Jump to content

Apistogramma Borelli Πρόβλημα


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Ένα από τα θηλυκά μου δεν τρώει καθόλου, είναι αδύναμο, δυσκολεύεται να κολυμπήσει και έχει καλυφτεί το ένα του μάτι από ένα πέπλο που το έχει Θωλόσει

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα: 72
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Eheim Ecco Pro 130
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 2.5 χρόνια λειτουργίας
- Ψάρια (είδη και αριθμός): 2Χ Apistogramma Borelli female 1X ember tetra
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Ταισμα καθε μερα 1 φορα.Διατιθεται ποικιλια τροφών (ξηρών-κατεψυγμένων).Τον τελευταιο μηνα δεν εγινε καμια αλλαγή νερού λόγω εξετάστικης.Κανονικά γίνεται μία 30% καθέ 10-15 μέρες

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 6.8
- KH: 10
- GH: 12
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0
- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0
- ΝΟ3 (νιτρικά): 15-20
- Θερμοκρασία: 28-29
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: Api-sera
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: Apistogramma Borelli
- Ιστορικό Ψαριού: Καμία ασθένεια.Είναι περίπυ 4 χρονών σε ηλικία
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, χρωματισμός ψαριού ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, όρεξη ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ, αναπνοή, κινητικότητα ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ-ΠΛΑΓΙΑΣΜΑ0ΕΛΛΕΙΨΗ ΔΥΝΑΜΕΩΝ-ΑΤΟΝΙΑ κλπ):
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:Κανένα
-Δοσολογία:-
-Χρόνος Χρήσης:-
-Αναλυτική περιγραφή:-

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
Πριν 3 βδομάδες πέθανε και ένα αρσενικό του ίδιου είδους το οποίο δεν παρουσίασε κανένα σύμπτωμα.Ήταν και αυτό 4 περίπου χρονών(μεγάλη ηλικία).Δεν πιστεύω πως οι 2 θάνατοι συνδέονται.Τα υπόλοιπα ψάρια δείχνουν μια χαρά.Προχώρησα και σε αλλαγή νερού τάξεως 30%.Το ψάρι εμφάνισε ατονία από εχθές το πρωί και σήμερα εμφάνισε το πρόβλημα στο μάτι.Έχει προσωρινά απομακρ΄νθεί σε γεννήστρα.

Δυστυχώς δεν μπορώ να βγάλω φωτογραφίες επειδή δεν έχω φωτογραική αυτή τη στιγμή αλλα θα προσπαθησω να βγαλω αργοτερα αν βρω μια.Θέλω να μου προτείνετε κάποιο φάρμακο για να προσταατεύσω τα υπόλοιπα ψάρια μου και αν είναι δυνατόν να αλλάξει η τρέχουσα κατάσταση του άρρωστου ψαριού.Είναι σαν να έχει βγάλει μια μεμβράνη-σαν φακός επαφής πάνω από το ένα μάτι που το θωλόνει.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω για παρόμοιες καταστάσεις και μέχρι στιγμής αυτά που μπόρεσα και βρήκα είναι (σπάνιο) καταρράκτης και άλλες παθήσεις βακτηριακές που έχουν ως σύμπτωμα το θόλωμα των ματιών.

Οι αιτίες που δίνονται είναι διατροφή φτωχή σε βιταμίνες, πράγμα το οποίο δεν πιστεύω να συμβαίνει στην περίπτωσή σου.

Επίσης αναφέρουν και κακές συνθήκες νερού, που και πάλι δεν ισχύει.

Μπορείς να δοκιμάσεις με ένα γενικό αντιβιοτικό μόνο για το ψάρι που έχει εμφανίσει τα συμπτώματα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Δημήτρη δεν νομίζψ να ισχύει τίποτα από τα 2.Καταρράκτης είναι καλή περίπτωση επειδή το άλλο μάτι είναι ανέπαφο.Δυστυχώς το ψάρι το χάνουμε.Έχετε να προτείνετε κάποιο καλό αντιβιοτικό?Και πως θα το χρησιμοποιήσω μόνο στο ένα ψάρι( αν υπάρχει αύριο) ?

Link to comment
Share on other sites

Το esha 2000 είναι γενικό φάρμακο που μπορείς να δοκιμάσεις Βασίλη. Θα ακολουθήσεις τις οδηγίες για το ενυδρείο που είναι απομονωμένο το ψάρι.

Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία με τις ασθένειες. :(

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη ευχαριστώ για την βοήθειά σου.Πήρα το φάρμακο και το έριξα μέσα σε ολόκληρο το ενυδρείο.Το ψάρι ζωντάνεψε κατευθείαν!Έχω ακόμα μερικές ελπίδες....Αυτό που σκεφτομαι είναι να το βγάλω από την γεννήστρα, αλλά έτσι δεν θα είναι ελεγχόμενο και θα είναι εύκολος στόχος για το άλλο θηλυκό και αν πεθάνει ίσως καθυστερήσω να το βρω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να το μεταφέρεις στο κυρίως ενυδρείο ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες...Η ''γεννήστρα'' που νομίζεις εσύ (των 23λ) δεν υπάρχει πια.Εννοώ την γεννήστρα των 3 λίτρων που χρησιμοποιείτε μέσα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως, νόμιζα οτι υπήρχε ξεχωριστό ενυδρείο καραντίνας. Δεν ξέρω αν στρεσσαρεται εκεί μέσα αλλά απο τη στιγμη που φοβάσαι να την βγαλεις απο εκεί, μην το κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σήμερα την χάσαμε... :( Ειναι τελικά πολυ σκληρό να χάνεις ψάρι από ασθένεια...Προτείνετε να συνεχίσω για 2 ακόμα μέρες προληπτικά την αντιβίωση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...