Jump to content

Κατασκευή Νέου Ενυδρείου Reef


grigoros

Recommended Posts

Μπραβο ρε γρηγορηηηη!! :thumbsu:

Το ενυδρειο ειναι απιστευτο,τα κοραλια σε τρομερη κατασταση και ολα ενα και ενα!

Βλεπω την αγαπη σου μια χαρα και ακομα μεσα στο ενυδρειο :jig:

Αρα στο στομα του βαζει μονο τροφη ε?Ελπιζω και ετσι να μεινει!Να τον χαιρεσαι

Α και φτου φτου φτου! :usd:

Link to comment
Share on other sites

Έλα φίλε, τον τελευταίο καιρό με έχει πιάσει μια τρέλα για ακροπόρες και έχω αλλάξει αρκετά το setup στο ενυδρείο, ο ψαρής έχει μεγαλώσει και τρώει μόνο τροφή που του δίνω και τσιμπολογαει τα βράχια, όλα καλά δηλαδή για την ώρα τουλάχιστον.

Έγινε επεξεργασία - grigoros
Link to comment
Share on other sites

Και ένα update με τα τελευταία μου αποκτήματα, όπως δείχνουν και οι φωτό υπάρχει πρόβλημα με κυανό αν και έχει ελλατωθεί αρκετά σε σχέση με τον προηγούμενο καιρό αλλά το ενυδρείο περνάει και αυτό τα στάδια προσαρμογής του, επειδή όμως το έχω ξαναπεράσει και στο προηγούμενο ενυδρείο δεν με αγχώνει.

post-41420-0-66072200-1394814109_thumb.jpgpost-41420-0-73339500-1394814115_thumb.jpgpost-41420-0-56166400-1394814121_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φτου φτου φτου γρηγορη!

Το ενυδρειο ειναι τελειο!

Μεγεια και τις νεες προσθηκες! :thumbsu:

Ειδα μερικα "διαστημικα" κομματια! :jig:

Link to comment
Share on other sites

Γρηγορη οι προσθηκες ειναι υπεροχες ,για το ψαρι τι να πω απλα κουκλι,και ξερω ποσο σου αρεσει,να τα χαιρεσε.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω κάτι, τον άλλο μήνα σκέφτομαι να βάλω 3 ή 5 Moorish Idol, έχω εμπειρία από το συγκεκριμένο αλλά μόνο 1 το οποίο μετά από λίγους μήνες πέθανε έτσι απλά ενώ έτρωγε τα πάντα και με όρεξη και ας το έβαζα και στην τροφή του σταγόνες σπογγο της Brightwell γιατί ξέρω ότι του είναι απαραίτητο, από ψάξιμο που έκανα έμαθα ότι εκτός του γενικά ότι είναι ευαίσθητο ψάρι το δικό μου το πιο πιθανό είναι να πέθανε από στεναχώρια, ισχύει κάτι τέτοιο ή αν πάρω αυτά που λέω αργότερα θα μας αφήνουν ένα ένα; Θερμοκρασία επίσης γνωρίζω ότι δεν πρέπει να πέσει κάτω από 25.5 και αλατοτητα έως 1023.

Link to comment
Share on other sites

Για την μοναξια το εχω ακουσει ειναι ψαρια καλο θα ειναι να μπαινουν 2,3 μαζι.

Link to comment
Share on other sites

Μου έχουνε πει Νίκο ότι πρέπει να μπαίνουν σε μονό αριθμό, δηλαδή 3 ή 5, έχεις ακούσει κάτι τέτοιο ή δεν ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

μονό αριθμό γιατί ο ζυγός χαλάει την αρμονία της φύσης. Κάτι σαν τα στρατιωτάκια να παρελαύνουν σε τέλεια συστοιχία!

Link to comment
Share on other sites

Μου έχουνε πει Νίκο ότι πρέπει να μπαίνουν σε μονό αριθμό, δηλαδή 3 ή 5, έχεις ακούσει κάτι τέτοιο ή δεν ισχύει;

ισχυει Γρηγορη

Link to comment
Share on other sites

τρομερο ζωντανο αλλα οταν το εβαλα μου εσκισε 2 κοραλια για πλακα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είχα πάρει παλαιότερα επειδή είχα μάθει ότι τρώει star polyps μια μεγάλη αποικία που είχα την έδωσα και είχα κρατήσει μια μικρή, ποτέ δεν μου την πείραξε ούτε κάτι άλλο, ευγενικοτατο και εντυπωσιακο.

Link to comment
Share on other sites

μονό αριθμό γιατί ο ζυγός χαλάει την αρμονία της φύσης. Κάτι σαν τα στρατιωτάκια να παρελαύνουν σε τέλεια συστοιχία!

Καλά βρε Αλτσχαιμερ έπαθες; Από σένα το έμαθα, δεν θυμάσαι την κουβέντα μας περί κοπαδιού;

Link to comment
Share on other sites

και βέβαια τη θυμάμαι! εσύ δεν θυμάσε τη δική μου τοποθέτηση στο θέμα και στη ξαναθυμήζω! :bigemo_harabe_net-171:

Link to comment
Share on other sites

Θέλω και επιβεβαίωση για να είμαι σίγουρος φιλαράκι προτού κάνω την κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Παντως μιας και θελεις επιβεβαιωση γρηγορε Γρηγορη, εγω θα ελεγα να μην παρεις Moorish.Δεν εχω ακουσει καποιον να τα κρατησε για χρονια στο ενυδρειο του μονα τους ή και σε κοπαδι ακομα.Αλλα ξερω... στο Reef δεν εχει μη.... :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα εφόσον θα πάρεις που θα πάρεις! τουλάχιστον πάρε κοπάδι(3-5) και μην επιλέξεις ζυγό αριθμό(εκτός και αν είναι σίγουρο πως είναι ζευγάρι(αρσενικό θυληκό, πράγμα απίθανο νομίζω))για τον παραπάνω λόγο(ειναί καθαρά θέμα αισθητικής απόδοσης ενός κομματιού της φύσης σε μικρό χώρο είτε αυτό είναι ενυδρείο είτε γλάστρα κλπ)

Υ.Γ. εφόσον γνωρίζεις ότι είναι δύσκολα ψάρια στη διατήρησή τους θα πρέπει να τους παρέχεις ότι χρειάζονται για να ζήσουν καλύτερα δηλαδή σταθέρες τιμές συνέχεια χωρίς σκαμπανεβάσματα και γενικότερο καθόλου πειράματα στο ενυδρείο. Ετοιμάσου…………! :geek:

Έγινε επεξεργασία - sammy
Link to comment
Share on other sites

Αφού ξέρετε, μου αρέσουν τα δύσκολα και εκτός αυτού είναι και φοβερά ζωντανά, η προσπάθεια θα γίνει και ευελπιστώ όλα να πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλο εγχειρημα αν και αρκετα δυσκολο γκρεγκουαρ.καλη τυχη φιλε

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Θα υπάρχει υποδοχή σε καραντίνα 120 λίτρων για όσο διάστημα χρειαστεί μέχρι να μάθουν να τρώνε κανονικά και να ηρεμήσουν με νερό από τις αλλαγές του ενυδρείου έτσι ώστε να εγκλιματιστουν πλήρως με τις συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...