Jump to content

Recommended Posts

Θυμαμαι πιτσιρικας που ειχα ενα μικρο Hemichromis σε 20λιτρο ενυδρειο, δεν ειμαι σιγουρος αν ηταν bimaculatus η lifalili. Εντονο κοκκινο σωμα και ιριδιζουσες κιλιδες, ευκολα ερωτευσιμη κιχλιδα. Ξερω οτι το ειχα σε λαθος συνθηκες, οποτε επανερχομαι εδω για να κανω ερωτησεις.

Εχω διαβασει οτι ειναι επιθετικα ψαρια. Φτανει ενα 45λιτρο για ενα ηδη σχηματισμενο ζευγαρι, η ειναι οριακα για ενα ψαρι το πολυ? Ειναι το μεγαλυτερο ενυδρειο που μου περισσευει δυστυχως...

Θα ταιριαζαν σε μεγαλυτερο ενυδρειο με ζευγαρι πουλχερ? Αν και δεν βιαζομαι καθολου. Δεν εχω σκοπο να κρατησω ψαρια πολυ συντομα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε μου. :)

Προσωπικά τα 45 λίτρα τα θεωρώ πολύ λίγα για τόσο επιθετικά ψάρια. Ένα 80άρι πιστεύω είναι μια χαρά για ένα ζευγάρι. Υπολόγισε οτι θα πρέπει να υπάρχει χώρος και για γέννα. Μέχρι να πάρουν λίγο τα πάνω τους τα μικρά και να μπορέσεις να τα απομακρύνεις.

Όσο για τα 2 είδη, αν και από συνθήκες νερού ταιριάζουν, θα χρειαζόσουν αρκετά μεγάλο ενυδρείο για να συνυπάρξουν.

Πρόκειται για 2 πολύ επιθετικά ψάρια που υπερασπίζονται την "περιοχή" τους. Ειδικά όταν υπάρχουν σχηματισμένα ζευγάρια.
Πάντως αν θέλεις να φιλοξενήσεις κιχλίδες σε 45 λίτρα μπορεί και να γίνεται. Πες μας τις διαστάσεις του ενυδρείου σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! Πληροφοριακα τα ρωτησα ολα αυτα, καθως τωρα δεν υπαρχει χωρος για ενυδρειο.

Οι διαστασεις ειναι 45χ30χ35. Οπως καταλαβαινεις χανω αρκετα λιτρα, λογω του μεγαλου υψους αντι για μηκος.

Διαβασα οτι μπαινουν μονο κοχυλοψαρα σε τετοια λιτρα, και παλι ομως οριακα.

Link to comment
Share on other sites

To 45 είναι ύψος? Κρίμα... Πάντως ένα χαρεμάκι με multifasciatus μπορεί να μπει οριακά όπως είπες και με έλεγχο του πληθυσμού.

Link to comment
Share on other sites

Οχι το μηκος ειναι. Παει μχπχυ. Απλα λεω οτι θα μπορουσε να εχει μεγαλυτερο μηκος αντι για υψος, ωστε να το χρησιμοποιησουν ολο οι κιχλιδες. Για μια κιχλιδα μονη, που να μην μεγαλωνει πανω απο 15 εκατοστα, κανει η μπα?

Link to comment
Share on other sites

Αν το μήκος είναι 45 τότε μια χαρά μπαίνει το χαρεμάκι με τα μούλτις.

Να βάλεις μια κιχλίδα μόνη της σε ένα ενυδρείο, δεν είναι κρίμα?

Είναι ψάρια που όλη τους η ζωή στηρίζεται στο ζευγάρι τους, στο χαρέμι τους, στην ομάδα τους. Πέρα από κάποια πιο μοναχικά είδη(όπως κάποια από τους "μεγάλους θηρευτές" της λίμνης), τα υπόλοιπα έχουν "ανάγκη" την παρουσία και άλλου ψαριού. Όχι οτι δεν θα επιβιώσει ένα ψάρι μόνο του, απλά όλες του οι πολύ ενδιαφέρουσες συμπεριφορές θα φανούν εάν τηρήσουμε κάποιους κανόνες. :)

Link to comment
Share on other sites

Ομολογω οτι δεν το ξερα. Απλα στηριζομουν στο οτι ειναι επιθετικα ψαρια και προτιμουν την μοναξια. Ευχαριστω για την βοηθεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...