Jump to content

Οξείδιο Του Δημητρίου-Cerium Oxide Για Γρατσουνιές Σε Τζάμι


sunsity

Recommended Posts

Καλημέρα πρίν λίγες μέρες πήρα ένα μεταχειρισμένο ενυδρείο αλλά νομίζω ότι την πάτησα γιατι όταν πήγα να το δώ ήταν γεμάτο και δεν πρόσεξα ότι είχε αρκετές γρατσουνιές.Ψάχνοντας στο νέτ βρήκα το ''Οξείδιο του δημητρίου-cerium oxide'' το οποίο απότι κατάλαβα είναι μια σκόνη την οποία αραιώνεις με νερό και την περνάς με ένα τριβείο απο πάνω και εξαφανίζονται οι γρατσουνιές.

Το έχει δοκιμάσει κανείς ή έχει κάποιος να προτείνει καποια άλλη λύση για τις γρατσουνιές εκτός απο την αντικατάσταση του τζαμιού (το οποίο είναι αδύνατο γιατί το ενυδρείο ειναι αυτό http://www.petsupermarket.gr/4135/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/boyu-%CE%B8%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%83%CE%B9%CE%BD%CF%8C-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF-56lt--%CE%BC%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF%E2%80%9A-%CE%B1%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B9%CE%BF.html )??????

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι μην το πειραξεις,θα το κανεις χειροτερα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν θα εκανα καμμια επεμβαση εσωτερικα του τζαμιου,γιατι δεν γνωριζω ποσο ασφαλες θα ηταν κυριως για τα ψαρια μετα.Και φυσικα καθε τετοιου επεμβαση με τριβεια κτλπ,προυποθετει προσοχη και εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

To έχει κάνει φίλος με αρκετή επιτυχία αλλά θέλεις και τον κατάλληλο εξοπλισμό (ένα δράπανο με τριβείο σαν κι αυτό που γυαλίζουν το χρώμα των αυτοκινήτων για να βάλεις επάνω το οξείδιο). Θέλει αρκετή ώρα και υπομονή και εξαρτάται απο το βάθος της γρατζουνιάς. Αυτό είναι http://www.ebay.com/bhp/cerium-oxide-glass-polish

Link to comment
Share on other sites

To έχει κάνει φίλος με αρκετή επιτυχία αλλά θέλεις και τον κατάλληλο εξοπλισμό (ένα δράπανο με τριβείο σαν κι αυτό που γυαλίζουν το χρώμα των αυτοκινήτων για να βάλεις επάνω το οξείδιο). Θέλει αρκετή ώρα και υπομονή και εξαρτάται απο το βάθος της γρατζουνιάς. Αυτό είναι http://www.ebay.com/bhp/cerium-oxide-glass-polish

Ειδε καποια επιπτωση στο ενυδρειο μετα;Ειχε καποια εμπειρια αναλογη,γιατι μονο ευκολο δεν μου φαινεται να χειριστεις τα λεπτα τζαμια των ετοιμων ενυδρειων.

Να φανταστω οτι λειτουργει οπως οι αλοιφες για μικρογρατζουνιες αυτοκινητων;Σε βαθιες γρατζουνιες υπαρχει ο κινδυνος αμεσου σπασιματος ή και μειωνεται η αντοχη του τζαμιου στις πιεσεις;

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχε κανένα πρόβλημα στο ενυδρείο (που ήταν εργοστασιακό αν θυμάμαι καλά). Στις βαθειές χαρακιές χρησιμοποίησε δίσκους λείανσης ειδικούς για γυαλί, ξεκινώντας απο χοντρό πας στο ψιλό και μετά στο τσόχινο ή "χνουδωτό" που βάζεις την αλοιφή. Πάντα δουλεύεις ψεκάζοντας διαρκώς με νερό γιατί ανεβάζει θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχε κανένα πρόβλημα στο ενυδρείο (που ήταν εργοστασιακό αν θυμάμαι καλά). Στις βαθειές χαρακιές χρησιμοποίησε δίσκους λείανσης ειδικούς για γυαλί, ξεκινώντας απο χοντρό πας στο ψιλό και μετά στο τσόχινο ή "χνουδωτό" που βάζεις την αλοιφή. Πάντα δουλεύεις ψεκάζοντας διαρκώς με νερό γιατί ανεβάζει θερμοκρασία.

Θυμιζει δηλ το τρυπημα ενυδρειου. :)

Link to comment
Share on other sites

To έχει κάνει φίλος με αρκετή επιτυχία αλλά θέλεις και τον κατάλληλο εξοπλισμό (ένα δράπανο με τριβείο σαν κι αυτό που γυαλίζουν το χρώμα των αυτοκινήτων για να βάλεις επάνω το οξείδιο). Θέλει αρκετή ώρα και υπομονή και εξαρτάται απο το βάθος της γρατζουνιάς. Αυτό είναι http://www.ebay.com/bhp/cerium-oxide-glass-polish

Σκέφτομαι να το παραγγείλω.....Οσο βαθιά και να είναι λεω να μην ρισκάρω με τους δίσκους λείανσης , να δοκιμάσω μόνο την αλοιφή και βλέπουμε ......

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε πρώτα σε ένα άλλο κομμάτι τζάμι και μετά στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Και οτι αν κανεις,τραβα ενα βιντεο και φωτο αν μπορεις,να δουμε τοσο την διαδικασια,οσο και το αποτελεσμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε πρώτα σε ένα άλλο κομμάτι τζάμι και μετά στο ενυδρείο.

Αυτό εννοείτε !!!!

Link to comment
Share on other sites

Και οτι αν κανεις,τραβα ενα βιντεο και φωτο αν μπορεις,να δουμε τοσο την διαδικασια,οσο και το αποτελεσμα. :)

Έχω βάλει ένα φίλο να παραγγείλει την σκόνη (είμαι άσχετος με το e-bay).Θα το δοκιμάσω σε ένα άλλο κομμάτι τζάμι και αν έχω καλά αποτελέσματα θα έχετε σίγουρα φώτο από το πριν , το μετά και την διαδικασία .... .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ξανανεβάζω το θέμα γιατί με ενδιαφέρει. Πολλοί λένε ότι αν σκαλώνει το νύχι στην γρατζουνιά, καλύτερα να μην ασχοληθείς καθόλου.

Στις δικές μου γρατζουνιές σκαλώνει το νύχι, είναι περίπου 4-8cm αλλά όλες είναι μόνο εξωτερικές και το ενυδρείο είναι καινούριο, ακόμα δεν το έχω γεμίσει. Μάλλον στην μεταφορά των τζαμιών την έπαθαν.

Σε αυτή την περίπτωση λένε ότι μόνο με την αλοιφή αυτή, θα πάρει πολλές ώρες και ίσως να μην γίνει δουλειά τελικά. Χρειάζονται δίσκοι λείανσης για γυαλί πρώτα. Το έχει δοκιμάσει κανείς τελικά; Γιατί όσοι ξεκίνησαν παρόμοια θέματα, δεν τα συνέχισαν για να δω αν έκαναν κάτι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το εχω απορια!

Καταραμενο θεμα!δεν μπορω να βρω κατι που να δινει σιγουρη λυση!!!

Τωρα που το εχω ακόμη άδειο ψαχνω να δω πως θα εξαφανίσω τις ενοχλητικες γρατζουνιες!!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι ένα πολύ ωραίο βίντεο, ρίξε μια ματιά. Λέω να το δοκιμάσω με αυτό τον τρόπο, αλλά δεν θα χρησιμοποιήσω τις αλοιφές που δείχνει. Μόνο το οξείδιο του δημητρίου. Θα ξεκινήσω με 1 άχρηστο κομμάτι γυαλί που έχω περίσσιο ώστε να διορθώσω τυχόν λάθη και αν δω και τα κάνω μαντάρα να μην το συνεχίσω στο ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Λιγο δυσκολο μου φαινεται και δεν ειδα... Καμια μεγάλη διαφορα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...