Jump to content

Diy Φιλτρο Απο Βαρελι 30 Λιτρων


giorgosmarios

Recommended Posts

δεν έχεις παρατηρήσει ξανα φαινόμενα ρουφήγματος?

εαν το ξανα έφτιαχνες απο την αρχή τι θα άλλαζες?

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οχι δεν εχω παρατηρηση ξανα!

αυτο που θα αλαζα ειναι η αντλεια με μικροτερη στα 2000 l/h για μικροτερη καταναλωση σε watt.

Link to comment
Share on other sites

Ότι χρειαστείς εδώ είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου κάθεται βρώμα κάτω με αποτέλεσμα να την ρουφάει η αντλία και να την στέλνει στην γυάλα?

Εάν το ξανα έφτιαχνες θα ανέβαζες την έξοδο καμιά 10αρια πόντους για να μαζέψει κάτω την βρωμιά και με άλλη μια βάνα χαμηλά αν όχι από κάτω να κάνεις καθαρισμό?

Θα το έβλεπες να δουλεύει σε πίεση αντί για υπόπιεση?

Αν και έχει αναφερθεί σε παλαιότερο ποστ σε πίεση από κάτω προς τα επάνω τίθεται το θέμα του καθαρισμού μιας και τα σφουγγάρια θα πρέπει να τοποθετηθούν κάτω.

Δεδομένου ότι το τρέχεις ήδη κάνα 6μηνο βλέπεις να είναι απαραίτητος συχνός καθαρισμός?

Μήπως εάν δουλέψει σε πίεση και τα πολύ βαριά δεν επιβαρύνουν τα σφουγγάρια ο καθαρισμός είναι μια φορά τον χρόνο και αν?

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου κάθεται βρώμα κάτω με αποτέλεσμα να την ρουφάει η αντλία και να την στέλνει στην γυάλα?

Εάν το ξανα έφτιαχνες θα ανέβαζες την έξοδο καμιά 10αρια πόντους για να μαζέψει κάτω την βρωμιά και με άλλη μια βάνα χαμηλά αν όχι από κάτω να κάνεις καθαρισμό? Εαν εχεις παρατηρηση στης φωτο και στο βιντεο η εξοδος ειναι γυρω στους πεντε ποντους ποιο πανω απο

τον πατο, ωστε να γινεται αυτο που λες. Η αντλεια αποσπαται απο το βαρελι για καθαρισμο.

Θα το έβλεπες να δουλεύει σε πίεση αντί για υπόπιεση? Αυτο γιατι να γινει ποιος ο λογος?

Αν και έχει αναφερθεί σε παλαιότερο ποστ σε πίεση από κάτω προς τα επάνω τίθεται το θέμα του καθαρισμού μιας και τα σφουγγάρια θα πρέπει να τοποθετηθούν κάτω.

Δεδομένου ότι το τρέχεις ήδη κάνα 6μηνο βλέπεις να είναι απαραίτητος συχνός καθαρισμός?

Μήπως εάν δουλέψει σε πίεση και τα πολύ βαριά δεν επιβαρύνουν τα σφουγγάρια ο καθαρισμός είναι μια φορά τον χρόνο και αν?

Τα σφουγκαρια γι αυτο το λογο ειναι! Ενα ατου σε αυτο ειναι το προφιλτρο στην εισαγωγη ωστε την περισσοτερη βρωμα να την κρατα αυτο.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αρχικά σε ευχαριστώ που ασχολείσαι με το θέμα και το υποστηρίζεις ακόμα και τα ξημερώματα



Εαν εχεις παρατηρηση στης φωτο και στο βιντεο η εξοδος ειναι γυρω στους πεντε ποντους ποιο πανω απο


τον πατο, ωστε να γινεται αυτο που λες. Η αντλεια αποσπαται απο το βαρελι για καθαρισμο.


για αυτό τον λόγο το λέω επειδή η βάνα είναι στους 5 cm απο το κάτω μέρος.


ακόμα και που αποσυνδέεται η αντλία δεν μπορεί να καθαριστεί ο πάτος του βαρελιού παρά μόνο εάν το αδειάσεις να το γυρίσεις τούμπα ή αν το πλαγιάσεις σχεδόν 90 μοίρες για να πάνε τα σκουπίδια στην βάνα και να βγουν έξω.


για αυτό σε ρώτησα εαν το έβλεπες με την έξοδο καμιά 10αρια πόντους πιο πάνω για να μαζέψει κάτω την βρωμιά και με άλλη μια βάνα χαμηλά αν όχι από κάτω να κάνεις καθαρισμό.



Αυτο γιατι να γινει ποιος ο λογος?


για ασφάλεια ... αυτός είναι ο μονος λόγος που το λέω ... αυτα τα δοχεία και γενικά τα κυλινδρικά δοχεία είναι φτιαγμένα και υπολογισμένα να συγκρατούν βάρος και πιέσεις απο μέσα προς τα έξω.


με τον τρόπο αυτο γίνονται πιο ισχυρά (συνδυασμός κατασκευής και πίεσης απο μέσα προς τα έξω) πάντα μέχρι το σημείο θραύσης που είναι όμως πάρα πολύ ανεχτικό.


για αυτόν τον λόγο και τα φίλτρα παραγωγής σε δοχεία δουλεύουν σε πίεση.


πχ ενα μπουκάλι εαν το ρουφήξεις το παραμορφώνεις και μπορεί και να του δημιουργήσεις και ρήγμα απο την παραμόρφωση , ενω το ίδιο μπουκάλι εαν το φυσήξεις δεν θα αλλάξει καθόλου.


ακόμα και σε κομπρεσέρ να το βάλεις θα γίνει πρώτα σαν μπαλόνι και μετά θα σπάσει.



Ενα ατου σε αυτο ειναι το προφιλτρο στην εισαγωγη ωστε την περισσοτερη βρωμα να την κρατα αυτο.


προφίλτρο??? φαντάζομαι θα μιλάς για την κάλτσα που μπαίνει στο μπαστούνι της επιστροφής..

προσωπικά επειδή δεν θα έχω φυτά και γενικά ψηλα πράγματα στο ενυδρείο δεν θα μπορώ να την κρύψω την εισαγωγή αρα και το προφίλτρο.

μετα απο λίγο θα δείχνει άσχημο το προφίλτρο ετσι δεν είναι?

επίσης εχω σκοπό να συνδέσω την επιστροφή με ενα κινέζικο skimmer οπότε το προφίλτρο δεν με βοηθά.

θα πρέπει ολη η μηχανική φίλτρανση να γίνει εξω απο το ενυδρείο.



Τα σφουγκαρια γι αυτο το λογο ειναι!


βρε σίγουρα αλλά ένα σύστημα ειδικά σε υποπίεση θα πρέπει να είσαι 200% σίγουρος οτι δεν θα βουλώσει ή δεν θα υπολειτουργήσει με τίποτα και ποτέ.


αν ειναι να καθαρίζεις τα σφουγγάρια και γενικά να το συντηρείς και να το έχεις άγχος πιο πολύ απο ενα εργοστασιακό κάνιστρο τοτε ποιος ο λόγος να ρισκάρεις ειδικά εαν το παίξεις σε λίγα λίτρα ανα ώρα που σε καλύπτουν και τα εργοστασιακά.


επίσης ενα τέτοιο γαϊδούρι το φτιάχνεις για να μην ασχολείσαι οσο απασχολείσαι με ενα μικρό φίλτρο και οπωσδήποτε για τον χώρο των βιολογικών (απεριόριστος!)

(εξαιρούμε την βιολογία που με τα σημερινά βιολογικά μπορείς να βάλεις σε μια γυάλα 10λιτρων 50 ψάρια και να μην ανεβάσει αμμωνία με 100gr κεραμικό)




Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

Στο πρωτο σκελος.

Αυτο μπορει να γινει.Αλλα εχε υπ οψη σου οτι ανεβαζοντας τη βανα τις αντλειας, χανεις ογκο απο τα υλικα σου.Αυτος

αλλωστε ειναι και ο σκοπος του, περισσοτερο βιολογικο υλικο και φτηνο στην αγορα του.

Στο δευτερο.

Τα φιλτρα παραγωγης ρουφανε,δεν φυσανε ωστε να ειναι ποιο ξεκουραστο το φιλτρο.

Τωρα για το του οτι τα μπουκαλια ( φιλτρα ) εχουν περισσοτερη αντοχη στην διογκοση, ναι εχεις δικιο.

Στο τριτο.

Οχι δεν μιλαω για καλτσα, αλλα για σφουγκαρι σαν αυτα που εχουμε μεσα στα φιλτρα.

Το οτι δεν εχεις καποια φυτα η κατι τελος παντων να κρυψεις το προφιλτρο το καταλαβαινω και ειναι ευνοητο αυτο που λες.

Καταλαβαινω ομως οτι θελεις να κανεις κατι παρομοιο, βασιζομενος στην κεντρικη ιδεα αυτη, αλλα με αλλο τροπο.

Στο τεταρτο

Σε ενα φιλτρο παραγωγης καθε ποτε το ανοιγεις για να καθαρισεις τα σφουγκαρια?

Σε αυτο θελεις περισσοτερο χρονο ( τον τριπλασιο ).

Μην ξεχνας οτι αυτο το φιλτρο υποστιριζει δισκαδικο.

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα και εγώ για ένα βαρέλι που έγινε φίλτρο και λέω εντάξει μάλλον καλό θά'ναι...

Τώρα που το είδα αναλυτικά κατάλαβα περί τίνος πρόκειται.

Τί να πώ το Συγχαρητήρια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! και λίγο είναι.

Μπράβο σου Δημήτρη πολύ καλή η σκέψη και άψογη η υλοποίηση της κατασκευής.

Τέλεια ιδέα ανάλογα με τις ανάγκες του καθενός.

Εύγε και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα και εγώ για ένα βαρέλι που έγινε φίλτρο και λέω εντάξει μάλλον καλό θά'ναι...

Τώρα που το είδα αναλυτικά κατάλαβα περί τίνος πρόκειται.

Τί να πώ το Συγχαρητήρια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! και λίγο είναι.

Μπράβο σου Δημήτρη πολύ καλή η σκέψη και άψογη η υλοποίηση της κατασκευής.

Τέλεια ιδέα ανάλογα με τις ανάγκες του καθενός.

Εύγε και πάλι!

Νασε καλλα Νικο!

Σιγουρα βασικος παραγοντας για οποια κατασευη γινεται ειναι οι αναγκες που εχει ο καθ εις απο εμας!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πολυ ωραία ιδέα το ολο αποτέλεσμα. Δεν ειχα σκεφτεί ποτέ να χρησιμοποιούσα το βαρελακι για φίλτρο. Πολυ πρακτικό και ωραίο το αποτέλεσμα. Πολυ καλη ιδέα για απαιτητικα σε φίλτρανση στη ενυδρεια. Το πολυ υλικό παντα σου παρέχει μια αίσθηση ασφαλείας οπως και να το κάνουμε.

Ετσι οπως το εχεις, αν π.χ. Κανω ενα παρόμοιο σαν αρχη φίλτρο, μπορω να το εχω σε μια "σχετική" απόσταση απο το ενυδρειο; Στο μπαλκόνι για παράδειγμα σε απόσταση 2 μέτρων το μάξιμουμ η πρεπει να ειναι σε συγκεκριμένο ύψος απο το ενυδρειο και απόσταση; Θεωρητικά δεν θα εχει θεμα αλλα θελω να το σιγουρέψω.

Τα συγχαρητήρια μου στον άξιο σκηνοθέτη αλλα και στον κάμεραμαν. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να εισαι καλα Μαριε!

Δεν νομιζω να εχεις θεμα ( αν χρησιμοποιησεις αυτη τη συγκεκριμενη αντλια ) με αυτη την αποσταση,

Οταν ειναι χαμηλοτερα το φιλτρο, πηγαινει το νερο με την βαρητητα σε αυτο, απο το ενυδρειο.

Αν το τοποθετησεις στο ιδιο υψος ( περιπου ), θα κανει αναροφηση.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κατι στο μυαλό μου για καπως (αρκετα θα έλεγα..) μελλοντικό project και μου αρεσει πολυ η ιδεα σου. Μαλλον ομως ατη δικη μου σκέψη θα μπει απλο μακαρόνι και μπλε σφουγγάρι. Πιστεύω με τοσα λιτρα να ειναι χαλαρααα.. Εσύ να ετοιμάζεστε για το σαλονατο! :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω κατι στο μυαλό μου για καπως (αρκετα θα έλεγα..) μελλοντικό project και μου αρεσει πολυ η ιδεα σου. Μαλλον ομως ατη δικη μου σκέψη θα μπει απλο μακαρόνι και μπλε σφουγγάρι. Πιστεύω με τοσα λιτρα να ειναι χαλαρααα.. Εσύ να ετοιμάζεστε για το σαλονατο! :)

Δεν τιθεται θεμα τη υλικο θα βαλεις.

Οπως ειδες και στις φωτο το μισο υλικο ειναι ελαφροπετρα ( για ποιο οικονομικο ).

Υπαρχει και ενα αλλο ποιο καινουργιο, το οποιο 350 γραμμαρια ( λεει ) μπορει να υποστηριξει

900 λιτρα ενυδρειο. Αλλα η τιμη του ειναι 30 με 40 ευρω.

Για το αλλο τωρα σιγα - σιγα εχει αρχισει ( πρωτα ο θεος ) να περνει τη ρωτα του.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημητρη θελω να σου πω ενα μπραβο για την υλοποιηση γιατι ειχα την ιδια ιδεα για το μεγαλο που ετοιμαζω και ειδα οτι το εκανες εσυ πρωτος και ετσι εχω ενα μπουσουλα... Βεβαια εγω λογο χωρου σκευτηκα για 14λιτρο βαρελι....

Link to comment
Share on other sites

Ορεστη να εισαι καλα φιλε μου!

Αυτο που θα σου επιστησω την προσοχη ειναι λογο τον λιγο λιτρων του βαρελιου θα πρεπει να παιξεις με εσωτερικο κυκλοφορητη.

Εκει να προσεξεις για τυχον διαρροη στο σημειο που θα περασεις το καλωδιο του ρευματος του κυκλοφορητη.

Για τη λιτρα ενυδρειο το προοριζεις?

Link to comment
Share on other sites

Ορεστη να εισαι καλα φιλε μου!

Αυτο που θα σου επιστησω την προσοχη ειναι λογο τον λιγο λιτρων του βαρελιου θα πρεπει να παιξεις με εσωτερικο κυκλοφορητη.

Εκει να προσεξεις για τυχον διαρροη στο σημειο που θα περασεις το καλωδιο του ρευματος του κυκλοφορητη.

Για τη λιτρα ενυδρειο το προοριζεις?

Το θέλω για γύρω 200αρα γυαλα αλλά με ψηλό μανομετρικο, γύρω στο 150-170... Οποτε από οτι έχω δει με μια 1000 eheim θα είμαι κομπλε... Αλλωστε με υπερχείλιση θα έρχεται το νερό στο βαρέλι, απο κει και πέρα η αντλία παιζει ρολο στο να ανεβάσει το νερό πίσω και να εχεις μια σωστη ροή.. Έτσι δεν είναι; Δεν θα με καλύπτει η eheim; Εχεις κατα νου κάποια αλλη; Ίσως και ποιο οικονομική;

Link to comment
Share on other sites

Το θέλω για γύρω 200αρα γυαλα αλλά με ψηλό μανομετρικο, γύρω στο 150-170... Οποτε από οτι έχω δει με μια 1000 eheim θα είμαι κομπλε... Μικροτερη δεν θα σου κανει δουλεια !Αλλωστε με υπερχείλιση θα έρχεται το νερό στο βαρέλι, Κλασικη υπερειλιση? αν ναι δεν θα σου κανει δουλεια, λογο εξατμισεις τωρα το καλοκαιρι που θα πεφτει η σταθμη.. απο κει και πέρα η αντλία παιζει ρολο στο να ανεβάσει το νερό πίσω και να εχεις μια σωστη ροή.. Έτσι δεν είναι; Δεν θα με καλύπτει η eheim; Εχεις κατα νου κάποια αλλη; Ίσως και ποιο οικονομική;

Το ολο συστημα θα πρεπει να παιξει σαν ενα κοινο εξωτερικο φιλτρο.

Αν μπορεις πηγαινε σε μεγαλυτερο βαρελι, ο λογος ειναι γιατι το ενχυρημα αυτο το κανεις για περισσοτερη

βιολογια. Ο κοπος σου θα παει χαμενος με αυτα τα λιτρα για βαρελι.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος δικο μου. Όχι δεν εννοούσα την κλασσική υπερχείλιση αλλά οτι με την βοήθεια της βαρύτητας θα έρχεται στο βαρέλι οποτε μονο για επαναφορά θα είναι η αντλία. Γτ πιστεύεις οτι είναι μικρή; 3-4 φορές τα λίτρα μου είναι η συγκεκριμένη και μάλιστα ουτε καν τα καθαρά λίτρα αλλά τα λιτρα της κενής γυαλας. Το ξέρω οτι δουλεύει σαν ενα κανονικό εξωτερικο φίλτρο απλά με ποιο μεγαλο κάδο. Εξάτμιση δεν έχω καθόλου γτ εδώ που είμαι όλο το καλοκαίρι δεν έχω καν πανω 27.5 στο χώρο οποτε δεν χρειάζομαι αναπλήρωση να κάνω ουτε λίτρο. Αλλά και να είχα και να το έκανα με κανονική υπερχείλιση ποίο θα ήταν το προβλημα; Δεν μιλάω να στεγνώσει το βιολογικό υλικό αλλά ας πούμε οτι έφτανε μέχρι το βαμβακι να μην έχει νερό το βαρέλι; Απλά ρωταω για να μάθω αμα ξέρεις. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος δικο μου. Όχι δεν εννοούσα την κλασσική υπερχείλιση αλλά οτι με την βοήθεια της βαρύτητας θα έρχεται στο βαρέλι οποτε μονο για επαναφορά θα είναι η αντλία. Πολυ σωστο αυτο! Γτ πιστεύεις οτι είναι μικρή; Οχι μια χαρα ειναι, με ποιο μικρη δεν θα εκανες δουλεια λογο υψομετρικου! 3-4 φορές τα λίτρα μου είναι η συγκεκριμένη και μάλιστα ουτε καν τα καθαρά λίτρα αλλά τα λιτρα της κενής γυαλας. Το ξέρω οτι δουλεύει σαν ενα κανονικό εξωτερικο φίλτρο απλά με ποιο μεγαλο κάδο. Εξάτμιση δεν έχω καθόλου γτ εδώ που είμαι όλο το καλοκαίρι δεν έχω καν πανω 27.5 στο χώρο οποτε δεν χρειάζομαι αναπλήρωση να κάνω ουτε λίτρο. Αλλά και να είχα και να το έκανα με κανονική υπερχείλιση ποίο θα ήταν το προβλημα; Στο ειπα το προβλημα, οταν θα επεφται η σταθμη δεν θα ειχε νερο να κατεβει στο βαρελι! Δεν μιλάω να στεγνώσει το βιολογικό υλικό αλλά ας πούμε οτι έφτανε μέχρι το βαμβακι να μην έχει νερό το βαρέλι; Απλά ρωταω για να μάθω αμα ξέρεις. Ευχαριστώ.

Προχωρα στην κατασκευη και οτι χρειαστεις εδω ειμαι!

Link to comment
Share on other sites

Οκ σε ευχαριστώ σιγά σιγά θα το φτιαξω γτ η καρδιά του ενυδρείου είναι το φίλτρο και θέλω να είναι όσο γίνετε για τα λίτρα μου μεγαλύτερο. Όταν θα γίνει θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλημέρα και συγχαρητήρια για την όλη κατασκευή και παρουσίαση ☺️

Επειδή είμαι στο σχεδιασμό ενός ενυδρείου 500-600 λίτρα με αγγελόψαρα έψαχνα ιδέες να κάνω ένα αντίστοιχο φίλτρο (λόγο οικονομίας) όταν έπεσα στην παρουσίαση σού και ενθουσιάστηκα!! Σκέφτηκα ότι είναι προτιμότερο να ρωτήσω εδώ πάρα σε προσωπικό μήνυμα ώστε να το δούνε και άλλοι ενδιαφερόμενοι!

1. Το δουλεύεις μέχρι και σήμερα και αν ναι δουλεύει καλά;

2. Εάν έχεις τειχών προβλήματα πώς τα διόρθωσες;

3. Εάν το φτιάξω με λίγο μεγαλύτερο βαρελάκι 40-50 λίτρα θα υπάρχει πρόβλημα; 

Εγώ σκέφτομαι να πάρω για αντλία  την jecod DCP 4000 που είναι ρυθμιζόμενη ος προς την ισχύει

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...