Jump to content

Φωτισμος Για Φυτα!


Giorgos Kk

Recommended Posts

Στην παρουσίαση στο 30λιτρο οσοι την εχετε δει ο φωτισμος του ενυδρειο δεν ειναι επαρκεις για τα φυτα και δεν κανει....και τωρα αυτες τις τελευταιες μερες τα φυτα(καμπομπα,κερατοφυλλο)αρχισαν να κιτρινιζουν και η καμπoμπα να χαλαει στις κορυφες..ειναι απο τον φωτισμο ή απο κατι αλλο?λιπασμα ριχνω μια φορα την εδβομαδα οπως λεει η συσκευασια (seachem flourish)

απο φωτισμο εχω την παρακατω λαμπα(220-240v 50hz-60hz,11w)...υπαρχει σε τετοια λαμπα παραπανω βατ και για ενυδρειο?ή πρεπει να το αλλαξω ολο?

post-54877-0-10673400-1372770310_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μεχρι 14 w εχω βρει σε κοντη και λεπτη στη βαση για να χωραει στο καπακι στα 750 lumen,υπαρχουν και μεγαλυτερες προσοχη μονο ανεβαζει αρκετη θερμοκρασια στο πλαστικο καλυμα!http://www.lucasp.gr/index/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=110&vmcchk=1&Itemid=1

Link to comment
Share on other sites

ειχα βαλει την 14 w αλλα αρχισε να αρπαζει το πλαστικο απο πανω και την αντικατεστησα με την 11 w!! :bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

βεβαια αυτη η λαμπα που φοραει το ενυδρειο σου δεν εχει σχεση με αυτες στο λινκ σαν αποδωση και ποιοτητα!!

Link to comment
Share on other sites

Καποια βασικα

Οι λαμπες τ5 για τα ιδια βατ με τις τ8 αποδιδουν καλυτερα

Η αναλογια βατ ανα λιτρα καλο ειναι να βρισκεται κοντα στο 0,45

Τα φυτα αναλογα με το επιπεδο δυσκοκιας τους στην συντηρηση τους εχουν κ διαφορετικες απαιτησεις δηλαδη αλλα ζητανε εντονο φωτισμο αλλα σκια αλλα ζητανε μηκοι κυματος στο ροζ αλλα στο ψυχρο ασπρο για αυτο κι ενας καλος συνδυασμος ειναι μια λαμπα ψυχρη και μια ροζ με τα αντιστοιχα κελβιν

Τελος αναλογα των απαιτησεων τους αλλα θελουν λιπασματα σαν υποστρωμα αλλα και διοξειδιο αλλα οχι και αρκει λιγο εξελ φουρις

Πρεπει να βρειτε τι φυτα ζητατε και τι μπορειτε να συντηρησετε για να μην μπαινετε σε προσθετα εξοδα και απογοητευεστε.

Link to comment
Share on other sites

με λιγα λογια να αλλαξω ολο το συστημα?και να βαλω Τ5?

Link to comment
Share on other sites

Να διαβασεις περι φυτων να δεις τι σε βολευει να εχεις και τι μπορεις να συντηρεις και μετα να διαβασες περι φωτισμου αρθρα.

Να μην μπαινεις σε προσθετα εξοδα εαν κανεις την δουλεια σου με τα υπαρχοντα υλικα που εχεις.

Link to comment
Share on other sites

ενταξει ευχαριστω πολυ θα ψαξω και αν εχω καποια απορια θας σας πω!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Οταν δωσω τα ψαρια που εχω τωρα στο 30ρι και γυρισω απο διακοπες θα κανω ενα γαριδαδικο!το θεμα μου προς το παρον ειναι οι λαμπες!αυτη που εχω τωρα δεν κανει δουλεια και ειδη η καμπομπα που εβαλα πριν ενα μηνα εχει κιτρινισει και δεν μεγαλωνει...θα αλλαξω ολο το συστημα και θα βαλω T5! ποσα βατ να παρω την μια λαμπα?γιατι μια θα μπει!τα φυτα που θα μπουν στο ενυδρειο ειναι:java moss,cabomba και vallisneria sp.natans ή nana (οποια βρω)αρα ποσα βατ θελω για αυτα τα φυτα? :)

Link to comment
Share on other sites

Στα 20 βατ θα ειμαι καλα?αυριο θα παω σε ενα μαγαζι με το καπακι για να το αλλαξω ολο...υπαρχουν μικρες λαμπες μηπος βαλω 2 των 12 βατ?στο 60ρι που εχω αλλαξει εχω βαλει 2 τον 12 βατ και η καμπομπα που προλαβα και εβαλα εχει μεγαλωσει και ειναι καταπρασινη και χωρις λιπασμα..!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα θα προστεθει αλλη μια λαμπα 6000κ!τι λετε ειμαι καλα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...