Jump to content

τι απ'ολα ισχυει??


jkaram

Recommended Posts

Υποβαλω αυτή την απορια προς ολους,και ειδικοτερα προς τους πιο εμπειρους,διοτι εχω μπερδευτει αρκετα σχετικα με το τι ισχυει γυρω από το συγκεκριμενο θεμα.. :thumbup::thumbup:

Η προσθηκη ποιων σκευασματων είναι απαραιτητη μετα από καθε αλλαγη νερου??

πρεπει να χρησιμοποιουμε βιταμινες για τα ψαρια??antistress κτλ..??

Εχω γνωστο ο οποιος σε κάθε αλλαγη,προσθετει γυρω στα 6 σκευασματα (εκτος από αντιχλωριο,καλλιεργιες) και έναν άλλο ο οποιος προσθετει μονο αντιχλωριο και καλλιεργιες..ο καθενας με συμβουλευει να ακολουθησω τον τροπο του..

Επισης σε ένα pet-shop μου λενε ότι είναι απαραιτητα όλα αυτά,ενώ σε άλλο ότι είναι προαιρετικα..

Τι από όλα ισχυει?? :D

εχω ένα ενυδρειο 56L,και αλλαζω κάθε 10 μερες το 30% προσθετωντας μονο αντιχλωριο και καλλιεργιες..ειναι απαραιτητο κατι άλλο??κατι που μπορει να βοηθαει σε προλληψη καποιων ασθενειων ισως ή στην ποιοτητα νερου..οποιος γνωριζει ας υποδειξει καποιο συγκεκριμενο σκευασμα..

Όπως καταλαβαινετε,εχω μπερδευτει πολύ..και επειδη θελω όλα να γινονται σωστα,πρωτα από όλα για τα ιδια τα ψαρακια μου,ζαλιζω εσας με πολλες ερωτησεις και μακροσκελη λογο.. :):band::hysterical:

Ζητω συγγνωμη που σας κουρασα..και περιμενω με ανυπομονησια τις απαντησεις σας..

Έγινε επεξεργασία - jkaram
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο ΠΡΕΠΕΙ στο νερό που αλλάζεις, είναι το ανάλογο αντιχλώριο.

Ολα τα άλλα είναι προαιρετικά και η χρήση τους ή όχι εξαρτάται από το τι ψάρια έχεις, σε τι συνθήκες τα έχεις, σε τι κατάσταση είναι αυτά αλλά και το ενυδρείο σου και ο εξοπλισμός σου γενικά, αν έχεις φυτά, αν..., αν..., αν... και τόσοι πολλοί άλλοι παράγοντες που τι να σου γράφω τώρα... Ούτε τα βακτήρια χρειάζονται σε ένα ενυδρείο κατά τις αλλαγές νερού. Εάν είναι στρωμένο το φίλτρο, δεν χρειάζεται να προσθέτεις "καλλιέργειες"...

Link to comment
Share on other sites

Υποβαλω αυτή την απορια προς ολους,και ειδικοτερα προς τους πιο εμπειρους,διοτι εχω μπερδευτει αρκετα σχετικα με το τι ισχυει γυρω από το συγκεκριμενο θεμα.. :):D

Η προσθηκη ποιων σκευασματων είναι απαραιτητη μετα από καθε αλλαγη νερου??

πρεπει να χρησιμοποιουμε βιταμινες για τα ψαρια??antistress κτλ..??

Εχω γνωστο ο οποιος σε κάθε αλλαγη,προσθετει γυρω στα 6 σκευασματα (εκτος από αντιχλωριο,καλλιεργιες) και έναν άλλο ο οποιος προσθετει μονο αντιχλωριο και καλλιεργιες..ο καθενας με συμβουλευει να ακολουθησω τον τροπο του..

Επισης σε ένα pet-shop μου λενε ότι είναι απαραιτητα όλα αυτά,ενώ σε άλλο ότι είναι προαιρετικα..

Τι από όλα ισχυει?? :(

εχω ένα ενυδρειο 56L,και αλλαζω κάθε 10 μερες το 30% προσθετωντας μονο αντιχλωριο και καλλιεργιες..ειναι απαραιτητο κατι άλλο??κατι που μπορει να βοηθαει σε προλληψη καποιων ασθενειων ισως ή στην ποιοτητα νερου..οποιος γνωριζει ας υποδειξει καποιο συγκεκριμενο σκευασμα..

Όπως καταλαβαινετε,εχω μπερδευτει πολύ..και επειδη θελω όλα να γινονται σωστα,πρωτα από όλα για τα ιδια τα ψαρακια μου,ζαλιζω εσας με πολλες ερωτησεις και μακροσκελη λογο.. :band::hysterical::thumbup:

Ζητω συγγνωμη που σας κουρασα..και περιμενω με ανυπομονησια τις απαντησεις σας..

καλησπερα.απο προσωπικη μου πειρα θα σου πω τα εξης:

1.καλο ειναι το νερο να το προετοιμαζεις σε εναν κουβα ριχνοντας του αντιχλωριο(ακρως απαραιτητο)και περιμενοντας 1 ωρα για να δρασει και μετα να το ριχνεις στο ενυδρειο.σε αυτο το θεμα συμφωνουν πολλοι.

2.αφου κανεις αλλαγη νερου τοτε να ριχνεις τις καλλιεργειες που λες κατευθειαν στο ενυδρειο αλλα εφοσον εχεις το ενυδρειο σου στρωμενο μπορεις να ριχνεις την μιση απο την προτεινομενη ποσοτητα.{(γνωμη μου) γιατι σε ενα στρωμενο ενυδρειο τα βακτηρια αναπαραγονται μεσα στο φιλτρο}

3.τα υλικα του φιλτρου(μακαρονια και οτι αλλο βιολογικο εχεις να τα πλενεις παντα με νερο απο το ενυδρειο οταν καθαριζεις το φιλτρο γιατι το νερο της βρυσης σκοτωνει τις αποικιες των πολυτιμων βακτηριδιων)

4.απο υπολοιπα σκευασματα εγω προσωπικα κανω το εξης:στις κιχλιδες μου χρησιμοποιω μονο ενα καλο αντιχλωριο.στο φυτεμενο μου αφου παρω μετρησεις προσθετω ο,τι χρειαζεται και λιπασμα συμπληρωνω εμπειρικα και με το ματι αναλογα με την αναπτυξη των φυτων αλλα παντα σε μικρες ποσοτητες για να μην κανει την εμφανιση της η αλγη.

τελος μεχρι να μαθω καποια πραγματα για τα ενυδρεια ολοι σχεδον οι καταστηματαρχες μου πουλαγαν μια τσαντα σκευασματα τα οποια ηταν περιττα(να τους προσεχεις λοιπον)

για μενα προσωπικα επειδη ρωτησες και για βιταμινες πιστευω οτι οι καλυτερες βιταμινες ειναι η μεγαλη ποικιλια τροφων και το σωστο νερο αναλογα με τις απαιτησεις του καθε ψαριου!

περιμενε και τις γνωμες των πιο εμπειρων και προτεινω να ρωτας φιλε μου στο aquazone παρα τους καταστηματαρχες.

καλη συνεχεια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...