Jump to content

Ετοιμο?


Recommended Posts

Παιδια καλησπερα!Εχει περασει μια βδομαδα βαζωντας βακτηρια και εκανα τα εξης τεστακια αμμωνιας νιτρωδη-νιτρικα για να δω αν ειναι καταλληλο το νερο για ψαρια.Η αμμωνια μου βγηκε ανοιχτο πρασινο!Νιτρικα και νιτρωδη μου βγηκαν ολοασπρα ουτε λιγο ροζ δεν υπηρχε!Ειμαι ενταξει?Αν οχι πως μπορω να το διορθωσω?Με μπολιασμενο νερο που τρεχει 6 μηνες διορθωνεται?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

Με το νερό που πήρες δυστυχώς δεν έκανες τίποτα. Μπολι εννοούμε έτοιμο στρωμένο βιολογικό υλικό. Οι μετρήσεις είναι ακατάλληλες για να μπουν ψαράκια. Συνέχισε τα βακτήρια και τρίψε τροφή για να παραξεις ρύπους.

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα!Εχει περασει μια βδομαδα βαζωντας βακτηρια και εκανα τα εξης τεστακια αμμωνιας νιτρωδη-νιτρικα για να δω αν ειναι καταλληλο το νερο για ψαρια.Η αμμωνια μου βγηκε ανοιχτο πρασινο!Νιτρικα και νιτρωδη μου βγηκαν ολοασπρα ουτε λιγο ροζ δεν υπηρχε!Ειμαι ενταξει?Αν οχι πως μπορω να το διορθωσω?Με μπολιασμενο νερο που τρεχει 6 μηνες διορθωνεται?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Όταν λες βακτήρια τη εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε αυτο εδω:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=54770

Τα τεστ ειναι σε υγρη μορφη ή σε χαρτακι;

Link to comment
Share on other sites

Με το νερό που πήρες δυστυχώς δεν έκανες τίποτα. Μπολι εννοούμε έτοιμο στρωμένο βιολογικό υλικό. Οι μετρήσεις είναι ακατάλληλες για να μπουν ψαράκια. Συνέχισε τα βακτήρια και τρίψε τροφή για να παραξεις ρύπους.

το νερο δεη ηταν μπολιασμενο.Το ανεφερα οτι αν σε περιπτωση που το νερο το δικο μου ηταν ακαταλληλο το μπολιασμενο με εσωνε.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες βακτήρια τη εννοείς;

bacterial aquarioum balancer ενα μπουκαλακι ειναι και εβαζα μισο καπακι για 7 μερες μεσα στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε αυτο εδω:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=54770

Τα τεστ ειναι σε υγρη μορφη ή σε χαρτακι;

επαιρνα δειγμα απο το νερο μου εβαζα καποια συστατικα μεσα και μετα απο το χρωμα που επαιρνα το κοιταγα σε ενα πινακα που ειχε το καθε τεστ.

Link to comment
Share on other sites

οταν βαζουμε βακτηρια θα πρεπει να δημιουργουμε και ριπους !

ελπιζω να ριχνεις λιγη τροφη μεσα?

Link to comment
Share on other sites

οταν βαζουμε βακτηρια θα πρεπει να δημιουργουμε και ριπους !

ελπιζω να ριχνεις λιγη τροφη

ναι ναι κανονικα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...