Jump to content

Μετακόμιση Θαλασσινού


Recommended Posts

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα πάλι μετά από μια μεγάλη απουσία. Την επόμενη εβδομάδα μετακομίζω από την Αθήνα στο Μεσολόγγι και θα με ακολουθήσει και το ενυδρείο μαζί.

Θα ήθελα να δείτε λίγο την διαδικασία που λέω να ακολουθήσω και να μου πείτε την γνώμη σας.

Τα ζωντανά θα μπούνε σε ξεχωριστές σακούλες ανα είδος και όλες μαζί σε μεγάλο κουβά για να είναι σταθερά. Ο αστακός θα έχει και ενα κομάτι pvc για να κρυφτεί. Κάτι σπυρογράφοι μάλλον θα αφαιρεθούν από τον βράχο με νυστέρι.

Τα κοράλλια σκέφτομαι να τα μεταφέρω σε ένα δοχείο με καπάκι χωρίς νερό αλλά όλα τυλιγμένα σε βρεγμένες με νερό ενυδρείου παχιές χαρτοπετσέτες κουζίνας. (η ιδέα ήρθε από αυτό το άρθρο http://reefkeeping.com/issues/2005-11/eb/index.php).

Ο βράχος θα μπεί σε έναν κάδο 40 λίτρων μαζί με όσο νερό μπορώ να βάλω μέσα.

Ο αραγωνίτης θα παραμείνει στο ενυδρείο.

Στο Μεσολόγγι θα μπει ο βράχος και όσο νερό μπορώ να μεταφέρω (δεν υπάρχει η δυνατότητα να με περιμένει νερό εκεί δυστυχώς) και τα ζωντανά θα μπούν μέσα μετά από κανα δύορο που θα τρέξει το σύστημα χωρίς σκίμμερ (λέω να το τρέξω με μπόλικο υαλοβάμβακα για τις πρώτες 2 ώρες με αλλαγή υαλοβάμβακα κάθε μισή ώρα).

Και φυσικά να γίνει και μια 40% αλλαγή την επόμενη μέρα.

Αυτά, ακούω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα πάλι μετά από μια μεγάλη απουσία. Την επόμενη εβδομάδα μετακομίζω από την Αθήνα στο Μεσολόγγι και θα με ακολουθήσει και το ενυδρείο μαζί.

Θα ήθελα να δείτε λίγο την διαδικασία που λέω να ακολουθήσω και να μου πείτε την γνώμη σας.

Τα ζωντανά θα μπούνε σε ξεχωριστές σακούλες ανα είδος και όλες μαζί σε μεγάλο κουβά για να είναι σταθερά. Ο αστακός θα έχει και ενα κομάτι pvc για να κρυφτεί. Κάτι σπυρογράφοι μάλλον θα αφαιρεθούν από τον βράχο με νυστέρι. (Θα πρέπει να βάλεις τις σακούλες μέσα σε κούτες φελιζόλ για να διατηρηθεί μία σχετικά καλή θερμοκρασία. Είναι μεγάλη η διαδρομή)

Τα κοράλλια σκέφτομαι να τα μεταφέρω σε ένα δοχείο με καπάκι χωρίς νερό αλλά όλα τυλιγμένα σε βρεγμένες με νερό ενυδρείου παχιές χαρτοπετσέτες κουζίνας. (η ιδέα ήρθε από αυτό το άρθρο http://reefkeeping.com/issues/2005-11/eb/index.php). (Δεν μου φαίνεται και πολύ καλή ιδέα Καλύτερα και αυτά σε σακούλες με νερό, και μέσα σε κούτες φελιζολ).

Ο βράχος θα μπεί σε έναν κάδο 40 λίτρων μαζί με όσο νερό μπορώ να βάλω μέσα. (Ο βράχος μπορεί να μεταφερθεί και χωρίς νερό απλά σκεπασμένος με βρεγμένα χαρτιά).

Ο αραγωνίτης θα παραμείνει στο ενυδρείο.

Στο Μεσολόγγι θα μπει ο βράχος και όσο νερό μπορώ να μεταφέρω (δεν υπάρχει η δυνατότητα να με περιμένει νερό εκεί δυστυχώς) και τα ζωντανά θα μπούν μέσα μετά από κανα δύορο που θα τρέξει το σύστημα χωρίς σκίμμερ (λέω να το τρέξω με μπόλικο υαλοβάμβακα για τις πρώτες 2 ώρες με αλλαγή υαλοβάμβακα κάθε μισή ώρα). (Νερό πρέπει να φτιάξεις με το που θα φτάσεις για να συμπληρώσεις όσο χρειάζεται το σύστημα σου. Δεν είναι απαραίτητο να περιμένεις 24 ώρες για να το χρησιμοποιήσεις).

Και φυσικά να γίνει και μια 40% αλλαγή την επόμενη μέρα.

Αυτά, ακούω.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι πολύ σημαντικό. Να πάρεις seahem stability και μόλις το ξαναστήσεις να βάλεις για τις επόμενες μέρες την δοσολογία που γράφει το μπουκάλι.

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Δημήτρη ευχαριστώ για τις συμβουλές. Κούτες αφρολέξ σαν αυτές που έχουν τα ψαροπωλεία εννοείτε;

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64: Μακάρι όλα να πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου πώ πως να τα μεταφέρεις , αλλα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σε ζηλεύω που πας Μεσολόγγι ενω εγώ θα μείνω Αθήνα το λιγότερο 10 χρόνια ακόμα .........

Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι λες τον αραγονιτη θα τον αφήσεις μέσα στο ενυδρειο.

Η τυχόν ανακατοσουρα δεν θα είναι και ότι καλύτερο για το νέο σου στήσιμο.

Ισως είναι και μια ευκαιρία να αρχίσεις να φλερταρεις με την ιδέα του bare bottom.

Αν πάλι δεν σου αρέσει η ιδέα του γυμνού , θα προτείνω καλο πλύσιμο και επιστροφή μόνο 2-3 πόντους απο τον αραγονιτη σου.

Οτι και να κανεις καλη επιτυχία να έχεις απο μένα και ολα να πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Sun γιατι 10 χρονια συγκεκριμένα; Εχεις δει τα ενυδρειάδικα στο Μεσολόγγι; Κλαίω ήδη.

Brillo ο αραγωνίτης είναι περίπου 6 πόντοι βάθος. Ανακατωσούρα εννοείς να βγάλει βρωμιά ή να μετατοπισθεί; Για την μετατόπιση λέω να βάλω από πάνω ένα κομμάτι ντάου.

Χωρίς τον αραγωνίτη δεν μπορώ να το σκεφτώ καν, όσο ωραίο και να είναι το setup, μου θυμίζει γυάλα ενυδρειάδικου και ψάχνω να δώ τις τιμές.

Το πλύσιμο πάλι μπορείς να μου πεις γιατί; Δεν θέλω να τον νεκρώσω είναι ωριμότατος και μέσα στην ζωή.

Δεν σου πάω κόντρα το σκεπτικό προσπαθώ να καταλάβω του πλυσίματος.

Ευχαριστώ και για τις ευχές.

Link to comment
Share on other sites

Sun γιατι 10 χρονια συγκεκριμένα; Εχεις δει τα ενυδρειάδικα στο Μεσολόγγι; Κλαίω ήδη.

Σε 10 χρόνια στην καλύτερη ελπίζω να πάρω μετάθεση, αν και με βλέπω για 15ετία !!

2 καταστήματα μου έρχονται στο μυαλό , το ένα το έχει κτηνίατρος, αν θές να κάνεις καμία στειρωση σε γάτα αξίζει, και το δεύτερο έχει λίγη περισσότερη ποικιλία άντε για καμία τροφή όταν ξεμείνεις ....

Για εμένα καλό είναι πριν φύγεις να βρεις ένα καλό κατάστημα από Αθήνα και να συνεννοηθείς μαζί του να σου στέλνει τα πράγματα που θές καθε φορά ή και τα έκτατα στο Μεσολόγγι ,(αν θες έχω να σου προτείνω ένα πάρα πολύ καλό μαγαζί που το έχει άτομο με απίστευτες γνώσεις)

Α και κάτι ακόμα , αν θέλεις οτιδήποτε πες μου να σου στείλω το τηλέφωνο μου σε πμ και για οτιδήποτε χρειαστείς το αγοράζω εγώ από Αθηνά και στο στέλνω Μεσολόγγι , η μάνα μου έχει μαγαζί λίγο πιο κάτω απο την αστυνομία , δίνεις σε αυτή τα χρήματα και έτσι δεν μπλέκεις ούτε με τράπεζες και το έχεις άμεσα...

Link to comment
Share on other sites

Χεχεχε με τον κτηνίατρο έχουμε βριστεί και αν ξαναπατήσω στον τύπο θα είναι για να του ρίξω μολότοφ στο μαγαζί. Ο άλλος ο καημένος προσπαθεί αλλά δεν λέει και τίποτα.

Ευχαριστώ για την προσφορά αλλά έχω ήδη μεριμνήσει. Είναι δυο κολλητοί που έχουν αναλάβει χρέη αγοραστών (γιατί θέλω να το βλέπω το ζωντανό).

Θα μου λέιψει απλά η βόλτα και το χάζεμα που έκανα με τις αγορές αυτές. Καλύτερα για την τσέπη μου γιατι το χάζεμα μου πήγαινε μίνιμουμ 20 ευρώ (όλο και κάποιο ψάρι θα σου μιλήσει, κανα κοράλλι θα σου γυαλίσει ξέρεις τώρα πως πάνε αυτά.

Στρατιωτικός αν επιτρέπεται ή Αστυνομία;

Link to comment
Share on other sites

Στρατιωτικός αν επιτρέπεται ή Αστυνομία;

Αστυνομία ..........

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα και πήγα να σε πειράξω για το στρατόπεδο. Μπας και εχεις κανα γνωστό να έχει κουνουπόψαρα; Τώρα που έχω αυλή λέω να την σκάψω χεχ.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω ιδέα για τα κουνουπόψαρα , βάλε καμία αγγελία και όλο και κάτι θα βρεθεί ...

Σκέψου ότι εγώ παρόλο που θα κάνω πάρα πολλά χρόνια να κατέβω Μεσολόγγι έχω κάνει ήδη τα σχέδια στο πατρικό μου για τη λίμνη !!!

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει η περιοχή την ζητάει την λίμνη. Εδειξα σε ξαδερφό μου την λίμνη του Yiannossavvas από Κύπρο και του πέσανε τα μούτρα. Άμα την στήσω την δικιά μου εκεί να δείς γέλιο, θα με τρελάνει να στήσουμε και δικιά του. Δυο μέρες ακόμα για την μετακόμιση. Άντε να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν, μια ενημέρωση.

Έχει περίπου μια βδομάδα που έχει μετακομίσει το ενυδρείο. Δυστυχώς το αγγελόψαρο ξεψύχησε κανα μισάωρο πριν την εισαγωγή του. Γενικά από απώλειες είχα μόνο τον άγγελο και 1-2 Sexy shrimp (σίγουρα πέθανε η μία και η δεύτερη δεν έχει εμφανιστεί εδώ και 6 μέρες).

Τα κοράλλια δεν μάσησαν, μάλιστα ανακάλυψα μια αποικία watermelon ζωάνθους που νόμιζα πως είχε πεθάνει να ζει ζωή χαρισάμενη στο πίσω μέρος του ενυδρείου.

Το Stability έκανε καταπληκτική δουλειά σε σημείο που λέω να συνεχίσω την χρήση του.

Ένα τεράστιο μείον, οι απταίσιες. Τις είχα σχεδόν εξαφανίσει αλλά εχθές παρατήρησα τουλάχιστον 20 νεαρές (1 εκατοστό το πολύ). Η μαμακια είναι πως 3 έχουν βγεί μέσα σε αποικίες από ζώα οπότε φοβάμαι να τους επιτεθώ με ζουμιά και ούτε που σκέφτομαι να τις κάψω αν και σκέφτομαι μήπως να χρησιμοποιήσω πυρακτομένο σίδερο (έξω από το νερό φυσικά). Εκτός και αν στραφώ στην λύση του nudibranch...

Το νερό εδώ είναι απίστευτα μαλακό, σε σημείο που σκέφτομαι να ξαναπακετάρω την όσμωση.

Link to comment
Share on other sites

καλή τύχη κάτω με όλα!!! Και ευτυχώς σχετικά μικρές οι απώλειες σου...

Επιδι σκέφτομαι να βάλω και τους γονείς μου στο χόμπυ τώρα που θα κατεβώ με άδεια , τι μετρήσεις έχεις στο νερό (σκληρότητες και ph ) ?

Link to comment
Share on other sites

PH 6.8 KH 4 GH δεν μετράω. Θα τα ξαναμετρήσω από Σεπτέμβρη γιατί μου είπαν πως το νερό τώρα είναι από δεξαμενές. Δεν είναι το νερό του δικτύου είναι το νερό που έχουν για να ποτίζουμε τα χωράφια (το αντλιοστάσιο είναι στα 100 μέτρα από το ποτάμι.) ΦΤιάξτους κάτι με γαρίδες γλυκού νερού, των γονιών μου αναπαράγονται σαν τρελές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...