Jump to content

Κατασκευή Νέου Ενυδρείου Reef


grigoros

Recommended Posts

Γρηγορη το ενυδρειο σου ειναι 120 μηκος σωστα?

Τα φωτιστικα που εφτιαξες ποσα led εχουν και συνολικα και τα 2 ποσα watt καταναλωνουν?

Γιάννη το ενυδρείο είναι στο 1.20 όπως είπες και το κάθε φωτιστικό έχει 66 λεντ, 30 λευκά 10000Κ - 30 royal blue και 6 Uv, σύνολο και στα 2 είναι 132 λεντ των 3 watt το καθένα και μέγιστη ισχύ στα 396 watt, το δουλεύω όμως στο 70% ( 277 watt ) με άριστα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραια.. και αν επιτρεπεται περιπου ποιο ειναι το συνολικο κόστος ολης της κατασκευης?

Link to comment
Share on other sites

Το τελικό κόστος σε υλικά μου βγήκε γύρω στα 430 ευρώ μαζί με το σύστημα ανατολής - δύσης αλλά και κάποια απο τα υλικά τα είχα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Mας κανεις πλακα...

Ειδα σημερα το θηριο με τα ματια μου...

Μιλαμε απλα δεν υπαρχει ρε Γρηγορη... στο εδειξα και απο κοντα ποσο εντυπωσιασμενος εμεινα με το ενυδρειο σου!!! ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΣΤΟΛΙΔΙ!!!

Ευχομαι ολα να πανε καλα !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα Μιχάλη, το πείραμα πήγαινε μια χαρά ώσπου έπαθα ένα στραπάτσο και τον έχω στην καραντίνα εδώ και ένα μήνα προληπτικά, όταν επέλθει φυσιολογική κατάσταση θα ξαναμπεί κανονικά, έχει μεγαλώσει και ξεπεταχτεί αρκετά κιόλας, δεν είναι όπως τον θυμάσαι στις αρχές, πανέμορφο ψάρι και με χαρακτήρα.

Link to comment
Share on other sites

Στη καραντινα ριχνεις κατι η' ειναι απλα τον τσεκαρεις?

Χαιρομαι που μεταμορφωνεται και το γουσταρεις το ψαρι φιλε :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ρίχνω κάτι τώρα, έριξα μόνο στην αρχή για να είμαι σίγουρος για 10 μέρες και απο τότε μόνο αλλαγές νερού στην καραντίνα του, το γουστάρω όσο δεν πάει φίλε.

Link to comment
Share on other sites

Eιναι απο τα ιδιαιτερα ψαρια οντως!

Και σαν χρωματα και σαν συμπεριφορα :thumbsu:

Ευχομαι να πανε ολα καλα και στην καραντινα γρηγορη και μετα,οταν με το καλο τον ξαναβαλεις στο ενυδρειο.

Κρατα και φωτο για να καταγραψεις και την αλλαγη στα χρωματα που θα αρχισει να εχει σιγα σιγα.

Εχει αλλαξει καθολου?

Link to comment
Share on other sites

Τα χρώματα του πιο έντονα μου φαίνονται και έχει μεγαλώσει αρκετά σε μέγεθος, κάτι άλλο ακόμα όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Φίλε Μιχάλη τα ζωντανά έχουν μπει στο ενυδρείο και είναι σε άριστη κατάσταση όπως και η καψούρα μου που είναι κύριος, ένα update με φωτό

post-41420-0-44384900-1392622901_thumb.jpgpost-41420-0-18038200-1392622918_thumb.jpgpost-41420-0-07052300-1392622929_thumb.jpgpost-41420-0-09862700-1392622945_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

οφθαλμαπάτη! :skydive:​ τρικ της φωτογραφίας! βλέπεις το κοράλλι και από τις δύο πλευρές και φαίνεται μεγαλύτερο! :money: όχι βέβαια πως δεν είναι μεγάλο ούτως ή άλλως! :notfair:

όμορφα τα ζωντανά Γρηγόρη! αλλά βγάλε και τα άλλα τα κουκλιά! τα πιο φρέσκα....δεν τα βλέπω που είναι; :geek:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία πράματα!Φτου φτου!Τι πιατάρα είναι αυτή που έχεις εκεί στην γωνία ρεεεεε!!!

Εκείνη η μόντι έχει γίνει σαν δίσκος σερβιρίσματος χαχαχαχα!!!!

Link to comment
Share on other sites

οφθαλμαπάτη! :skydive:​ τρικ της φωτογραφίας! βλέπεις το κοράλλι και από τις δύο πλευρές και φαίνεται μεγαλύτερο! :money: όχι βέβαια πως δεν είναι μεγάλο ούτως ή άλλως! :notfair:

όμορφα τα ζωντανά Γρηγόρη! αλλά βγάλε και τα άλλα τα κουκλιά! τα πιο φρέσκα....δεν τα βλέπω που είναι; :geek:

Εγώ και ο Κόπερφιλντ φίλε, άσσος της οφθαλμαπάτης και αυτό που βλέπεις δεν είναι ενυδρείο αλλά γυάλα με ένα χρυσόψαρο χαχαχαχα, απο τα ψάρια κράτησα στο ενυδρείο μόνο τον emperor, 1 naso, 2 chromis, 1 flame angel, 2 clooyn, 1 wrasse και περιμένω να φύγει και το blue tang, θα αλλάξει το setup είπαμε απο τον άλλο μήνα με προσθήκη ψαριών σε κοπαδάκια, α και αύριο το πρωί κανόνισε να είσαι σπίτιιιι!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι....!!

Φτου φτου σκόρδα κρεμμύδια κλπ καυτερά!

Την glabrescens εκεί τον νου σου ε...!Αν την ακουμπήσει η hammer θα σε χαιρετήσει για χαβαλέ....!

Link to comment
Share on other sites

Και να φανταστείς την έχω βάλει κάτω κάτω μόνη της για αυτό τον λόγο αλλά απλώνει πολύ τα πλοκάμια της η άτιμη, κάποια στιγμή θα την αλλάξω θέση.

Link to comment
Share on other sites

Τι γενικες βρε φιλε?Αυτες περνανε πανεπιστημιο με την μια... :bow::bow::bow:

Άστο φίλε, δεν σε πιάνω στις φωτό, η μηχανή του Βαλάντη και το ενυδρείο σου είναι για μεταπτυχιακό με άριστα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου υπομονη και μπροστα μας σαρακοστη!που σημαινει ...

χρονος μπολικος για καφε και φωτογραφιες!!

Ααα... να χαιρεσαι τη μικρη σου γυαλα..συμπαθητικη θα ελεγα :bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...