Jump to content

Oscar Και Γέννα


Force

Recommended Posts

Καλησπέρα

Έχω 2 Oscar, αρσενικό και θηλυκό, τα Oscar είναι αυτή την στιγμή 18-20 πόντους και μεγαλώνουμε, επειδή βλέπω κάποιες συμπεριφορές σαν ετοιμασία για γέννα, θα ήθελα να ρωτήσω αυτούς που έχουν εμπειρία με το είδος αυτό,

1) Εάν στο μέγεθος αυτό θεωρείτε ενήλικο το ψάρι

2) Η θηλυκιά σκάβει συνέχεια πίσω από τον βράχο που υπάρχει μέσα στο ενυδρείο με αποτέλεσμα να έχει κάνει μια λακούβα αρκετά μεγάλη,και κάθεται αρκετές φορές εκεί εάν αυτό είναι δείγμα ότι ετοιμάζει κάτι ?

3) Έχω διαβάσει ότι εάν η θερμοκρασία του ενυδρείου ανέβει στους 29 βαθμούς τα Oscar ετοιμάζονται για γέννα ( το ενυδρείο τώρα διατηρείται στους 28 C ). ισχύει ?

Τι κάνουμε τώρα ? περιμένω ή πρέπει να κάνω κάποιες κινήσεις και από μέρος μου έτσι ώστε να δημιουργήσω κάποιο κατάλληλο περιβάλον.

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Τα όσκαρ είναι σεξουαλικά ενεργά μετα το έτος

Αλλά για να ξεχωρίσεις αρσενικό θηλυκο πρεπει να το δεις να γεννάει αλλιως δεν γίνεται δεν έχει αλλά χαρακτηριστικά που το ξεχωρίζουν

Link to comment
Share on other sites

Ξεχωρίζουν, υπάρχουν δείγματα, από ότι έχω διαβάσει σε φόρουμ ξένα φαίνεται το αρσενικό και το θηλυκό από μικρά και τώρα που είναι μεγαλύτερα είναι πιο καθαρό το σχήμα τους.

Στο λέω με δείγματα που έχω δει στα δικά μου και συγκρίνοντας αυτά που έλεγαν κάποιοι στο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ίσως εγώ τα δικά μου δε μπόρεσα να τα ξεχωεισω

Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες και να δεις γέννα σύντομα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...