Jump to content

Κυανο - Διατομικη - Αλγες


VRILO

Recommended Posts

Παρατηρω οτι το τελευταιο διαστημα (15-20 μερες) πολλα απο τα ενυδρεια που παρουσιαζονται - φωτογραφιζονται εχουν θεμα με καποια απο τα παρακατω .....

Κυανο

Διατομικη

Διαφορες αλγες .....

Εχετε σκεφτει γιατι εκει που ολα πανε καλα στο ενυδρειο σας ξαφνικα εμφανιζονται καταστασεις που δεν ειναι ''λογικες'' για την ηλικια και την κατασταση που βρισκεται το ενυδρειο σας???

τι μπορει να φταιει ???

Μετρησεις (σκαμπανεβασματα) ????

Αποτομα νιτρικα - φοσφωρικα ????

Οσμωση (χρειαζεται αλλαγη) ???

τα βακτηρια που ισως ριχνετε ????

το αλατι που χρησιμοποιειται ???

οι συχνες ή οχι αλλαγες νερου ????

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω την θερμοκρασία αυτή τη περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω την θερμοκρασία αυτή τη περίοδο.

+1

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθεσουμε οτι αιτια ειναι η αλλαγη θερμοκρασιας γιατι περσι ή προπερσι αυτα τα ενυδρεια δεν ειχαν προβλημα ???

παντα μιλαμε για ενυδρεια που δεν εχουν κανει αλλαγες στο set up που εχουν .......

Link to comment
Share on other sites

καθε χρονο τετοια εποχη και μεχρι να φυγει το καλοκαιρι εχω θεμα με κυανο.οπως ερχεται ετσι εξαφανιζεται καθε χρονο.

Link to comment
Share on other sites

καθε χρονο τετοια εποχη και μεχρι να φυγει το καλοκαιρι εχω θεμα με κυανο.οπως ερχεται ετσι εξαφανιζεται καθε χρονο.

Εμφάνισα ελάχιστο κυανο σε σημείο με φουλ κυκλοφορία....μόλις μπήκαν οι ζέστες....καμιά αλλαγή σε ρουτίνες,ίσως κάποια αμέλεια στις αλλαγές,αλλά πταίσμα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ εμφάνισα κυανο αλλα θεώρησα λόγο νεότητας συστήματος...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον παίζει ρόλο αυτή η απορία που είχα επισημάνει και παλιότερα....ότι οι φυσικές εποχές είναι πιο "ισχυρές" απ ότι η "μόνιμη τεχνιτή" τροπική εποχή του ενυδρείου μας.

Link to comment
Share on other sites

+1 απο εμένα ενω όλα ήταν κανονικα παρατήρησα κυανο μετα την άνοδο της θερμοκρασίας ενω οι ρουτίνας δεν άλλαξαν καθόλου....

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθεσουμε οτι αιτια ειναι η αλλαγη θερμοκρασιας γιατι περσι ή προπερσι αυτα τα ενυδρεια δεν ειχαν προβλημα ???

παντα μιλαμε για ενυδρεια που δεν εχουν κανει αλλαγες στο set up που εχουν .......

Η ανοδο θερμοκρασιας δεν νομιζω να ειναι το καθε αυτο προβλημα ......

Δηλαδη καθε χρονο τετοια εποχη θα φουντωνουμε σε κυανο - διατομικη - αλγες ????

Link to comment
Share on other sites

Εσυ σταυρο τι πιστευεις? που οφειλεται? Νομιζα αρχικα ηταν ρητορικη η ερωτηση σου και θα ακολουθουσε η απαντηση σου, κατι που με ενδιαφερει γτ κι εγω παρατηρησα πριν κανα 2-3 βδομαδες ολοι αρχισαμε τα ψιλοπαραπονα για δυατομικες και κυανο... :)

Link to comment
Share on other sites

Εσυ σταυρο τι πιστευεις? που οφειλεται? Νομιζα αρχικα ηταν ρητορικη η ερωτηση σου και θα ακολουθουσε η απαντηση σου, κατι που με ενδιαφερει γτ κι εγω παρατηρησα πριν κανα 2-3 βδομαδες ολοι αρχισαμε τα ψιλοπαραπονα για δυατομικες και κυανο... :)

Βαλε τι αλατι χρησιμοποιεις?

απο οσμωση τι εχεις ?

πότε αλλαξες προφιλτρα , μεμβρανη , ρητινη?

ριχνεις βακτηρια ?

καθε πότε?

καθε πότε κανεις αλλαγες νερου?

τι θερμοκρασιες εχει το ενυδρειο σου?

Link to comment
Share on other sites

Βαλε τι αλατι χρησιμοποιεις? Tropic Marine Pro reef

απο οσμωση τι εχεις ? 4 σταδιων με Ρητινη

πότε αλλαξες προφιλτρα , μεμβρανη , ρητινη? Προφιλτρα τον Σεπτεμβρη Μεμβρανη τον Οκτωμβρη

ριχνεις βακτηρια ? ΡΙχνω βακτηρια Sp.Blend

καθε πότε? Καθε 2 βδομαδες μετα την αλλαγη νερου

καθε πότε κανεις αλλαγες νερου? Καθε 10μερες 15%

τι θερμοκρασιες εχει το ενυδρειο σου? 27-27,5

Link to comment
Share on other sites

Στις αλλαγες κανεις σκουπα βυθου?

η οσμωση τι σου βγαζει?

με τι μετρας ? tds χειρος ή on-line?

Link to comment
Share on other sites

Σκούπα βυθού δεν κάνω. Έχω αλλα δεν κάνω. TdS χειρός. 1ppm

Link to comment
Share on other sites

Θα ζήσω γιατρέ μου;!;!;! Χαχαχαχαχαχα

Έγινε επεξεργασία - vales_red
Link to comment
Share on other sites

Βαλε το ενυδρείο είναι σε χώρο που έχει φως?Όχι αν το βλέπει ο ήλιος απευθείας αν απλά έχει φως?

Link to comment
Share on other sites

Αργα το απογευμα πεφτει ηλιος μεσα στο σαλονι φλατσαριστα.... και στα 3 μετρα πιο μεσα απεναντι ειναι το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατι πιαστικαμε ετσι με το θεμα του Βαλεντίνου.

Ειναι ενα νεο ενυδρειο με νεο βυθο και νεο setup . Ειναι λογικη η πιθανη εμφάνιση διατομικης αλγης και κυανοβακτηριου.

Έγινε επεξεργασία - Giovanni
Link to comment
Share on other sites

απλα κανεις δεν το συνεχισε...καλο ειναι που ασχολουνται μπας κ βγει ακρη...

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω και λίγο διατομική στον αραγωνίτη....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά θέλω να προσθέσω(γι αυτό και ρώτησα τον βαλ) αυτό που συνέβαινε στο δικό μου ενυδρείο.Το ενυδρείο βρισκόταν κοντά σε μπαλκονόπορτα αλλά ήλιος δεν έπεφτε απευθείας πάνω του.Για καιρό αρκετό χωρίς να έχω κάνει τπτ αλλαγές είχα έξαρση από διάφορες άλγες(όλα αυτά το πρώτο καλοκαίρι που το ενυδρείο έτρεχε 7-8 μήνες).Βρε από δω βρε από κει θυμάμαι ερχόταν ο άκης,nervas σπίτι μετρούσαμε κτλ και τπτ.Κάποια στιγμή πιάνω δουλεία νύχτα και μόλις γυρνούσα σπίτι(πρωί)έκλεινα παντζούρι και ύπνος.Μέσα σε ένα μήνα και χωρίς καμία αλλαγή η άλγη είχε υποχωρήσει και μετά από λίγο εξαφανίστηκε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βαλε εχεις σοβαρο προβλημα ......

Χρειαζεσαι σοβαρη παρακολουθηση .....

Εχεις ......... Οξεια Aquazoneτηδα !!!!! :bigemo_harabe_net-74:

Gio δεν κανουμε θεμα το ενυδρειο του Βαλε αλλα προσπαθουμε να βρουμε 1 μπουσουλα στο προβλημα που απασχολει πολλους απο εμας αλλα ειτε δεν θελουμε να το αναφερουμε ειτε προσπαθουμε μονοι μας να βγαλουμε ακρη .......

Συνοπτικα ποιοι εχουν 1 απο τα 3 προβληματα που προσπαθουμε να βρουμε λυση .....

Vrilo διατομικη στον αραγωνιτη (3 χρονων ενυδρειο)

Vales κυανο

Αnkyv κυανο

Gregor7 κυανο και διατομικη στον αραγωνιτη

αραγε υπαρχουν και αλλοι χομπιστες που να εχουν το ιδιο προβλημα με εμας????

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω στεισει 3 μηνες ενα ενιδριο και οταν εβαλα ενα βραχακι απο το πικο που ειχα εκει επιασε κυανο φουλ οταν λεμε φουλ ομοσ φουλ ολλο το ενιδριο. εβγαλα το βραχακι και συφοναρα και εφυγε νομιζα οτι ηταν επιδη ειναι φρεσκο το συστημα αλλα μπωρει και να μεταφερθηκε εδω και 2 βδομαδες δεν ξανα βγηκε

εχω και προβλημα με τριχοειδη αλγη ειμαι φουλ συφοναρα εβαλα και απο 2 φορες μεχρι τωρα αντιφωσφορο αλουμινιου seahem phosguard αυτη δεν λεει να φιγει με τπτ και ειναι κ μενα κοντα στην μπαλκονοπορτα δεν ξερω αν οφειλεται στο νεο ενιδριο η στον ηλιο ουτε και μενα χτιπαει κατεφθιαν στο ενιδριο παντος

Έγινε επεξεργασία - odis
Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπική παρατήρηση, ένας πιθανός λόγος εμφάνισης διατομικής είναι το σιφωνάρισμα του αραγωνίτη.

Πιθανά η διατάραξη των αναερόβιων βακτηριακών πληθυσμών δημιουργεί ένα νέο κύκλο, παρόμοιο με αυτόν του στρωσίματος αλλά μικρότερης έντασης. Σε αυτό ίσως συμβάλλει η περιορισμένη έκταση της επηρεασμένης περιοχής καθώς και η θετική επίδραση των γειτονικών μη-επηρεασμένων περιοχών ως προς τον χρόνο επαναποίκησης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...