Jump to content

Χρυσόψαρο Ή Κόι ;


Recommended Posts

Χρυσόψαρο ή κόι;

Είναι γεγονός ότι οι περισσότεροι από εμάς ξεκινήσαμε την ενασχόληση μας με τον κόσμο των ενυδρείων με την παρέα ενός χρυσόψαρου. Ωστόσο, όντας άπειροι δεν ήμασταν σε θέση να αναγνωρίσουμε αν το ψαράκι που πήραμε ήταν πραγματικά χρυσόψαρο. Το ίδιο φυσικά εξακολουθεί να συμβαίνει και σήμερα. Δεν είναι λίγες οι φορές που αντί για χρυσόψαρο, μας έχουν έντεχνα “φορτώσει” ένα εντελώς ακατάλληλο για ενυδρείο koi. Ο διαχωρισμός δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολος αν ξέρουμε τι να κοιτάξουμε. Ας δούμε λοιπόν πως μπορούμε να ξεχωρίσουμε ένα χρυσόψαρο από ένα koi, για να γλυτώσουμε από κόπο και στεναχώρια...

Η βασική διαφορά στα δύο είδη είναι το μέγεθος τους. Το koi γίνεται πολύ μεγαλύτερο, διπλάσιο ή και τριπλάσιο από ένα κοινό χρυσόψαρο. Όμως, τα ψαράκια που συναντάμε στα ενυδρειακά καταστήματα, είναι νεαρής ηλικίας και έχουν πάνω κάτω το ίδιο μέγεθος. Το επόμενο λοιπόν χαρακτηριστικό και αλάνθαστο κριτήριο είναι ότι τα koi έχουν στο στόμα τους δύο ζεύγη μουστάκια (το ένα είναι πολύ μικρό και όχι τόσο ευδιάκριτο). Επίσης έχουν συνήθως έντονες βούλες από μαύρο, κόκκινο, κίτρινο ή/και πορτοκαλί χρώμα σε αρκετούς συνδυασμούς, έχουν πιο μακρόστενο σώμα, επίπεδη κοιλιά και ένα μόνο εδρικό πτερύγιο. Από την άλλη πλευρά τα χρυσόψαρα εχουν πιο στρογγυλεμένο σώμα, διπλό εδρικό πτερύγιο και πιο μεγάλα μάτια.

Υπάρχουν και άλλες δευτερεύουσες διαφορές που θέλουν περισσότερη παρατήρηση για να διαπιστωθούν. Βασικό μας όμως γνώρισμα για να ξέρουμε τι αγοράζουμε είναι η ύπαρξη ή όχι μουστακιών στο ψάρι.

7veu.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα βοηθησει πολλους να μην κανουν το λαθος! :bigemo_harabe_net-64: μπραβο :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Πάντα το είχα απορία πώς τα ξεχωρίζεις ότι είναι ποιο μικρά!!! Μπράβο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο αρθρο!

Παντα κοιταμε στα μουστακια! :)

Link to comment
Share on other sites

σε παρακαλω πες μου που ειναι αυτα τα πετ σοπ......θα ηθελα πολυ να μου πουλησουν κοι (των 9 και ανω ευρω) για χρυσοψαρο (των 2,5 ευρω).....χαχ.χαα.

δεν νομιζω οτι γινετε αυτο που λες το να ζητησεις κοι και να σου δωσουν χρυσοψαρο ισως αλλα απο την αλλη τα κοι δεν τα ζηταει οποιοσδηποτε.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούν άνετα να πουλήσουν ένα κόι για χρυσόψαρο στην τιμή των 9 και άνω ευρώ :)

Link to comment
Share on other sites

ισως εχεις δικαιο.....αλλα μονο οταν ο πελατης ειναι τελειως αρχάριος με το αντικείμενο.

Link to comment
Share on other sites

ισως εχεις δικαιο.....αλλα μονο οταν ο πελατης ειναι τελειως αρχάριος με το αντικείμενο.

Γιαυτους γραφτηκε κυριως το αρθρο ;)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις αγαπητέ φίλε simone πως τα χρυσόψαρα είναι κατ' εξοχήν ψάρι για αρχάριους. Γι' αυτό άλλωστε τα βλέπουμε και σε γυάλες 5-10 λίτρων. Αφορμή για την πρώτη παράγραφο αυτού του κειμένου (δεν το λες και άρθρο βρε Σπύρο :D ) είναι κάποιες παλιότερες δημοσιεύσεις-παρουσιάσεις που έρχονται από το πίσω μέρος του μυαλού μου, όπου νέα μέλη βάζουν φώτο από τα ψαράκια τους και μόνο τότε μαθαίνουν πως κάποιο από αυτά είναι κόι. Επειδή βλέπω πως ασχολείσαι με χρυσόψαρα, ίσως έχεις προσωπική πείρα με το θέμα αυτό και ίσως το φαινόμενο δεν είναι τόσο συχνό όσο νομίζω εγώ :)

Άραγε που καταλήγουν τα κόι που κάποιες φορές βλέπουμε στα καταστήματα; Πάνε άραγε όλα σε λίμνες;

Πάντως η ουσία είναι με βάση το παραπάνω σχηματάκι να μόθουμε εύκολα να αναγνωρίζουμε τα δύο είδη.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ανα κρινω απ αυτα που μμ λενε εμενα σε ενα πετ κοντα στο σπιτι μμ, αστα να πανε, πιο ευκολα παμε εμεις στην λιμνη παρα τα κοϊ....

Link to comment
Share on other sites

εγω οταν ξεκινησα το σπορ.εκανα μια βολτα σε ολα τα πετ σοπ της πολης......βρηκα τον πιο ψυχακια πετ σοπα...που απο την κουβεντα καταλαβα οτι εχει λιγο τρελα και δεν ειναι μονο επαγγελμα (φανταστείτε οτι πριν μερικες μερες εκανε παραγκελια εισαγωγη 8.000 ευρ σε ψαρια μεσο κρισης)....μπορει να μην τα ξερει ολα αλλα οταν βλεπουν οτι αγοραζεις συνεχεια απο εκει δεν θα σε κοροϊδέψουν.....μην παίρνετε ψαρακια απο οπου να ναι γίνετε πελατες σε ενα πετ σοπ και θα σας φέρονται καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...