Jump to content

Φιλτρο Του Ενυδρείου Μου


Recommended Posts

παιδιά καλησπερα σας.

Ηθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με το φίλτρο που έχω στο ενυδρείο μου το οποίο είναι 160 λίτρα.

Διαπίστωσα ότι το περιεχόμενο του φίλτρου της eheim είναι ένα σπογκώδες απλό σφουγγάρι το οποίο δεν περιέχει τίποτε άλλο.Ούτε για τον άνθρακα ούτε για τίποτε.

Κρατάω αυτό και απλώς το καθαρίζω τακτικά η μπορώ με πατέντα να βάλω μέσα και άλλα φίλτρα?

Μία δεύτερη ερώτησή μου είναι σχετικά με τα φυτά μου.Αν και δεν τοποθέτησα στην αρχή υπόστρωμα με λίπασμα τοποθέτησα 2 και κάποιο άλλο φυτό που μου διαφεύγει αυτη τη στιγμή το όνομα του με λίπασμα σε κόκους δίπλα στις ρίζες.Πιστεύετε οτι θα κάνω δουλειά με αυτό το είδος λιπάσματος η με τον καιρό δεν θα κρατήσουν και θα μου χαλάσουν?Να τοποθετήσω και στην μπροστινή μκεριά του ενυδρείου μου φυτά με αυτό το λίπασμα η να περιμένω?Τα φυτά τα έχω περίπου 10 μέρες νομίζω οτι είναι σε καλή κατάσταση και το μόνο που παρατηρώ είναι απλά κάποια μορφή άλγης στα φύλλα χρώματος καφέ σαν σκόνη.¨Οχι σε όλα τα φύλλα και όχι σε μεγάλη έκταση.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μεταφερθικε στη σωστη κατηγορια.

Καταρχην,δεν μας λες τι φιλτρο εχεις,εσωτερικο η εξωτερικο?Πες μας το μοντελο.

Για τα φυτα,ουτε εδω μας λες πολλα πραγματα,αν δεν ξερεις ονοματα βαλε φωτογραφιες για να καταλαβουμε για ποια φυτα μιλαμε.Το καθε φυτο εχει και τις αναλογες αναγκες,οπωτε ετσι δεν μπορουμε να πουμε τιποτα.Επεισης στα φυτα δεν παιζει τοσο πολυ ρολο το υποστρωμα οσο οι υπολοιπες συνθικες του ενυδρειο,ο φωτισμος,αν υπαρχει co2,τα νιτρικα,τα λιπασματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...