Sign in to follow this  
Ακόλουθοι 0
NicKtheGreeK1100

Ψαροσυνθεση Τανγκανικα

3 δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα

Καλησπερα στο φορουμ! Σαν Αφρικανος που ειμαι εριξα διαβασμα και κατεληξα να στησω ενα ενυδρειο Τανγκανικα για ξεκινημα, οταν βρω τον χωρο (σε παρα πολυ καιρο δηλαδη)... Δεν εχω ουτε ενυδρειο, ουτε εξοπλισμο, ουτε τιποτα, ανοιξα αυτο το θεμα απλα για να κανω ερωτησεις, ετσι ωστε οταν ερθει η μεγαλη στιγμη να εχω ετοιμες τις απαντησεις!

Λοιπον μπαινω στο ψητο... Εχω στο μυαλο μου ενυδρειο 200-300 λιτρα (ουτε μεγαλυτερο, ουτε μικροτερο), με μεγαλυτερη εμφαση στο μηκος. Aquascape με πετρες και βαλισνεριες τοποθετημενες ετσι ωστε να δημιουργουνται νοητες περιοχες μεταξυ των ψαριων.

Λιγο ανοιχτος χωρος με σκετη αμμο για να φιλοξενηθει ενα ζευγαρακι απο τα εξης ειδη: Enantiopus melanogenys, Xenotilapia flavipinnis, X. papilio, ή X. spilopterus (ξερω, αυτο χρειαζεται και συγκροτημα με πετρες). Θα μου πειτε εσεις πιο απο ολα προτεινετε, σε σχεση με τους συγκατοικους τους.

Φυσικα δεν μπορουν να μεινουν απ εξω τα Julidochromis, σκεφτομαι ενα ζευγαρακι απο τα εξης ειδη: J. transcriptus, J. ornatus, J. marlieri, ή J. regani. Ποιο ειναι το καταλληλοτερο?

Και ενα ζευγαρι Altolamprologus. Ειτε A. calvus, ειτε A. compressiceps. Γνωριζω τον κινδυνο για τους γονους των αλλων ψαριων, οποτε θα φροντισω να στησω πολυ εξυπνα το aquascape...

Τελος, εχω πολλα υποψηφια ειδη κοχυλοψαρων και σκεφτομαι ενα ζευγαρι η χαρεμακι (εξαρταται το ειδος) απο τα εξης: Neolamprologus meeli, N. brevis, N. ocellatus, N. similis, N. multifasciatus, Lamprologus ornatipinnis, L. meleagris, L. speciosus, ή L. callipterus (αυτο ειδικα μου αρεσει λογω μεγεθους του αρσενικου). Ειναι τοσα πολλα, που δεν μπορω να διαλεξω...

Ηδη ειπα πολλα ψαρια για αυτα τα λιτρα, οποτε δεν τολμαω να ρωτησω για Cyprichromis-Paracyprichromis, Brichardi ή Leleupi... Παρακαλω μια μια οι μουντζες! :P

Μ' αρέσεις γιατί το ψάχνεις θεωρητικά πρώτα :)

Από την πρώτη ομάδα ψαριών αμφιβάλλω αν βρεις κάποιο στο ελλαδιστάν,

εκτός κι αν έχεις να τα σκάσεις σε παραγγελία (και άν..).

Συνδυασμός J.transcriptus+Alto+similis νομίζω μπορεί να δουλέψει άνετα

κι αν έχεις μήκος ενυδρείου 1.20+ βάζεις κι μια ομάδα Paracyprichromis.

Brichardi-Cyprichromis τα αποκλείω (κυριαρχικά τα πρώτα, γίνονται μεγάλα τα δεύτερα).

Τα Leleupi θα τα έβαζα στην θέση των julies (αν και μεγαλώνουν αρκετά και θεωρούνται επιθετικά σ' εμένα είναι απροβλημάτιστα).

Καλή μελέτη και γρήγορα μ' ένα μεγάλο ενυδρείο!

Μα εννοειται πως πρωτα θα ψαχτω και μετα θα προχωρησω, ετσι γινονται οι σωστες δουλειες!

Τοτε αποκλειουμε τα sand dwellers.

Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια. Δεν εχω να ρωτησω κατι αλλο, με καλυψες απολυτα προς το παρον!

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
Sign in to follow this  
Ακόλουθοι 0

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Σχετικό περιεχόμενο

• Από Mr.Angelos
      Οπως λεει και ο τιτλος θελω καποιες προτασεις για να φιαξω σιγα σιγα το aquascape του ενυδρειου μου! 
      Για αρχη τι φυτα επιβιονουν σε black water? εστω σε νερο με ελαφρια καφετι αποχρωση? τι φυτα κανουν για βιοτοπο αμαζονιου? 
      τορα για τα ξυλα τα driftwood ειναι τα καλητερα? εγω βρεικα φθηνα και ωρεα κλαδια/ριζες red moor κανουν για αυτο το ενυδρειο? μοπανι που εχω κανουν, μπορω να βαλω ακομα καμια ριζα? 
      τορα για την τυρφη μπορω να την βαλω σε ενα φιλτρο μικρο 150-250l/h ή κατι τετοιο? γιατι νομιζω θα ειναι υπερβολικο να βαλω 3 φιλτρο που να κανει εντονη ροη...... μιας και εχω 2 ενα 750l/h με βιολογικο υλικο ,ενυδρειακο βαμβακι και σφουγκαρη  και ενα 300lh με σιποραξ μινι και 4 κομματια βιολογικο μακαρονι και πολυ λιγο σφουγκαρι. επισης να βαλω πετρες λαβας ή δεν κανουν για τον βιοτοπο? πρεπει να βαλω κατι αλλο? για την ωρα αυτα θελω να ρωτησω..... 

ΥΓ.Το ενυδρειο ειναι 120(110 καθαρα) λιτρα
    • Από Mr.Angelos
      Γεια σας και παλι 
      σε λιγες μερες (λογο μετακομισης) θα μπολιασω το ενυδρειο μου αλλα δεν ξερω τι ψαρια να βαλω..... σκεφτομουν καρδιναλιους αλλα διαβασα οτι ειναι πολυ δυσκολο ψαρι...... 
      οποτε εκανα και το θεμα εδω. Θελω ενα κοπαδακι οποτε κοιταω προς τετρα ποιο να διαλεξω ? μπορω να βαλω 6-8 ατομα απο 2 κοπαδια? επισης σκεφτομουν ενα κοπαδακι 8 ατομα και 2 αμερικανες νανοκιχλιδες..... εσεις τι λετε? 
    • Από Bman47
      Καλησπέρα. Εχω κιχλιδες σε ενυδρείο 130 λιτρων. Τις τελευταιες βδομαδες παρουσιάζουν περίεργη συμπεριφορά. Κάνουν σπασμωδικές κινήσεις σαν να μην ελέγχουν το σωμα τους. Ειχα προσφατα απώλεια. Το ψάρι δεν έτρωγε για δυο βδομάδες και τελικά πέθανε έχοντας μια τρύπα στο κεφάλι. Μπορείτε να με βοηθήσετε σχετικά με την ασθένεια και τι μπορει να συμβαίνει;
    • Από Ntan
      Στρωνω ενα μικρο ενυδρειο 25lt που περιεχει χαλικακι, μερικα ζωντανα φυτα και ενα αμφορεα.

Θα ηθελα να με βοηθησετε οσο αφορα την ψαροσυνθεση.

Εχω διαβασει σε πολλα αρθρα και φορουμ οτι ο "γενικος κανονας" ειναι 30lt για καθε ψαρι.

Απο την αλλη εχω δει σε φωτογραφιες μελων (αλλα και απο τα profile των ενυδρειων) πιο μεγαλα ενυδρεια που περιεχουν αρκετα ψαρακια και εχω την εξης απορια.
      Αν ο κανονας ειναι 30lt για καθε ψαρι τοτε σε ενα ενυδρειο 100lt θα επρεπε να μπουνε 3 ψαρακια και σε ενα ενυδεριο 300lt θα επρεπε να μπουνε 10 ψαρακια, αλλα απο αυτα που προανεφερα 
      εγω βλεπω οτι σε ενα ενυδρειο 100lt βαζουν περισσότερα.

Κατανοω απολύτως οτι καποια ψαρια πιο μεγαλα ή τροπικα ή οτι αλλο (δεν εχω ακομα τις καταλληλες γνωσεις για να γραψω κατι αλλο) οντως να χρειαζονται χωρο, και οτι αναλογα με το ψαρι αλλαζει και η βιοσυνθεση του ενυδρειου (αν το λεω σωστα) αλλα θα ηθελα να πιστευω οτι στο ενυδρειακι μου θα μπορουσα να βαλω 2-3 μικρα ψαρακια (οχι απαραιτητα χρυσοψαρα) και να μην τα στρεσαρω.

Εχει να κανει με το γεγονος οτι ενα ενυδρειο πιο μεγαλο εχει και περισσσοτερο εξοπλισμο (πχ οξυγονο, εξωτερικα φιλτα και οτι αλλο) που επιτρεπει να μπουνε περισσοτερα ψαράκια ενω το δικο μου ειναι πολυ μικρο και οτι εξοπλισμο και να βαλω θα δυσανσχετουν τα ψαρακια?

Αυτα απο εμενα, πραγματικα θα ηθελα καποιες προτασεις για την ψαροσυνθεση του ενυδρειου μου.

• Από Husky_Jim
      Για τους φίλους μου τους αφρικανούς!

Ancient hybridization fuels rapid cichlid fish adaptive radiations
      Joana I. Meier1,2,3, David A. Marques1,2,3, Salome Mwaiko1,2, Catherine E. Wagner1,2,4, Laurent Excoffier3,5
      & Ole Seehausen1,2

Η μελέτη σε PDF:
      ncomms14363.pdf

πηγή: http://www.nature.com/articles/ncomms14363

• Από Adiabroxos
      Καλησπέρα σας,

Οι περισσότερες συστάσεις για τα αφρικανικά ενυδρεία, περιέχουν κρυψώνες και φωλιές. 
      Παρ' όλα αυτά όμως, η παρατήρηση των τελευταίων μηνών δείχνει μια συνεχή ένταση στον πληθυσμό, ένα συνεχές κυνηγητό μεταξύ τους. 

Είδα λοιπόν κάποια videos στα οποία υποστηρίζεται πως αφαιρώντας τις κρυψώνες και τις φωλίες τα ψάρια δεν έχουν πια κάτι να προστατέψουν οπότε ηρεμούν και δεν στρεσάρονται. 

Γνώμες;;

**Πολύ πιθανό να έχει συζητηθεί και αλλού, αλλά σε μία γρήγορα αναζήτηση δεν εντόπισα κάτι, οπότε.. Here we are.. 
    • Από CosmoZoo
      Αγαπητοί φίλοι σας παραθέτουμε τα είδη που παραλάβαμε...

neolamprologus leleupii 15.40E
      Neolamprologus brichardi 6.95E
      Neolamprologus tretocephalus 20E
      Cyphotilapia frontosa 17E
      Altolamprologus calvus 20E
      Julidochromis regani  14.9E
      lamprologus multifasciatus 20E

• Από dpap
      Για πάμε , μετά από κάνα 2μηνο ...

Γενική κατηγορία ενυδρείου
       Αφρική Μαλάουι και λίιιιγο Τανγκανίκα

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 151 Χ 50 X 60
      Συνολικά Λίτρα: 450
      Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
      Φυτά: -
      Ψάρια aulonocara baenschi benga , και 2 αρσενικά άλλου είδους
      Άλλα είδη: Μια μοναχική Καλβίνα από το προηγούμενο setup.

Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο: Μπλέ χαρτόνι
      Πέτρες: Μαύρες με λευκά νερά
      Ξύλα: -
      Άλλα διακοσμητικά :
      Υπόστρωμα: -
      Βυθός: Άμμος μπεζ

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): Εργοστασιακός φωτισμός , μόνο το ένα σετ
      Διάρκεια φωτισμού: 7 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών
      Φίλτρανση: Εσωτερικό του Rio και ένα Fluval 305
      Θέρμανση/ Ψύξη: Εργοστασιακός θερμαντήρας
      Λίπανση: -
      Παροχή CO2: -
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: -
      Διατροφή: Διάφορες tetra και tropical

Παράμετροι
      pH: -
      Γενική σκληρότητα (GH): -
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -