Jump to content

Recommended Posts

Χρυσόψαρο ή κόι;

Είναι γεγονός ότι οι περισσότεροι από εμάς ξεκινήσαμε την ενασχόληση μας με τον κόσμο των ενυδρείων με την παρέα ενός χρυσόψαρου. Ωστόσο, όντας άπειροι δεν ήμασταν σε θέση να αναγνωρίσουμε αν το ψαράκι που πήραμε ήταν πραγματικά χρυσόψαρο. Το ίδιο φυσικά εξακολουθεί να συμβαίνει και σήμερα. Δεν είναι λίγες οι φορές που αντί για χρυσόψαρο, μας έχουν έντεχνα “φορτώσει” ένα εντελώς ακατάλληλο για ενυδρείο koi. Ο διαχωρισμός δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολος αν ξέρουμε τι να κοιτάξουμε. Ας δούμε λοιπόν πως μπορούμε να ξεχωρίσουμε ένα χρυσόψαρο από ένα koi, για να γλυτώσουμε από κόπο και στεναχώρια...

Η βασική διαφορά στα δύο είδη είναι το μέγεθος τους. Το koi γίνεται πολύ μεγαλύτερο, διπλάσιο ή και τριπλάσιο από ένα κοινό χρυσόψαρο. Όμως, τα ψαράκια που συναντάμε στα ενυδρειακά καταστήματα, είναι νεαρής ηλικίας και έχουν πάνω κάτω το ίδιο μέγεθος. Το επόμενο λοιπόν χαρακτηριστικό και αλάνθαστο κριτήριο είναι ότι τα koi έχουν στο στόμα τους δύο ζεύγη μουστάκια (το ένα είναι πολύ μικρό και όχι τόσο ευδιάκριτο). Επίσης έχουν συνήθως έντονες βούλες από μαύρο, κόκκινο, κίτρινο ή/και πορτοκαλί χρώμα σε αρκετούς συνδυασμούς, έχουν πιο μακρόστενο σώμα, επίπεδη κοιλιά και ένα μόνο εδρικό πτερύγιο. Από την άλλη πλευρά τα χρυσόψαρα εχουν πιο στρογγυλεμένο σώμα, διπλό εδρικό πτερύγιο και πιο μεγάλα μάτια.

Υπάρχουν και άλλες δευτερεύουσες διαφορές που θέλουν περισσότερη παρατήρηση για να διαπιστωθούν. Βασικό μας όμως γνώρισμα για να ξέρουμε τι αγοράζουμε είναι η ύπαρξη ή όχι μουστακιών στο ψάρι.

7veu.jpg

Θα βοηθησει πολλους να μην κανουν το λαθος! :bigemo_harabe_net-64: μπραβο :bigemo_harabe_net-64:

Πάντα το είχα απορία πώς τα ξεχωρίζεις ότι είναι ποιο μικρά!!! Μπράβο!!!!

Πάντα το είχα απορία πώς τα ξεχωρίζεις ότι είναι ποιο μικρά!!! Μπράβο!!!!

+1

:bigemo_harabe_net-122:

Πολυ ωραιο αρθρο!

Παντα κοιταμε στα μουστακια! :)

πολύ ωραία δουλεια μπράβο σου θα βοηθήσει πολυ κόσμο!

σε παρακαλω πες μου που ειναι αυτα τα πετ σοπ......θα ηθελα πολυ να μου πουλησουν κοι (των 9 και ανω ευρω) για χρυσοψαρο (των 2,5 ευρω).....χαχ.χαα.

δεν νομιζω οτι γινετε αυτο που λες το να ζητησεις κοι και να σου δωσουν χρυσοψαρο ισως αλλα απο την αλλη τα κοι δεν τα ζηταει οποιοσδηποτε.

Μπορούν άνετα να πουλήσουν ένα κόι για χρυσόψαρο στην τιμή των 9 και άνω ευρώ :)

ισως εχεις δικαιο.....αλλα μονο οταν ο πελατης ειναι τελειως αρχάριος με το αντικείμενο.

ισως εχεις δικαιο.....αλλα μονο οταν ο πελατης ειναι τελειως αρχάριος με το αντικείμενο.

Γιαυτους γραφτηκε κυριως το αρθρο ;)

Ξέρεις αγαπητέ φίλε simone πως τα χρυσόψαρα είναι κατ' εξοχήν ψάρι για αρχάριους. Γι' αυτό άλλωστε τα βλέπουμε και σε γυάλες 5-10 λίτρων. Αφορμή για την πρώτη παράγραφο αυτού του κειμένου (δεν το λες και άρθρο βρε Σπύρο :D ) είναι κάποιες παλιότερες δημοσιεύσεις-παρουσιάσεις που έρχονται από το πίσω μέρος του μυαλού μου, όπου νέα μέλη βάζουν φώτο από τα ψαράκια τους και μόνο τότε μαθαίνουν πως κάποιο από αυτά είναι κόι. Επειδή βλέπω πως ασχολείσαι με χρυσόψαρα, ίσως έχεις προσωπική πείρα με το θέμα αυτό και ίσως το φαινόμενο δεν είναι τόσο συχνό όσο νομίζω εγώ :)

Άραγε που καταλήγουν τα κόι που κάποιες φορές βλέπουμε στα καταστήματα; Πάνε άραγε όλα σε λίμνες;

Πάντως η ουσία είναι με βάση το παραπάνω σχηματάκι να μόθουμε εύκολα να αναγνωρίζουμε τα δύο είδη.

Κοιτα ανα κρινω απ αυτα που μμ λενε εμενα σε ενα πετ κοντα στο σπιτι μμ, αστα να πανε, πιο ευκολα παμε εμεις στην λιμνη παρα τα κοϊ....

εγω οταν ξεκινησα το σπορ.εκανα μια βολτα σε ολα τα πετ σοπ της πολης......βρηκα τον πιο ψυχακια πετ σοπα...που απο την κουβεντα καταλαβα οτι εχει λιγο τρελα και δεν ειναι μονο επαγγελμα (φανταστείτε οτι πριν μερικες μερες εκανε παραγκελια εισαγωγη 8.000 ευρ σε ψαρια μεσο κρισης)....μπορει να μην τα ξερει ολα αλλα οταν βλεπουν οτι αγοραζεις συνεχεια απο εκει δεν θα σε κοροϊδέψουν.....μην παίρνετε ψαρακια απο οπου να ναι γίνετε πελατες σε ενα πετ σοπ και θα σας φέρονται καλύτερα.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By Nikos Zaxaropoylos
      Γει σας είμαι αρχάριος και εγω και ήθελα να ρωτήσω πως βλέπεται το ενυδρείο ειναι μικρο κ 2 χρυσόψαρα? Εβαλα και φώς και ενα μικρό φίλτρο HY-500F  

• By Ancient Gaming
      Εχω μια λιμνη και ψαχνω να βρω κοι αλλα ρε παιδια δεν βρησκω , μηπως μπορειτε να μου συστησετε καποιον?
      Ευχαριστω πολυ
    • By VforVictory
      Καλησπέρα σε όλους και συγνώμη εκ των προτέρων για το μακροσκελές κείμενο που θα ακολουθήσει.

Προχτές μου έκαναν δώρο χρυσόψαρο σε ένα 5λιτρο "δοχείο" (γιατί ενυδρείο δε το λες). Στο petshop (επισκέφτηκα το ίδιο απ' όπου αγοράστηκε) η ταμπέλα έλεγε "Χρυσόψαρο lemon". Από λίγο που το έψαξα αντιλαμβάνομαι ότι μάλλον μιλάμε για common. Πήγα να ζητήσω επιστροφή του 5λιτρου για να αγοράσω μεγαλύτερο αλλά δε δέχτηκαν. Τελικά, μετά από λίγο διάβασμα, παρήγγειλα ένα 60λιτρο το οποίο θα παραλάβω την Παρασκευή. Είχα σκοπό να βάλω στο 60λιτρο το χρυσόψαρο που μου πήρανε, ένα φυτό και ένα ακόμη χρυσόψαρο μετά από 15 μέρες (σύμφωνα με τις οδηγίες του πετσοπά) γιατί διάβασα ότι είναι κοινωνικά ψάρια και στεναχωριέμαι να το βλέπω μόνο του.  Διαβάζοντας όμως εδώ στο φόρουμ διάφορες συζητήσεις και άρθρα έχω απελπιστεί. Ούτε τον χώρο ούτε την οικονομική δυνατότητα έχω για ένα ενυδρείο 100-120 λίτρων αλλά δε θέλω να βασανίζεται και το χρυσόψαρο μου. Θέλω τις συμβουλές σας.. Τι θα ήταν καλύτερο να κάνω? Βοηθήστε την απελπισμένη :/

Υ.Γ. Αντιλαμβάνομαι οτι μπορεί να είναι χιλιοσυζητημένο το θέμα και ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων. Παραπέμψτε με σε αρχεία αν πιστεύετε ότι θα καλυφθώ.
    • By ????
      Καλημέρα σε όλους....Μόλις εχθές ξεκίνησα να φτιάχνω ένα όμορφο σπιτάκι στο μικρό μου χρυσοψαράκι αλλά χρειάζομαι την βοήθεια σας για να το κάνω σωστά  γιατί είμαι και λίγο (πολύ) άσχετη!!!!
      Το χρυσοψαράκι μου είναι αυτά τα δίχρωμα άσπρο-πορτοκαλί και είναι μικρούλι....Του φτιάχνω μόνη μου ένα μικρό ενυδρείο....Έχω αγοράσει μια διάφανη λεκάνη αποθήκευσης η οποία χωράει 20 λίτρα νερό....έχω μαζέψει και διάφορες πετρούλες ξυλαράκια και άμμο από την θάλασσα, τα οποία και αποστείρωσα πρώτα πριν τα χρησιμοποιήσω, στο νερό χρησιμοποιώ κανονικά αντιχλώριο όπως και πρίν που το είχα σε μια μικρή γυάλα..!!! Από εχθές το ψαράκι μου φαίνεται πολύ χαρούμενο, εκτός και αν καταλαβαίνω εγώ λάθος...Το  μόνο που μου κάνει το οποίο δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό ή όχι είναι ότι κάνει πλαγιαστές τούμπες (ούτε δελφίνι νατανε)..μου έκανε και πριν κάτι τέτοιες τούμπες αλλά όχι τόσες πολλές όπως τώρα..(πριν το είχα σε γυάλα με 5λίτρα νερό)..!!!
      Ερωτήσεις:
      1)Είναι φυσιολογικές οι τούμπες;;;
      2)Κάθε πότε πρέπει να του αλλάζω τώρα νερό;;;
      3)Σε αυτά που σας είπα ότι έχω κάνει μήπως έχω κάνει κάτι λάθος και βλάψει το ψαράκι μου;;;
      4)Τι άλλο πρέπει να κάνω για να είναι χαρούμενο το ψαράκι;;;

Αυτά.....συγνώμη που σας κούρασα και ευχαριστώ για το χρόνο σας προκαταβολικά....περιμένω τις απαντήσεις σας και αν έχετε κάτι άλλο να μου πείτε ή να σχολιάσεται.....!!!!!
      Ευχαριστώ πολύ!!!!
    • By Thanasis97
      Καλησπέρα σας !
      Είμαι νέος στο φορουμ και νεος στον κοσμο των ψαριών !
      Προσφατα κέρδισα στο λουνα παρκ ενα χρυσόψαρο και αφου το πηρα σπίτι είχα πολλες απορίες και αρχισα να ψαχνω στο ιντερνέτ για πληροφορίες! Ετσι αρχισα να δειχνω ενδιαφέρον για το θεμα και αποφασισα να το κανω σωστα. Ελπιζω να μπορέσει καποιος να με καθοδηγησει ωστε να μπορέσω να στησω ενα σωστο ενυδρείο.
      Αρχικά να πω οτι αυτη τη στιγμη το χρυσοψαρο βρισκεται σε ενα μικρο "κουτακι" 2-3 λίτρων και του αλλαζω καθε μερα νερο με μια σταγόνα αντιχλωριο. Σημερα λοιπόν ανακαλυψε η κοπελα μου καπου ξεχασμενα στο σπιτι στο χωριό ενα παλιο ενυδρείο 30λιτρα και ενα φιλτρο επισης παλιο..και τα δυο φαίνεται να έχουν φθορα και φοβαμαι να βαλω το ψαρακι μεσα. Θα ηθελα λοιπον να μου πειτε πως να κινηθω ωστε να στησω κατι νορμαλ για το ψαρι.
      Να χρησιμοποιησω αυτο το ενυδρείο και να το καθαρισω με καποιο συγκεκριμένο τροπο η να παρω καινούριο? Επισης το φιλτρο θα μπορει να χρησιμοποιηθεί? Τι να ελεγξω ? Φανταζομαι θα έχει βρωμιες και επιβλαβης ουσίες απο παλια(δεν εχω ιδεα τι ειχε μεσα τοτε ποσα ψαρια και αν δουλευε κανονικά)
      Ελπιζω να παρω καποιες απαντήσεις ωστε να αποφασισω τι θα κανω!
      Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικα!!

• By nikospat
      Γεια σας παιδια. Μετα την απωλεια του ψαριου, παρατηρησα απο χτες το βραδυ κατι περιεργο. Ενα μικρο χρυσοψαρο κυνηγαει συνεχεια και στριμωχνει ενα μεγαλύτερο (!) σχεδον ολη την ωρα. Απο χτες το βραδυ που το παρατηρω το κανει συνεχεια ακομα και τωρα μετα απο εικοσι ωρες. Το κανει μονο στο συγκεκριμενο ψαρι και σταματαει μονο για να φαει. Ανεβαζω και βιντεο
    • By stathis spithas
      Η ιστορια ενος χρυσοψαρου που καταφερε και την σκαπουλαρε για 7 ολοκληρα χρονια μεσα σε ενυδρειο με arapaima...
      Ηταν προορισμενο για τροφη και τελικα "τρυπωνοντας" μεσα στο συστημα φιλτραρισματος βρηκε και στεγη και τροφη φτανοντας τα 25 εκατοστα!!
      Το σχετικο αθρο...
      http://en.rocketnews24.com/2015/06/23/giant-25cm-long-miracle-goldfish-found-after-hiding-in-japanese-aquarium-for-seven-years/
    • By kalliroi
      ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :Παρατήρησα λευκά στίγματα στα βράγχια του χρυσόψαρου.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
      - Λίτρα: 110 μικτά
      - Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Juwel Biobox με σφουγγάρι, μακαρόνι και ενυδρειακό βαμβάκι
      - Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): Είναι στον 8ο μήνα.
      - Ψάρια (είδη και αριθμός): 2 χρυσόψαρα, ένα common κι ένα oranda red cap.
      - Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Τάισμα 3 φορές την ημέρα: με διαφορετική τροφή κάθε φορά, μία φορά την εβδομάδα βιταμίνες. Αλλαγή νερού 30% εβδομαδιαίως (συχνά με καθυστέρηση μερικών ημερών): προετοιμασία νερού με θερμαντήρα και seachem prime.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
      - ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0
      - ΝΟ2 (νιτρώδη): 0
      - ΝΟ3 (νιτρικά): 10
      - Θερμοκρασία: 19,2
      ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
      -Υγρά Τεστ: ναι
      -Strips: όχι
      -Ηλεκτρονικά: όχι

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
      - Είδος Ψαριού: χρυσόψαρο common
      - Ιστορικό Ψαριού: Πριν περίπου 2 εβδομάδες τον έβγαλα από το ενυδρείο γιατί έδειχνε επιθετικός απέναντι στο άλλο ψάρι, αλλά τελικά φάνηκε ότι τα ψάρια είναι σε περίοδο αναπαραγωγής. Έμεινε για περίπου 10 μέρες σε ένα δοχείο 30 λίτρων με ένα μικρό φίλτρο με μπόλι από το ενυδρείο και αεραντλία. Δυστυχώς εκτέθηκε σε αμμωνία και νιτρώδη, παρά το μπόλι, την προσθήκη prime, τις αλλαγές νερού και την προσθήκη βακτηρίων. Επέστρεψε χθες στο ενυδρείο και σήμερα παρατήρησα τα λευκά στίγματα.
      - Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Μικρά λευκά στίγματα, μέχρι στιγμής μόνο στα βράγχια τα έχω δει. Όλα τα υπόλοιπα δείχνουν φυσιολογικά.
      - Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: Στα τέλη Νοεμβρίου είχε εμφανιστεί στο ψάρι ύδρα, η οποία θεραπεύτηκε με μπάνια σε General Cure.

( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
      -Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: κανένα
      -Δοσολογία: -
      -Χρόνος Χρήσης: -
      -Αναλυτική περιγραφή: -

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
      1.
      2.
      3.

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: Το πρώτο πράγμα που μου πέρασε από το μυαλό είναι το ικ, μιας και το καημένο ταλαιπωρήθηκε τελευταία. Αλλά ξέρω ότι υπάρχει και το velvet, οι μύκητες και οι ύδρες. Δεν θέλω να βιαστώ να βγάλω συμπέρασμα, αλλά από την άλλη ανησυχώ γιατί τα ψάρια είναι σε περίοδο αναπαραγωγής, έχω αυγά στο ενυδρείο και πιθανόν γόνους.
      Να τον βάλω σε καραντίνα προληπτικά ή το στρες θα τον κάνει χειρότερα;
      Αν μείνει στο ενυδρείο κινδυνεύει το άλλο ψάρι, τα αυγά και οι γόνοι; Αν ζούνε ακόμα, γιατί από χτες το απόγευμα δεν βλέπω κανέναν.
      Από φάρμακα έχω Melafix, General Cure και ενυδρειακό αλάτι. Χρειάζομαι κάτι;
    • By boner
      Εδω κ δυο χρονια εχω μια μικρη λιμνη με κοι κ χρυσοψαρα στο χωριο μου στους προποδες του Παγγαιου.Η λιμνη κατασκευαστηκε με οσο το δυνατον χαμηλοτερο κοστος κ συντηρειται απο την γιαγια μου που μενει εκει.Βασικα ταιζει τα αγαπημενα της ψαρακια κ καθαριζει την επιφανεια με μια αποχη.Καποιο συστημα φιλτραρισματος δεν υπαρχει καθως η λιμνη εχει φυσικη ροη.Εχω κανει εκτροπη ενος πολυ μικρου τμηματος νερου απο ενα ρυακι που περναει εξω την αυλη.Ξερω θα με κραξετε αλλα οσα σπιτια ειναι στην ακρη του χωριου ποτιζουν τους μπαξαδες τους απο αυτο το ρυακι οποτε...Για την κατασκευη των τοιχοματων της λιμνης χρησημοποιηθηκε ενας μουσαμας απο νταλικα.Η λιμνη εχει διαστασεις περιπου 1,70 Χ 1,70 κ βαθος 1,30 κ 0,80 στα δυο της επιπεδα.Συνολικα ειναι περιπου 3000 λτρ.Η ροη του νερου ειναι συνεχομενη ολο το χρονο.Για αποχετευση του νερου εχω σκισει τον μουσαμα στο επιθυμητο υψος σταθμης κ εχω βαλει ενα σωληνα ο οποιος φευγει κατω απ τον μουσαμα κ χυνεται στο χωμα στον πυθμενα της λιμνης,ωστε να μην υπαρχει κινδυνος να φυγουν αυγα ψαριων προς το οικοσυστημα.Εχω καμια δεκαρια κοι,τρια χρυσοψαρα,ενα γριβαδι κ λιγα κουνουποψαρα.Να πω κ ενα μεγαλο ευχαριστω στον φιλο κ συμφορουμιτη  johnbaggios καθως ειναι εξαιρετικος στο σκαψιμο!