Jump to content

τι γίνεται?


jim_dado

Recommended Posts

καλησπέρα στο ενυδρειο μου δεν έχω βάλει υπόστρωμα για φυτα πήγα πήρα 2 ανούμπιες οι οποιές είναι πάνω σε μικρές ρίζες αλλα θα τις βάλω σε άλλη μεγάλη, θέλω να φυτέψω και άλλα φυτα και διάβασα για κάτι ταμπλέτες που αντικαθηστούν το υπόστρωμα τι γίνεται με αυτες? τις βάζεις σε όλα τα φυτά ή μόνο συγκεκριμένα φυτα ειναι εντάξει με αυτές? πως χρησιμοποιουνται? καθε πότε θα πρέπει να τις βάζω? pls help me!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς με ταμπλέτες και λίπασμα στην στήλη να συντηρήσεις φυτά (όχι βέβαια απαιτητικά). Η διάρκεια ζωής και δοσολογία των ταμπλέτων διαφέρει από εταιρία σε εταιρία και συνήθως αναγράφετε πάνω στην συσκευασία

διάβασε και αυτό το post

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...amp;#entry67492

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στο ενυδρειο μου δεν έχω βάλει υπόστρωμα για φυτα πήγα πήρα 2 ανούμπιες οι οποιές είναι πάνω σε μικρές ρίζες αλλα θα τις βάλω σε άλλη μεγάλη, θέλω να φυτέψω και άλλα φυτα και διάβασα για κάτι ταμπλέτες που αντικαθηστούν το υπόστρωμα τι γίνεται με αυτες? τις βάζεις σε όλα τα φυτά ή μόνο συγκεκριμένα φυτα ειναι εντάξει με αυτές? πως χρησιμοποιουνται? καθε πότε θα πρέπει να τις βάζω? pls help me!!!

Καταρχάς τις ανούμπιες δεν τις φυτεύουμε αλλά τις έχουμε δεμένες πάντα είτε σε κάποια ρίζα είτε σε κάποια πέτρα.Από την άλλη μην ξεχνάς ότι τα περισσότερα φυτά τρέφονται από το φύλλωμα σε πρώτο βαθμό και λιγότερο από το ριζικό αλλά και το αντίθετο.Γενικά η ανούμπια είναι εύκολο φυτό με ελάχιστες απαιτήσεις σε φωτισμό και λιπάσματα γιατί είναι αργής ανάπτυξης σε φυτά όμως γρήγορης ανάπτυξης που οι απαιτήσεις σε φωτισμό και λίπανση αίναι εκ των πραγμάτων αυξημένες τότε μπορείς να βάλεις κάποιες ταμπλέτες στο χαλίκι σου χωρίς όμως να το παρακάνεις αλλά και να δίνεις και τα απαραίτητα σε υγρή μορφή λιπάσματα και επίσεις διοξείδιο του άνθρακα που είναι το αντιδραστήριο σε συνδυασμό με τον φωτισμό για να απορροφήσουν τα φυτά τα λιπάσματα και να μεγαλώσουν.

Φιλικά Ιορδάνης.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς τις ανούμπιες δεν τις φυτεύουμε αλλά τις έχουμε δεμένες πάντα είτε σε κάποια ρίζα είτε σε κάποια πέτρα....

Εχω καμιά 10αριά ανούμπιες και είναι όλες φυτεμένες. Οι ανούμπιες ΚΑΙ φυτεύονται κανονικά στο χαλίκι μας εάν θέλουμε, απλώς θέλουν ειδικό τρόπο για να μην χαλάσουν. Ο οριζόντιος κορμός τους πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να είναι έξω από το χαλίκι. Μέσα πρέπει να είναι ΜΟΝΟ οι ρίζες που ξεφυτρώνουν προς τα κάτω, από αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

thnks για τις πληροφορίες!!!

άλλη μία ερώτηση έχω εκτο1 από τις ανούμπιες θέλω να βάλω vallisneria americana και κάτι κοντό σε στυλ γκαζον μπορώ? και αν ναι ποιο είναι αυτό/ά?

στο pet shop μου δώσανε μονο ταμπλέτες sera CO2 και περιμένω ένα πραγματάκι να τις βάζω μέσα και sera florena τι άλλο πρέπει να πάρω για τα φυτα που έχω ή που θα βάλω?(π.χ λιπάσματα, ταμπλέτες αντί για υπόστρωμα, σίδηρο κλπ κλπ ότι χρειάζεται) ρωτάω για να φτιάξω μια λίστα με φυτά και πράγματα να πάω Αθήνα να πάρω. (ασχετο τα φυτά στο ενυδρείο τα έχω στην μία πλευρά και στην άλλη ψευτικα και έχω παρατηρήσει ότι τα ψάρακια όλο από την μεριά των αληθινών κάθονται...)

ΥΓ. τελικά δεν ήταν μια ερώτηση αλλα τι να κάνω αρχάριος είμαι και εδώ ούτε σωστα pet shop δεν έχουμε να μας πουνε τι να κάνουμε και τι πραγματικά χρειαζόμαστε...

αντε μπάς και το κάνω σωστό ενυδρείο ;)

Έγινε επεξεργασία - jim_dado
Link to comment
Share on other sites

τα λεφτα που δηνεις για τα λιπασματα της sεra ειναι σπαταλη

καλητερα να παρεις λυπασματα τηs seachem για υγρα και επισης η jbl εχει τρομερες ταμπλετες

πες μας το φωτισμο σου για να δεις αν μπορεις να βαλεις γρασιδακη

παντος κοιτα και στη σελιδα με τα φ τυτα της tropica

Link to comment
Share on other sites

φιλόξενε ετσι την εχω και εγώ τη μια ανουβια και ζει κανονικά πολλουσ μηνες τωρα (μονο που οι ριζες της ειναι λίιιγο αντιαισθητικές). εχεις δικιο δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ο φωτισμος που έχω είναι δύο λάμπες Τ8 από τις 8:30 π.μ έως τις 8:30 μ.μ

Link to comment
Share on other sites

αν λες για το 200λιτρο τοτε πρεπει να βαλεις και αλλες για να βαλεις ενα χαλι που θα ειναι ωραιο και δε θα κρατηεται σε οριζοντιο επιπεδο

Link to comment
Share on other sites

ο φωτισμος που έχω είναι δύο λάμπες Τ8 από τις 8:30 π.μ έως τις 8:30 μ.μ

Οι λάμπες που έχεις τι είδους είναι δηλαδή είναι daylight; Είναι grolux; Π΄΄αντως για γρασιδάκι θα πρέπει να είσαι περίπου στο 0,8 με 0,9 watt/liter.

Link to comment
Share on other sites

ναι για το 200λιτρο λέω (ένα έχω μόνο :thumbup: )

οι λάμπες είναι daylight

Link to comment
Share on other sites

επίσης διάβασα σε ένα άλλο post ότι παίζουν ρόλο οι ανακλαστηρες που μπορεί να έχουν οι λάμπες (εμένα έχουν)

πως υπολογίζουμε τα Watt/Liter?

Link to comment
Share on other sites

τι λάμπες πρέπει να βάλω για να υπάρχει σωστός φωτισμός για τα φυτά και τα ψάρια? το ενυδρείο πέρνει 2 λάμπες. Υπάρχει κάποιος συνδυασμός ωρών που πρέπει να είναι αναμένες οι λάμπες? εναλάξ ή και οι 2 μάζι?

Υπάρχουν και ανακλαστήρες δεν ξέρω αν παίζουν κάποιο ρόλο...

pls help!!!

Αυτή την βδομάδα θα πάω Αθήνα για ψωνια, να ξέρω τι πρέπει να πάρω γιατι εδώ δεν υπάρχει τίποτα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

τελικά μετα την ανακαίνηση του ενυδρείου υπόστρωμα φυτα κλπ κλπ έβαλα και 2 επιπλεον τ8 daylight θα δοκιμάσω να βάλω κάποιο είδος τάπητα.

ελπίζω να φτάνουν τώρα οι λάμπες :thaman:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε!!περα απο τα watt της λαμπας σημαντικο ρολο για τα φυτα παιζει το φασμα του φωτος που εκπεμπει,δηλαδη τα kelvin που βγαζει!θεωρω πως αν τα kelvin soy einai apo 5500 vw 6500 eisai ok!!στα watt/liter μπορεις να κανεις την διαιρεση βατ δια λιτρα να βρεις περιπου τi γινεται!οι ανακλαστηρες υπαρχουν ωστε να μην χανεις φως δηλαδη να στο πω απλα,το φως της λαμπας διαχεεται παντου απλα ο ανακλαστηρας που βρισκεται απο πανω της το αντανακλα προς το νερο!παντως αν θες να βαλεις ''χαλακι''γνωμη μου ειναι πως πρεπει να πας στο watt/λιτρο γιατι τα φυτα ''δαπεδου''εχουν αρκετες απαιτησεις σε φωτισμο!ηθελα επισης να σου επισημανω πως επιπλεον ρολο στο φωτισμο παιζει και το βαθος,δηλαδη το υψος που εχει το ενυδρειο σου η πιο απλα η αποσταση των λαμπων απο τα φυτα!!για την φωτοπεριοδο μπορεις να τις αναβεις ολες ταυτοχρονα!η παρε κ μια ιδεα απο το ενυδρειο του Ανδρεα Γεωργιου που βγηκε ενυδρειο του μηνα Ιαν-Φεβ στον διαγωνισμο του aquazone.τελος οσον αφορα το υποστρωμα αφου δεν εχεις,οι ταμπλετες κανουν καλη δουλεια!στις οδηγειες της εταιριας σου λεει την ''επιφανεια'' που καλυπτει η ταμπλετα,η σειρα της seachem γθα τα φυτα ειναι πολυ καλη,γιτι περα απο τις ταμπλετες τα φυτα χρειαζονται και λιπασμα και καποια προσθετα!! !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τι λάμπες προτείνετε να βάλω και με ποια σειρά (αν δεν είναι όλες ίδιες)?

Link to comment
Share on other sites

αν θα βαλεις διαφορετικου φασματος ,μπροστα η ροζ ,πισω η λευκη....

απο μαρκες......

η αποψη μου ειναι arcadia fresh water+arcadia tropical

sylvania grolux+sylvania aquastar

η αντιστοιχα καποιες της hagen,jbl,philips(aquarelle)......κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...