Jump to content

30 Λιτρα Γνωμες


Recommended Posts

καλησπερα λογω του οτι τελειωνω με το 60 λιτρο που εχω ειπα να φτιαξω και εγω ενα γλυκου νερου ενυδρειο και θελω βοηθεια ... λογω αναζητησης ενος φιλου εδω και καιρο για το τι θα κανει ενα παρομοιο ενυδρειακι , τον ειδα να περναει απο γαριδαδικο να το ξεστηνει λογω του οτι χαλαγανε τα φυτα ενω ηταν ευκολα και πραγματικα ηταν σε πολυ καλη κασταση το ενυδρειο μεχρι που αρχισε να το παιρνει η κατω βολτα καθως σαπιζαν τα φυτα λερωνοταν το χαλικι ... ειχε αρκετο θεμα

οποτε θα ηθελα να μην βαλλω κατι το οποιο εχει φυτα ... δεν εχω και υπόστρωμα !

αντε λοιπον να βαλλω το πολυ ενα ευκολο φυτο για να το ελεγχω

απο κοχυλοψαρα δεν θελω δεν μου αρεσει η εικονα των κοχυλιων

απο μονομαχο , απο οτι ξερω θελει φυτεμενο αρα αποριπτεται

απο γαριδες θελει φυτεμενο αρα αποριπτεται αλλα περα απο αυτο μεχρι ενα μοσ να εβαζα παρολαυτα πρεπει να περιμενω 2 μηνες να στρωσει ο βυθος

εχετε να προτεινεται κατι προτοτυπο και μινιμαλ ! χωρις πολλα φυτα !! γενικα μου αρεσουν τα ενυδρεια με λιγα φυτα τυπου γρασιδι και πολυ κινηση , επισης κατι σε μαλαουι ( σε στυλ γιατι σιγουρα σε ψαρια με τιποτα!) μου αρεσει ,,,, σημερα ειδα σε μαγαζι που πηγα αστακους καβουρια κατι ghost fish, puffer , knife fish , τιγρακια , που μου αρεσαν ... απλα δεν ξερω η μαλλον δεν εχω φανταστει ενα τετοιο ενυδρειο ... εχετε να προτεινεται κατι ποιο περιεργο ....?? η κατι που να τηρει αν οχι ολες τις περισσοτερες αναγκες μου ) ειμαι και δυσκολος !!

Link to comment
Share on other sites

Στα 30 λιτρα δεν εχεις πολλες επιλογες...θα μπορουσες να εβαζες 2-3 ευκολα φυτα που χρειαζονται μονο υγρο λιπασμα και καλο φωτισμο και εισαι μια χαρα ;) θα εφαζες και ενα ξυλαρακι με moss πανω και απο ψαρι εναν μονομαχο...θα μπορουσες να εβαζες και γαριδες αλλα θα πρεπει να περιμενεις οπως ειπες σχεδον 2 μηνες..αρχικα με αυτα που σου ειπα εισαι μια χαρα! τωρα ολα τα ψαρια που ειπες ειναι απαγορευτικα για αυτα τα λιτρα εκτος απο τον μονομαχο! ;)

Link to comment
Share on other sites

καποιο φιδομορφο ψαρι ?? ( ιδεα πεταξα δεν ξερω τι απαιτησεις εχει ... )

Snake+Fish.jpg

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

καποιο φιδομορφο ψαρι ?? ( ιδεα πεταξα δεν ξερω τι απαιτησεις εχει ... )

Snake+Fish.jpg

οχι!και δεν υπαρχει εδω στην ελλαδα νομιζω..αλλα και παλι σιγουρα θα θελει πιο πολλα λιτρα!

Link to comment
Share on other sites

το εχω δει φιλε Γιωργο Ελλαδα .... περα απο αυτο οντως τα περισσοτερα ζωντανα θα θελουνε περισσοτερα λιτρα ... εαν ειναι στο οριο ομως ισως θα μπορουσε να δοκιμασει ...

Link to comment
Share on other sites

το εχω δει φιλε Γιωργο Ελλαδα .... περα απο αυτο οντως τα περισσοτερα ζωντανα θα θελουνε περισσοτερα λιτρα ... εαν ειναι στο οριο ομως ισως θα μπορουσε να δοκιμασει ...

αα ενταξει ;) αλλα απο τι στιγμη που ειναι ''φιδι'' θα θελει και σχετικα ενα καλο μηκος για να ειναι ανετα και αλλες απαιτησεις...θα το ψαξω λιγο και θα σου πω!

Link to comment
Share on other sites

θα πω και εγω τωρα την χαζομαρα μου .... neolamprologus brichardi ζευγαρακι και οταν μεγαλωσουν μου τα δινεις στο 80λιτρο :bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-74:

δεν ξερω βεβαια εαν θα γινοταν αυτο ....

Link to comment
Share on other sites

το εχω δει φιλε Γιωργο Ελλαδα .... περα απο αυτο οντως τα περισσοτερα ζωντανα θα θελουνε περισσοτερα λιτρα ... εαν ειναι στο οριο ομως ισως θα μπορουσε να δοκιμασει ...

Ποτε δεν βαζουμε ψαρια σε ενυδρεια που ειναι στα ορια γιατι εκει αρχιζουν τα προβληματα!

Επισης δεν ειναι καλο κατα την γνωμη μου να περνουμε ψαρια που δεν κανουν για τα ενυδρεια μας και μετα να τα δινουμε..

Φιλε μου,σε 30 λιτρα ενυδρειο δεν εχεις πολλες επιλογες και οι επιλογες που υπαρχουν θελουν φυτεμενο ενυδρειο.Οπωτε πρεπει να αποφασισεις τι ακριβως θες για να σου πουμε ποιες ειναι οι επιλογες σου.

Link to comment
Share on other sites

εστω οτι βαλλω φυτα , υπαρχουν ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ φυτα ?? δεν θελω να εχω προβληματα ... εαν βαλλω φυτα περα απο γαριδες γκαπυ και μονομαχο υπαρχει κατι αλλο ?? οσο για την μεταφορα σε μεγαλυτερο οντως δεν πρεπει .... ειναι ωραιο να ξερεις οτι παρεχεις τα παντα σε ενα ζωακι ... μονο που τις περισσοτερες φορες λεμε οτι αυτα τα ζωα γινονται μεγαλα και μεχρι να μεγαλωσουν μπορει να εχεις αλλαξει 3 - 4 ενυδρεια μεχρι τοτε .... εστω λοιπον ( σωστο και μη ) οτι εχουμε δυο περιπτωσεις

πρωτον να μπει καποιο ψαρακι για ενα μεγαλο διαστημα και οταν μεγαλωσει το βαζω σε ποιο μεγαλο

δευτερο οτι βαζω ενα ψαρακι - ζωακι για παντα

τι θα μπορουσα να βαλλω στην πρωτη περιπτωση και τι στην δευτερη ??

φιλικα Δανος !

Link to comment
Share on other sites

Σε 30 λιτρα ενυδρειο με πολυ καλο φιλτρο,συχνες αλλαγες νερου και φυτεμενο θα μπορουσες να βαλεις παφερακια εκτος απο αυτα που γραφεις πιο πανω.

Τωρα για την ερωτηση σου,δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι που να μπορεις να το βαλεις εκει προσορινα και μετα να το μεταφερεις σε αλλο ενυδρειο,το ενυδρειο που διαθετεις ειναι πολυ μικρο για οτιδηποτε αλλο ψαρι εκτος απο αυτα που εχουμε προτεινει.

Για ευκολα φυτα κοιτα εδω και εδω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...