Jump to content

Μεγάλες Ζημιές


Recommended Posts

Τι θα λέγατε να συγκεντρώναμε τις εμπειρίες μας και φωτό όπου είναι δυνατόν από μεγάλες ζημιές όπως σπάσιμο ενυδρειου , ράγισμα γυάλας , πλυμήρα στο σαλόνι κλπ.

Επίσης καλό θα ήταν για να μαθαίνουμε οι νεότεροι και τους λόγους που προκλήθηκε η ζημιά μήπως προλάβουμε και σώσουμε το ενυδρείο, τα ψάρια, τις παράπλευρες απώλειες και την ......παντόφλα με την κρεβατομουρμούρα.

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ανοιγεις ενα θεμα τωρα ........

Link to comment
Share on other sites

08¨53..... Στον ύπνο σου το έβλεπες;;;; Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!

Προσωπική εμπειρία δεν έχω και ούτε θέλω βέβαια αλλά είμαι προετοιμασμένος για τέτοιες περιπτώσεις με βαρέλια,δοχεία, αεραντλίες κλπ.

Ότι σώσω κι ότι μείνει (αν είμαι εκεί,γιατί ως γνωστόν όταν λείπεις γίνονται όλα...).

Ένα αντίστοιχο θέμα "ατυχιών" μπορείτε να δείτε κι εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=61791

Link to comment
Share on other sites

08¨53..... Στον ύπνο σου το έβλεπες;;;; Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!

Προσωπική εμπειρία δεν έχω και ούτε θέλω βέβαια αλλά είμαι προετοιμασμένος για τέτοιες περιπτώσεις με βαρέλια,δοχεία, αεραντλίες κλπ.

Ότι σώσω κι ότι μείνει (αν είμαι εκεί,γιατί ως γνωστόν όταν λείπεις γίνονται όλα...).

Ένα αντίστοιχο θέμα "ατυχιών" μπορείτε να δείτε κι εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=61791

Ναι ρε γαμώτο. Την ενδεχόμενη πλημμύρα και τα φουσκωμένα έπιπλα με τα ψάρια να σπαρταράνε πάνω στα χαλιά μου έχει γίνει εφιάλτης.

Για να δούμε τι ιστορίες θα μαζέψουμε.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που δεν παίζουν χαλιά καλά είναι... Το χειμώνα σε βλέπω με καναρίνια!
Μην αγχώνεσαι τόσο πολύ. Είναι πολύ δύσκολο να ανοίξει ένα ενυδρείο αν είναι σωστά κατασκευασμένο.

Αν αρχίσει να δακρύζει θα το καταλάβεις οτι έρχεται το τέλος. Ο εξοπλισμός είναι πιο επίφοβος για διαρροές π.χ. εξωτερικά φίλτρα, υπερχειλίσεις κλπ.

Μεγάλη προσοχή θέλουν οι βάσεις από μελαμίνη, που φουσκώνουν για πλάκα. Μια πολύ μικρή διαρροή εξοπλισμού, μπορεί να σου κοστίσει τα πάντα, μιας και δε φαίνεται εύκολα και το νερό απορροφάται από τη βάση. Εγώ οσο σκέφτομαι τι γλύτωσα ανατριχιάζω... Από τότε ακούω eheim και βγάζω σπυριά....

Link to comment
Share on other sites

Φωτη χα χα βρε αν συμβει αυτο τι βαρελια λες κ δοχεια δεν σωνεσαι αστα. Παρε κ κανενα κανο κι αστο στο σαλονι για την πλημυρα κι αν εισαι παντρεμενος θα χρειαστεις κρανος ωτασπιδες κι ενα καλο φιλο κοντα για διανυκτερευση.

Γνωριζε κ που ειναι οι σφουγγαριστρες γιατι πριν τη διανυκτερευση θα πεσει βαρδια με κουβα σφουγγαριστρα κτλ:)

Πω πω Πανο. Μακρια απο εμας. Εγω που εχω ενα σαλονι ενα υπνοδωματιο καθε μερα τρεις φορες γυρω γυρω ακουμπαω το επιπλο μην χανει χα χα.

Ειμαι κ πεμπτο θα φυγω μιλαμε λες και με ριχνει καταπελτης. :)

Διονύσης

Link to comment
Share on other sites

Πολλά σώζονται και είναι πολύ εύκολο. :)

Αν συμβεί κάτι τέτοιο βέβαια η γυναίκα μου θα στεναχωρηθεί περισσότερο από μένα. Τα έπιπλα έρχονται δεύτερα μπροστά στα ζωντανά μας.

Link to comment
Share on other sites

Το επιπλο δεν το πιανω μην φουσκωσει. Το πιανω μην νιωσω νερο κι αρα δακρυζει το ενυδρειο να βαρεσω απο λυκαβητο συναγερμο κοκκινο χαχα

Διονύσης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ οσο σκέφτομαι τι γλύτωσα ανατριχιάζω... Από τότε ακούω eheim και βγάζω σπυριά....

Αντε Φώτη κάνε την αρχή και πές μας τι παραλίγο να πάθεις. Αν το έχεις αναφέρει αλλού αλλά σε αυτο το forum βάλε link.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που εχω παθει εγω ειναι..: μετα απο μια αλλαγη νερου μιας και το φιλτρο ειναι εξωτερικο στο καπακι δεν ξερω πως εγινε αλλα οι τρυπες που βγαζουν το νερο τις ειχα βαλει αναποδα..δηλαδη προς τα εξω...και οταν εκανα την αλλαγη επρεπε να παμε καπου για λιγο...την ωρα που γυρναμε βλεπω και εγω το ενυδρειο αδειο μεχρι την μεση... :bigemo_harabe_net-88: λεω εγω τι εγινε τωρα...κοιταω κατω και υπηρχε μια μικρη λιμνουλα γυρω γυρω απο το ενυδρειο...το τι εγινε απο εκει και περα αφηστετο...απλα καθησα και σφουγκαριζα :bigemo_harabe_net-111: :bigemo_harabe_net-74:

Έγινε επεξεργασία - Giorgos Kk
Link to comment
Share on other sites

Είχα διαρροή στην κεφαλή εξωτερικού φίλτρου,που τελικά αποδείχθηκε αστοχία στο συγκεκριμένο μοντέλο.Φούσκωσε η κάθετη κόντρα της βάσης και το πήρα χαμπάρι κατά τύχη,ευτυχώς στην αρχή του.Λίγες μέρες πριν φύγω για διακοπές.............

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...