Jump to content

Fluval 206-Εντυπώσεις


ataktoulis

Recommended Posts

To εργοστασιακό φίλτρο του record 600 βγαίνει πολύ εύκολα, με τη χρήση ενός χαρτοκόπτη (φαλτσέτα).

Ασκούμε πίεση στα σημεία που είναι κολλημένο και κόβουμε τη σιλικόνη. Προσοχή στα χέρια και μην ακουμπήσει η λεπίδα στις σιλικόνες των τζαμιών.

Πάνω από 2 λεπτά δε θα σου πάρει.

Link to comment
Share on other sites

To εργοστασιακό φίλτρο του record 600 βγαίνει πολύ εύκολα, με τη χρήση ενός χαρτοκόπτη (φαλτσέτα).

Ασκούμε πίεση στα σημεία που είναι κολλημένο και κόβουμε τη σιλικόνη. Προσοχή στα χέρια και μην ακουμπήσει η λεπίδα στις σιλικόνες των τζαμιών.

Πάνω από 2 λεπτά δε θα σου πάρει.

Δεν πρέπει να αδειάσει το ενυδρείο για να γίνει αυτό; Φοβάμαι μην κάνω και στο γυαλί καμιά ζημιά..

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται αλλά καλό είναι να κατεβάσεις τη στάθμη για να σε βολεύει και μετά ξαναβάζεις το νερό μέσα.

Για να κάνεις ζημιά είναι πολύ δύσκολο.Φαλτσέτα είπαμε, όχι σπαθί. :)

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται αλλά καλό είναι να κατεβάσεις τη στάθμη για να σε βολεύει και μετά ξαναβάζεις το νερό μέσα.

Για να κάνεις ζημιά είναι πολύ δύσκολο.Φαλτσέτα είπαμε, όχι σπαθί. :)

Χαχα.. Οκ. Θα δω τι μπορώ να κάνω όταν έρθει η ώρα. Προς το παρόν περιμένω επικοινωνία από το Petsupermarket για να δω τι θα γίνει με την εγγύηση του εξωτερικού

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όπως ήταν ψιλοαναμενόμενο τη σπασμένη τρόμπα δεν την κάλυπτε η εγγύηση, ωστόσο το κόστος ήταν πολύ μικρό (6€ με μεταφορικά) οπότε και το αγόρασα και αλλάχτηκε.

1) Το ανταλλακτικό στάλθηκε σε προηγούμενη διεύθυνση που είχα κάνει παραγγελία παρά το ότι τονίστηκε και στο mail και τηλεφωνικά από'μένα με αποτέλεσμα την άσκοπη, επιπλέον 2ήμερη καθυστέρηση.

2) Το ανταλλακτικό που παρέλαβα ήταν διαφορετικό από αυτό που σημείωσα στο mail αλλά και τηλεφωνικά πριν την κατάθεση των χρημάτων και σύμφωνα με το Petsupermarket είναι από το 205 αλλά κάνει την ίδια δουλειά (άλλος κωδικός).

3) Τοποθετήθηκε στο φίλτρο, αλλά παρατήρησα τα εξής: Καταρχήν φαίνεται πιο ανθεκτικό από αυτό που είχε (που έσπασε). Είναι λίγο πιο κοντό με αποτέλεσμα να βγαίνει μεν "σχεδόν" όλος ο αέρας, χωρίς ωστόσο ο θόρυβος να έχει μειωθεί.

Ας πούμε λοιπόν πως το πρόβλημα λύθηκε παρά τις αστοχίες-καθυστερήσεις. Αυτά! ;)

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Ταλαιπωρία Κωνσταντίνε ! :) Κούνα ελαφρά το φίλτρο να φύγει και ο υπόλοιπος αέρας. Ελαφρά όμως. ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα το κάνω αύριο να δω μήπως και στρώσει. Ευχαριστώ Δημήτρη

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω βρε παιδι μου! Ποσο ατυχος μπορεις να εισαι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θα ήθελα μεγαλύτερο μήκος σωλήνα για το φίλτρο μου. Είναι κάποιο ειδικό υλικό ο σωλήνας ή να πάρω από καταλστημα με υδραυλικά για να μειώσω το κόστος μου; Θα έχω πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

κανει και αλφαδολαστιχο το μονο που προσεχεις μην ξεπερασεις το μανομετρικο υψος που δινει η εταιρια γιατι θα εχεις μειωμενη ροη!

Link to comment
Share on other sites

Πως παει γενικα το φιλτρο; Ισιωσαν καθολου τα πραγματα;

Link to comment
Share on other sites

κανει και αλφαδολαστιχο το μονο που προσεχεις μην ξεπερασεις το μανομετρικο υψος που δινει η εταιρια γιατι θα εχεις μειωμενη ροη!

Σε ύψος δε θα έχω θέμα, απλά θέλω να είναι πιο μπόσικο.. Είναι τσίτα τώρα, ακουμπάει στην πλάτη του επίπλου και κάνει αρκετό θόρυβο.

Πως παει γενικα το φιλτρο; Ισιωσαν καθολου τα πραγματα;

Με τη ροή δεν έχω βρει καμία λύση ακόμα, πιστεύω πως είναι αρκετά μειωμένη σε σχέση με τα εσωτερικά μου αλλά μάλλον έτσι είναι. Με το θόρυβο σήμερα ανακάλυψα πως ίσως το λάστιχο ευθύνεται για το βουητό, οπότε θα δοκιμάσω το αλφαδολάστιχο και βλέπουμε. Ελπίζω να διορθωθεί. Πού μπορώ να βρω διάμετρο; Σε όσες αναζητήσεις έκανα βρήκα 5/8". Με τη μετατροπή δε βγάζω άκρη γιατί προκύπτει πολύ μεγάλο.. Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...