Jump to content

Πιο Αρχαριος Πεθαινεις!!!helppp


Recommended Posts

Kαλησπέρα σας!! Θα ηθελα την βοηθεια σας μιας και δεν εχω ιδεα απο ενυδρεια.Μου χαρισαν 8 ψαρακια (σχεδον μωρακια) guppy και εγω πιστευοντας οτι κανουν σε ενα ενυδρειο 6lt που ειχα τα εβαλα εκει.Το αντιληφθηκα συντομα το λαθος μου!!!Αγορασα λοιπον ενα aquatlantis start 55lt με φιλτρο mini biobox 2 και θερμοστατη, μου εξηγησαν τα βασικα αλλα ποσα να θυμηθω!!! Εβαλα αντιχλωριο και σε 3 ωρες τα βακτηρια sera bio nitrivec, τα οποια ριχνω 2 καπακια εδω και 4 μερες.Το νερο ομως απο την αρχη ειναι θολομενο σαν να εχεις ριξει γαλα(οπως λετε) και εχει και μια στρωση λευκη πανω στα χαλικια.Τα ψαρακια τα εβαλα την επομενη μερα.Διαβασα οτι ειναι λαθος που εβαλα μεσα τα ψαρακια αλλα ηταν αργα πλεον!Τεστ δεν εχω παρει να κανω.Εχω βαλει και λιγα φυτα μεσα (δεν θυμαμαι πως λεγονται) με αμμo και χαλικακι οπως μου ειπαν στο καταστημα.Τι μπορω να κανω τωρα για να διορθωσω την κατασταση?Μηπως πρεπει να το κανω απο την αρχη? :w00t:

Link to comment
Share on other sites

Τηρεις κατά γράμμα τις οδηγίες του Nitrivec, ταΐζεις ελάχιστα ανα 2 μέρες και μετράς Νο3 και αμμωνία.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλως ηρθες.

Ριξε μια ματια εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=79915&p=717028 και θα βρεις ολα τα βασικα που χρειαζεται να ξερειας για την ομαλη πορεια του ενυδρειου σου. Μην πελαγωσεις αλλα διαβασε τα!

Δευτερον τα βακτηρια της σερα λενε πως 24 ωρες αφου τα ριξεις μπορεις σταδιακα να προσθεσεις τα πρωτα ψαρακια. Χωρις ψαρακια δεν υπαρχουν ρυποι αρα δεν υπαρχει τροφη για τα βακτηρια αρα τα βακτηρια πεθαινουν για να στο πω χοντρικα.

Το θολωμα του νερου πιθανον να ειναι απ τα βακτηρια οποτε και θα φυγει.

Ριξε λοιπον διαβασμα, ταιζε λιγο οπως λεει και ο φιλος Vaggelis78 , μετρα αμμωνια και νιτρωδη να δεις τι παιζει στο ενυδρειο σου και περιμενουμε την παρουσιαση σου.

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που πρεπει να πετυχεις ειναι να μην μετρας καθολου αμμωνια διοτι ειναι δηλιτιριο για τα ψαρια
0 νιτρωδη
και 5-25 νιτρικα(αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος)

τοτε λεμε πως εχει στρωθει το ενυδρειο !
μπορεις να διακρινεις το φυλλο των ψαριων ??

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου ειπαν τα παιδια. Το φίλτρο τι υλικά έχει μέσα ; Προσοχή με το τάισμα μέχρι να στρώσει η κατασταση. Μαζί με τα ψαράκια δεν μπορούν να σου δώσουν και μπόλι ;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!! θα παρω αυριο τεστ να κανω.Μου ειχαν πει τα βακτηρια να τα ριξω για 7 ημερες, ειμαι στην 4,να τα συνεχίσω? νομιζω πως τα θυληκα εχουν μια μαυρη τελιτσα στο σωμα τους ενω τα αρσενικα πιο μεγαλες ουρες.Τα 2 ειναι πολυ πολυ μικρουλια και δεν μπορω ακομα.Αν δεν κανω λαθος τα υπολοιπα νομιζω οτι ειναι 4 θυληκα και 2 αρσενικα!!!

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου ειπαν τα παιδια. Το φίλτρο τι υλικά έχει μέσα ; Προσοχή με το τάισμα μέχρι να στρώσει η κατασταση. Μαζί με τα ψαράκια δεν μπορούν να σου δώσουν και μπόλι ;

εχει 4 κουτακια με 2 σφουγγαρια(ασπρο και γαλαζιο), ενα με κατι μπιλιες καφε και αλλο ενα που δεν θυμαμαι.μου ειπαν στο καταστημα οτι εχει τα παντα το φιλτρο και δεν χρειαζεται κατι αλλο να βαλω μεσα.εχω καταλαβει τι ειναι το μπολι αλλα δεν εχω καταλαβει πως θα το παρω απο τον αλλον.θα του παω τα σφουγγαρακια μου?

Link to comment
Share on other sites

Συνεχισε να ριχνεις, κακο δεν κανεις!

Link to comment
Share on other sites

εχει 4 κουτακια με 2 σφουγγαρια(ασπρο και γαλαζιο), ενα με κατι μπιλιες καφε και αλλο ενα που δεν θυμαμαι.μου ειπαν στο καταστημα οτι εχει τα παντα το φιλτρο και δεν χρειαζεται κατι αλλο να βαλω μεσα.εχω καταλαβει τι ειναι το μπολι αλλα δεν εχω καταλαβει πως θα το παρω απο τον αλλον.θα του παω τα σφουγγαρακια μου?

Οι μπίλιες που λες είναι κάτι τέτοιο; http://www.petsolutions.com/images/Products/20625069a.jpg

Για το μπόλι, ότι χρείαζεται να ξέρεις είναι εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=43686

Link to comment
Share on other sites

Οι μπίλιες που λες είναι κάτι τέτοιο; http://www.petsolutions.com/images/Products/20625069a.jpg

Για το μπόλι, ότι χρείαζεται να ξέρεις είναι εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=43686

ναι ετσι ειναι.στο κουτι γραφει fiber,carbon foam,coarse foam και aquaclay.θελει να βαλω και κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν fiber είναι το γνωστό ενυδρειακό βαμβάκι που θα πρέπει να είναι το πρώτο υλικό που συναντάει το νερό του ενυδρείου κατά την είσοδο του στο φίλτρο. Κατακρατά τα στερεά αιωρούμενα σωματίδια και είναι το υλικό που πλένεται πιο συχνά στο φίλτρο και μπορεί αν θέλουμε να το ξαναχρησιμοποιήσουμε. Το κόστος του βέβαια είναι μικρό. Δεν μιλάμε για κανονικό βαμβάκι ούτε για τον συνήθη υαλοβάμβακα που χρησιμοποιούμε στους αποροφητήρες της κουζίνας.

carbon foam είναι το σφουγγαράκι από άνθρακα που δεν χρησιμοποιούμε στην κανονική λειτουργία ενός ενυδρείου. Χρειάζεται ίσως σε νεοστημένα ενυδρεία στην αρχή για λίγες ημέρες και σε περίπτωση που θέλουμε να αφαιρέσουμε από το νερό του ενυδρείο κάποιο φάρμακο μετά από θεραπεία.

coarse foam είναι το κλασικό μπλε σφουγγάρι που χρησιμοποιείται σε όλα σχεδόν τα φίλτρα. Υπάρχει με μικρές και μεγαλύτερες τρύπες. Χρησιμεύει κυρίως για μηχανική φίλτρανση αλλά και για βιολογική (δευτερευόντως).

Το aqua clay είναι το βασικό υλικό βιολογικής φίλτρανσης στο φίλτρο σου. Εκεί θα αναπτυχθούν κατά κύριο λόγο οι μικροοργανισμοί που θα μετατρέπουν τους επικίνδυνους ρύπους των ψαριών σε λιγότερο επικίνδυνους ρύπους. Οι ποιότητα του βιολογικού υλικού εξαρτάται από την επιφάνεια που προσφέρει (πορώδη υλικά) για την δημιουργία των αποικιών. Ενδεικτικά:

HOBBY Absorbex: 765 m2 επιφάνειας ανά λίτρο υλικού
SEACHEM Matrix 700 m2 επιφάνειας ανά λίτρο υλικού

EHEIM Substrat pro: 450 m2 επιφάνειας ανά λίτρο υλικού
AQUA CLAY 280 m2 επιφάνειας ανά λίτρο υλικού

SERA Siporax: 270 m2 επιφάνειας ανά λίτρο υλικού

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν fiber είναι το γνωστό ενυδρειακό βαμβάκι που θα πρέπει να είναι το πρώτο υλικό που συναντάει το νερό του ενυδρείου κατά την είσοδο του στο φίλτρο. Κατακρατά τα στερεά αιωρούμενα σωματίδια και είναι το υλικό που πλένεται πιο συχνά στο φίλτρο και μπορεί αν θέλουμε να το ξαναχρησιμοποιήσουμε. Το κόστος του βέβαια είναι μικρό. Δεν μιλάμε για κανονικό βαμβάκι ούτε για τον συνήθη υαλοβάμβακα που χρησιμοποιούμε στους αποροφητήρες της κουζίνας.

carbon foam είναι το σφουγγαράκι από άνθρακα που δεν χρησιμοποιούμε στην κανονική λειτουργία ενός ενυδρείου. Χρειάζεται ίσως σε νεοστημένα ενυδρεία στην αρχή για λίγες ημέρες και σε περίπτωση που θέλουμε να αφαιρέσουμε από το νερό του ενυδρείο κάποιο φάρμακο μετά από θεραπεία.

coarse foam είναι το κλασικό μπλε σφουγγάρι που χρησιμοποιείται σε όλα σχεδόν τα φίλτρα. Υπάρχει με μικρές και μεγαλύτερες τρύπες. Χρησιμεύει κυρίως για μηχανική φίλτρανση αλλά και για βιολογική (δευτερευόντως).

Το aqua clay είναι το βασικό υλικό βιολογικής φίλτρανσης στο φίλτρο σου. Εκεί θα αναπτυχθούν κατά κύριο λόγο οι μικροοργανισμοί που θα μετατρέπουν τους επικίνδυνους ρύπους των ψαριών σε λιγότερο επικίνδυνους ρύπους. Οι ποιότητα του βιολογικού υλικού εξαρτάται από την επιφάνεια που προσφέρει (πορώδη υλικά) για την δημιουργία των αποικιών. Ενδεικτικά:

HOBBY Absorbex: 765 m2 επιφάνειας ανά λίτρο υλικού

SEACHEM Matrix 700 m2 επιφάνειας ανά λίτρο υλικού

EHEIM Substrat pro: 450 m2 επιφάνειας ανά λίτρο υλικού

AQUA CLAY 280 m2 επιφάνειας ανά λίτρο υλικού

SERA Siporax: 270 m2 επιφάνειας ανά λίτρο υλικού

το carbon foam δεν μου ειπαν απο το petshop να το αφαιρεσω μετα παρα μονο να το αλλαζω καθε 2 μηνες.το πρωτο καθε μηνα και τα 2 τελευταια καθε 4 μηνες.καλα μου ειπαν η οτι να ναι? :waaa:

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο (ενυδρειακό βαμβάκι) το αλλάζεις όταν βρωμίσει πολύ ή/αν βριέσαι να το ξεπλένειςς.

Τον άνθρακα τον αφαιρείς και προσθέτεις στη θέση του κάποιο αλλό πιο χρήσιμο υλικό (αν θέλεις περισσότερο μηχανικό φιλτράρισμα δλδ σωματίδια στο νερό βάζεις και άλλο σφουγγάρι, αν θέλεις περισσότερο βιολογικό φιλτράρισμα προσθέτεις κάποιο από τα παραπάνω βιολογικά υλικά.) Βέβαια και το σφουγγαράκι του άνθρακα, αν μείνει πολύ καιρό σε ένα ενυδρείο χάνει σταδιακά τις ιδιότητες του και γίνεται απλό σφουγγάρι. Ότανόμως τον χρησιμοποιούμε μετά από κάποια θεραπεία ΠΑΝΤΑ απομακρύνουμε τον άνθρακα, σε οποιαδήποτε μορφή και αν είναι αυτός.

Το μπλε σφουγγάρι δεν χρειάζεται αλλάγη, παρά μόνο όταν και αν αρχίσει να διαλύεται. Όταν γεμίζει με πολύ βρωμιά, απλά ξεπλένεται ελαφρά με νερό από το ενυδρείο (χωρίς χλώριο δλδ)

Το βιολογικό υλικό επίσης δεν αλλάζεται συχνά, παρα μόνο όταν αρχίσει να φθήρεται και να γίνεται σκόνη, ή αν είναι αδύνατος ο καθαρισμός του. Ποτέ δεν αλλάζουμε το σύνολο του βιολογικού υλικού παρά μόνο ένα μέρος του. Ας πούμε το ένα τρίτο αυτού!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες και την βοηθεια σας!!! :bigemo_harabe_net-92: θα ξεκινησω με τα τεστ και βλεποντας......!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...