Jump to content

Fluval 206-Εντυπώσεις


ataktoulis

Recommended Posts

Η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε... Εντυπώσεις:

Θετικές: 5%

Αρνητικές: 95%

Είναι από τις φορές εκείνες που χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο γιατί έκανες μια άχρηστη αγορά πολύ κατώτερη των προσδοκιών σου.. Αναλυτικά:

1) Προέκυψε λίγος χώρος παραπάνω από την απουσία του εσωτερικού (το εργοστασιακό δε βγαίνει, οπότε δεν το συζητάμε καν). Αυτό είναι το μόνο θετικό..

2) Το νέο φίλτρο χώρεσε στα 2/3 καλαθάκια (μεσαίο και πάνω) ελάχιστη επιπλέον ποσότητα βιολογικού υλικού σε σχέση με τα 2 εσωτερικά που είχα. Συνεπώς το κέρδος σε χώρο βιολογικού υλικού ελαχιστότατο.

3) Το "κουμπί" Start που ανεβοκατεβάζεις για να βγει ο αέρας έσπασε μόλις με 5 κινήσεις πάνω κάτω για να βγει ο αέρας!!

4) Τα εξαρτήματα συγκράτησης των σωλήνων είναι πολύ χοντροκομμένα και καθόλου πρακτικά.

5) Η συντήρηση θα είναι σίγουρα πιο δύσκολη αφού πρέπει να σκύβω κάτω από το έπιπλο και να αφαιρώ τον κάδο για να καθαρίσω σφουγγάρια κλπ..

6) Η ανατάραξη της επιφάνειας είναι σαφώς μικρότερη σε σχέση με τα 2 εσωτερικά, τα οποία λόγω κατασκευής δημιουργούσαν σημαντική ανατάραξη χωρίς να χρειάζεται να βγουν από την επιφάνεια = δεν είχα καθόλου θόρυβο λες και βρέχει και επιτύγχανα και μια χαρά οξυγόνωση. Προσπαθώ να μη σκεφτώ άλλα εκτός και από τα 80€ που μου κόστισε με τα μεταφορικά και συνεπώς...

ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΤΑ ΘΕΪΚΑ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΦΙΛΤΡΑ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΚΟΖΑΝΗ Ή ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΤΟ ΠΟΥΛΑΩ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΑΛΛΟ ΣΕ ΤΙΜΗ ΣΥΖΗΤΗΣΙΜΗ..

Link to comment
Share on other sites

τα παραλες φιλε,εχω το ιδιο και δεν εχω κανενα προβλημα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τα παραλες φιλε,εχω το ιδιο και δεν εχω κανενα προβλημα!!!!!

Αν δεν έκανα σύγκριση με τα εσωτερικά πιθανόν να μην είχα ούτε εγώ πρόβλημα! Πετάει νερό, είναι αθόρυβο στη λειτουργία (αν η ροή είναι κάτω από την επιφάνεια), οκ.. Τίποτα ιδιαίτερο όμως. Η δουλειά γινόταν με τα εσωτερικά άνετα.. Απογοήτευση! :(

Link to comment
Share on other sites

""Η δουλειά γινόταν με τα εσωτερικά άνετα.. Απογοήτευση! :(" αλλο το ενα και αλλο το αλλο,μην μπερδευεσε!!!!!!!φιλτρο ειναι δεν ειναι ο robocop,απλα επειδη τα οσα γραφεις εδω τα διαβαζουν πολοι,ειναι αδικο να διμηουργεις λαθος εντυπωσεις!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάθος εντύπωση δημιουργούν όσοι επιμένουν πως ένα εξωτερικό φίλτρο κάνει σώνει και καλά καλύτερη δουλειά από 2 εσωτερικά. Έτσι την πάτησα και εγώ και πήρα το εξωτερικό, όμως κάνω μια απλή σύγκριση για όσους θέλουν να γλιτώσουν πολλά λεφτά. Δεν έχω κάτι με τη Fluval ούτε με όσους προτιμούν τα εξωτερικά φίλτρα. Παραθέτω απλά την άποψή μου βάση σύγκρισης και προσωπικής εμπειρίας. Για κανονική ιχθυοφόρτιση 2 εσωτερικά φίλτρα κάνουν καλύτερη δουλειά (και πολύ πιο οικονομικά) από ένα εξωτερικό. Αυτό είναι το δικό μου συμπέρασμα. Ο καθένας αξιολογεί και πράττει όπως θέλει, εγώ απλά την πάτησα, δε σημαίνει πως τα εξωτερικά φίλτρα είναι όλα για πέταμα, αλλά όπως είπες δεν είναι Ρόμποκοπ ακόμα και αν παρουσιάζονται ως τέτοια εδώ

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ατακτουλη οντως τα παραλες. Εχω τρια εξωτερικα fluval και ποτε δεν ειχα προβλημα αλλα και για να πω την αληθεια δεν εχω καταλαβει και ποιο ειναι το δικο σου το προβλημα. Το οτι ενα εξωτερικο δεν κανει την δουλεια που κανουν 2 εσωτερικα; Ε ναι αφου ειναι ενα αν ηταν 2 θα την καναν και παραπανω. Το οτι ακουγεται το νερο να βγαινει απ την εξαγωγη; Ε προσαρμοσε το να μην ακουγεται ετσι κι αλλιως απ τις φωτο που ανεβασες και η εξαγωγη του εσωτερικου σου μεσα στο νερο ειναι! Το μονο προβλημα που ειδα εγω ειναι οτι εσπασε το μαρκουτσι για τον αερα που σε αυτο δεν νομιζω να φταιει το φιλτρο!

Το οτι χωραει μπολικη βιολογια αλλα και σφουγγαρια, δεν μπουκωνει τοσο ευκολα, δεν πιανει χωρο μεσα στο ενυδρειο σου, φιλτραρει μπολικο νερο κτλ κτλ δεν σου λεει τιποτα;

Φιλικα παντα!

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις προβλημα με το φίλτρο αν εξαιρεσεις την ατυχια

απλα το βλεπεις σαν συγκριση

απλα δες διαφορα στην καταναλωση ρευματος δες την διαφορα στα λιτρα νερου που κερδισες και δες την διαφορα οτι θα καθαριζεις το φιλτρο πιο σπανια χωρις να βουτας στο ενυδρειο.

και να σικρινεις δυο εσωτερικα φιλτρα

για δες τι θα γινοταν αν εβαζες δυο εξωτερικα φιλτρα (δεν μιλαμε για κοστος αγορας)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ατακτουλη οντως τα παραλες. Εχω τρια εξωτερικα fluval και ποτε δεν ειχα προβλημα αλλα και για να πω την αληθεια δεν εχω καταλαβει και ποιο ειναι το δικο σου το προβλημα. Το οτι ενα εξωτερικο δεν κανει την δουλεια που κανουν 2 εσωτερικα; Ε ναι αφου ειναι ενα αν ηταν 2 θα την καναν και παραπανω. Το οτι ακουγεται το νερο να βγαινει απ την εξαγωγη; Ε προσαρμοσε το να μην ακουγεται ετσι κι αλλιως απ τις φωτο που ανεβασες και η εξαγωγη του εσωτερικου σου μεσα στο νερο ειναι! Το μονο προβλημα που ειδα εγω ειναι οτι εσπασε το μαρκουτσι για τον αερα που σε αυτο δεν νομιζω να φταιει το φιλτρο!

Το οτι χωραει μπολικη βιολογια αλλα και σφουγγαρια, δεν μπουκωνει τοσο ευκολα, δεν πιανει χωρο μεσα στο ενυδρειο σου, φιλτραρει μπολικο νερο κτλ κτλ δεν σου λεει τιποτα;

Φιλικα παντα!

Μα όταν εγώ έλεγα πως θα βάλω/έβαλα 2ο εσωτερικό όλοι μα όλοι μου έλεγαν βάλε ένα εξωτερικό και θα ησυχάσεις/τζάμπα ξοδεύτηκες και παρόμοια σχόλια. Αν ανατρέξεις στο σχετικό θέμα θα το δεις..

Επίσης, η εξαγωγή του εσωτερικού εκ κατασκευής δημιουργεί αναταράξεις στην επιφάνεια χωρίς θόρυβο γιατί είναι στραμένο προς τα πάνω όπως φαίνεται. Στην εξαγωγή του εξωτερικού αυτό δε μπορεί να επιτευχθεί..

Τελοσπάντων, τζάμπα τα λέμε. Και η ουσία είναι ότι εγώ το αγόρασα για καλύτερα, όχι για να έχω να κάνω συγκρίσεις και απλά δεν έμεινα ικανοποιημένος. Τόσο κακό είναι; :(

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι καθολου κακο φιλε μου και καλα κανεις και εχεις αποψη περι του θεματος. Παντως σιγουρα θα μπορεις να προσαρμοσεις την εξαγωγη με καποιο τροπο. Ειτε με βεντουζες, ειτε τραβωντας λιγο πισω το στομιο, ειτε κοβωντας λιγο τον σωληνα. Στον χωρο μας δοξα τον μεγαλοδυναμο απο πατεντα ειμαστε πρωτοι.

Παντως να ξερεις εχεις παρει καλο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εξωτερικο και εσωτερικα φιλτρα και αν εξαιρεσουμε τον χωρο που μπορει να μας πιανει ενα εσωτερικο φιλτρο στο ενυδρειο μας κατα τα αλλα για μενα απο εκει και περα μονο θετικα εχουν σε σχεση με τα εξωτερικα. Απο εκει και περα οπως βολευεται ο καθενας καλυτερα εννοειτε.:-)

Για εσωτερικο εννοω εσωτερικο σαμπ κατα προτιμιση.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε Θοδωρή; Προσπαθούσα να εξοικονομήσω αυτό το ποσό αρκετούς μήνες για να καταφέρω να προσφέρω στα ψαράκια μου καλύτερο περιβάλλον και τελικά δε μου βγήκε. Η ιδέα με το κόψιμο μου φαίνεται καλή και θα έλεγα έξυπνη! Ευχαριστώ για τις συμβουλές.. Να δω τώρα με το ανταλλακτικό τι θα κάνω.. (Fluval A-20021)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω εχει εγγυηση το φιλτρο για δες τι μπορεις να κανεις με αυτο μηπως και στο αλλαξουν!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω εχει εγγυηση το φιλτρο για δες τι μπορεις να κανεις με αυτο μηπως και στο αλλαξουν!

Έστειλα ήδη mail στο Petsupermarket από όπου και το αγόρασα και θα περιμένω να δω τι θα μου πουν. Από μια μικρή αναζήτηση που έκανα στο Google είδα πως η εν λόγω εταιρία αποτελεί και την ελληνική αντιπροσωπεία της Hagen-Fluval στην Ελλάδα και ελπίζω στον επαγγελματισμό τους μπας και βγει κάτι γιατί άλλα €€ δυστυχώς δεν περισσεύουν αυτό το διάστημα... :(

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα ήδη mail στο Petsupermarket από όπου και το αγόρασα και θα περιμένω να δω τι θα μου πουν. Από μια μικρή αναζήτηση που έκανα στο Google είδα πως η εν λόγω εταιρία αποτελεί και την ελληνική αντιπροσωπεία της Hagen-Fluval στην Ελλάδα και ελπίζω στον επαγγελματισμό τους μπας και βγει κάτι γιατί άλλα €€ δυστυχώς δεν περισσεύουν αυτό το διάστημα... :(

ειμαι σιγουρος πως θα στο αντικαταστησουν,μην ανχωνεσε,οσο για την εξοδο του φιλτρου εγω εχω κοψει το λαστιχο ακριβος στην επιφανεια του νερου,εκει να δει αναταραξη,ειδικα οταν υπαρχει και εξατμιση λογο ζεστης,συντριβανι γινετε!!!!θα το δεις και μονος σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα ήδη mail στο Petsupermarket από όπου και το αγόρασα και θα περιμένω να δω τι θα μου πουν. Από μια μικρή αναζήτηση που έκανα στο Google είδα πως η εν λόγω εταιρία αποτελεί και την ελληνική αντιπροσωπεία της Hagen-Fluval στην Ελλάδα και ελπίζω στον επαγγελματισμό τους μπας και βγει κάτι γιατί άλλα €€ δυστυχώς δεν περισσεύουν αυτό το διάστημα... :(

παρε τηλ. στο καταστημα

με τα μειλ δεν θα γινει δουλεια

Έγινε επεξεργασία - Billias
Link to comment
Share on other sites

παρε τηλ. στο καταστημα

με τα μειλ δεν θα γινει δουλεια

Θα πάρω εννοείται, απλά έπεσε Σαβ/κο και δυσκόλεψαν λίγο περισσότερο τα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες δε βγαίνει το εσωτερικό τι εννοείς; Ποιο ενυδρείο έχεις; Προφανώς οι προτάσεις έγιναν για να αφαιρέσεις και τα δύο εσωτερικά και να τα αντικαταστήσεις με ένα και μόνο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες δε βγαίνει το εσωτερικό τι εννοείς; Ποιο ενυδρείο έχεις; Προφανώς οι προτάσεις έγιναν για να αφαιρέσεις και τα δύο εσωτερικά και να τα αντικαταστήσεις με ένα και μόνο εξωτερικό.

Juwel Record 600

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

τους σωληνες απο τον καδο ως το ενυδρειο θα πρεπει να ειναι τεντωμενοι και οχι να κανουν κουρμπα!

και επειδη εχουν μεγαλυτερος μηκος απο οτι χρειαζομαστε τους σωληνες τους κοβουμε συνηθως!

απο την στιγμη που θα κοψεις τον σωληνα που βγαζει νερο μεσα στο ενυδρειο θα πρεπει το πιπακι να το εχεις ακριβως κατω απο την επιφανεια του νερου

η δικια μου εμπειρια ειναι οτι το fluval (εχω το 306 στο ριο240 μαζι με το εσωτερικο του)ειναι διπλασια πιο δυνατο απο το εσωτερικο του!

αλλωστε τα fluval τα παιρνουμε επειδη ειναι πιο δυνατα σε σχεση με τα eheim !

τσεκαρε την εγκατασταση σου καλα δλδ να ειναι τεντωμενοι οι σωληνες και κοψε οσο χρειαζετε , βαλε το πιπακι ακριβως κατω απο την σταθμη του νερου και με τις βεντουζες που εχει καντο να φυσαει ευθεια και λιγο πανω!

νομιζω πως δεν θα εχεις προβλημα

τσεκαρετο και τα ξαναλεμε!

Link to comment
Share on other sites

ετσι και αλλιως η ονομαστικη ισχυς των φιλτρων διαφερει απο τη πραγματικη που ειναι χαμηλοτερη παντα περιπου 30-40 %,λογω των υλικων φιλτρανσης! το 206 εχει ονομαστικη 780 λιτρα(πραγματικη 460 λιτρα),το 306 ονομαστικη 1150λιτρα(πραγματικη 780λιτρα).

Link to comment
Share on other sites

ετσι και αλλιως η ονομαστικη ισχυς των φιλτρων διαφερει απο τη πραγματικη που ειναι χαμηλοτερη παντα περιπου 30-40 %,λογω των υλικων φιλτρανσης! το 206 εχει ονομαστικη 780 λιτρα(πραγματικη 460 λιτρα),το 306 ονομαστικη 1150λιτρα(πραγματικη 780λιτρα).

για μενα ειναι πολυ σχετικο το θεμα αυτο αλλα δεν θα διαφωνησω! σε γενικες γραμμες ισχυει!

αλλα να θυμισω οτι το εσωτερικο του φιλτρο (στο ριο 240) εχει 600 λιτρα αν αφαιρεσεις και απο κει το κατιτις ...

Link to comment
Share on other sites

οντως πεφτει η ροη του νερου στο φιλτρο οταν γεμισει υλικα το αναγραφει και η εταιρια στο προσπεκτους!!σιγουρα αν βγουν τα υλικα στο ριο η αντλια του θα εχει αποδωση κοντα στην ονομαστικη της τιμη,και ας μη ξεχναμε οτι δεν εχει υψομετρικη διαφορα οπως το εξωτερικο!!

Link to comment
Share on other sites

ειμαι κατοχος 206 και την εχω δει με τα ματια μου τη διαφορα :bigemo_harabe_net-111:

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
Link to comment
Share on other sites

οντως πεφτει η ροη του νερου στο φιλτρο οταν γεμισει υλικα το αναγραφει και η εταιρια στο προσπεκτους!!σιγουρα αν βγουν τα υλικα στο ριο η αντλια του θα εχει αποδωση κοντα στην ονομαστικη της τιμη,και ας μη ξεχναμε οτι δεν εχει υψομετρικη διαφορα οπως το εξωτερικο!!

δεν διαφωνω!

πεφτει και στο εσωτερικο αλλα πολυ λιγοτερο !

αλλα και 10% να πεσει παει στα 540λ με 780λ που εχει το 306 και με 40%(το οποιο το θεωρω πολυ μεγαλο ποσοστο ) ειναι αρκετη η διαφορα!

επισης μην ξεχναμε εχει μεγαλη σημασια το στησιμο του εξωτερικου!

πχ στο δικο μου ενυδρειο επειδη απο την μια εχω το εσωτερικο , εβαλα το εξωτερικο απο την αλλη πλευρα μαζι και με τους 2 σωληνες , αρα εχω αρκετα λιγοτερο σωληνα + αν δεν το μπουκωσεις και στην βιολογια (ειπαμε να βαζουμε βιολογια αλλα με μετρο) + δεν καμπουριαζουν οι σωληνες θα πρεπει να εχεις καλυτερη αποδοση απο το εσωτερικο!

τουλαχιστον σε μενα ετσι συμβαινει!

υγ εχουν υπαρξει και αλλα θεματα παρομοια για το στησιμο του εσωτερικου, δεν ειναι απλη υποθεση το πηρα το συνδεσα και το εβαλα να δουλεψει,

θελει τεντωμα οι σωληνες και πκοψιμο το περισευμα!

Link to comment
Share on other sites

θα συνφωνησω απολυτα με το στησιμο του εξωτερικου!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...