Jump to content

Διακοπες Και Ενυδρειο.


kuriakos-margarita

Recommended Posts

την παρασκευη φευγουμε για δεκα μερες,εν τω μεταξυ ειναι η πρωτη φορα που εχουμε το ενυδρειο και πεφτει καλοκαιρι και θα λειψουμε για 10 μερες...τι θα πρεπει να προσεξουμε κατα την διαρκεια απουσιας μας?εχω ατομο να μου ταιζει τα ψαρακια και να ριχνει μια ματια,αυριο θα εχω την αναπληρωση,εχω την αδερφη μου που θα περασει 2-3 φορες να κανει καποια τεστακια,εχω ανεμιστηρακια και ανεμιστηρα κανονικο σε περιπτωση που κατι δεν επαρκει. τι αλλο προτεινετε να εχω το νου μου πρωτου φυγω που ισως μου διεφυγε? εχω μεγαλο αγχος στο να αφησω το ενυδρειο αλλα δε παλευει αλλο,τωρα παιρνουμε αδεια και οι δυο μας.

Link to comment
Share on other sites

καλήμερα εχεις κοραλια μεσα κανεις προσθήκη kh η κατι αλλο? επισης μην ξεχάσεις να τις επισημάνεις λιγο τροφη οχι πολυ να βαρεσεις κοκκινα! καλα να περάσετε!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ να σαι καλα.

kh ναι αλλα εχει ψιλοστρωσει,βαζω βακτηρια αλλα δε θα χρειαστει για δεκαπεντε μερες να βαλω κατι και θα της πω αν το βλεπει χαμηλο το kh ca mg να βαζει συμπληρωμα,μονο σε αυτα συμπληρωνω επι της ουσιας οταν χρειαζεται. εχω κοραλλια ναι,οχι πολλα αλλα κατι εχω. τροφη ναι λιγο και καθολου ζωντανη αυτες τις μερες που θα λειψω γιατι βαραινει πολυ το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

ξερεις την κατανάλωση που εχεις για να τις πεις ποσο να ριξει? θελει προσοχη εδω οσο για τα υπόλοιπα δεν νομίζω να εχεις καποιο θεμα! καντεις καλη εκπαίδευση χαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

κοιτα στις 10 μερες θα ερθει 3 φορες ισως και 4 αναλογως,δλδ αν το ελεγχει ανα δυο μερες η ακομη και ανα τρεις δεν εχω θεμα ισως να χρειαστει μια φορα ενα συμπληρωμα για παραπανω δε νομιζω αλλα θα της εξηγησω και θα ειμαστε σε επικοινωνια ουτως η αλλως για οτι περιεργο προσεξει η δει να της πω και τι να κανει,θα ριξω και εγω για kh πριν φυγω οποτε να ειμαι και εν μερη καλυμμενη.θα κανω και μετρησεις και οτι χρειαστει να το κανω εγω πριν φυγω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Οι διακοπές του καλοκαιριού είναι ένα πρόβλημα που και εμένα με απασχολεί αρκετά, όπως νομίζω και τους περισσότερους.

Εγώ αυτό που θα έκανα στην περίπτωσή σου θα ήταν το εξής:

1ον με το που έρθει η αναπλήρωση θα την έβαζα να δω αν δουλεύει σωστά ώστε να τσεκάρω τυχόν προβλήματα.

2ον θα έβαζα ένα 5 λιτρο βαρέλι για την αναπλήρωση ώστε σε περίπτωση που κολλήσει η αναπλήρωση να μην ξεχειλίσει το ενυδρείο αλλά θα είχα καβάτζα άλλο ένα βαρέλι και αφού θα πηγαίνει κάποιος στο σπίτι αυτές τις μέρες θα συμπληρώνει νερό.

3ον θα έκανα μια μεγάλη αλλαγή νερου μια μέρα πριν φύγω, περίπου 50% έτσι δεν νομίζω να μην χρειαστεί να ρίχνεις πρόσθετα. (πάντα βέβαια με το πόσο κατανάλωση έχεις)

και τέλος θα τσέκαρα την θερμοκρασία, αν είναι οκ με τους ανεμιστήρες δεν θα έχεις πρόβλημα.

Καλές διακοπές και καλά να περάσετε.

:)

Link to comment
Share on other sites

εκανα αλλαγη πριν 3 μερες δλδ δε θα ηθελα να κανακανω,εβαλα και τα βακτηρια μου και συμπληρωματα και τα ολα μου και ηταν απο τις καλες αλλαγες κιολας. αυτη η ιδεα με τα βαρελια δε με χαλασε σαν ιδεα,πηρα σημερα ενα 30λιτρο βαρελακι αν ειναι θα παρω και ενα μικροτερο αυριο 10 λιτρα ξερω γω και το κανω ετσι,ασφαλες μου ακουγεται,θα εχω και κλειστο το καπακι στο ετοιμο νερακι,θερμοκρασια θα εχει δωματιου που ειναι οκ.

μεγαλο αγχος δλδ μωρο να αφηνα σπιτι ετσι δε θα εκανα...

Link to comment
Share on other sites

απο την αλλη εχω μπιτονακια απο απιονισμενο μπορω να γεμισω αυτα να εχω ετοιμα και να μην αγορασω αλλο βαρελι,να γεμισω 5 τετοια που ειναι 20 λιτρα και να εχω και 10 λιτρα στο αλλο και να ειμαι κομπλε,ποσο πια να χασει στις δεκα μερες,αν χρειαστει φτιαχνουν και λιγο νερο σιγα,απιονισμενο εχω μονο αλατι θα προσθεσουν και θα μετρησουν αλατοτητα

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι με τα μπιτόνια απλά αυτό που θα βάλεις την αναπλήρωση να είσαι σίγουρη πως εαν κολλήσει η αναπλήρωση και ρίξει όλο το νερό μέσα στο ενυδρείο δεν θα ξεχειλίσει....(να μην σε αγχώσω ότι θα κολλήσει αλλά φίλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά).

Νερό με αλάτι γιατί θα χρειαστείς, για να σου κάνει αλλαγή; γιατί στην αναπλήρωση δεν βάζουμε αλάτι μόνο νερό.

Επίσης με μικρό κόστος μπορείς να πάρεις και μια αυτόματη ταΐστρα και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

:)

Link to comment
Share on other sites

για ταισμα εχω τους γονεις του κυριακου,τους εχω δειξει και γραψει ακριβως τι θα δινουν και απο που..το προτιμω μωρε γιατι θα πηγαινουν σπιτι 2-3 φορες τη μερα οποτε ολο και λιγο θα ριχνουν,κι εγω τα ψαρακια τα ταιζω λιγο και συχνα.

Link to comment
Share on other sites

για ταισμα εχω τους γονεις του κυριακου,τους εχω δειξει και γραψει ακριβως τι θα δινουν και απο που..το προτιμω μωρε γιατι θα πηγαινουν σπιτι 2-3 φορες τη μερα οποτε ολο και λιγο θα ριχνουν,κι εγω τα ψαρακια τα ταιζω λιγο και συχνα.

Αυτό είναι το καλύτερο.

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

απλα να βαλω λιγοτερα λιτρα στο βαρελι της αναπληρωσης απιονισμενο νερο και ουτως η αλλως εχω μπιτονακια να συμπληρωσουν αν σωθει το νερο στο βαρελι και θα ετοιμασω εγω 20 λιτρα με αλατι να εχουν καβατζα. αντε να δουμε γιατι εχω σκασει

Link to comment
Share on other sites

Οι αστάθμητοι παράγοντες να συμβεί κάποιο ατύχημα στην όλη λειτουργία του ενυδρείου είναι πάρα μα πάρα πολλοί , πού όσα προληπτικά μέτρα να πάρουμε εάν είναι να γίνει θα γίνει .... :bigemo_harabe_net-88:

Δέν θέλω να σου αναφέρω με λεπτομέριες το πώς έχουν χαθεί μεγάλα ενυδρεία και όλα συμπτωματικά σε καλοκαιρινές διακοπές για να μη αγχωθείς περισσότερο ... :bigemo_harabe_net-69:

Αφησε μερικά λίτρα έτοιμο νερό για αναπλήρωση , δώσε οδηγίες για σωστό ταισμα και άσε τα υπόλοιπα στην θεά τύχη..

Καλές διακοπές να έχεις :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

φτιαξε και τον ανεμιστηρα να αναβει 12 με 10 το βραδυ στα θερα μαζι με την ανα πληρωση κανε μια αλλαγη νερου πριν φυγεις και ταισμα καθε 3 μερες και καλες διακοπες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...