Jump to content

Κύκλος του Αζώτου


nkary

Recommended Posts

Τελικά στο συμπέρασμα που καταλήγουμε, σύμφωνα με τον κύριο Heiko Bleher, είναι ότι το στρώσιμο ενός ενυδρείου είναι κάτι το δευτερεύον?

Παραθέτω απαντησή του σε ερώτηση του JDP

"Αγαπητε Γιαννη Πατουνα

Ναι, αυτο ακριβως προσπαθω να πω.Αν θες απλα να διατηρησεις τα ψαρια καλα και οχι να τα ζευγαρωσεις,ενα σωστα προετοιμασμενο νερο στο ενυδρειο (οχι φρεσκο απο το δικτυο) ειναι αυτο που χρειαζεσαι πριν προσθεσεις τα ψαρια.Δεν ανησυχω τοσο για τον κυκλο του αζωτου παρα περισσοτερο για το ph, την σκληροτητα και τη θερμοκρασια.

Heiko"

Link to comment
Share on other sites

Επειδή παρακολούθησα το θέμα και είδα προσεκτικά τις ερωτήσεις και τις απαντήσεις, έχω την εντύπωση ότι τελικά δεν αντιλήφθηκε ακριβώς τι τον ρωτούσε ο Γιάννης (JDP) και γι΄αυτό δεν επικέντρωσε τελικά την απάντησή του σε αυτό που περιμέναμε.

Εάν κατάλαβα λάθος, παρακαλώ διορθώστε με.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ο άνθρωπος δεν ξέρει αγγλικά? Γιατί εγώ από τα λίγα που ξέρω καταλαβά απόλυτα ποιος ήταν ο σκοπός της ερώτησης από την πρώτη κιόλας. Εκτός και αν στο επιπέδο που βρίσκεται αυτός, ο κύκλος αζώτου, είναι "ψηλά γράμματα"

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι,

αντίθετα νομίζω ότι αντιλήφθηκε απολύτως ποια είναι η ερώτηση.

Μάλιστα από την πρώτη κιόλας απάντηση είπε ότι αφήνει το ενυδρείο να λειτουργεί για δύο εβδομάδες

με τα φυτά..... και μετά προσθέτει τα ψάρια, απλά δεν έδωσε λεπτομέρειες:

(and let the filter run for about two weeks (if you have lots of plants you should have also CO2); ).

Στην επόμενη απάντηση επανέλαβε απλά αυτό που είπε στην αρχή ότι δηλαδή ένα κατάλληλα "εγκλιματισμένο" νερό είναι αυτό που χρειάζεσαι για να ξεκινήσεις δηλαδή όχι αυτό που παίρνεις εκείνη τη στιγμή από τη βρύση. Φαντάζομαι ότι το than δεν είναι than αλλά then.

(than an acclimatized aquarium water (not fresh from the tap), is what you need before you ad the fishes. I am not concerned about the nitrogen cycle than, rather than to the pH, the conductvity and temperature (as mentioned in my book).

Η απάντηση σίγουρα δεν είναι και πολύ σαφής και όντως αναφέρεται ότι δεν είναι το κύριο μέλημα ο κύκλος του αζώτου, πάντως ανάλογη προσέγγιση την έχω δει σε αρκετά ξένα sites όπου ουσιαστικά προτείνεται να εφαρμόζεται η μέθοδος "αφήστε το να τρέξει για 2-4 εβδομάδες ώστε να δημιουργηθούν βακτηρίδια" προσθέτοντας βέβαια και λίγη τροφή (ψαριών) ως πηγή αμμωνίας....τέλος. Μέθοδο την οποία σε γενικές γραμμές προτιμώ προσθέτοντας όμως και βακτηρίδια (προϊόντα εμπορίου) στην εκκίνηση και φυσικά παίρνοντας μετρήσεις για να δεις που βρίσκεσαι από βδομάδα σε βδομάδα. Απλά ίσως περιμένατε κάτι πιό αναλυτικό από την απάντηση.......

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

Επειδή παρακολούθησα το θέμα και είδα προσεκτικά τις ερωτήσεις και τις απαντήσεις, έχω την εντύπωση ότι τελικά δεν αντιλήφθηκε ακριβώς τι τον ρωτούσε ο Γιάννης (JDP) και γι΄αυτό δεν επικέντρωσε τελικά την απάντησή του σε αυτό που περιμέναμε.

Εάν κατάλαβα λάθος, παρακαλώ διορθώστε με.

Προσωπικα και γω αυτο καταλαβα.

Ησουν επρεπε να τον ρωτηση ο Γιαννης(JDP) να μας πει και τις λεπτομερειες.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα και γω αυτο καταλαβα.

Ησουν επρεπε να τον ρωτηση ο Γιαννης(JDP) να μας πει και τις λεπτομερειες.

Ολη η "γερουσία" κατάλαβε το ίδιο τελικά...

(ακούς εκεί, "ΓΗΡΑΙΟ ΜΕΛΟΣ"..! :thumbup: ...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...