Jump to content

Αλλαγή Βιολογικού Υλικού


bmois

Recommended Posts

Καλησπέρα. Είμαι νέος ακόμα στο χόμπι και έχω άλλη μία απλή ερώτηση

Έχω το παρακάτω εξωτερικό φίλτρο (EHEIM aquacompact 60)

http://www.eheim.com/en_GB/products/technology/external-filters/aquacompact-60

Το βιολογικό υλικό που περιέχει είναι το SUBSTRATpro. Οι οδηγίες του λένε σε αλλαγή του 1/3 του υλικού μετά από 3 μήνες και αλλαγή σε επόμενους μήνες του υπόλοιπου υλικού.

Σκέφτομαι την αντικατάσταση του με sera siporax

http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1847

Η ερώτηση μου είναι αν χρειάζεται και αυτό αντικατάσταση αργότερα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Να μην αλλαξεις καθόλου υλικό. Δεν παθαίνει τίποτα το substrat pro. Αν μετα απο μερικά χρόνια τριφτει και ελαττωθεί η ποσότητα μπορείς να κανεις κάποια προσθήκη. :)

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι και εγω καινουργιος στο χομπι για ποιο λογο πρεπει να αλλαζουμε το βιολογικο υλικο ?(εγω εχω siporax)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δεν αλλάζουμε το βιολογικό υλικό του φίλτρου μας.

Αν δούμε πως μετά απο χρόνια, λόγω φθοράς (κάποια τρίβονται) έχει ελατωθεί μπορούμε να προσθέσουμε την ανάλογη ποσότητα νέου.

Πέραν αυτού, μόνον το καθαρίζουμε (ξεπλένοντας το με νερό του ενυδρείου) κατα διαστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζουμε βιολογικό υλικό. Μπορούμε μετα απο χρόνια να πλυνουμε καλά ενα μέρος του ώστε να "ανοίξουν" οι πόροι για νέα αποίκιση. Αν έχουμε βιολογικό υλικό που με την πάροδο των ετων τρίβεται και μειώνεται, τοτε μπορούμε να κάνουμε τις ανάλογες ενεργειες. :)

Link to comment
Share on other sites

Χα χα Κώστα , ταυτόχρονα γραφαμε. ;)

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω.....γιατι ο petshopas ειπε οτι σε 6-8 μηνες αλλαγη το μισο siporax και στον χρονο αλλαγη και το υπολοιπο μισο και δεν μπορουσα να καταλαβω τον λογο.....................

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω το ιδιο βιολογικο υλικο εδω και 5-6 χρονια και ειναι μια χαρα οι μετρησεις μου, ουτε εχει τριφτει ουτε τιποτα. εχω και siporax και substrat pro. μην ακους τι λενε φιλε μου οι εταιρειες, να πουλησουν θελουν. αν οι μετρησεις σου ειναι οκ δεν χρειαζεσε τιποτα. μια φορα το 6αμηνο πλυσιμο με νερακι του ενυδρειου και εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι τα μεγάλα πνεύματα Δημήτρη. χαχαχαχα

Μόνον που για να "αναγεννήσεις" το υλικό δεν φτάνει απλό καλό πλύσιμο.

Χρειάζεται καλύτερα βράσιμο για να φύγουν τα παλιά βακτηρίδαι και οι βρωμιές, απολύμανση σε διάλυμα χλωρίνης 5%, και ξέπλυμα με αποχλωριομένο νερό.

Φίλε linglong ο πετσοπάς ή δεν ήξερε ή απλά ήθελα να σε φορτώσει με αγορές.

Όποιος και αν είναι, έχε τον νου σου. Υπάρχουν και καλοί και κακοί στον χώρο όπως και σε κάθε άλλο χώρο.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

ok.. δεν κάνω αλλαγή... ευχαριστώ για την ενημέρωση και sorry για την αναστάτωση απλά οι οδηγίες έγραφαν για αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Καμια αναστάτωση φιλέ μου. Γι αυτό είναι το φόρουμ. :)

Link to comment
Share on other sites

ok.. δεν κάνω αλλαγή... ευχαριστώ για την ενημέρωση και sorry για την αναστάτωση απλά οι οδηγίες έγραφαν για αλλαγή.

Γι αυτό είμαστε εδώ φίλε μου.

Να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

να και μενα μ ειπαν αλλαγη καθε 3 μηνες, δεν αληθευει;

Link to comment
Share on other sites

να και μενα μ ειπαν αλλαγη καθε 3 μηνες, δεν αληθευει;

Όχι. :)

Link to comment
Share on other sites

καλα ε, εγω τζαμπα αγορασα εναν τονο :bigemo_harabe_net-86: :bigemo_harabe_net-86: :bigemo_harabe_net-86: :bigemo_harabe_net-86: :bigemo_harabe_net-86::bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...