Jump to content

Βότσαλα Από Θάλασσα Σε Ενυδρείο


Recommended Posts

Υπάρχει τρόπος να βάλω κάποια βότσαλα που μάζεψε η κόρη μου από την θάλασσα σε μικρο ενυδρείο με χρυσόψαρα ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις,αλλα τα βοτσαλα εχουν ενα μειονεκτημα,μαζευουν πολυ βρωμα.Και τα ψαρια σου λερωνουν πολυ.Τι λιτρα και τι φιλτρο εχεις?

Καλως ηρθες στην παρεα μας :welcome:

Έγινε επεξεργασία - kixlidatos
Link to comment
Share on other sites

Είναι μικρο χωρίς φίλτρα 5 λίτρον με δυο χρυσόψαρα.

το πήρα αρχικά δοκιμαστικά για να δω αν αρέσει στα παιδιά μου για να τους πάρω κάτι μεγαλύτερο μετά.

Link to comment
Share on other sites

5 λιτρα με 2 χρυσοψαρα και χωρις φιλτρο ειναι απογορευτικο.Το καθε χρυσοψαρο θελει 30-40 λιτρα οπωτε εσυ χρειαζεσαι ενα ενυδρειο με εξοπλησμο τουλαχιστον 60 λιτρα.

Καλυτερα να παρεις το ενυδρειο τωρα γιατι τα ψαρια σου κινδυνευουν..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όταν το αγόρασα μου είπαν ότι είναι εντάξει για δυο ψαράκι.

Για 10-12 ψαράκι πόσα λίτρα να πάρω ?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και από εμένα . Για να διατηρήσεις 10 χρυσόψαρα χρειάζεται ένα αρκετά μεγάλο ενυδρείο, όπως σου έγραψαν παραπάνω χρειάζεται αρκέτα λίτρα το κάθε χρυσόψαρο. Μπορείς όμως να επιλέξεις ένα άλλο είδος ψαριού πχ. ζωοτόκα (platies,gapies) 1 αρσενικό-3 θηλυκά , όπου σε ένα 60λιτρο ενυδρείο θα σου δώσουν και απογόνους.

Link to comment
Share on other sites

αλαγή σε μεγάλο ενυδρείο όσο πιο γρήγορα γίνεται.διάβασε λίγο για το προφίλ των ψαριών και θα καταλάβεις .όσο για το τι σου λένε στα μαγαζιά μην δίνεις και πολύ σημασία .

καλώς ήρθες στην παρέα και καλή συνέχεια .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να τους πάρω ψαράκια κλόουν (τους αρέσει το παιδικό NEMO).

Με τα χρυσόψαρα που πήρα τι να πω τόσο ασυνείδητοι είναι αυτοί που τα πουλάνε ? και να σκεφτείτε ότι αρχικά θα μου έδινε 3 λίτρον ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

τα κλοούν (νεμο) δεν είναι γλυκού νερού .

τα χρυσόψαρα σου είναι μια χαρά απλά βάλτα σε ένα μεγάλο ενυδρείο .

Link to comment
Share on other sites

Τα κλοουν που λες ειναι θαλασσινου ενυδρειου και οχι γλυκου.

Οσο για τα χρυσοψαρα...δυστοιχος ολοι ετσι κανουν αλλα ειναι εντελως λαθος!Θελουν ενυδρειο με φιλτρα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σας ευχαριστήσω όλους για την βοήθεια σας.

Αρα αν πάρω ένα 100-120 λίτρον ενυδρείο θα είναι καλά για 8-10 ψαράκι αν κατάλαβα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν θα ειναι καλα για τοσα πολλα ψαρια.Σε 120 λιτρα μπορεις να βαλεις 3-4 ψαρακια το πολυ,για 10 ψαρακια θελεις περιπου 400λιτρα.Το καθε χρυσοψαρο θελει περιπου 30-40 λιτρα,οπωτε υπολογισε και μονος σου..

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σας ευχαριστήσω όλους για την βοήθεια σας.

Αρα αν πάρω ένα 100-120 λίτρον ενυδρείο θα είναι καλά για 8-10 ψαράκι αν κατάλαβα καλά.

Aγαπητέ Kambog , εάν η αναφορά σου για 8-10 ψαράκια εννοείς χρυσόψαρα , να το ξεχάσεις ..

όπως σωστά σου απάντησαν το κάθε χρυσόψαρο θέλει 30-40 λίτρα νερό...

μπορείς να κάνεις άλλη επιλογή είδους Π.Χ ζωοτόκα και να μπείς και στην διαδικασία αναπαραγωγής τους :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν είναι απαραίτητο χρυσόψαρα απλά θέλω να έχει αρκετά ψαράκια μέσα.

Τη ψάρια να πάρω ?

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις ζωοτοκα σε 100 λιτρα ενυδρειο θα εισαι μια χαρα και θα εχεις πολλα ψαρακια.Πιστευω οτι μπορεις να βαλεις ανετα 2 ειδη ζωοτοκων .

Link to comment
Share on other sites

σε 100 λιτρα βαζεις ανετα και αφρικανικα απο ταγκανικα μερια!!!

Αμαν ρε συ Ηλια με την Αφρικη σου! χαχαχαχαχααχαχ :P

Link to comment
Share on other sites

Αμαν ρε συ Ηλια με την Αφρικη σου! χαχαχαχαχααχαχ :P

απο οτι βλεπω εχεις και εσυ ενα 100αρι

και το δικο σου μπορει να γινει ανετα ενα ταγκανεζικο :bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

απο οτι βλεπω εχεις και εσυ ενα 100αρι

και το δικο σου μπορει να γινει ανετα ενα ταγκανεζικο :bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-66:

Το 100αρι ειναι στην Αθηνα και εγω βρισκομαι μερικες χιλιαδες χιλιομετρα μακρυα...την πατησες :P

Link to comment
Share on other sites

Το 100αρι ειναι στην Αθηνα και εγω βρισκομαι μερικες χιλιαδες χιλιομετρα μακρυα...την πατησες :P

φτουυυυυυυ

και πιστευα οτι σε ειχα ετοιμο!!!

δεν πειραζει θα γυρισεις ομως που θα παει και τοτε θα ερθω με μια σακουλα ταγκανεζους και εγω να σου χορευω αφρικανικα ουμπα ουμπα :bigemo_harabe_net-114::bigemo_harabe_net-114::bigemo_harabe_net-114:

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα γυρισω...σε μερικα χρονια... :P

αντε με το καλο γιατι τα ταγκανελια σε περιμενουν!

υγ σορυ που χαλασαμε λιγο το ποστ του φιλου! :sarcasm: :sarcasm: :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει αυτά που χρειαζόταν μου τα εξηγήσετε και σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...