Jump to content

Μωρα Guppy


Apostolis Dvs

Recommended Posts

καλησπερα
πρν 3 μερες παρατηρησα ενα μικρο γκαπακι
μονο ενα ομως μαλλον τα αλλα φαγωθηκαν :/
θελω να ρωτησω τα μωρα γκαπυ
αν βγουν αρσενικα θα παρουν το χρωμα του αρσενικου? ή και απο του θυλικου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να παιζει ρόλο αυτο. Λογικα μπορουν να βγουν ολοι οι συνδυασμοι. Εμενα μου έτυχε να έγινε αρσενικό και να έχει η ουρα του τα χρώματα της θηλυκιας.Να σου ζήσει ο μικρουλης,θα το δεις πάντως και μονος σου υπομονη...

Link to comment
Share on other sites

Παντως και το οτι έχεις δει μονο ένα μην απογοητευεσαι,μεσα στις επόμενες μέρες μπορει να δεις και άλλα μικρα... :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δες μεσα στο φιλτρο εαν υπαρχουν μερικα νεογεννητα.

Link to comment
Share on other sites

βαλε λιγο κερατοφυλλο να κρυβοντε τα μικρα και να γλυτωνουν!!! :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

εχω σκαψει στα χαλικια και εχω βαλει απο πανω ενα μεγαλο κομματι απο σουροτίρι και ετσι κρυβεται εκει το μικρουλι

Link to comment
Share on other sites

ο.0 Μπορει να βαλειςκαποια φωτογραφια να δουμε?! Τι εννοεις?!

Έγινε επεξεργασία - Giorgos Kk
Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές όταν αγοράζουμε ενήλικα θηλυκά ψάρια, ίσως να έχουν ήδη ζευγαρώσει με άλλα αρσενικά πριν μπουν στο ενυδρείο μας.

Τα χρώματα βέβαια που βγαίνουν ποικίλουν,εκτός αν ασχοληθούμε αποκλειστικά με επιλεκτική αναπαραγωγή. Αυτό είναι αρκετά δύσκολο μέχρι να ξεχωρίσουν τα αίματα και οι γενιές.

Από το προφίλ των Guppy.

Αναπαραγωγή στο ενυδρείο: Από τις πιο εύκολες του χόμπι. Τα guppy είναι ψάρια αρκετά ανθεκτικά και ευπροσάρμοστα, λίγο καιρό λοιπόν αφότου τα έχουμε αγοράσει πιθανόν να παρατηρήσουμε μικρά. Τα θηλυκά μετά την ενηλικίωση τους έχουν την δυνατότητα να γεννάνε κάθε 30-40 μέρες, κάθε φορά από 10 έως 40 μικρά, ανάλογα με τις συνθήκες που παρέχουμε. Για να επιβιώσουν όμως τα μικρά αφότου γεννηθούν, χρειάζεται εάν πυκνοφυτεμένο ενυδρείο με πολλά φυτά (κερατόφυλλο, java moss, cabomba caroliana) ώστε να κρύβονται από τα ενήλικα που τα κυνηγούν. Τα ώριμα σεξουαλικά θηλυκά μπορούν να γεννήσουν μέχρι και 4-6 φορές και χωρίς αρσενικό, διότι αποθηκεύουν σπέρμα.

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Eιχα και γω στην αρχη θυληκα guppy μαζι με αρσενικα αλλα επειδη και γω δεν ειδα γεννα και ποσο μαλλον μικρα , δεν ξαναεβαλα θυληκα .

Link to comment
Share on other sites

τα θυλικα μου δεν ηταν γκαστρομενα :Ρ

τα εχς 1μισι μηνα κοντα και τωρα ειναι η πρωτη της γεννα

(στο πετ σοπ που πηγα ειχαν ξεχωριστα τα αρσενικα απο τα θυλικα )

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να τα έχουν ξεχωριστά, αλλά τα θηλυκά μπορούν να κρατήσουν γενετικό υλικό και να γεννήσουν χωρίς να υπάρχει αρσενικό κοντά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να τα έχουν ξεχωριστά, αλλά τα θηλυκά μπορούν να κρατήσουν γενετικό υλικό και να γεννήσουν χωρίς να υπάρχει αρσενικό κοντά. ;)

Ακριβως ετσι ειναι :bigemo_harabe_net-64: για καθαρα θυληκα πρεπει οταν γεννησει η γκαμπινα να μεταφερθουν σε αλλο ενυδρειο και οταν μεγαλωσουν λιγο και καταλαβουμε τι ειναι κραταμε στο ενυδρειο μονο τα θυληκα!Πιστευω να το κανω καποτε και να δουμε μια επιλεκτικη αναπαραγωγη με συγκεκριμενα χρωματα!

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω Endlers και τα αρσενικα ειναι ολόιδια με τον πατερα τους.... δεν νομιζω να συμβαινει το ιδιο και με τα γαπυ...

ξερει καποιος ποτε εμφανιζοντα τα χρωματα στα γκαπακια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...