Jump to content

Στρώσιμο Ενυδρείου


JDP

Recommended Posts

Καλησπέρα σας και συγνώμη για το εκτός θέματος και για την ''ανασκαφή'' ενός τόσο παλιού άρθρου.

Είμαι εντελώς αρχάριος στο θέμα των ενυδρείων και θέλω να πώ ένα μεγάλο μπράβο σε όσους συμμετείχαν σε αυτή τη συζήτηση.

Μου έλυσε πολλές απορίες και έδωσε τροφή σκέψη.

Δύο μήνες διαβάζω για ενυδρεία (ελληνικά και ξένα forum και βιβλία) και είναι το μόνο που έχω βρει μέχρι στιγμής που προσπαθεί να προσεγγίσει σε τέτοιο βαθμό θέματα που όλοι οι άλλοι , που έχω μέχρι τώρα 'συναντήσει' , δογματίζουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω προσωπικα θα προτεινα την μεθοδο που ακολουθω σχεδον πιστα για πολυ καιρο(οχι ιδαιτερα καταλληλη για αρχαριους).Το στρωσιμο θα γινει παλι με αμμωνια ομως τα πραγματα ειναι πιο απλοικα.Χρειαζεται μια αμμωνια υγρης μορφης απο το φαρμακειο καπου στο 10% διαλυμα ειναι καλα.προσοχη πρεπει να μην περιεχει χημικα στοιχεια για αυτο θα πρεπει να κουνειστε το μπουκαλι και αν δειτε πως αφριζει τοτε δν ειναι καταλληλη.Μετα θα ριξετε το μισο μπουκαλι της αμμωνιας στο ενυδρειο και θα περιμενετε να περασουν 2 βδομαδες.μολις περασουν κανετε ενα τεστ για νο3 αν εχουν βγει εκτως κλιμακας κανετε μια αλλαγη του νερου ~95% και μετα βαζετε τα ψαρια.Ομως δν τελειωνει εκει,για να γινει πιο συντομα θα πρεπει η θερμοκρασια να ανεβει σταδιακα απο τους 32 στους 35 και ταυτοχρονα να παρετε και απο φιλους σας στωμενα υλικα για το φιλτρο.ολο αυτο θα παρει καπου στις 10 μερες.φιλικα ζακ

Link to comment
Share on other sites

αυτο που θα πω ειναι αθλιο αλλα αν θελει ενας τεμπελης να κανει ενα στρωμενο ενυδρειο ας παρε ολα τα ψαρια που θελει ενα ενα, απο διαφορετικα πετ σοπ και να χρησιμοποιησει το νερο απο τις σακουλες το ψαριων ασ βαλει και λιγο νερο απο τη βρυση να του δωσουμε και εμεις λιγο απο το δικο μας να τελειωνει εκει το θεμα.το θεμα δν ειναι να το κανεις γρηγορα γιατι θα γινει μια βλακεια σαν αυτο που ειπα,το θεμα ειναι να αγαπας αυτο που κανεις και αν το αγαπας καντο σωστα.οποτε ακου αυτο που εγγραψα πριν και κανε τη δουλεια σου σωστα και χωρις πολυ βιασυνη

Έγινε επεξεργασία - zakkap
Link to comment
Share on other sites

αυτο που θα πω ειναι αθλιο αλλα αν θελει ενας τεμπελης να κανει ενα στρωμενο ενυδρειο ας παρε ολα τα ψαρια που θελει ενα ενα, απο διαφορετικα πετ σοπ και να χρησιμοποιησει το νερο απο τις σακουλες το ψαριων ασ βαλει και λιγο νερο απο τη βρυση να του δωσουμε και εμεις λιγο απο το δικο μας να τελειωνει εκει το θεμα.το θεμα δν ειναι να το κανεις γρηγορα γιατι θα γινει μια βλακεια σαν αυτο που ειπα,το θεμα ειναι να αγαπας αυτο που κανεις και αν το αγαπας καντο σωστα.οποτε ακου αυτο που εγγραψα πριν και κανε τη δουλεια σου σωστα και χωρις πολυ βιασυνη

Το φιλτρο δεν στρωνει με σκετο νερο απο αλλα ενυδρεια(εκτος εαν εχουμε στιψει μεσα σε αυτο

υλικα απο στρωμενο φιλτρο),αλλα με υλικα φιλτραρισματος απο στρωμενο φιλτρο(μπολιασμα).

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο δεν στρωνει με σκετο νερο απο αλλα ενυδρεια(εκτος εαν εχουμε στιψει μεσα σε αυτο

υλικα απο στρωμενο φιλτρο),αλλα με υλικα φιλτραρισματος απο στρωμενο φιλτρο(μπολιασμα).

νομίζω ότι και ο φίλος γράφει πως αυτό είναι λάθος, και ότι δεν μπορεί να παίξει κάτι τέτοιο.

Επιπρόσθετα να πω (και λίγο offtopic) , πως λάθος είναι ακόμα και το γεγονός ότι στα petshop μας δίνουν τα ψάρια σε νερό από το ενυδρείο. Η βιολογία εκέι μέσα μετατρέπεται αμέσως σε πηγή μόλυνσης. Το μόνο όφελος είναι ότι το ψάρι δεν αλλάζει άμεσα θερμοκρασία, αλλά και αυτή μέσα στη σακούλα μεταβάλλεται εκ των πραγμάτων....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...