Jump to content

Ξύλο Μοπάνι


Recommended Posts

Γεια σας,πήρα ενα ξύλο πομανι για το ενυδρυο κ μου ειπαν απο το πετ σοπ να το βάλω σε μια λεκάνη με νερό για μια εβδομάδα να φύγει το χρώμα,μετα να το βρασω σε νερο να αποστειρωθεί κ να το βάλω στο ενυδρειο.τα εκανα ολα αυτα αλλα με το που έβαλα το ξύλο στο ενυδρυο αυτό επέπλεε στην επιφάνειά αντι να ειναι στο μπατο,τι μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Δέσε στο ξύλο μια πέτρα για να βυθιστεί ή τοποθέτησε μια πέτρα πανω στο ξύλο αν σε παίρνει για να το καθηλωσει στο βυθο (το τελευταίο ειναι και λίγο ρίσκο γιατι μπορεί να φύγει η πέτρα και να σου πέσει πανω σε κανά τζάμι). Λίγο υπομονή θέλει και θα κάτσει μονο του στον πάτο σε λίγες μέρες. Καλη επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

θα ακολουθησω την πρωτη συμβουλη,8α δεσω μια πετρα στο ξυλο γιατι φοβαμαι μην σπασω κανα τζαμι αν την βαλω απο πανω.τι πετρα να χρισιμοποιοισω?απο την θαλασσα η απλη?ρωταω για να μην κανω καμια βλακεια κ βαλω ακαταλληλη πετρα στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Ας μαθουμε εστω την σωστη τους ονομασια.μοπανι λεγεται το ξυλο.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

θα ακολουθησω την πρωτη συμβουλη,8α δεσω μια πετρα στο ξυλο γιατι φοβαμαι μην σπασω κανα τζαμι αν την βαλω απο πανω.τι πετρα να χρισιμοποιοισω?απο την θαλασσα η απλη?ρωταω για να μην κανω καμια βλακεια κ βαλω ακαταλληλη πετρα στο ενυδρειο

Ότι θέλεις, αν έχεις ενυδρείο με μαλακό νερό πρόσεχε μόνο μην είναι ασβεστολιθική.

Link to comment
Share on other sites

Έγινε αλλαγή του τίτλου :)

Δεν πηράζει βρε klaz, καινούργια είναι η κοπέλα στο χόμπι...

piki, φρόντησε μόνο η πέτρα σου να είναι καθαρή. Εγώ πάντως θα έβαζα το ξύλο σε ένα κουβά μέχρι να βυθιστεί. Γενικά το μοπάνι βυθίζεται σχεδόν αμέσως, μήπως είναι κάποιο άλλο ενυδρειακό ξύλο;

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

θα ακολουθησω την πρωτη συμβουλη,8α δεσω μια πετρα στο ξυλο γιατι φοβαμαι μην σπασω κανα τζαμι αν την βαλω απο πανω.τι πετρα να χρισιμοποιοισω?απο την θαλασσα η απλη?ρωταω για να μην κανω καμια βλακεια κ βαλω ακαταλληλη πετρα στο ενυδρειο

Καλύτερα να πάρεις μία πέτρα μη ασβεστολυθική από πετσοπ που να σου αρέσει και αφού επιτελέσει το έργο της ως βάρος για το ξύλο , στη συνέχεια να την χρησιμοποιήσεις ως ντεκόρ για το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το δικο μου μετα απο 20 μερες που δεν βυθιζοταν με τιποτα στον κουβα (απο πετ σοπ το ειχα παρει δεν θυμαμαι τι ηταν)εβαλα πετρες απο πανω,τις επιασα με λαστιχακι και ετσι καθεται στο βυθο και ησυχασα... :bigemo_harabe_net-82: .

Link to comment
Share on other sites

καλα βρε παιδια,εκανα ενα λαθος στην ονομασια του ξυλου,δεν ειναι κ τοσο τραγικο νομιζω.. :bigemo_harabe_net-82: ευχαριστω για τις συμβουλες παντως

Link to comment
Share on other sites

Έγινε αλλάφή του τίτλου :)

Δεν πηράζει βρε klaz, καινούργια είναι η κοπέλα στο χόμπι...

piki, φρόντησε μόνο η πέτρα σου να είναι καθαρή. Εγώ πάντως θα έβαζα το ξύλο σε ένα κουβά μέχρι να βυθιστεί. Γενικά το μοπάνι βυθίζεται σχεδόν αμέσως, μήπως είναι κάποιο άλλο ενυδρειακό ξύλο;

για μοπανι μου το πουλησαν..απο φωτο που ειδα ενυδρυων αλλων χρηστων ιδιο με το δικο μου ειναι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το mopani είναι ένα από τα σκληρότερα, άρα και βαρύτερα ξύλα... Μιλάμε σίγουρα για το κλασικό δίχρωμο μοπάνι;

mopani_driftwood_large.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα το μοπανι μου βυθιστηκε κατευθειαν, οι ριζες με ταλαιπώρησαν.

Link to comment
Share on other sites

Ας το βαλει η κοπελα σε ενα κουβα αχρησιμοποιητο και να το βυθισει εκει. Δεν υπαρχει βιασυνη να μπει το μοπανι στο ενυδρειο. Μολις ρουφηξει νερο και βαρυνει και καθησει μονο του στον κουβα το προχωραει προς ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...