Jump to content
  • Ανακοινώσεις

• rastaman

Καλό μήνα με... Διαγωνισμούς Μονομαχοενυδρείου και nano Reef !!!   01/11/2017

Αγαπητοί φίλοι-φίλες συνχομπίστες, με χαρά σας προσκαλούμε να λάβετε μέρος στον Διαγωνισμό nano reef ενυδρείου 2017. Περισσότερες πληροφορίες   https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/106868-aquazone-nano-reef-contest-2017/   Αγαπητοί φίλοι-φίλες συνχομπίστες. Στείλτε μας τις φωτογραφίες από τα μονομαχοενυδρεία σας, για να συμμετάσχετε στον φωτογραφικό διαγωνισμό του Aquazone ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΝΟΜΑΧΟΥ 2017. Περισσότερες πληροφορίες   https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/106866-διαγωνισμοσ-ενυδρειου-μονομαχου-2017/  
Sign in to follow this  

Recommended Posts

Καλησπερα στο φορουμ! Σαν Αφρικανος που ειμαι εριξα διαβασμα και κατεληξα να στησω ενα ενυδρειο Τανγκανικα για ξεκινημα, οταν βρω τον χωρο (σε παρα πολυ καιρο δηλαδη)... Δεν εχω ουτε ενυδρειο, ουτε εξοπλισμο, ουτε τιποτα, ανοιξα αυτο το θεμα απλα για να κανω ερωτησεις, ετσι ωστε οταν ερθει η μεγαλη στιγμη να εχω ετοιμες τις απαντησεις!

Λοιπον μπαινω στο ψητο... Εχω στο μυαλο μου ενυδρειο 200-300 λιτρα (ουτε μεγαλυτερο, ουτε μικροτερο), με μεγαλυτερη εμφαση στο μηκος. Aquascape με πετρες και βαλισνεριες τοποθετημενες ετσι ωστε να δημιουργουνται νοητες περιοχες μεταξυ των ψαριων.

Λιγο ανοιχτος χωρος με σκετη αμμο για να φιλοξενηθει ενα ζευγαρακι απο τα εξης ειδη: Enantiopus melanogenys, Xenotilapia flavipinnis, X. papilio, ή X. spilopterus (ξερω, αυτο χρειαζεται και συγκροτημα με πετρες). Θα μου πειτε εσεις πιο απο ολα προτεινετε, σε σχεση με τους συγκατοικους τους.

Φυσικα δεν μπορουν να μεινουν απ εξω τα Julidochromis, σκεφτομαι ενα ζευγαρακι απο τα εξης ειδη: J. transcriptus, J. ornatus, J. marlieri, ή J. regani. Ποιο ειναι το καταλληλοτερο?

Και ενα ζευγαρι Altolamprologus. Ειτε A. calvus, ειτε A. compressiceps. Γνωριζω τον κινδυνο για τους γονους των αλλων ψαριων, οποτε θα φροντισω να στησω πολυ εξυπνα το aquascape...

Τελος, εχω πολλα υποψηφια ειδη κοχυλοψαρων και σκεφτομαι ενα ζευγαρι η χαρεμακι (εξαρταται το ειδος) απο τα εξης: Neolamprologus meeli, N. brevis, N. ocellatus, N. similis, N. multifasciatus, Lamprologus ornatipinnis, L. meleagris, L. speciosus, ή L. callipterus (αυτο ειδικα μου αρεσει λογω μεγεθους του αρσενικου). Ειναι τοσα πολλα, που δεν μπορω να διαλεξω...

Ηδη ειπα πολλα ψαρια για αυτα τα λιτρα, οποτε δεν τολμαω να ρωτησω για Cyprichromis-Paracyprichromis, Brichardi ή Leleupi... Παρακαλω μια μια οι μουντζες! :P

kleovoulos    34

Μ' αρέσεις γιατί το ψάχνεις θεωρητικά πρώτα :)

Από την πρώτη ομάδα ψαριών αμφιβάλλω αν βρεις κάποιο στο ελλαδιστάν,

εκτός κι αν έχεις να τα σκάσεις σε παραγγελία (και άν..).

Συνδυασμός J.transcriptus+Alto+similis νομίζω μπορεί να δουλέψει άνετα

κι αν έχεις μήκος ενυδρείου 1.20+ βάζεις κι μια ομάδα Paracyprichromis.

Brichardi-Cyprichromis τα αποκλείω (κυριαρχικά τα πρώτα, γίνονται μεγάλα τα δεύτερα).

Τα Leleupi θα τα έβαζα στην θέση των julies (αν και μεγαλώνουν αρκετά και θεωρούνται επιθετικά σ' εμένα είναι απροβλημάτιστα).

Καλή μελέτη και γρήγορα μ' ένα μεγάλο ενυδρείο!

Μα εννοειται πως πρωτα θα ψαχτω και μετα θα προχωρησω, ετσι γινονται οι σωστες δουλειες!

Τοτε αποκλειουμε τα sand dwellers.

Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια. Δεν εχω να ρωτησω κατι αλλο, με καλυψες απολυτα προς το παρον!

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος

Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Σχετικό περιεχόμενο

• Από ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
      Καλησπέρα φίλοι.
      Μετά  από καιρό αποφάσισα να αλλάξω ψαροσύνθεση και γενικότερα σύνθεση του ενυδρείου μου 
      .Για να μην σας κουράζω, θα στραφώ προς Ασία μεριά. Θέλω λοιπόν την βοήθειά σας γενικότερα (στήσιμο, ψάρια, φυτά, βυθός,φώτα, φόντο κτλ κτλ)
      Θυμίζω 240 λίτρα, 1 μέτρο μήκος, αρκετό ύψος... 
    • Από xwriatis
         Καλημερα κ απο εμενα με λένε Χρήστο κ ειναι η πρώτη μου φορα που θα γράψω στην θαλασσινή ενότητα! Όπως λέει κ ο τίτλος η κοπέλας μου θελει ενα reef !! Τυχερός άτυχος ? Θα δείξει η πορεία... για την ιστορία, πηγαμε να παρουμε απο πετ ενυδρειακο βαμβάκι κ έπεσε το μάτι της στα θαλασσινά,τα Κοραλία τα ψαράκια τον Νέμο κ την ντορη κ ετσι με έπεισε να αρχίζω για σκέψεις περί θάλασσα (αλλο που δε θελω κ εγω σαν ψαροντουφεκάς που ειμαι..) θα μου πεις κανε Μεσογειακό αλλα πιστέψτε με την βλεπω την μεσογεια αρκετά συχνά  Στο θέμα μας τωρα, το ολο εγχείρημα θα παρει κάποιο χρόνο έως κ αρκετό μπορω να πω, πρεπει να κατσω να διαβάσω λιγο για το Reef , να αρχίσω να μαζεύω κ εξοπλισμό κ γενικά να κανω μια προσαρμογή απο το γλυκό στο θαλασσινό. Εδω να πω οτι θα παμε για εύκολα πραγματα κ lps , οχι σκληρά Κοραλία . 
         Λοιπον εχω το rio 240, με το γνωστό φωτιστικό της εταιρίας, κ εχω εναν κυκλοφοριτη sun sun με 3000lt , επίσης υπάρχει θερμοστάτης κ ανεμιστηράκια πανω σε stc1000 καθώς κ μια λεντοταινια rgb ( moonlight??)  

Ας τα παρουμε με την σειρά, σκέφτομαι για σκιμμερ το deltec 300, δε με παίρνει χώρος για sump, υπάρχει κ εξ φίλτρο αν χρειαστεί να τοποθετηθεί (και δεν τα χωράει το σκιμμερ )άνθρακας αντιφωσφορος.

Θα χρειαστώ εναν ακομα κυκλοφοριτη σιγουρα ,  6000lt? Εναν  ακομα sun sun ?θα προτιμούσα κινέζους λόγου κόστους κ μονο.

Για αλατι σκέφτομαι tropic Marine reef. 

Θα εφοδιαστώ κ με τα τεστ mg, kh , ca, no3 κάποιο αλλο που ξεχνώ; 

Λογικα κ μια αντίστροφη όσμωση θα μπει στο προγράμμα.

Απο ζουμιά κ τετοια δεν εχω ιδεα οποτε θα ήθελα τα φώτα σας  ..

ποσά κιλα βράχο θα χρειαστώ ? Κ ποσά ζωντανό? Δεν εχω ιδεα καθόλου.. ειναι καλυτερα να ξεκινήσω με νεκρό κ special blend ? Η απλα να παρω αρκετό νεκρό κ απλα να τον μπόλιασω με ζωντανό ? Αραγωνιτη χοντρό κόκκο ? 

Αφησα στο τελος τον φωτισμό... δύσκολο κομμάτι απ οτι διαβάζω...πολυ δύσκολο. Για πείτε βρε παιδια εσείς οι πιο έμπειροι, να βρω να κανω καμια πατέντα στο ήδη υπάρχων να βαλω μια ακομα λάμπα ή δυο? Κ θα ειμαι κομπλε για αυτα που ζήτω? Ή να παω σε καμια κατασκευή λεντ ? Με : 
      10 χ 10000
      4 χ 20000
      3 χ 6500
      Μπλε 
       26 χ 460-470 mm 
       8x 440-450

3χ full spectrum 
      2 x uv ?
       56 led 3w ...

Τι ειναι πιο εύκολο ? Κ με ποια θα εχω πιο σωστή ανάπτυξη ?
      Αν δεν παω σε λεντ τι λάμπες τ5 προτείνεται ? 

Εμπλεξα με τα αλάτια...:)  
    • Από argy1
      Αλλαξε το τοπιο,εφυγαν τα κοχυλια,και την θεση τους πηραν καποιες πετρες που διαλεξα για να υποδεχτει το ενυδρειο μια ομαδα τζουλι που τοσο πολυ ηθελα να φιλοξενησω τον τελευταιο καιρο! Θα προσπαθησω να βγαλω ενα ζευγαρι οταν μεγαλωσουν και τα υπολοιπα θα φυγουν,εκτος και αν εχω καταφερει μεχρι τοτε να στησω το μεγαλυτερο που σκεφτομαι.

Γενική κατηγορία ενυδρείου Αφρική

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):
      Συνολικά Λίτρα:60
      Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
      Φυτά:
      Ψάρια:5 Julidochromis transcriptus
      Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο:
      Πέτρες: πρασινο βοτσαλο
      Ξύλα:
      Άλλα διακοσμητικά :
      Υπόστρωμα:
      Βυθός: θαλασσινη αμμος

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):1 sera daylight
      Διάρκεια φωτισμού:

Υποστήριξη οργανισμών
      Φίλτρανση: astro 2208
      Θέρμανση/ Ψύξη: jager 75w και ανεμηστηρες ελεγχομενα απο εναν stc
      Λίπανση:
      Παροχή CO2:
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
      Διατροφή: μεγαλη ποικιλια απο πρωτεινουχα φλεικς

Παράμετροι
      pH: 8
      Γενική σκληρότητα (GH): 6
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 8
      Αμμωνία (ΝΗ3):0
      Νιτρώδη (ΝΟ2):0
      Νιτρικά (ΝΟ3): 0-40
      Φωσφορικά (PΟ4):
      Μέση Θερμοκρασία (°C): 24-27

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού: Καθε εβδομαδα 50%
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
      Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

• Από chriskousis
      Νομίζω τελείωσα... με το σετάρισμα τόσο στο lineup των φυτών ... έχω αποφασίσει και τι ψάρια θα μπουν όταν έρθει η ώρα... Ιδού λοιπόν! My "masterpiece"
      Failαρα στην moss φοβόμουν να την χωρίσω πολύ... μην την διαλύσω τελείως... και έβαλα πολύ μεγάλα κομμάτια... το ίδιο και με το monte carlo (φόβος!!!)

• Από Mr.Angelos
      Οπως λεει και ο τιτλος θελω καποιες προτασεις για να φιαξω σιγα σιγα το aquascape του ενυδρειου μου! 
      Για αρχη τι φυτα επιβιονουν σε black water? εστω σε νερο με ελαφρια καφετι αποχρωση? τι φυτα κανουν για βιοτοπο αμαζονιου? 
      τορα για τα ξυλα τα driftwood ειναι τα καλητερα? εγω βρεικα φθηνα και ωρεα κλαδια/ριζες red moor κανουν για αυτο το ενυδρειο? μοπανι που εχω κανουν, μπορω να βαλω ακομα καμια ριζα? 
      τορα για την τυρφη μπορω να την βαλω σε ενα φιλτρο μικρο 150-250l/h ή κατι τετοιο? γιατι νομιζω θα ειναι υπερβολικο να βαλω 3 φιλτρο που να κανει εντονη ροη...... μιας και εχω 2 ενα 750l/h με βιολογικο υλικο ,ενυδρειακο βαμβακι και σφουγκαρη  και ενα 300lh με σιποραξ μινι και 4 κομματια βιολογικο μακαρονι και πολυ λιγο σφουγκαρι. επισης να βαλω πετρες λαβας ή δεν κανουν για τον βιοτοπο? πρεπει να βαλω κατι αλλο? για την ωρα αυτα θελω να ρωτησω..... 

ΥΓ.Το ενυδρειο ειναι 120(110 καθαρα) λιτρα
    • Από Mr.Angelos
      Γεια σας και παλι 
      σε λιγες μερες (λογο μετακομισης) θα μπολιασω το ενυδρειο μου αλλα δεν ξερω τι ψαρια να βαλω..... σκεφτομουν καρδιναλιους αλλα διαβασα οτι ειναι πολυ δυσκολο ψαρι...... 
      οποτε εκανα και το θεμα εδω. Θελω ενα κοπαδακι οποτε κοιταω προς τετρα ποιο να διαλεξω ? μπορω να βαλω 6-8 ατομα απο 2 κοπαδια? επισης σκεφτομουν ενα κοπαδακι 8 ατομα και 2 αμερικανες νανοκιχλιδες..... εσεις τι λετε? 
    • Από Bman47
      Καλησπέρα. Εχω κιχλιδες σε ενυδρείο 130 λιτρων. Τις τελευταιες βδομαδες παρουσιάζουν περίεργη συμπεριφορά. Κάνουν σπασμωδικές κινήσεις σαν να μην ελέγχουν το σωμα τους. Ειχα προσφατα απώλεια. Το ψάρι δεν έτρωγε για δυο βδομάδες και τελικά πέθανε έχοντας μια τρύπα στο κεφάλι. Μπορείτε να με βοηθήσετε σχετικά με την ασθένεια και τι μπορει να συμβαίνει;
    • Από Ntan
      Στρωνω ενα μικρο ενυδρειο 25lt που περιεχει χαλικακι, μερικα ζωντανα φυτα και ενα αμφορεα.

Θα ηθελα να με βοηθησετε οσο αφορα την ψαροσυνθεση.

Εχω διαβασει σε πολλα αρθρα και φορουμ οτι ο "γενικος κανονας" ειναι 30lt για καθε ψαρι.

Απο την αλλη εχω δει σε φωτογραφιες μελων (αλλα και απο τα profile των ενυδρειων) πιο μεγαλα ενυδρεια που περιεχουν αρκετα ψαρακια και εχω την εξης απορια.
      Αν ο κανονας ειναι 30lt για καθε ψαρι τοτε σε ενα ενυδρειο 100lt θα επρεπε να μπουνε 3 ψαρακια και σε ενα ενυδεριο 300lt θα επρεπε να μπουνε 10 ψαρακια, αλλα απο αυτα που προανεφερα 
      εγω βλεπω οτι σε ενα ενυδρειο 100lt βαζουν περισσότερα.

Κατανοω απολύτως οτι καποια ψαρια πιο μεγαλα ή τροπικα ή οτι αλλο (δεν εχω ακομα τις καταλληλες γνωσεις για να γραψω κατι αλλο) οντως να χρειαζονται χωρο, και οτι αναλογα με το ψαρι αλλαζει και η βιοσυνθεση του ενυδρειου (αν το λεω σωστα) αλλα θα ηθελα να πιστευω οτι στο ενυδρειακι μου θα μπορουσα να βαλω 2-3 μικρα ψαρακια (οχι απαραιτητα χρυσοψαρα) και να μην τα στρεσαρω.

Εχει να κανει με το γεγονος οτι ενα ενυδρειο πιο μεγαλο εχει και περισσσοτερο εξοπλισμο (πχ οξυγονο, εξωτερικα φιλτα και οτι αλλο) που επιτρεπει να μπουνε περισσοτερα ψαράκια ενω το δικο μου ειναι πολυ μικρο και οτι εξοπλισμο και να βαλω θα δυσανσχετουν τα ψαρακια?

Αυτα απο εμενα, πραγματικα θα ηθελα καποιες προτασεις για την ψαροσυνθεση του ενυδρειου μου.