Jump to content

Αρχάριος - Συνέχεια Ερωτήσεων 17Λτ Φυτεμένου Μονομαχοενυδρείου


Recommended Posts

Λοιπόν,

το ερώτημα αφορά πλέον τον φωτισμό και το υπόστρωμα.

Έχω βάλει στο 17λιτρο μονομαχοενυδρείο:

anubia nana 1 μικρή

egeria densa 4 αξιοπρεπείς ριζες (2 φυτεμένες, 2 επιφάνεια)

java fern 4 σούπερ μικροσκοπικές ριζούλες σε ξύλο

hygrophilia polysperma 4 ρίζες σε όχι πολύ καλή κατάσταση φυτεμένες

valisneria 3 ρίζες φυτεμένες

Java moss σε δυο σημεία πάνω σε ξύλο

lemna minor πολύ λίγη

Α) Έχω βάλει μια CFL 9W, 410 Lumen στα 6400K

Πιστεύετε ότι είναι επαρκής για να επιβιώσουν τα φυτά? Το ενυδρείο ερχόταν με μια πυρακτώσεως 15W τύπου ψυγείου την οποία και έβγαλα από την πρώτη μέρα.

Δεν έχω απαιτήσεις ταχείας ανάπτυξης, απλά να είναι επαρκής για αργή αλλά σταθερή ανάπτυξη.

Β) Θέλω να αλλάξω υπόστρωμα καθώς έχω κοκκομετρία της τάξης των 8-10mm η οποία είναι μπελάς για την αγκύρωση των ριζών. Εχω ήδη πάρει χαλικάκι 1-2mm μάυρο (βαμμένο, αλλά με εξαντλητικές δοκιμές όπου τα πήγε καλά) και λέω να βαλω αυτό. Θεωρώ πως δεν θα χρειαστώ κάποιο άλλο υπόστρωμα με τα φυτά που έχω, τι λέτε?

Σκέφτομαι για λίπανση να ρίχνω υγρό λίπασμα.

Εχω παραγγείλει ένα Seachem Flourish για να το δοκιμάσω στο δικό μου μονομαχοενυδρείο και σε μιας φίλης που έχει γκαπάκια με κάποια ταλαίπωρα φυτά (anubias, java fern, hygrophilia).

Ακούω απόψεις και διορθώστε με να κάνω κάτι λάθος!

Μόλις φέρω την φωτογραφική στο γραφείο, θα κάνω και παρουσίαση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Θεωρω οτι τα φυτα που εχεις δεν κανουν για τοσο μικρο ενυδρειο,μεγαλωνουν πολυ και δεν θα μεινει χωρος για το ψαρακι..

Τωρα με την λαμπα μια χαρα εισαι,μονο αλλαξε το χαλικακι σε πιο ψιλο,το 1-2 που λες ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Το ξέρω πως οι vallisneria γίνονται θηριάκια και δεν είναι κατάλληλες για τόσο μικρό ενυδρείο, τις άφησα ώστε να βοηθήσουν στο στρώσιμο του ενυδρείου αλλά μάλλον θα βρω κάποιο φιλόξενο και... ψηλοτάβανο σπίτι να τις φιλοξενήσει!

Η egeria densa παρόλο που διάβασα πως θέλει το χώρο της λέω να κρατήσω κανα δυο ρίζες ελεύθερες στην επιφάνεια με συχνά κλαδέματα. Τις κάνει πολύ κέφι ο Κος Ψάρης!!!

Οι hygrophilia (αν επιβιώσουν 1-2 ρίζες) θα προσπαθήσω να τις κρατήσω με συχνά κλαδέματα σαν θαμνάκια.

Νομίζω πως οι anubias, java fern και java moss είναι οκ για το μικρό, έτσι?

Γενικά είναι ακόμη μιας εβδομάδας φυτέματα, ας δούμε τι θα επιβιώσει γιατί έχω και ζόρια με τις θερμοκρασίες! Μάλλον οι vallisneria θα πρέπει να την κάνουν άμεσα!

Link to comment
Share on other sites

Και για το microsorum εχω αμφιβολιες.Μεγαλωνει αρκετα και γινετε και φαρδυ..εκτος αν εχεις το mini...

Link to comment
Share on other sites

Καλά έχουμε πολύ μελλον για την java fern να αποτελέσει πρόβλημα. Μιλάμε πως είναι ακόμη 2cm ύψος!!! Μέχρι να φτασει τα τριάντα cm θα έχουμε επενδύσει σε 100λιτρο!!!

Δεν νομίζω να έχω το mini γιατι ως java fern μου το δώσανε, ασε που δεν ξέρω να τα ξεχωρίσω κιόλας!

Για το υγρό λίπασμα το σκέφτομαι σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Με τα φυτα που θελεις να βαλεις δεν χρειαζεσε λιπασματα,ειναι ολα ευκολα.Βεβαια καλα εκανες και πηρες το λιπασμα γενικης χρησης αλλα αν αρχισεις να ριχνεις να ξεκινησεις με λιγοτερη απο την μιση δοση που γραφει το μπουκαλι,οι δοσεις που γραφουν ειναι για φουλ φυτεμενα ενυδρεια.Επισης καλο ειναι να σπασεις την δοση που γραφει σε 6 ημερη και να ριχνεις δηλαδη λιγο σε καθημερινη βαση.Ετσι τα φυτα σου αφομειωνουν το λιπασμα πιο ευκολα.Ποτε δεν ριχνουμε λιπασμα την ημερα της αλλαγης νερου η οποια πρεπει να ειναι εβδομαδιαια,αλλα την επομενη.

Ισως αργοτερα χρειαστεις και λιπασμα καλιου (potassium) γιατι το moicrosorum συχνα παρουσιαζει ελειψεις σε καλιο,αυτο το καταλαβαινεις οταν αρχιζουν να μαυριζουν τα φυλλα του.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε να κρατήσω χαμηλή δοσολογία στο λίπασμα. Οκ.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...