Jump to content

Ερωτησεις Νεου Για Γαριδαδικο.


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους τους συμφορουμιτες! Ασχολουμαι εδω και χρονια με τα ερπετα, αλλα ειμαι νεος στο χομπι των ενυδρειων.

Προσφατα ειδα γαριδες σε ενα πετ-σοπ και θυμηθηκα οτι παντα ειχα μια ελξη για αυτα τα μικροσκοπικα πλασματα. Αποφασισα λοιπον να εγγραφω εδω και να ριξω διαβασμα, ετσι ωστε να φτιαξω το δικο μου γαριδαδικο (και ποιος ξερει, ισως πολλαπλασιαστουν στο μελλον).

Εχω διαβασει μερικα αρθρα για την φροντιδα τους, αλλα εχω μερικες αποριες.

1) Απο τι μπορει να αποτελειται το setup? Για υποστρωμα σκεφτομαι ασπρη calcium sand, αλλα αμα καταληξω με αρκετα ενυδρειακια μπορει να αρχισω να πειραματιζομαι.

2) Θελω να προσθεσω λιγα φυλλα για κρυψωνες, βιοφιλμ κλπ. Εχω προχειρα ομως μονο φυλλα κερασιας, βερικοκιας, δαμασκινιας και αχλαδιας. Ποια απο αυτα απελευθερωνουν τις λιγοτερες τανινες, και τι διαδικασια εχουν για να ειναι ετοιμα?

3) Ποια φυτα ειναι τα καταλληλοτερα? Δεν σκοπευω να βαλω πολλα.

4) Μπορω να χρησιμοποιησω για το στρωσιμο και τις αλλαγες (οι οποιες ειναι απαραιτητες αν δεν εχει αμμωνια το ενυδρειο?) εμφιαλωμενο νερο, ετσι ωστε να αποφυγω βαρεα μεταλλα, χλωριο κλπ?

5) Ποσα και ποια ειδη μπορω να εχω μαζι που δεν μπορουν να υβριδιστουν? Τι συγκατοικους μπορουν να εχουν (πλεκο για καθαρισμο τζαμιων, φοβαμαι μην εχω προβλημα με την αλγη)?

6) Ποσο καιρο πρεπει να αφησω το ενυδρειο να στρωσει μεχρι να ειναι εντελως ετοιμο να

υποδεχτει και να συντηρησει τις γαριδες?

7) Σε ποιο μαγαζι μου προτεινετε να απευθυνθω για να με κατευθυνουν, για την αγορα εξοπλισμου σε λογικες τιμες, και τελος την αγορα ποικιλιας υγειων γαριδων εκτροφης (μενω Θεσσαλονικη)?

Εχω κι αλλες μπολικες ερωτησεις που πιθανον να ξεχασα, οποτε προετοιμαστειτε!

Υ.Γ. Λυπαμαι για τυχον δυσκολιες αναγνωσης του κειμενου, ειμαι με κινητο και δεν βλεπω τι γραφω. Αν καποιος διαχειριστης μπορουσε να εβαζε ενα σχετικο αβαταρ θα ημουν ευγνωμων. Καλες συζητησεις να εχουμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο φορουμ μας.

1)Τι εννοεις?Πως θα πρεπει να φτιαξεις το setup του ενυδρειου?Για υποσρωμα βαλε οτι θες,αμμο η χαλικακι.

2)Ειναι ξερα τα φυλλα που εχεις?Απο που τα εχεις μαζεψει?

3)Βαλε ευκολα φυτα που δεν χρειαζονται λιπασματα γιατι οι γαριδες ειναι ευαισθητες στα λιπασματα.Για ευκολα φυτα δες εδω και εδω

4)Θα χαλασεις πολλα λεφτα και δεν αξιζει τον κοπο,επισης τα εμφιαλομενα δεν ξερουμε απο που εχουν περασει πριν τα παρουμε.Νερο βρυσης με αντιχλωριο μεσα σε ενα βαρελακι λιγο πριν κανεις τις αλλαγες και εισαι μια χαρα.

5)Ξεκινα με red cherry και amano.Οι αλλες γαριδες ειναι δυσκολες και χρειαζονται εκτος απο εμπειρια και ειδικες συνθικες νερου,δηλαδη μαλακο νερο αλλα και θερμοκρασιες το πολυ μεχρι 25-26

Βασικα δεν μας εχεις πει ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο που εχεις.Γενικα ομως σχεδον ολα τα ψαρια τρωνε τις γαριδες οπωτε καλυτερα να μην βαλεις ψαρι μαζι τους.Ο πλεκο και γενικα ολα τα ειδη του δεν ειναι για να γλυφουν τα τζαμια,αυτα τα λενε τα πετσοπ.Γι αυτη τη δουλεια υπαρχουν οι ξυστρες των τζαμιων αλλα και τα χερια μας.

6)Θα πρεπει να στρωσει πρωτα ο βυθος πριν βαλεις γαριδες στο ενυδρειο σου,οπωτε μιλαμε για τουλαχιστον μετα απο2 μηνες απο τοτε που θα ξεκινησει να λετουργει το ενυδρειο σου.

7)Αν απευθυνθεις σε μαγαζι για τον εξοπλησμο το πιο λογικο ειναι να σε γεμισει με αχρηστα πραγματα.Εδω θα ρωτησεις και εμεις θα σε κατευθηνουμε ωστε να πας ετοιμος το πετσοπ και να παρεις μονο αυτα που θα σου πουμε εμεις,ετσι θα γλιτωσεις λεφτα..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου!

1) Ναι εννοω απο τι μπορει να αποτελειται η διακοσμηση. Ξυλα, πετρες κλπ.

2) Τα φυλλα δεν τα εχω μαζεψει ακομα, αλλα μπορω να το κανω απ τα δεντρα του εξοχικου μου.

3) Ποσες σταγονες αντιχλωριου ανα λιτρο πρεπει να ριχνω?

4) Οκ το ξεχναω για συγκατοικηση. Αλλα απο τοσα ειδη, μονο αυτα τα 2 ειναι ευκολα?

5) Οι amanο απ οσο ξερω χρειαζονται υφαλμυρο νερο για αναπαραγωγη, και οι red cherry μπορει να ειναι υβριδια και να βγαλουν wild type απογονους?

6) Αν οι amanο ζουν μονο 1-2 χρονια οπως και οι υπολοιπες γαριδες, και δεν αναπαραγονται ευκολα, τοτε δε συμφερει να τις παρω καν.

7) Ενυδρειο δεν εχω παρει ακομα, αλλα δεν θελω πολυ μεγαλο. Αν ειναι να εχω μονο δυο ειδη μεσα, τοτε θα παρω 15λιτρο. Αν βαλω μονο red cherry, τοτε νομιζω ενα 10λιτρο φτανει.

8) Δεν βιαζομαι για να φτιαξω το ενυδρειο, αλλα 2 μηνες νομιζω ειναι πολυ. Αν το αφησω να στρωσει για 3-4 βδομαδες και μετα βαλω τις γαριδες, θα εχουν προβλημα? Εννοειται πως θα τις ταιζω, χωρις να αφηνω υπολειμματα κλπ...

9) Αφου δεν εχουν θεμα με pΗ και θερμοκρασιες, νομιζω πως το μονο που θα χρειαστω ειναι ενυδρειο με ενσωματωμενο φιλτρο (για να μη μπορει να τις ρουφηξει), μια λαμπα και τροφη για να τις ταιζω μια φορα στο τοσο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου!

1) Ναι εννοω απο τι μπορει να αποτελειται η διακοσμηση. Ξυλα, πετρες κλπ. Ναι θελουν ξυλα και φυτα οπωσδηποτε.

2) Τα φυλλα δεν τα εχω μαζεψει ακομα, αλλα να το κανω απ τα δεντρα του εξοχικου μου.Αν ψαξεις λιγο το φορουν καπου υπαρχει ενα θεμα για τα φυλλα,δεν θυμαμαι ακριβως που ειναι ομως :P

3) Ποσες σταγονες αντιχλωριου ανα λιτρο πρεπει να ριχνω?Αναλογα τα λιτρα σου και αναλογα την μαρκα του αντιχλωριου,γραφουν πανω τα μπουκαλακια.

4) Οκ το ξεχναω για συγκατοικηση. Αλλα απο τοσα ειδη, μονο αυτα τα 2 ειναι ευκολα?Υπαρχουν και αλλα,αλλα υβριδιζουν μεταξυ τους και δεν τα βρισκεις και Ελλαδα.

5) Οι amanο απ οσο ξερω χρειαζονται υφαλμυρο νερο για αναπαραγωγη, και οι red cherry μπορει να ειναι υβριδια και να βγαλουν wild type απογονους?Ναι για τις αμανο ετσι ειναι,για τις τσερυ αν δεν τις ανανεωνεις μπορει μετα απο καιρο να βγαζει τετοιους απογονους.

6) Αν οι amanο ζουν μονο 1-2 χρονια οπως και οι υπολοιπες γαριδες, και δεν αναπαραγονται ευκολα, τοτε δε συμφερει να τις παρω καν.Οπως θες.

7) Ενυδρειο δεν εχω παρει ακομα, αλλα δεν θελω πολυ μεγαλο. Αν ειναι να εχω μονο δυο ειδη μεσα, τοτε θα παρω 15λιτρο. Αν βαλω μονο red cherry, τοτε νομιζω ενα 10λιτρο φτανει.Οχι δεν φτανει δυστοιχος..Θες πανω απο 30 λιτρα γιατι σε πιο μικρο δεν θα μπορεις να κρατας τις συνθικες σταθερες.

8) Δεν βιαζομαι για να φτιαξω το ενυδρειο, αλλα 2 μηνες νομιζω ειναι πολυ. Αν το αφησω να στρωσει για 3-4 βδομαδες και μετα βαλω τις γαριδες, θα εχουν προβλημα? Εννοειται πως θα τις ταιζω, χωρις να αφηνω υπολειμματα κλπ...Ναι θα εχουν θεμα..πρεπει να στρωσει ο βυθος οπως σου ειπα και αυτο γινετε μετα απο 2 μηνες.Αλλο στρωσιμο φιλτρου και αλλο βυθου.

9) Αφου δεν εχουν θεμα με pΗ και θερμοκρασιες, νομιζω πως το μονο που θα χρειαστω ειναι ενυδρειο με ενσωματωμενο φιλτρο (για να μη μπορει να τις ρουφηξει), μια λαμπα και τροφη για να τις ταιζω μια φορα στο τοσο.Και βεβαια εχουν θεμα και οι τσερυ.Ολες οι γαριδες ειναι ευαισθητες και θελουν καθαρο νερο και σταθερες συνθικες,επισης δεν αντεχουν σε υψιλες θερμοκρασιες για πολυ.Θα χρειαστεις φιλτρο,λαμπα,θερμοστατη οπωσδηποτε και το καλοκαιρι ανεμηστιρακια για να μην ανεβαινει πολυ η θερμοκρασια.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε συ Αννα!:D

Νομιζω οτι υπαρχει και καποιο αλλο αλλα δεν το θυμαμαι :P

Link to comment
Share on other sites

Τωρα αυτο το θεμα διαβαζα! Αλλα και παλι, ποια απο αυτα τα 4 φυλλα ειναι το καταλληλοτερο?

Απ ο,τι εχω παρατηρησει σε προηγουμενο ενυδρειο που ειχα, η θερμοκρασια δεν επεφτε κατω απο 21 τον χειμωνα, και πανω απο 28 το καλοκαιρι. Αλλα για να ειμαι σιγουρος θα παρω και θερμοστατη και ανεμιστηρακι.

Υπαρχουν ειδη που η μονη ιδιοτροπια τους να ειναι η θερμοκρασια? Γιατι αυτη παλευεται, τα pΗ και τα λοιπα ομως δεν μπορω να τα ελεγξω...

Θελω μια μικρη ποικιλια για το ενυδρειο μου, γι αυτο ρωταω. Στην τελικη, πως μπορω να δημιουργησω υφαλμυρο νερο για να πολλαπλασιασω τις αμανο?

Link to comment
Share on other sites

Επισης βρηκα μερικα μικρα ειδη glass και filter γαριδων. Μπορουν να συμβιωσουν ειρηνικα με τις αλλες, ειναι και αυτες πολυ ευαισθητες? Και μπορω να τις βρω στην Ελλαδα? Συγνωμη για τον βομβαρδισμο ερωτησεων!

Link to comment
Share on other sites

Μην το πας ακόμα για αναπαραγωγή amano, θελει υπομονή, να είσαι απίκο πάνω απο το ενυδρείο και αρκετές γνώσεις πάνω στο θέμα.

Aν πας για cherry δεν θα χεις κανένα θέμα με το ph ( ντάξει, μην σου πάει και στο 6 βέβαια :D ). Καποιες μετρήσεις έχεις να ξέρουμε περίπου σε τί τιμές κυμαίνεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Οκ το ξεχναω και για τις αμανο! Το θεμα ειναι οτι δεν εχω καν τον εξοπλισμο, οχι να εχω το ενυδρειο στημενο κιολας! Δεν βιαζομαι, θελω να μαζεψω πρωτα τις γνωσεις και μετα ξεκινησω με την αγορα, το στησιμο κλπ. Τελικα με τα αλλα ειδη τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες dwarf γαρίδες ζουν από 18-24 μήνες.

Οι amano φτάνουν μέχρι και τα 3 χρόνια αλλά δεν είναι ασυνήθιστο σε ενυδρεία να ξεπερνούν κατά πολύ το προσδόκιμο ζωής τους φτάνοντας και τα 5 χρόνια με εντυπωσιακό μέγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε θα το σκεφτω για τις αμανο, βλεποντας και κανοντας!

Διαβασα οτι οι glass γαριδες ειναι σαρκοφαγες, οποτε τις ξεχναω και αυτες για συγκατοικηση.

Με τις γαριδες filter ομως τι γινεται? Δεν νομιζω να εχουν προβλημα λογω της διατροφης τους. Μπορω να τις βρω σε ελληνικα καταστηματα?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην δεν μας εχεις πει τι ενυδρειο εχεις σκοπο να αγορασεις,ποσα λιτρα θα ειναι?Παιζει σημαντικο ρολο στις επιλογες των γαριδων..

Link to comment
Share on other sites

30λιτρο μαλλον, για να ειμαι κομπλε και απο θεμα συγκατοικησης γαριδων και απο συνθηκες νερου. Εχω και μερικες ερωτησεις για το φιλτρο...

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε 30 λιτρα θα εβαζα μονο τσερυ.Αναπαραγωντε πολυ γρηγορα και σε λιγο καιρο θα γεμισεις.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε θα το σκεφτω για τις αμανο, βλεποντας και κανοντας!

Διαβασα οτι οι glass γαριδες ειναι σαρκοφαγες, οποτε τις ξεχναω και αυτες για συγκατοικηση.

Με τις γαριδες filter ομως τι γινεται? Δεν νομιζω να εχουν προβλημα λογω της διατροφης τους. Μπορω να τις βρω σε ελληνικα καταστηματα?

Μάλλον δεν διάβασες καλά για τις glass. Συνήθως τις εκτρέφουν για να ταΐσουν σαρκοφάγα ψάρια.

Τις filter τις ξεχνάς λόγω λίτρων, επιπλέον χρειάζονται και καλά στρωμένο ενυδρείο.

Σε 30 λίτρα θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις με κάποιο είδος neocaridina όπως red cherry, blue pearl, yellow fire, snowball κ.λ.π. Εννοείται με ένα μόνο είδος neocarida.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω θεμα με τον χωρο, εαν μπορω να συνδιασω ειρηνικα πολλα ειδη γαριδων (εννοειται οχι ειδη που μπορουν να υβριδιστουν), τοτε θα παρω οσα λιτρα χρειαζονται. Θα ανοιξω νεο θεμα αργοτερα γιατι ειναι μεγαλη συζητηση.

Να ρωτησω, τι φιλτρο χρειαζομαι, που να μην μπορει να ρουφηξει τις νυμφες?

Link to comment
Share on other sites

Και μια τελευταια ερωτηση, ποια φυλλα απελευθερωνουν τις λιγοτερες τανινες? Της αχλαδιας, βερικοκιας, κιδωνιας, κερασιας η δαμασκινιας? Ας μου απαντησει καποιος που ξερει, για να το εχω υπ οψην μου οταν αρχισω να φτιαχνω το ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

Οι παραπανω αποριες μου λυθηκαν, ομως εχω μερικες ακομα περι συγκατοικησης και υβριδισμου γαριδων.

1) Τι αντιπροσωπουν τα χρωματα στον πινακα?

2) Ξερω οτι δεν μπορω να συνδιασω πανω απο ενα ειδος Νeοcaridina, υπαρχει ομως το ιδιο προβλημα υβριδισμου σε αλλα γενη (πχ Caridina)?

3) Αν καποια γαριδα εχει παρασιτα, μπορει να κολλησει τις υπολοιπες? Αν ναι, τι κανουμε?

4) Θελω να συνδιασω και αλλα ειδη μαζι με dwarf γαριδες (filter και glass, ξερω οτι οι macrο απαγορευονται). Ποια ειδη εχουν εως μετριο επιπεδο δυσκολιας, και φυσικα μπορω να τα βρω στην Ελλαδα?

5) Πριν μιλησουμε για τα λιτρα που θα χρειαστω, θα πρεπει να αποφασισω ποσα και ποια ειδη θα συνδιασω. Δεν εχω ιδιαιτερο θεμα με τον χωρο, μεχρι 150 λιτρα ειμαι ενταξει.

Link to comment
Share on other sites

1) Τα μπλε δεν υβριδιζουν και τα κοκκινα υβριδιζουν.Για να σε βοηθησω ολα τα ειδη απο το γεννος neocaridina υβριδιζουν μεταξυ τους και ολα τα ειδη απο το γεννος caridina υδριδιζουν μεταξυ τους.Αν βαλεις neocaridina και caridina μαζι δεν εχεις προβλημα η αν βαλεις γαριδες που δεν αναπαραγωνται σε γλυκο νερο πχ αμανο.

2)Σου απαντησα πιο πανω γι αυτο.

3)Ναι μπορει να κολλησουν.Τωρα τι κανουμε δεν ξερω,δεν το εχω συνταντησει ποτε μεχρι στιγμης.

4) Τις filter θα τις βρεις Ελλαδα αλλα ως Bamboo,δεν ειναι πολυ δυσκολες αλλα θελουν δυνατη ροη φιλτρου γιατι παιρνουν τροφη απο την ροη του φιλτρου με τις 'βενταλιες' που εχουν.

Τωρα απο αλλα ειδη μη περιμενεις πολλα πραγματα να βρεις Ελλαδα και να μην υβριδιζουν με τις τσερυ.Οι αλλες γαριδες που δεν υβριδιζουν με τις τσερυ,δηλαδη οι caridina,ειναι δυσκολες,πανακριβες και δεν θα τις βρεις στην Ελλαδα ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Θελεις να πεις οτι ολα τα γενη εκτος των Caradina υβριδιζουν με τις Νeοcaradina, και οτι τα κοινα ειδη dwarf γαριδων ειναι μονο τα Νeοcaradina? Παω να ριξω μια ματια στον πινακα...

Link to comment
Share on other sites

Τα caridina υβριδιζουν με τα caridina και τα neocaridina με τα neocaridina.

Link to comment
Share on other sites

Οκ καταλαβα. Διαβασα οτι καποια φυτα απελευθερωνουν τοξικες ουσιες οταν κοβονται τα φυλλα τους. Εχει καποιο απο τα ευκολα φυτα που πρεπει να προσεχω?

Link to comment
Share on other sites

Ναι,ειναι οι ανουμπιες και οι κρυπτοκορινες.Για τις δευτερες δεν μου τυχει ποτε αν και ειχα κοψει πολυ πραμα μεσα στο γαριδαδικο.Απ οτι μου ειπαν παζουν ρολο οι σκληροτητες του νερου,αν εχεις σκληρο νερο δεν εχεις θεμα αν εχεις μαλακο τοτε εχεις.Παντως για τις ανουμπιες ισχυει για οτι νερο και αν εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...