Jump to content

Στρώσιμο Ενυδρείου


JDP

Recommended Posts

Συμφωνώ και με τα λεγόμενα του Μάριού και για τους μυστήριους θανάτους ενώ όλα φαίνονται να είναι εντάξει. Και παρατήρησα το εξής αφότου άρχισα να κάμνω αλλαγές νερού τον πρώτο μήνα ανά δυο τρεις ημέρες δεν είχα θανάτους. Πρέπει λοιπόν το νερό να περιείχε και κάτι ακόμη το οποίο με της συχνές αλλαγές το μείωνα σημαντικά ώστε δεν προξενούσε των θάνατο στα ψάρια. Επίσης συμφωνώ ότι μόνο με αμμωνία δεν στρώνεται το ενυδρείο. Μέσα στο ενυδρείο μας εκτός τα βακτηρίδια υπάρχουν και άλλη η μικροοργανισμοί που δεν ανήκουν στα βακτηρίδια. Όπως, πρωτόζωα μύκητες, μικρό αλγής, Archaea,και παίζουν βασικό ρόλο στην γενική βιολογία του ενυδρείου αυτή ή οργανισμοί διασπούν την πρωτεινή σε αμινοξέα και σε τελική φάση σε ΝΗ3 κα μετά ανάλογα με το ΡΗ μετατρέπετε το ΝΗ3 σε ΝΗ4. Χρειάζεται λοιπον η τροφή στο ενυδρείο διότι η τροφή περιέχει ως γνωστό πρωτείνη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αρα νομίζω με τα λεγόμενα του Μάριου έχουμε σύνδεση με τα πιστεύω του Heiko που λέει ότι δεν τον πολυενοχλεί η αμμωνία γιατί τελικά η ολοκλήρωση της βιολογίας γίνεται υποχρεωτικά με την είσοδο ψαριών στο ενυδρείο και άρα την αρχική ενόχληση - πίεση των ψαριών δεν θα την αποφύγει.

Η αμμωνία είναι ούτως ή άλλως αθροιστικά τοξική και ένα peak που μπορεί να γίνει στο ενυδρείο το έχουμε δει ότι δε σκοτώνει αντίθετα η μακρόχρονη παραμονή σε τοξικό περιβάλλον είναι αυτή που σκοτώνει τα ψάρια. Το θέμα είναι πόσο χρονικά είναι η αντοχή αυτή για τα πιο σκληρά ψάρια έτσι ώστε να μην έλθουν μόνιμες ή θανατηφόρες βλάβες. 1 εβδομάδα ή 2 ή 3?? Επίσης δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι αφού μιλάμε για γλυκό νερό και τιμές Ph κάτω από 8 και κατά μεσο όρο 7 το αμμώνιο που ουσιαστικά ελευθερώνεται και είναι θανατηφόρο είναι ελάχιστο σε αυτές τι τιμές ph.

Προσωπικά από τα παραπάνω και το γενικότερο ψάξιμο αλλά και όποια εμπειρία διαθέτω από γλυκό νερό που είχα αρκετά χρόνια καταλήγω πως εαν αποκλείσουμε το μπόλιασμα που είναι ο καλύτερος τρόπος προφανώς, το να περιμένει κάποιος 1 μήνα μέχρι να μηδενίσει η αμμωνία θεωρώ πως σε λίγο θα είναι παρελθόν. Η δική μου εκτίμηση είναι αναμονή περί της μίας εβδομάδας με χρήση είτε επιταχυντών (πχ Biodigest που ουσιαστικά περιέχουν και αμμωνία) είτε τροφής και συνεχή χρήση έτοιμων βακτηρίων και μετά εισαγωγή 1 το πολύ 2 μικρών ανθεκτικών ψαριών. Φυσικά επαναλαμβάνω ότι μιλάμε πάντα για γλυκό νερό με ph κάτω από 8.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω που ειμαι σχετικα αρχαριος πως προτεινετε να στωσω το ενυδρειο μου και ποσο καιρο θα κρατησει περιπου το στωσιμο και καθε ποσες μερες να ελενχω τις τιμες του NH4-NH3,NO2,NO3;

Υ.Γ:το sera nitrivec τι πιστευετε ειναι καλο για επιταχυντικο στρωσιματος;

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό που λες Μάριε συμφωνώ και εγώ ότι υπάρχει και κάτι ακόμα που δεν το γνωρίζουμε .

Έχω παρατηρήσει και εγώ ότι σε νέα ενυδρεία ενώ έπεσε το ΝΟ2 και η αμμωνία , ξεκινάνε απώλειες που δεν δικαιολογούνται καθώς και αυτό που έγραψα πιο πάνω , ότι εάν ένα ενυδρείο γλυκού νερού δεν κλείσει 3 μήνες δεν μπορεί να φορτωθεί με ψάρια.

Όσο για το στρώσιμο των ενυδρείων πέρα από το μπόλιασμα από υγειές ενυδρείο, πιστεύω ότι με ταυτόχρονη χρήση από ζωντανά βακτήρια και ρίχνοντας τροφή μπορούμε να ξεκινήσουμε ένα ενυδρείο .

Αυτό που δεν έχω καταλήξει είναι το πότε μπορούμε να βάλουμε ψάρια .

Link to comment
Share on other sites

για μπολιασμα φτανει να ριζω τη λασπη του φιλτρου οπως ανεφερε σε ενα αλλο θεμα ο filoxenos;αν οχι τι υλικα να βαλω για μπολιασμα;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

εχω στρώσει 4 ενυδρεία χωρίς αμμωνία και χωρίς καμμία απώλεια. Θέλει περίπου 15-20 μέρες χωρίς μπόλιασμα με υλικά απο στρωμένο ενυδρείο(βακτηρίδια και αντιχλώριο κάθε μέρα). Αν υπάρχουν βιολογικά υλικά απο στρωμένο ενυδρείο μπαίνουν στο νέο φίλτρο, θέλει κάθε μέρα για 10 μέρες βακτηρίδια και αντιχλώριο, διακόσμηση απο στρωμένο ενυδρείο και λίγη τροφή φυλλαράκια κάθε 3-4 μέρες και όποιος επιθυμεί βάζει μέσα χρυσόψαρα την 10η μέρα για να το προετοιμάσει και μετά τοποθετεί τα τροπικά. Δεν ξέρω αν συμφωνείτε ή διαφωνείτε πάντως υπάρχει αυτός ο τρόπος δοκιμασμένος και χωρίς να χαθούν ψάρια και με μετρήσεις νερού πολύ καλές.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαφωνώ κάθετα σχετικά με το πότε βάζεις ψάρι μέσα και με το πότε είναι στρωμένο και ασφαλές ένα ενυδρείο. Αυτό είναι κάτι που δεν το καθορίζουν οι μέρες που έχουν περάσει ή ο τρόπος που χρησιμοποιείς, αλλά τα αποτελέσματα των σχολαστικών μετρήσεων που πρέπει να κάνεις σε καθημερινή σχεδόν βάση (ειδικά μάλιστα προς το τέλος της ολοκλήρωσης του στρωσίματος). Και ψάρι δεν πρέπει να μπαίνει σε καμία περίπτωση, εφ' όσον δεν μηδενιστούν αμμωνία και νιτρώδη, από την φυσιολογική πορεία του κύκλου του αζώτου.

Οσο για τα ψάρια αν πεθαίνουν ή παθαίνουν κάτι κατά τη διάρκεια του στρωσίματος, αυτό μπορεί και να μην το δεις αμέσως ή να μην το καταλάβεις καθόλου, γιατί μπορεί να παρουσιάσουν τα αποτελέσματα της ζημιάς που υπέστησαν από την παραμονή τους σε νερό με αμμωνία και ΝΟ2, μετά από πολύ καιρό και με διάφορους τρόπους (ανάλογα την περίπτωση, την ποσότητα των ρύπων, το χρόνο παραμονής σε αυτούς, το είδος του ψαριού, την κατάσταση της υγείας του όταν έγινε αυτό κλπ κλπ), έτσι ώστε να μην αναγνωρίσεις την πραγματική αιτία (έχει συμβεί κατά κόρον με αμέτρητα θύματα...). Γι' αυτό πολλά ψάρια που χρησιμοποιούνται έτσι σε στρώσιμο, δεν ζουν την κανονική διάρκεια ζωής που τους έχει προσφέρει η φύση σαν είδος, αλλά πολύ λιγότερο (δυστυχώς), στεναχωρώντας και τους ιδιοκτήτες τους...

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε καταλαβαίνω ... αν οι μετρήσεις είναι καλές (αμμωνία,νιτρώδη μηδενικά) για 6 μήνες μετά, για ένα χρόνο μετά, για 2 χρόνια μετά (τουλάχιστον τόσο καιρό διατηρώ κάποια απο τα ενυδρεία μου) αν τύχει και αρρωστήσει κάποιο ψάρι μετά απο 1 χρόνο οφείλεται στο ότι μπήκε μέσα πριν τις 15 μέρες του στρωσίματος ??? πως γνωρίζεις εαν δεν πρόκειται για κάποια αρρώστια αλλά υποστηρίζεις ότι ίσως το ψάρι νόσησε στην αρχή κατά την διάρκεια του στρωσίματος και αυτό εμφανίστηκε μετά απο 6 μήνες ή ένα χρόνο και του μίκρυνε την διάρκεια ζωής του???Αυτό ποιός μπορεί να μας το αποδείξει απο τι τελικά χάσαμε ένα ψάρι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι το ψάρι νοσεί κατά τη διάρκεια του στρωσίματος και το εμφανίζει ή πεθαίνει μετά από 1 ή 2 χρόνια... Είπα ότι "...μπορεί να παρουσιάσουν τα αποτελέσματα της ζημιάς που υπέστησαν από την παραμονή τους σε νερό με αμμωνία και ΝΟ2, μετά από πολύ καιρό και με διάφορους τρόπους..."

Οταν για παράδειγμα σε ένα ψάρι καταστραφούν μερικώς τα βράγχιά του από τα υπερβολικά παράγωγα του κύκλου του αζώτου, νομίζεις ότι θα ζήσει την υπόλοιπή του ζωή φυσιολογικά και σε ίδιο μήκος..?

Η κατάρρευση ή εξασθένιση του ανοσοποιητικού συστήματος ενός οργανισμού, τον καθιστά ευάλωτο σε ασθένειες και προσβολές γενικά, που εάν ήταν απολύτως υγιής και δυνατός θα μπορούσε να τις αντιμετωπίσει επαρκώς. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται περισσότερη επιστημονική τεκμηρίωση αυτό για να γίνει αντιληπτό και δεκτό...

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να είσαι πολύ πιο ειδικός απο μένα στα θέματα των ενυδρείων αλλά η πρακτική και όχι η θεωρία μου έχουν αποδείξει πως ο τρόπος στρωσίματος χωρίς αμμωνία δεν είναι λανθασμένος και όσοι τον ακολουθούν δεν έχουν απώλειες ψαριών μεσοπρόθεσμες ή μακροπρόθεσμες. Μπορεί η πείρα μου με τα 4 ενυδρεία να είναι μικρή μπροστά στην δική σου αλλά θα μου επιτρέψεις να έχω τις απόψεις μου που βασίζονται σε αποδεδειγμένη πρακτική όσο κι άν αυτό φαίνεται παράξενο θα συνεχίσω να το υποστηρίζω μέχρι να ανακαλύψω οτι δεν ισχύει .Απο ότι διάβασα σε αυτόν τον τομέα υπάρχουν και πάρα πολλοί άλλοι που υποστηρίζουν την δική μου άποψη και το έχουν δοκιμάσει άρα μιλούν έμπρακτα και όχι θεωρητικά. Γιατί λοιπόν δεν συμμερίζεστε οτι ισχύει και αυτός ο τρόπος και είστε επιφυλακτικοί έως και καχύποπτοι στην αντίθετη άποψη ?

Link to comment
Share on other sites

Από τα παραπάνω που γράψαμε όλοι βγαίνει το συμπέρασμα ότι μπορούμε και χωρίς αμμωνία με την δέουσα προσοχή να στρώσουμε ένα ενυδρείο. Πάντως ένα είναι σίγουρο είτε με αμμωνία είτε χωρίς το ενυδρείο τους πρώτους τρείς μήνες είναι βιολογικά ανώριμο και μπορούν να συμβούν απρόοπτες καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Από τα παραπάνω που γράψαμε όλοι βγαίνει το συμπέρασμα ότι μπορούμε και χωρίς αμμωνία με την δέουσα προσοχή να στρώσουμε ένα ενυδρείο. Πάντως ένα είναι σίγουρο είτε με αμμωνία είτε χωρίς το ενυδρείο τους πρώτους τρείς μήνες είναι βιολογικά ανώριμο και μπορούν να συμβούν απρόοπτες καταστάσεις.

Εγώ πάντως δεν έβγαλα αυτό το συμπερασμα.

Είναι δεδομένο ότι η αμμωνία βλάπτει σοβαρά και αθροιστικά την υγεία τους.

Είναι επίσης δεδομένο ότι η "βιολογία" του ενυδρείου δεν έχει να ασχοληθεί μόνο με την αμμωνία, αλλά και με υπολείματα τροφών, κακάκια, σάπια φύλλα κλπ.

Αυτό το δεύτερο όμως τι σημαίνει?

ότι αφού δεν ξεμπερδεύουμε τελείως με το στρώσιμο απλώς ολοκληρώνοντας το κύκλο του αζώτου, βρήκαμε δικαιολογία να τα υποβάλλουμε και σε αμμωνίες και νιτρώδη για να μη περιμένουμε?

Ίσα-ίσα που εμένα μου λέει ότι αν δεν έχω μπόλι, θα πρέπει να φάω στη μάπα ΚΑΙ τον κύκλο του αζώτου, αλλά ΚΑΙ το να φορτώσω σιγά-σιγά με ψάρια μετά.

Είναι σα να λέμε, εεε, αφού δε γλυτώνουν ένα ζόρι τα πρώτα ψαράκια, ας φάνε και το ζόρι της αμμωνίας για να μη περιμένουμε!!

Καμιά λογική δε βρίσκω σ'αυτό.

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να είσαι πολύ πιο ειδικός απο μένα στα θέματα των ενυδρείων αλλά η πρακτική και όχι η θεωρία μου έχουν αποδείξει πως ο τρόπος στρωσίματος χωρίς αμμωνία δεν είναι λανθασμένος και όσοι τον ακολουθούν δεν έχουν απώλειες ψαριών μεσοπρόθεσμες ή μακροπρόθεσμες. Μπορεί η πείρα μου με τα 4 ενυδρεία να είναι μικρή μπροστά στην δική σου αλλά θα μου επιτρέψεις να έχω τις απόψεις μου που βασίζονται σε αποδεδειγμένη πρακτική όσο κι άν αυτό φαίνεται παράξενο θα συνεχίσω να το υποστηρίζω μέχρι να ανακαλύψω οτι δεν ισχύει .Απο ότι διάβασα σε αυτόν τον τομέα υπάρχουν και πάρα πολλοί άλλοι που υποστηρίζουν την δική μου άποψη και το έχουν δοκιμάσει άρα μιλούν έμπρακτα και όχι θεωρητικά. Γιατί λοιπόν δεν συμμερίζεστε οτι ισχύει και αυτός ο τρόπος και είστε επιφυλακτικοί έως και καχύποπτοι στην αντίθετη άποψη ?

Φίλη elli, μάλλον κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά...

Δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι υπάρχει μόνο ο τρόπος της αμμωνίας για το στρώσιμο ενός ενυδρείου. Αντίθετα αν θέλεις, τον κατατάσσω δεύτερο στη λίστα αξιολόγησης αυτών των τρόπων. Στη πρώτη θέση φυσικά είναι το μπόλιασμα με έτοιμη αποικία βακτηριδίων.

Για μένα δεν υπάρχει καλύτερος και ασφαλέστερος τρόπος.

Σε αυτό όμως που αντιδρώ κάθετα, είναι να χρησιμοποιούνται ψάρια για να στρώσει ένα ενυδρείο. Δηλαδή να τα βάζεις να παράγουν τα απαιτούμενα προϊόντα για τον κύκλο του αζώτου ώστε έτσι να ολοκληρωθεί το στρώσιμο, με αποτέλεσμα να τα έχεις αναγκαστικά για κάποιο διάστημα (μικρό ή μεγάλο) να ζουν σε νερό με αυξημένες (ή πολύ αυξημένες) τιμές αμμωνίας και νιτρωδών. Σε αυτό αντιδρώ και σε τίποτα άλλο.

Πιστεύω ότι ένας ευσυνείδητος χομπίστας που θέλει να λέγεται και φιλόζωος, αυτό το πράγμα ΔΕΝ πρέπει να το κάνει. Και οφείλει να είναι συνεχώς με τις μετρήσεις στο χέρι, ώστε να αποφεύγει πάση θυσία τα ζωντανά που έχει αναλάβει να φροντίζει, να ζουν σε τέτοιες συνθήκες ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ..!

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο με τον έναν ή τον άλλο τρόπο θα στρωθεί πάνω κάτω σε ένα μήνα.

Το θέμα είναι γιατί να καταδικάσεις για αυτό διάστημα κάποια ψαράκια να ζούνε, να πίνουνε και να αναπνέουνε μέσα στα κόπρανα και τα ούρα τους, με ό,τι συνέπειες μπορεί να έχει αυτό.

Σε περίπτωση ανυπομονησίας, υπάρχει πάντα και η δυνατότητα πυκνοφυτέματος του ενυδρείου για να βοηθηθεί η βιολογία μέχρι να αναπτυχθεί... (εφ' όσον δεν είναι δυνατόν να βρεθεί μπόλι...)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν έβγαλα αυτό το συμπερασμα.

Είναι δεδομένο ότι η αμμωνία βλάπτει σοβαρά και αθροιστικά την υγεία τους.

Είναι επίσης δεδομένο ότι η "βιολογία" του ενυδρείου δεν έχει να ασχοληθεί μόνο με την αμμωνία, αλλά και με υπολείματα τροφών, κακάκια, σάπια φύλλα κλπ.

Αυτό το δεύτερο όμως τι σημαίνει?

ότι αφού δεν ξεμπερδεύουμε τελείως με το στρώσιμο απλώς ολοκληρώνοντας το κύκλο του αζώτου, βρήκαμε δικαιολογία να τα υποβάλλουμε και σε αμμωνίες και νιτρώδη για να μη περιμένουμε?

Ίσα-ίσα που εμένα μου λέει ότι αν δεν έχω μπόλι, θα πρέπει να φάω στη μάπα ΚΑΙ τον κύκλο του αζώτου, αλλά ΚΑΙ το να φορτώσω σιγά-σιγά με ψάρια μετά.

Είναι σα να λέμε, εεε, αφού δε γλυτώνουν ένα ζόρι τα πρώτα ψαράκια, ας φάνε και το ζόρι της αμμωνίας για να μη περιμένουμε!!

Καμιά λογική δε βρίσκω σ'αυτό.

Διάβασε λίγο πιο προσεκτικά. Πολλή από τους παραπάνω γράφοντες έστρωσαν το ενυδρείο τους χωρίς αμμωνία.

Το στρώσιμο του ενυδρείου δεν τελειώνει με τον κύκλο του αζώτου.

Υπάρχον και άλλοι παράγοντες που συντελούν σε αυτήν την διαδικασία Όπως, πρωτόζωα μύκητες, μικρό αλγής, Archaea, κ.τ.λ. αυτή ή οργανισμοί διασπούν την πρωτεΐνη σε αμινοξέα και σε τελική φάση σε ΝΗ3 κα μετά ανάλογα με το ΡΗ μετατρέπετε το ΝΗ3 σε ΝΗ4. Χρειάζεται λοιπόν η τροφή τα σάπια φύλα και τα περιττώματα των ψαριών.

Όταν στρώνουμε ένα ενυδρείο με αμμωνία τότε δίνουμε τροφή για τα βακτηρίδια που είναι υπεύθυνα για τον κύκλο του αζώτου. Τα βακτηρίδια τα πρωτόζωα κ.τ.λ. που διασπούν την πρωτεΐνη σε αμινοξέα αυτά δεν υπάρχουν και θα αρχίσουν να πολλαπλασιάζονται μόνο όταν βρουν πρωτεΐνη. Και μέχρι να πολλαπλασιαστούν και να εξισορροπηθεί το μικρό οικοσύστημα θέλει χρόνο (περίπου τρις μήνες). Νομίζω πως έγινε κατανοητό ότι μόνο με αμμωνία δεν στρώνεται ενυδρείο χρειάζεται και η πρωτεΐνη. Για περαιτέρω διευκρίνισης μπορώ να της δώσω όποιος επιθυμεί.

Σε αυτό όμως που αντιδρώ κάθετα, είναι να χρησιμοποιούνται ψάρια για να στρώσει ένα ενυδρείο. Δηλαδή να τα βάζεις να παράγουν τα απαιτούμενα προϊόντα για τον κύκλο του αζώτου ώστε έτσι να ολοκληρωθεί το στρώσιμο, με αποτέλεσμα να τα έχεις αναγκαστικά για κάποιο διάστημα (μικρό ή μεγάλο) να ζουν σε νερό με αυξημένες (ή πολύ αυξημένες) τιμές αμμωνίας και νιτρωδών. Σε αυτό αντιδρώ και σε τίποτα άλλο.

Πιστεύω ότι ένας ευσυνείδητος χομπίστας που θέλει να λέγεται και φιλόζωος, αυτό το πράγμα ΔΕΝ πρέπει να το κάνει. Και οφείλει να είναι συνεχώς με τις μετρήσεις στο χέρι, ώστε να αποφεύγει πάση θυσία τα ζωντανά που έχει αναλάβει να φροντίζει, να ζουν σε τέτοιες συνθήκες ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ..!

Ντίνο στρώνω το ενυδρείο μου με ψάρια αλλά ποτέ δεν θα επιτρέψω ούτε επέτρεψα να ανέβουν η επικίνδυνες ουσίες,

Πίστεψε μου αγαπάω τα ψαράκια μου αλλιώς δεν θα είχα κουράγιο να ασχολούμαι τόσα χρόνια με το χόμπι αυτό και όταν στρώνω το ενυδρείο με ψάρια είμαι με της μετρήσεις στο χέρι

Το θέμα είναι γιατί να καταδικάσεις για αυτό διάστημα κάποια ψαράκια να ζούνε, να πίνουνε και να αναπνέουνε μέσα στα κόπρανα και τα ούρα τους, με ό,τι συνέπειες μπορεί να έχει αυτό.

Αυτό που λες φίλε δεν έχει βάση δηλαδή μετά το στρώσιμο τα ψάρια δεν ζουν μέσα στα ‘’κόπρανα και τα ούρα’’ τους μην ξεχνάς τα περιττώματα των ψαριών ακόμη και σε ένα στρωμένο ενυδρείο δεν μετατρέπονται αστραπιαία αλλά παραμένουν για κάποιο χρονικό διάστημα περιττώματα.

Τη είναι αυτό τελικά που βλέπει σε πρώτη φάση τα ψάρια. Το ΝΟ2, ΝΗ3, ΝΗ4

Εάν εγώ τοποθετήσω την πρώτη μέρα κιόλας ψάρια και κάνω καθημερινές αλλαγές νερού και τα επίπεδα τον βλαβερών ουσιών είναι 0 τότε θέλω να μου διευκρινισθεί που είναι το λάθος. Δηλαδή αυτή που στρώνουν το ενυδρείο με αμμωνία ένα μήνα και τοποθετούν ψάρια μέσα στο ενυδρείο της ίδιες μετρήσεις δεν έχουν;

Το ζουμί είναι ένα όταν τοποθετούμε τα ψάρια μέσα στο ενυδρείο δεν πρέπει να αφήσουμε να ανέβουν η βλαβερές ουσίες. Το πότε θα μπουν δεν παίζει ρόλο.

Στήνω ενυδρεία πάνω από 20 χρόνια χωρίς αμμωνία και πάντα τοποθετώ τα ψάρια την 7 μέρα. Έχω μέσα φυτά και κάνω αλλαγές κάθε δεύτερη μέρα η μετρήσεις μου είναι 0. Έως τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα

Δεν είμαι κατά αμμωνίας ο καθένας μπορεί να επιλέξει των τρόπο που θα στρώση το ενυδρείο μόνος τους. το αποτέλεσμα μετράει όχι η μέθοδος. Όπως και στα μαθηματικά μπορούμαι να φτάσουμε στο σωστό αποτέλεσμα από διαφορετικές οδούς.

Όποιος είναι κατά του στρωσίματος χωρίς αμμωνία μπορεί να είναι, αλλά επιστημονικά δεν μπορεί να αποδείξει ότι είναι λανθασμένοι μέθοδος.

Link to comment
Share on other sites

...Ντίνο στρώνω το ενυδρείο μου με ψάρια αλλά ποτέ δεν θα επιτρέψω ούτε επέτρεψα να ανέβουν η επικίνδυνες ουσίες...

Είμαι σίγουρος γι' αυτό Χρήστο. Ομως μόνο ένας πραγματικά πολύ έμπειρος με τα ενυδρεία μπορεί να το καταφέρει αυτό, σωστά. Γι αυτό το λόγο δεν το προτείνω σε αρχάριους, που είναι πολύ καλύτερα να επιλέγουν πιο ασφαλείς και εύκολους γι αυτούς τρόπους - σε σχέση πάντα και με την εμπειρία τους, αλλά και τις ικανότητές τους στο χειρισμό ενός ενυδρείου. :thumbdown:

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ Ντίνο και στα πρώτα μου ποστ συστήνω στους αρχάριους να στρώνουν το ενυδρείο τους με αμμωνία προς αποφυγή δυσάρεστων γεγονότων. Απλός τα έγραψα αυτά για να μην δημιουργηθεί η εντύπωση ότι το στρώσιμο του ενυδρείου γίνεται μόνο με αμμωνία. Από εκεί και πέρα ανάλογα με την εμπειρία του ο κάθε ένας μπορεί να επιλέξει τον τρόπο μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ψάχνοντας λίγο βρήκα αυτά που είναι καθαρά επιστημονικά για όποιον ενδιαφέρεται:

νιτροποίηση

μικροβιολογία λιμνών (έχει κάτι ενδιαφέρον για τα νιτροποιητικά)

Άρχισα το ψάξιμο με αφορμή αυτή η δημοσίευση [...Οποτε μπορει να μην εχουμε αμμωνια και να ειναι στρωμενο ενα ενυδρειο οταν ξεκιναμε, αλλα οταν ξεκινας με ψαρακια (σε διαφορα φορα παγκοσμια που εχω διαβασει κατα αραια διαστηματα, βλεπω αναφορες σε αυτο), υπαρχει μια "συγκεντρωση" καποιων ουσιων στο ενυδρειο που προκαλουν αρκετη δυσφορια στα ζωντανα γιατι δεν εχουν αναπτυχθει ακομα τα ετεροτροφικα...]

Δέν κατάφερα να βρώ πληροφορίες για τον τρόπο που διασπώνται τα οργανικά απόβλητα εκτός της αμμωνίας και των νιτρωδών οξέων, οπότε όποιος γνωρίζει κάτι ας με διαφωτίσει. :wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαβάζοντας αυτό το θέμα...απο χθες (το διάβασα 2 φορές)...

κατάλαβα πως όλα αυτά που διάβαζα στο forum αυτό είναι.....

ο καλύτερος τρόπος για να απομακρύνεις τον αρχάριο από αυτό το hobby.

Να μην λέω πολλά πολλά...μπαίνω στο θέμα...

Εάν αυτό το forum θέλει να είναι κατά κύριο λόγο

εκπαιδευτικό....γιατί μπορεί να γίνει... :blush:

Τα βασικά άρθρα, για τα πρώτα βήματα των αρχαρίων

στο γλυκό νερό, ΠΡΕΠΕΙ να αναθεωρηθούν.

Το μπόλιασμα στον αρχάριο...τον αποκλείουμε.

Σωστά αναφέρονται όλοι σε έναν κύκλο που πρέπει να γίνει

γιατί έτσι είναι η βιολογία...ΠΡΕΠΕΙ να γίνει και αυτό για να ξέρεις

ότι τα ψαράκια σου δεν θα μετανιώσουν...τη στιγμή που σε κοιτούσαν στο pet shop... :blink:

Αν τα πρώτα ψάρια στρεσαριστούν στο καινούριο τους περιβάλλον,

αυτό το forum, πρέπει να δώσει όλες τις απαρραίτητες πληροφορίες

στους νέους..για να προσπαθήσουν να το αποτρέψουν!

Πως γίνεται να υπάρχουν όλα αυτά τα σκευάσματα εταιρειών

που προσφέρουν τόσα συστατικά και ''εσείς'' να συνεχίζεται

να προτείνεται την αμμωνία?

Πώς γίνεται να μιλάω στους petshopadeς για την αμμωνία

και να μου λένε...γιατί δεν πέρνεις αυτό;

Μήπως θα πρέπει οι διαχειριστές της κοινότητας αυτής να

διαμορφώσουν τα άρθρα?

Μήπως θα πρέπει να υπάρξει μία διαφορετική προσέγγιση στο θέμα?

π.χ. οι μετρήσεις όπως καταλαβαίνω σε ένα νεοσύστατο ενυδρείο..

ακόμη και αφού μπουν τα πρώτα ψαράκια..είναι συγκεκριμένες.

Κάτι πρέπει να μείνει σταθερό, κάτι θα ανέβει, αλλά πρέπει να το

βοηθήσεις να μειωθεί κτλ κτλ...

Ερωτήσεις ενός άσχετου :angry2:

Αυτά δυστυχώς για μένα, τον αρχάριο, δεν τα έχω δει πουθενά συγκεντρωμένα

και όπως καταλαβάινω διαβάζοντας το forum συμβαίνει αναπόφευκτα σε όλους

τους αρχάριους....ανοίγονται τα ίδια και τα ίδια θέματα...και αναγκάζομαι να διαβάζω

πράγματα που δεν βοηθάνε με μοναδικό αποτέλεσμα...να ανοίξω και γω θέμα

το οποίο θα με παραπέμψει κάπου αλλού..και εκείνο κάπου αλλού και έτσι

το πρόβλημα στο ενυδρείο μου να εντείνεται.

--Πρόβλημα με νέο ενυδρείο :(

--Πρόβλημα με θολόυρα :(

--Πρόβλημα.... :(

--Πρόβλημα.. :angry2:

--Πρόβλημα. :angry2:

Πήγαινε εδώ...δίαβασε και εκείνο διάβασε και το άλλο..

...και εκεί σταματάει ο άλλος τις ερωτήσεις...όχι γιατί

βρήκε λύση...αλλά γιατί μπερδεύτικε!...Μιλάω πάντοτε

για τους αρχάριους.

Με τα κλασικά προβλήματα.

Με τις κλασικές λύσεις.

Το μόνο που έχω αποκομίσει από αυτό

το site είναι η λέξη υπομονή....ποια υπομονή?

...Να διαβάσω όλη τη βάση δεδομένων ώστε να είμαι

100% σίγουρος ότι όλα θα πάνε καλά;..δεν μου χρειάζεται. :(

Θέλω σε ένα θέμα να υπάρχουν όλα τα πρώτα βήματα.

Όλες οι επιλογές που μου δίνονται, καινοτόμες ή παλαιομωδίτικες.

Όλα τα προβλήματα που μπορούν να παρουσιαστούν και όλες οι πιθανές λύσεις.

Υπάρχει λύση σε αυτό το πρόβλημα. Εάν ναι τότε θα μπορέσω να θεωρήσω

το Aquazone εκπαιδευτικό site. Τώρα το βλέπω σαν μία αποθήκη με εφημερίδες τη μία

πάνω στην άλλη....που αν κάτσω να τις κοιτάξω μία μία...μάλλον θα πρέπει να

παρατείνω την σύνδεσή μου στο Ιnternet για καμιά 5ετία ακόμη..

Περιμένω τις απαντήσεις των διαχειριστών

για να καταλάβω εάν όντως είμαι μέλος στο καλύτερο

ελληνικό forum περί Ενυδρειακών θεμάτων..ή

απλά ο ένας postarei θέματα του άλλου.

Πάντοτε φιλικά και με ιδιαίτερη εκτίμηση στη

δουλειά και τις προσωπικότητες όλων

των μελών.

Κώστας. :buttrock:

post-4026-1192451528_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Κώστα

Νομίζω, ότι στο forum μας έχουν γίνει κατά καιρούς συζητήσεις, σχετικές με το στρώσιμο του νέου ενυδρείου. Σε αυτές έχουν κατατεθεί απόψεις και επιχειρήματα.

Αν εννοείς πως ο αρχάριος αποσυντονίζεται με τους παραπάνω διάλογους, θα συμφωνήσω μαζί σου, γιατί πολλές φορές έχουμε να κάνουμε με άτομα, τα οποία το μόνο που τους ενδιαφέρει, είναι να γεμίσουν το ενυδρείο τους με ψαράκια και να τα χαίρονται όταν τα βλέπουν να κολυμπούν.

Υπάρχουν όμως και πολλά θέματα, στα οποία ο αρχάριος, εφόσον το επιθυμεί, συμβουλεύεται υπεύθυνα από τους πιο έμπειρους, για την πορεία που θα πρέπει να ακολουθήσει, όπως επίσης, παίρνει και τις αντίστοιχες παραπομπές, στις οποίες μπορεί να μελετήσει καλά το αντικείμενο, με το οποίο αποφάσισε να ασχοληθεί.

Η λέξη υπομονή, που χρησιμοποιείται συχνά, αναφέρεται κυρίως στην προτροπή του νέου χομπίστα, να ακολουθήσει τα εξελικτικά βήματα, χωρίς βιαστικές ή επιπόλαιες κινήσεις. Δεν αντιλαμβάνομαι κάτι μεμπτό σε αυτό.

Όσον αφορά τη δημιουργία ενός ολοκληρωμένου άρθρου με το θέμα του στρωσίματος και όλες τις ισχύουσες τεχνικές ή τις ιστορικές αναφορές, θα με βρεις σύμφωνο, αλλά αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κάτι διαθέσιμο.

Τέλος δεν θα μπορούσα να σε πείσω ότι βρίσκεσαι στο καλύτερο ενυδρειακό forum, αλλά μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι θα πάρεις υπεύθυνες απαντήσεις στα ερωτήματά σου, σωστή καθοδήγηση, φτάνει και εσύ (δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εσένα) να είσαι έτοιμος να εμβαθύνεις στο αντικείμενο, εμπλουτίζοντας συνεχώς τις γνώσεις σου, ώστε ανά πάσα στιγμή να γνωρίζεις γιατί κάνεις , αυτό που κάνεις και όχι απλά να κάνεις αυτό που σου υπέδειξαν.

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που ζητάς δηλαδή τη συγκέντρωση όλον τον πληροφοριών σε ένα άρθρο με τίτλο το στρώσιμο του ενυδρείου θα γίνει και αυτό κάποια στιγμή.

Απλός τώρα βρισκόμαστε σε μια φάση που προσπαθούμε να ξεκόψουμε από κάποια στερεότυπα και να αναθεωρήσουμε κάποιες απόψεις για το στρώσιμο του ενυδρείου.

Έως τώρα θεωρούταν ως μοναδική σωστή λίγη στο στρώσιμο του ενυδρείου η χρήση της αμμωνίας, ή με μπόλιασμα. Η επιστήμη προχωρεί και νέα δεδομένα έρχονται να πλουτίσουν τον ενυδρειακο μας χώρο, νέες ιδέες και νέα προϊόντα. Όλα αυτά πρέπει να ελεγχτούν προσεκτικά και υπεύθυνα έως λάβουν σάρκα και οστά.

Μην ξεχνάς και εμείς χομπίστες είμαστε και αφιερώνουμε από τον ελεύθερο χρόνο μας να βοηθήσουμε όσο μπορούμε τους φίλους. Για να γραφτεί ένα άρθρο χρειάζεται πιο μπροστά μια έρευνα και πολύς ελεύθερος χρόνος. Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν λόγο υποχρεώσεων στην δουλειά και λόγο υποχρεώσεων στην οικογένεια μας μένει λίγος χρόνος ώστε ορθογραφήσουμε ένα άρθρο σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Μια προσπάθεια να ξεδιαλύνουμε ορισμένα πράγματα έγινε εδώ και εδώ ίσως αυτά σε βοηθήσουν σε πρώτη φάση.

Link to comment
Share on other sites

...Να διαβάσω όλη τη βάση δεδομένων ώστε να είμαι

100% σίγουρος ότι όλα θα πάνε καλά;..δεν μου χρειάζεται. :buttrock:

Θέλω σε ένα θέμα να υπάρχουν όλα τα πρώτα βήματα.

Όλες οι επιλογές που μου δίνονται, καινοτόμες ή παλαιομωδίτικες.

Όλα τα προβλήματα που μπορούν να παρουσιαστούν και όλες οι πιθανές λύσεις.

Υπάρχει λύση σε αυτό το πρόβλημα. Εάν ναι τότε θα μπορέσω να θεωρήσω

το Aquazone εκπαιδευτικό site. Τώρα το βλέπω σαν μία αποθήκη με εφημερίδες τη μία

πάνω στην άλλη....που αν κάτσω να τις κοιτάξω μία μία...μάλλον θα πρέπει να

παρατείνω την σύνδεσή μου στο Ιnternet για καμιά 5ετία ακόμη..

Η απάντηση σε ολα τα παραπάνω ειναι απλή: Το κουμπί "αναζήτηση".

Αν το χρησιμοποιήσει όποιος έχει καποια απορια, 99% (κατα τη γνωμη μου) θα βρει την απαντηση στα 2-3 πρωτα θέματα που θα βρεθούν.

Έτσι δεν χρειάζεται ούτε να διαβασει όλη τη βαση δεδομενων, ούτε μια μια ολες τις "εφημεριδες" μεχρι να βρει την απάντηση.

Δυστυχώς ομως πολλοί προτιμουν να ανοιξουν ενα καινουριο θεμα, να παρουν ετοιμη την απαντηση και να ξεμπερδευουν.

Το θεμα για μενα ειναι ποσο θελει καποιος να εμβαθυνει στο χομπι ή απλά να διατηρει τα ψαρακια του...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ενυδρειοκτήτη, το βασικό που πρέπει να ξεκαθαρίσει κανείς στο μυαλό του πρίν κρίνει ένα forum είναι το αν αυτά που θέλει συμπίπτουν με αυτά που το φόρουμ δύναται να προσφέρει.

Αν αυτό που θέλει κάποιος είναι να κατανοήσει τον τρόπο και την λογική με την οποία λειτουργεί ένα ενυδρείο είναι σίγουρο οτι με το υλικό του forum, τη συζήτηση με τους άλλους χομπίστες και παραπομπές σε άλους ιστοτόπους θα το καταφέρει, και αν καταφέρει αυτό, θα έχει πιό ώριμη κρίση και κάθε συμβουλή και άρθρο θα το φιλτράρει καλύτερα.

Αν όμως θέλει ένα συνταγολόγιο για κάθε πρόβλημα που του δημιουργείται, αυτό δεν είναι δυνατόν να γίνει αφού το ενυδρείο είναι ενα ζωντανό σύστημα και κάθε φορά διαφέρει.

Σκέψου λίγο αυτό και ίσως αλλάξεις γνώμη για το πώς ορίζεται η αξία ενός fοrum τέτοιου χαρακτήρα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Poseidon κατ' αρχας πρεπει να πω οτι ειδα με χαρα την δημοσιευση σου με την εννοια οτι δειχνει ανθρωπο που προβληματιζεται και το "ψαχνει" οπως λεμε! Εδω ομως πρεπει να ξεκαθαρισουμε ορισμενα πραγματα... Κατ΄αρχας τα αρθρα ειναι δημιουργημα του καθε συγγραφεα και το forum τα φιλοξενει...καθε αρθρο ομως δεν ειναι μια εξαντλιτικη διατριβη και ουτε ειναι απαραιτητα η θεση της ομαδας του Aquazone! Γι αυτο υπαρχει ειδικη κατηγορια για την συζητηση των αρθρων οπου ολοι μπορουμε να σχολιασουμε η να διαφωνησουμε με κατι!!

Απο εκει και περα το forum ειναι μια κοινοτητα συζητησης! Σιγουρα καπου συγκεντρωνονται καποιες πληροφοριες αλλα ο βασικος σκοπος μας ειναι να συζηταμε και οχι να ενεργουμε οπως ενα βιβλιο, παρεχοντας απλα καποιες γνωσεις! Υπαρχουν εξαιρετικα βιβλια στην αγορα (κυριως αγγλοφωνα) αλλα και αυτα δεν οδηγησαν στην ελλειψη των fora..το αντιθετο συμβαινει!

Ισως η δημοσιευση σου οδηγησει στην δημιουργια ενος αρθρου για το θεμα αλλα και παλι το ιδιο θα συμβαινει με τοσα αλλα θεματα γιατι πολυ απλα αυτο ειναι ενα forum!! Αν ηταν να δεινουμε απλα ετοιμες ολες τις λυσεις τοτε δεν θα χρειαζομασταν το forum αλλα θα ειχαμε μια απλη ιστοσελιδα αρθρων :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Με χαρά μου βλέπω την ανταπόκριση σας και

μάλλον έχετε καταλάβει για τι μιλάω..

ΨΑΛΤΗΣ ΝΙΚΟΣ :

Ναι αποσυντονίζεται και αποθαρρύνεται ο νέος Hobbystas :(

Ναι ένα ολοκληρωμένο άρθρο :buttrock:

Χρήστος :

Ναι αναθεωρήστε τις απόψεις σας :angry2:

Ναι λόγω υποχρεώσεων ούτε εγώ έχω πολύ χρόνο για ανάγνωση ( :( ) :angry2:

Zorba_The_Freak :

Ναι με την αναζήτηση έχω βρει ότι ήθελα :angry2:

(έκανα Sign up τον Απρίλιο..και ακόμη δεν βγάζω άκρη

όλο παραπομπές..μα πως στρώνουν το ενυδρείο επιτέλους:(

viciouscircle :

Nαι το forum αυτό είναι :thumbdown:

Η εμπειρία των χρηστών και η βάση δεδομένων μπορεί να το κάνει

εκπαιδευτικό με κατανοητά άρθρα για τα πρώτα βήματα που είναι

πάντα και παντού τα ίδια. (βλ.μετρήσεις)

Manogr :

Nαι στη συζήτηση των άρθρων :thumbdown:

αλλά δώστε μου συγκεντρωμένη την εμπειρία σας και γω με τη σειρά

μου, όταν γίνω πιο έμπειρος θα διαφωνώ μαζί σας και θα συζυτώ περισσότερο.

(τώρα με έχετε στην απέξω :blink: )

Προβληματίζομαι με χαρά όταν γίνεται τέτοιος διάλογος.

Θέλω να είναι το καλύτερο forum για να ελαχιστοποιηθεί

η άγνοια που υπάρχει εκεί έξω για τους αγαπημένους μας φίλους.

Επειδή έχει τόσα πολλά post, εμπειρικά δεδομένα και σημαντικά

σχόλια χάνονται..βρείτε λύση να συγκεντρωθούν.. :(

Η αύξηση τέτοιου τύπου άρθρων στο site αυτό μόνο καλά

θα φέρει..

:blush:

post-4026-1192462857_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...