Jump to content

Απο Αφρικανο Σε Θαλασσινος


satkingr

Recommended Posts

καλησπερα σας...

Μετα απο 3 χρονια στο γλυκο πηρα την μεγαλη αποφαση να το κανω θαλλασινο. το ενυδρειο μου ειναι το rio 180 που αυτη την στιγμη φιλοξενη 8 λαμπιντο.

Η σκεψη μου ειναι για αρχη (κανενα χρονο να δω τι μου γινετε και πως παει) να βαλω μονο ψαρακια και αργοτερα κανενα μαλακο κοραλι και βλεπουμε.

Απο τον εξοπλησμο μου θα κρατισω μονο το εξωτερικο flubal 205 το οποιο θα εχει 1/3 μακαρονι , 1/3 ανθρακα , 1/3 υαλοβαμβακα.

Το εξωτερικο το φιλτρο θα αφαιρεθει. Μπορει να κρατησω μονο τον κυκλοφοριτη για κυκλοφορια στο θαλασσινο.

Εχω βαλει στο προγραμμα να αγορασω αυτες τις μερες φωτιστικο με 4 λαμπες (λεω για 3 λευκες + 1 μπλε)

skimmer καταλληλο για ενυδρεια μεχρι 400 λιτρα.

20 κιλα αραγωνιτη

αντιστροφη οσμοση

αλατακι 8 κιλα

2 κυκλοφοριτες τυπου fan

επισεις σκεφτομαι να παρω 16 κιλα βραχο νεκρο και 2-3 κιλα ζωντανο.

εχω ξεχασει τιποτα που ειναι απαρετιτο για αρχη??? τεστ εχω!!!

περιμενω γνωμες για την διαδικασια του στησιματος και τι πρεπει να κανουμε τις αρχη.

ευχαριστω πολυ και sorry για το μεγαλο κειμενο...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

καλησπερα σας...

Μετα απο 3 χρονια στο γλυκο πηρα την μεγαλη αποφαση να το κανω θαλλασινο. το ενυδρειο μου ειναι το rio 180 που αυτη την στιγμη φιλοξενη 8 λαμπιντο.

εισαι στο σωστο δρομο.

Η σκεψη μου ειναι για αρχη (κανενα χρονο να δω τι μου γινετε και πως παει) να βαλω μονο ψαρακια και αργοτερα κανενα μαλακο κοραλι και βλεπουμε.

Απο τον εξοπλησμο μου θα κρατισω μονο το εξωτερικο flubal 205 το οποιο θα εχει 1/3 μακαρονι , 1/3 ανθρακα , 1/3 υαλοβαμβακα.σωστοτερο ειναι να

στηριξεις τη βιολογια σου στο βραχο και να μην χρησιμοποιησεις βιολογικο υλικο τυπου μακαρονιου.το εξωτερικο φιλτρο κρατα το για ανθρακα και αντιφωσφορο.

Το εξωτερικο το φιλτρο θα αφαιρεθει. Μπορει να κρατησω μονο τον κυκλοφοριτη για κυκλοφορια στο θαλασσινο.και εγω θα το αφαιρουσα,αν και αν δεν σε ενοχλεο οπτικα μπορεις να βαλεις εκει τον ανθρακα και το αντιφ.τη κυκλοφορια θα την καλυψεις με εξτρα κυκλοφορητες

Εχω βαλει στο προγραμμα να αγορασω αυτες τις μερες φωτιστικο με 4 λαμπες (λεω για 3 λευκες + 1 μπλε)καλυτερα ενας συνδυασμος δυο μπλε και δυο ασπρες.

skimmer καταλληλο για ενυδρεια μεχρι 400 λιτρα.αν εχεις δυνατοτητα κανε ενα σαμπακι μιας και θα σου λυσει τα χερια συν οτι εχεις περισσοτερες επιλογες σε σκιμμερ.

20 κιλα αραγωνιτη

αντιστροφη οσμοση

αλατακι 8 κιλα

2 κυκλοφοριτες τυπου fan

επισεις σκεφτομαι να παρω 16 κιλα βραχο νεκρο και 2-3 κιλα ζωντανο.μπορεις να το κανεις και αυτο αλλα θα περιμενεις να ζωντανεψει ο νεκρος.αυτο σημαινει υπομονη και οχι γρηγορο στοκαρισμα.απλα θα προσεχεις να ειναι καθαρος απο παρασιτα.

εχω ξεχασει τιποτα που ειναι απαρετιτο για αρχη??? τεστ εχω!!!

περιμενω γνωμες για την διαδικασια του στησιματος και τι πρεπει να κανουμε τις αρχη.

ευχαριστω πολυ και sorry για το μεγαλο κειμενο...

οτι αγορασεις απο εξοπλισμο ας ειναι για περισσοτερα λιτρα μιας και σε ενδεχομενη αναβαθμιση να μπορει να το υποστηριξει και να μην μπαινεις

σε περαιτερω αγορες

καλη αρχη ευχομαι στο μαγευτικο θαλασσινο ταξιδι.

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

εγω θα εβαζα ζωντανο βραχο διαλεγμενο ελαφρυ και πορωδες,και θα εφτιαχνα το aquascape εκτος οπως ακριβως το ηθελα και οταν το εβαζα μεσα δεν θα τον ξαναπειραζα,καλη αρχη και υπομονη σου ευχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην καλη αρχη στην αποφαση σου.

Κατα δευτερον εξοπλισου με πολυ υπομονη...

Βραχο θα εβαζα μονο νεκρο και αστο να δουλευει κανα 2μηνο μονο του σκετο...

Στο φωτιστικο βαλε 2+2 και οχι 3+1 .

Δεν θα κρατουσα εξωτερικο φιλτρο σε θαλασσινο ... καλυτερα πουλα τα και με τα λεφτα αυτα παρε 2 ριακτορες phosban να τους δουλεψεις σε σειρα με ανθρακα και αντφωσφορο αντιστοιχα.

Για αρχη με 2 κυκλοφορητες 2500+ λ/ω θα εισαι καλα αλλα το θεμα κυκλοφορια ειναι μεγαλο κεφαλαιο και θα το δεις καλυτερα στην πορεια.

Για την καρδια του ενυδρειου σου ( σκιμερ ) μην λυπηθεις τα λεφτα.. παρε κατι αξιολογο και δε θα το μετανιωσεις...

Αυτα :) καλη αρχη!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για της απαντησεις.

Αν βαλω μονο νεκρο βραχο μετα απο ποσο καιρο ζωντανευει? αυτη η διαδικασια γινετε μονη τις ή πρεπει να ριξω και τιποτα ζομια?

αν καταλαβα καλα μου λετε να βαλω βραχο ( ζωντανο ή νεκρο ) και να περιμενω κανενα διμηνο να δω πως θα παει το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακριβώς το ίδιο ενυδρείο θαλασσινό.

Όπως σου είπαν και τα παιδιά αν μπορείς να βάλλεις σαμπ θα ήταν το ιδανικότερο!

Απο κυκλοφορία μην το μπουκώσεις!

Φωτισμό επίσης 4 λάμπες τ5 39ρες είναι ότι πρέπει.

Ο νεκρός βράχος χωρίς ζωντανό δεν θα ζωντανέψει ποτέ... Εκτός και αν ρίχνεις βακτήρια με το τσουβάλι...

Γύρω στα 18 - 20 κιλά είναι εντάξει. Μην βάλεις παραπάνω.

Το ίδιο και αραγωνίτη.

Τα τεστ που έχεις να δεις αν κάνουν για θαλασσινό.

Πρέπει να έχεις για αρχή:

PH, KH, NO2, NO3, NH4 και για πιο μετά μόλις θα πέσεις στα κοράλια προμηθεύσου και CA, MG, PO3 απαραιτήτως!

Θα χρειαστείς και αυτόματη αναπλήρωση.

Επίσης θες και έναν κοντρόλερ θερμοκρασίας. Στο θαλασσινό δεν παίζουμε με αυξομειώσεις θερμοκρασίας!

Συνδέεις επάνω ανεμιστήρια και θερμοστάτη και είσαι τζετ!

Καλή αρχή στα αλάτια!

Να προσέχεις φίλε.....το αλάτι ανεβάζει την πίεση :bigemo_harabe_net-100:

Μεγάλη μπουκιά φάε!!! ;)

Έρχεται και η σειρά σου! :D

Link to comment
Share on other sites

υποστρωμα ποσο να βαλω? Παναγιωτη Κ θυμασε ποσο εβαλες?

αποτε βαζουμε μερικο νεκρο μερικο ζωντανο και περιμενουμε? ποσο καιρο?

τα πρωτα ψαρια ποτε μπαινουν?

Link to comment
Share on other sites

υποστρωμα ποσο να βαλω? Παναγιωτη Κ θυμασε ποσο εβαλες?

αποτε βαζουμε μερικο νεκρο μερικο ζωντανο και περιμενουμε? ποσο καιρο?

τα πρωτα ψαρια ποτε μπαινουν?

Υπόστρωμα(αραγωνίτη) βάλε 20 κιλά περίπου.

Αν βάλεις 20 κιλά βράχο σύνολο, μπορείς αν θες να βάλεις 5 ζωντανό και 15 νεκρό.

Οι πρώτοι κάτοικοι θα μπουν όταν οι μετρήσεις που θα πάρεις σου δείξουν ότι το ενυδρείο στρώθηκε, δηλαδή αμμωνία και νιτρώδη μηδενικά και νιτρικά απο 1 και πάνω. Βέβαια θα είσαι σχετικά διστακτικός με την ταχύτητα που θα στοκάρεις οργανισμούς μέχρι ο νεκρός βράχος να αποικιστεί πλήρως!

Link to comment
Share on other sites

κατα την διαρκεια του στροσηματος το skimmer το δουλευουμε κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

συνηθος ποσο κραταει αυτη η διαδικασια? η διαρκεια φωτισμου 10 ωρες ειναι καλα?

Link to comment
Share on other sites

συνηθος ποσο κραταει αυτη η διαδικασια? η διαρκεια φωτισμου 10 ωρες ειναι καλα?

Ανάλογα το ενυδρείο, τον βράχο και πολλά άλλα Μπορεί και 2 μέρες αν ο βράχος είναι άριστης ποιότητας(ο ζωντανός) μπορεί και 1 μήνα.

Ο φωτισμός είναι καλά, απλά δεν θα τον πάς με την μια εκεί. Θα τον αυξάνεις σιγά σιγά κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ο φωτισμός είναι καλά, απλά δεν θα τον πάς με την μια εκεί. Θα τον αυξάνεις σιγά σιγά κάθε μέρα.

οπα.....δλδ??? για καντο ψιλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, για να μη πελαγώσεις μέσα στη θάλασσα, συγκέντρωσε όλες τις απορίες σου σε μι λίστα (όχι σε USB) και κάνε τι όποιες ερωτήσεις.... να είσαι σίγουρος πως όλοι οι θαλασσινοί θα σου "πετάξουν" σωσίβιο...

Συμβουλή

Κάνε από την αρχή σωστές κινήσεις και βήματα.

Καλύτερα να αργήσεις λίγο, παρά να έχεις απογοήτευση και περιττά έξοδα μελλοντικά, κάτι που το πάθαμε η περισσότεροι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...