Jump to content

Τραγούδια - Video Clips


Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοσίευση 666 :)

Και από την "θηλυκή" μπάντα διασκευών στους Maiden... The Iron Maidens

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

@ ilouvatar

Τί μου θύμησες τώρα??? Ιούλιος 1999 Rockwave Festival στον Άγιο Κοσμά! Το τί γέλιο είχα ρίξει με τους Immortal δεν λέγεται! Βγήκανε κατά τις 18:30-19:00 με ντάλα τον ήλιο και οι Νορβιγοπούλες τα παίξανε! Το make up έλιωνε και μαζί με αυτό και οι ίδιοι :thumbup: Με διασκεδάσανε απίστευτα!!!

Μετά από τους κατά τ'άλλα συμπαθητικούς και "πολύ κακούς" (είχανε κραμάσει και ένα κρανία γάτας με κέρατα στο μικρόφωνο :D ) Immortal, βγήκαν στη σκηνή οι απλοί και λιτοί Sodom. Ο θείος Tom φορούσε τζινάκι και ένα αμάνικο πουκαμισάκι όπου με χαρακτηριστική άνεση ξεχώριζες την μπυροκοιλιά του :) Χαμογελαστός, με σπαστά ελληνικά είπε "Γεια σου Αθήνα" και χωρίς δεύτερη σκέψη έσκασε το ΑΣΜΑ...

Όλος ο Αγ. Κοσμάς άλλαξε όψη... Πόδια στον αέρα και κεφάλια στο δάπεδο!!! :)

Με άλλα λόγια... Black-άδες, άντε πιείτε το γαλατάκι σας και πηγέντε στη μαμάκα σας να σας νανουρίσει :blink:

Για τους Dimmu Burger δεν λέω τίποτα... ανάξιοι λόγου :P

Για να αποφύγουμε παρεξηγήσεις, δεν στη λέω προσωπικά, απλά πάντα γέλαγα με τους Blacksters. Και για αν είμαι ειλικρινής, οι Immortal ανήκουν στις σεβαστές μπάντες μαζί με τους Mayhem. Κατα τ'άλλα όμως... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς, δεν πίστεψα ότι μου την λες...

Το μελωδικό black metal όμως είναι άλλη φάση. (άκου Tristania, After Forever κτλ...)

Δεν έχει να κάνει ούτε με εμπορικότητα (όπως έχουν καταντήσει οι Cradle of Filth) ούτε με καραγκιοζιές (και τί μου φταίει ο Καραγκιόζης :hysterical: ).

Στο rockwave το 09 ημουν κ εγώ εκεί.

Πρώτη σειρά Immortal, πρώτη σειρά Sodom (θεοί), που παρεπιπτόντως να σου θυμίσω, αν δεν θυμάσε,

την φοβερή ατάκα : "The only word i know in greek is m@@@@@as!!!" :rasp::rasp:

Βέβαια εγώ εκείνη την βραδιά είχα πάει για τους τιτανοτεράστιους και τρισμέγιστους MERCYFUL FATE :):thumbup::):D:P:blink::hysterical:

Οι Immortal όπως και οι Nightwish ήταν επιεικώς ελεινοί.

Τους Manowar δεν τους σχολιάζω... :rasp::rasp::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ είμαι παιδί των 80s. Όπως έχω δηλώσει πολλάκις η μουσική για μένα σταματάει στις 31 Δεκεμβρίου 1989 και ώρα 23:59:59 :thumbup: Μελωδικά Death, Black, Doom, Gothic με πληκτράκια, γυναικεία οπερετικά φωνητικά, σαξόφωνα, βιολιά κλπ δεν μου κάθονται καλά στο αυτί και μόνο Metal δεν μπορώ να τα χαρακτηρίσω! Έχω ακούσει τα group που προαναφέρεις, όπως και πολλά άλλα του σιναφιού (εμπορικά και μη) αλλά δεν μου λένε κάτι με εξαίρεση κάποια τραγούδια ή σημεία μέσα στα τραγούδια.

Για το Rockwave 1999 θυμάμαι τα πάντα σαν αν ήταν χτες. Προσωπικά πήγα για Sodom και Manowar. Οι Mercyful Fate (όπως και ο King Diamond) δεν μου λένε πολλά με εξαίρεση κάποια (αρκετά ομολογουμένως) κομμάτια και κυρίως από τους δίσκους Melissa και The Oath. Κατα τ'άλλα γελάω και μαζί του απίστευτα και πραγματικά διασκεδάζω να διαβάζω συνεντεύξεις του. Όταν κάποιος δηλώνει οργανωμένος Σατανιστής και προσπαθεί να το αιτιολογήσει είναι απλά.... ξεκαρδιστικό. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν είμαι Χριστιανός!

Αυτό που μου άρεσε στους Immortal ήταν ο ήχος τους. Για τους ίδιους μπορεί να ήταν κακός, αλλά το μπάσο σκότωνε. Ο ήχος τους Motorhead-ιζε απίστευτα :)

Εκεί που αναφέρεις Nightwish, μάλλον θέλεις να πεις Nightfall, που αν δεν κάνω λάθος τότε είχανε βγάλει τον αρκετά καλό δίσκο "Lesbian Show" (οι κιθάρες είχαν ηχογραφηθεί στις τουαλέτες για λόγους όγκου :blink: ). Το live τους βέβαια ήταν τραγικό. Επίσης υπήρχαν και οι Horrified. Αρκετά μέτριοι! Ο περισσότερος κόσμος καθόταν κάτω και έπινε μπύρες :)

Φυσικά η χειρότερη στιγμή του Live ήταν οι Manowar, που προσωπικά ως οπαδός τους (ναι, ναι γουστάρω γούνινα βρακάκια και brother-ιλίκι :P ) δεν απογοητεύτηκα από τους ίδιους αλλά από την διοργάνωση και τον εξοπλισμό που δεν μπόρεσε να σηκώσει τα Watt τους. Τώρα βέβαια κάτι βλακείες του τύπου σβήνω κεράκια στον Adams που έχει τα γενεθλιά του και είναι ο καλύτερος τραγουδιστής του κόσμου κλπ κλπ... Ε, εντάξει! Μου αρέσει η μουσική τους... Δεν θα τους παντρευτώ κι όλας :D

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Εκεί που αναφέρεις Nightwish, μάλλον θέλεις να πεις Nightfall, που αν δεν κάνω λάθος τότε είχανε βγάλει τον αρκετά καλό δίσκο "Lesbian Show" (οι κιθάρες είχαν ηχογραφηθεί στις τουαλέτες για λόγους όγκου :P ). Το live τους βέβαια ήταν τραγικό. Επίσης υπήρχαν και οι Horrified. Αρκετά μέτριοι! Ο περισσότερος κόσμος καθόταν κάτω και έπινε μπύρες :thumbup:

Έχεις δίκιο...Το λάθος έγινε εκ παραδρομής....

Η εντύπωση που μου δημιουργήθηκε από την εμφάνισή τους ήταν ότι παίζανε μαζί πρώτη φορά... :)

Όσο για τους Horrified, δεν τους ανέφερα διότι μέχρι να φτάσω στην σκηνή είχε τελειώσει η playlist και όλοι περιμένανε τους Nightfall... Οπότε δεν έχω κάτι να πω.

Δεν είμαι τρελός με το black metal. Και εγώ είμαι περισσότερο της δεκαετίας του 80, αφού τα περισσότερα δισκακια που έχω είναι χρονολογικά εκεί.

Απλά από άποψη μουσικής δεν μπορείς να βγάλεις εκτός ακόμα και κάποιο γκρουπάκια μπλακ μέταλ.

Αντικειμενικά μιλώντας πάντα.

Το τί θα επιλέξει ο καθένας να ακούσει είναι ανάλογα με τα γούστα του.

Εγώ ας πούμε μπορεί να ακούσω Mirror Mirror από Tygers of Pan Tang, μετά να το γυρίσω σε Cradle of Filth και The forrest whispers my name και στα καπάκια να ακούσω Heavy Chains από Loudness (θεοί έτσι :blink::D )

Οπότε... περί ορέξεως....

ΥΓ. Οι Manowar παρά τα όσα κάνουν επί σκηνής, έχουν βγάλει κομματάρες!!!!!! Respect!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια οι Manowar ειναι και λιιιγο φασιστες... Μην το ξεχναμε αυτο.

Από ποιας άποψης? Γιατί με την γνωστή έννοια του φασίστα (δηλαδή Αμερικανολάτρεις) δεν μπορείς να τους πεις από τη στιγμή που βάζουν σημαίες σχεδόν όλου του κόσμου στα εξώφυλλά τους.

Όσον αφορά τους Loudness.... no comments!!!

http://www.dailymotion.com/video/xaduqx_he...yloudness_music

Link to comment
Share on other sites

Μεσω των μυνηματων που παιρναν τα τραγουδια τους οπως το Hail & Kill και καποια αλλα. (δεν θυμαμαι εκεινο το σωβινιστικο που αναφεροταν στην γυναικα με τον χειροτερο τροπο)

Link to comment
Share on other sites

Μεσω των μυνηματων που παιρναν τα τραγουδια τους οπως το Hail & Kill και καποια αλλα. (δεν θυμαμαι εκεινο το σωβινιστικο που αναφεροταν στην γυναικα με τον χειροτερο τροπο)

Pleasure Slave.... ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

...Τί μου θύμησες τώρα??? Ιούλιος 1999 Rockwave Festival στον Άγιο Κοσμά! Το τί γέλιο είχα ρίξει με τους Immortal δεν λέγεται! Βγήκανε κατά τις 18:30-19:00 με ντάλα τον ήλιο και οι Νορβιγοπούλες τα παίξανε! Το make up έλιωνε και μαζί με αυτό και οι ίδιοι :) Με διασκεδάσανε απίστευτα!!!

Το βαψιμο παιδια ειναι μερος του σοου, ζεστη ξεζεστη επρεπε να βγουν με 10 κιλα μπογια πανω τους αλλιως δεν θα ηταν Immortal.

Φανταζεσαι να εβγαινει αβαφη η βανδη ή η βισση επειδη κανει ζεστη?

Παει το μεροκαματο (για παντα). :thumbup:

Ημουν με backstage-pass στα "καμαρινια" και ειδα τον Iscariah (μαλλον, που να τους γνωρισεις και αβαφτους) απο immortal ξεβαμενο μετα το λαιβ τους με μια βιντεοκαμερα στο χερι να περναει στην αρενα και να τραβαει εικονες σαν κλασικος σκανδιναβος τουριστας με αγγελικο προσωπακι και ξανθα μαλακια.

Κανεις δεν θα τον καταλαβε :)

Link to comment
Share on other sites

Το βαψιμο παιδια ειναι μερος του σοου, ζεστη ξεζεστη επρεπε να βγουν με 10 κιλα μπογια πανω τους αλλιως δεν θα ηταν Immortal.

Φανταζεσαι να εβγαινει αβαφη η βανδη ή η βισση επειδη κανει ζεστη?

Παει το μεροκαματο (για παντα). :)

Ημουν με backstage-pass στα "καμαρινια" και ειδα τον Iscariah (μαλλον, που να τους γνωρισεις και αβαφτους) απο immortal ξεβαμενο μετα το λαιβ τους με μια βιντεοκαμερα στο χερι να περναει στην αρενα και να τραβαει εικονες σαν κλασικος σκανδιναβος τουριστας με αγγελικο προσωπακι και ξανθα μαλακια.

Κανεις δεν θα τον καταλαβε :thumbup:

Ξανθό μαλλάκι??? Γιατί νομίζω πως όλοι τους ήταν μαυρομάλλιδες? Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια! Τέλος πάντων... Απλά το γεγονός ότι βάφονται, σατανίζονται κλπ κλπ είναι κάπως.... Κι άλλες μπάντες έχουν "σκοτεινούς" στοίχους, αλλά...

...και απίστευτοι παιχταράδες!!!

Link to comment
Share on other sites

Επι τι ευκαιρία είπα να σας το αφήσω το θεμα ποιο καθαρό σύμφωνα με το τίτλο του .

Δεν έχω προλάβει να σας το φτιάξω όλο .

Σιγά σιγά θα γίνει και αυτό .

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Σέρνονται λέμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Και κανα δυο απ'το συνονοματο............

http://www.youtube.com/watch?v=Oevnmze7ngc

http://www.youtube.com/watch?v=qTMld0FfMfo

Link to comment
Share on other sites

Ξανθό μαλλάκι??? Γιατί νομίζω πως όλοι τους ήταν μαυρομάλλιδες? Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια! Τέλος πάντων...

Όλοι μελαχρινοι είναι.

Μήπως ήταν κανένας από τους παρατρεχάμενους που τους ακολουθούν (crew) ??

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω..... Αγγλικά :P

New

Wave

Of

British

Heavy

Metal

Vol.1

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Όλοι μελαχρινοι είναι.

Μήπως ήταν κανένας από τους παρατρεχάμενους που τους ακολουθούν (crew) ??

Μπορει να εκανα λαθος στο χρωμα, παντως για μεχρι καστανος πρεπει να ηταν, μαυρα αποκλειεται.

Σιγουρα ηταν μελος της μπαντας (μαλλον ο ντραμερ) γιατι μολις ειχε βγει απο το καμαρινι εχοντας κανει μπανιο και φρεσκολουσμενος να βγουν οι μπογιες (ειχε λιγες ακομα δεν ειχαν βγει καλα)

Αν ηταν crew θα ειχε μεινει να βρωμισει :thumbup:

Μηπως ηταν εξτρατζης για μερικες συναυλιες?με τι Lineup ειχαν ερθει?

Δεν ειμαι και φαν να ξερω.

:P

Link to comment
Share on other sites

Να παραθέσω και εγώ 2-3 clips γιατί βλέπω εδώ μέσα ενδιαφέροντα πράγματα για να δούμε ,αφού ο δικός μου έβαλε λαικά να βάλω εγώ κάτι άλλο.

http://www.youtube.com/watch?v=mdWh9IT_oZk...feature=channel

:P:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...