράλλια έχεις μέσα? γράψε μας λίγα πράγματα για τις ρουτίνες...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ.

το ενυδρείο μου είναι 100λ με 30λ σαμπ

φωτισμό 5χ24w t5

από κοραλλια είναι υπερφορτωμένο, μ****α- lps- sps και ανεμωνες bbt, μεχρι στιγμής συμβιώνουν όλα αρμονικότατα. αλγες δεν έχω .

αλλαγη νερού 25λ/εβδομαδα απο θάλασσα, οι μετρήσεις στο νερό της θαλασσας είναι άψογες.

κάπως αυξημένο είναι το mg-1450

skimmer έχω tunze 9002.

θερμοκρασία 28....

φωσφορικά μη ανιχνεύσιμα

ασβέστιο 420

άλλη προταση για αξιόπιστο αντιφώσφορο?

τον aqualight δεν τον βρίσκω σε κάποιο κατάστημα( τον χοντρόκοκκο)

για το reef builder ,θα διορθώσω την ποσότητα, απλά ήθελα κάποιος γνώστης να μου επιβεβαιώσει ότι κανει αυτή τη δουλειά , μη ρίχνω τσάμπα λάθος προιόν.

χρησιμοποιώ και kalkwasser aqua medic.

Link to comment
Share on other sites

Eγω χρησιμοποιω για το ΚΗ τo "tropic marine PH buffer and KH builder" και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Εχω 6-7 μ****α κοραλια μεσα και βαζω μια κουταλια 1 φορα την εβδομαδα. Για αντιφωσφορο ακομα δεν μπορω να σου πω με σιγουρια γιατι το ψαχνω ακομα.

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλά!

θέλω επιλογες γιατι δεν μπορώ να κάνω ξεχωριστές παραγγελίες για το καθε ένα, θέλω να δω που μπορώ να βρω τα περισσότερα προιόντα και 4-5 που χρειάζομαι και να παραγγείλω.

το tropic marine PH buffer and KH builder το είχα χρησιμοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

τον aqualight δεν τον βρίσκω σε κάποιο κατάστημα( τον χοντρόκοκκο)

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1715

Link to comment
Share on other sites

http://aquario.gr/balling-method-buffer-1kg.html#.UcoAbDtA37Zπαρε την σκονη αυτη και ριχνε καθε μερα την ανάλογη ποσότητα με βασει την κατανάλωσή σου,

Link to comment
Share on other sites

το reef builder to χρησιμοποιουσα με πολυ καλα αποτελεσματα.μαλλον πρεπει να αυξησεις τη δοση.

για αντιφωσγορο επισης πολυ καλος ειναι και αυτος.

http://waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=30175

κανε αν θες και μια παρουσιαση να δουμε το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

το reef builder χρησιμοποιώ και γω και το βρίσκω μια χαρά και δυνατό μη σου πω. έχω κατανάλωση 0,6-0,9 dKH την ημέρα και ρίχνω λίγο λιγότερο από μισό κουταλάκι την ημέρα για περίπου 110 lt καθαρά.

Αντιφώσφορος και της aqualight και waterwaves ειναι πολυ καλά προιόντα. Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιω WW.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...