Jump to content

Πιθανή Chilodonella Σε Φυτεμένο Με Κοπαδόψαρα & Ασπόνδυλα


Recommended Posts

Καλό μήνα!

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : μάλλον chilodonella
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα: 85 – καμμιά 75αριά καθαρά διότι φυτεμένο.
- Φίλτρανση: Elite crystal flo 40 με Seachem Matrix & ενυδρειακό βαμβάκι και σφουγγάρι
- Ιστορικό: Τρέχει εδώ και 5 μήνες. Η ασθένεια εισήχθηκε με άρρωστο ψάρι πριν από 40 ημέρες περίπου.
- Ψάρια: 7 tanichthys albonubes (white cloud minnow), καμμιά 10αριά Galaxy Rasboras (Celestial Pearl Danios), 8 Tateurndina ocellicauda (Peacock Goby). Ασπόνδυλα: 2 zebra nerite, 5-6 helena, 4 caridina zaponica (amano), καμιά 100ή red cherry
- Ρουτίνες: τάισμα 2-3 φορές την ημέρα νιφάδες, αποξηρ. bloodworms, grindal, κλπ. Το νερό προετοιμάζεται με τύρφη και αλλάζει σιγά σιγά (λόγω διαφοράς στο ph & θερμοκρασία) σε 2 ώρες. Αλλαγές 40-50% περίπου 2 φορές / εβδομάδα
ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 7-7,5
- KH: 8
- GH: 11
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0
- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0
- ΝΟ3 (νιτρικά): 10
- Θερμοκρασία: 23.5
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: ναι, της Sera & Salifert (αμμωνία)
-Strips: όχι
-Ηλεκτρονικά: μόνο την θερμοκρασία
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: Τα περισσότερα από τα tateurndina, αλλά είχα και έναν θάνατο CPD και άρχισε να ξύνεται και ένα white minnow
- Ιστορικό Ψαριού: Βλέπε παρακάτω, στις αναλυτικές λεπτομέρειες
- Συμπτώματα που παρουσιάζει: Βλέπε παρακάτω, στις αναλυτικές λεπτομέρειες
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: κανένα
ΘΕΡΑΠΕΙΑ
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: Δύο θεραπείες. Η πρώτη με Sera Mycopur, & Ectopur. Η δεύτερη με Bactopur. Έγιναν και λίγα μπάνια σε διάλυμα άλατος 2% στα περισσότερο άρρωστα ψάρια.
-Δοσολογία:Η προβλεπόμενη από τις οδηγίες:
-Χρόνος Χρήσης: η προβλεπόμενη από τις οδηγίες
-Αναλυτική περιγραφή: Η θεραπεία έγινε στο ενυδρείο.
ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ: συνημμένες.
ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
Όταν παρέλαβα πριν από 40 ημέρες περίπου τα tateurdina ένα ήρθε με ένα αρκετά εκτεταμένο λευκό σημάδι στο πλάι του. Έκανα μεγάλο σφάλμα που δεν τα έβαλα σε καραντίνα, διότι από τότε ξεκίνησαν όλα.
Μετά από 10 ημέρες το σημάδι στο Α είχε μεγαλώσει αρκετά, είχε φουσκώσει, αλλά το ψάρι συμπεριφερόταν φυσιολογικά. Αργότερα το σημάδι άρχισε να υποχωρεί αρκετά, αλλά φάνηκε σαν να δημιουργήθηκε μια μαύρη τελίτσα στο κέντρο του (μήπως την δημιούργησε κάποιο παράσιτο που βγήκε; )
Στις 10/6 με τρόμο είδα ένα tateurndina νεκρό να επιπλέει.
Λίγες ημέρες αργότερα βρήκα ακόμα ένα νεκρό στο βυθό. Επίσης, πιθανά από σφάλμα μου όμως, πέθαναν άλλα δύο που τα είχα βάλει στο μεταξύ σε καραντίνα.
Στις 14/6 ένα ακόμα tateurndina παρουσίαζε συμπτώματα: έδειχνε να χρειάζεται οξυγόνο (αναπνέει από την επιφάνεια), να ξύνεται στα φύλλα και να έχει μια ασπρίλα στο δέρμα του, όπως φαίνεται στις φωτογραφίες.
Έγιναν δυο θεραπείες όπως αναφέρω παραπάνω. Η πρώτη με Sera Mycopur, & Ectopur. Η δεύτερη με Bactopur.
Με την πρώτη δεν έδειξε κάποια βελτίωση. Μετά την δεύτερη υπήρξε αρκετή πρόσκαιρη βελτίωση. Εξαφανίστηκαν οι λευκές περιοχές στο άρρωστο ψάρι και όλα τα tateurndina φαινόντουσαν καλύτερα.
Από προχθές, όμως, τα πράγματα χειροτέρεψαν με αποκορύφωμα την εκδήλωση dropsy σε ένα CPD (βλ. φωτό), που τελικά πέθανε. Έγιναν λίγα μπάνια σε διάλυμα άλατος 2% στα περισσότερο άρρωστα ψάρια.
Η κατάσταση που παρουσιάζουν τα ψάρια αυτή τη στιγμή είναι η εξής:
- 3-4 tateurndina παρουσιάζουν δυσκολία στην αναπνοή (ανεβαίνουν στην επιφάνεια να ανασάνουν)
- Ένα tateurndina και ένα white minnow ξύνονται. Για τα CPD δεν μπορώ να ξέρω διότι, όπως πάντα, παραμένουν κρυμμένα μέσα στην ‘ζούγκλα’ και τα βλέπω ελάχιστα.
- τα περισσότερα tateurndina είναι ληθαργικά
- στα περισσότερα tateurndina το χρώμα τους έχει μαυρίσει
- στα περισσότερα tateurndina τα πτερύγιά τους δεν τα ανοίγουν συχνά
- Πολλά tateurndina τείνουν να κρύβονται περισσότερο απ' ότι συνήθως
Ενώ σπό το ιστορικό της ασθένειας θέλω να τονίσω ότι:
- στα προχωρημένα στάδια τα ψάρια κάθονται κάτω και τα λέπια τους επηρεάζονται - σε εμένα σηκώθηκαν σαν dropsy στο CPD που έχασα.
- δυο tateurndina είχαν λευκές περιοχές (πληγές ; ) στο σώμα τους.
Νομίζω ότι είναι πιθανό στην περίπτωσή μου η ασθένεια να είναι η Chilodonella.
Επίσης, σημαντικό στοιχείο είναι ότι το sera bactopur (που φάνηκε να βελτιώνει την κατάσταση αλλά δεν ήταν ικανό να την εξαλείψει) περιέχει μπλε του μεθυλένιου, το οποίο αναφέρεται εδώ - αλλά όχι αλλού - σαν μια από τις θεραπείες για την Chilodonella.
Βέβαια, ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για την ακριβή διάγνωση, άλλωστε πολλά παράσιτα έχουν παρόμοια συμπτώματα.
Θα προχωρήσω σε θεραπεία με το Seachem Paraguard & Metronidazole, τα οποία - απ' ότι κατάλαβα - είναι σχετικά ασφαλή για τα φυτά & τα ασπόνδυλα αλλά και για τα βακτηρίδια του φίλτρου.
Σύμφωνα με αυτό, θερμοκρασία μεγαλύτερη των 30°C για 5 ημέρες την σκοτώνει. Σκέφτομαι, λοιπόν, να την ανεβάσω σταδιακά στους 31°C. Αλλά τα ψάρια μου (που είναι μάλλον κρύου νερού) και τα φυτά δεν θα έχουν πρόβλημα σε τέτοιες θερμοκρασίες;
Κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη καθότι αρχάριος!

post-52983-0-14305200-1372671318_thumb.jpg

post-52983-0-76671600-1372671326_thumb.jpg

post-52983-0-19211400-1372671350_thumb.jpg

post-52983-0-38316000-1372671367_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - plin
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...