Jump to content

Φαν Της Γυαλας


molly

Recommended Posts

συστηθηκα σοτ καλωσορισατε, εχω μια γυαλα με 5 χρυσοψαρα, μια γυαλα με πολλα γκαπυ, μια γυαλα με ενα κοι και σε λιγο θα μου φερουν το δευτερο και μια γυαλα με 3 μονομαχους ,

Link to comment
Share on other sites

καντε γλαστρες τις γυαλες,διωξε οτι δεν σου αρεσει η δεν ταιριαζει,και ΑΝ σου αρεσει οντως το χομπι,φτιαξε ενα σωστο ενυδρειο με τα πλάσματα που σου αρεσουν,αφου πρωτα διαβασεις 1-2 βασικοτατα πραγματα για την βιολογια του ενυδρειου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λιγο πιο ηρεμα..ειμαι τελειως αρχαρια

Link to comment
Share on other sites

ηρεμος ειμαι.τον καφε μου πινω.

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπαμε και στο καλωσορισμα οι γυαλες ειναι ακαταλληλες και οποιοδηποτε ψαρι.Το καθε ψαρι εχει διαφορετικες απαιτησεις αλλα ολα θελουν ενυδρειο με φιλτρο,φωτισμο και θερμοστατη.

Ξεκινα διαβασμα εδω και ειδικα δωσε βαση στον κυκλο του αζωτου που ειναι το σημαντικοτερο κομματι του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

μονο που εγω δν τα αντιμετωπιζω τοσο ευκολα, δεν ηξερα τπτ

Link to comment
Share on other sites

μονο που εγω δν τα αντιμετωπιζω τοσο ευκολα, δεν ηξερα τπτ

Αφου γραφτικες στο φορουμ ειναι μια καλη ευκαιρια να μαθεις μερικα βασικα πραγματα για τα ενυδρεια ωστε τα ψαρια να ζουν ευτυχησμενα γιατι δυστοιχος στις γυαλες δεν ζουν..φαντασου οτι γραφεις στο καλωσορισμα οτι τα κοι σου ψωφουν μεσα σε λιγους μηνες,πραγμα πολυ λογικο αν σκεφτεις οτι αυτα τα ψαρια ειναι για λιμνες,ουτε καν για ενυδρειο.Ξεκινα διαβασμα σ αυτα που σου εδωσα γιατι αν το αφησεις ετσι θα χανεις συνεχεια ψαρια και ειναι κριμα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλα, ποσο περιπου λιτρα ενδυρειο; ξεκινω με χρυσοψαρα, ειμαι ανεργη οποτε δεν εχει σημασια, εχω απλετο χρονο και μονο 2 παιδια, λεφτα ομως εχουμε πολλα δωξα το θεω

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου οτι ενα χρυσοψαρο θελει τουλαχιστον 30 λιτρα νερο,οπωτε υπολογισε,αν βαλεις πχ 3 χρυσοψαρα θελεις ενα ενυδρειο 100 λιτρων περιπου,με τον εξοπλησμο του εννοειτε.

Link to comment
Share on other sites

υπολογισα οτι για να ειμαι ανετα, πηγα και ειδα σε ενα απεναντι πετ σοπ και αγορασα ενα 240 λιτρα, τι μπορω να κανω τωρα;

Link to comment
Share on other sites

Για ποσα ψαρια?Μιλαμε για χρυσοψαρα?Καταρχην μη βιαζεσε και διαβασε αυτο που σου εδωσα πιο πανω,οι βιαστικες κινησεις μας οδηγουν σε λαθη που πληρωνουμε μετα..

Το ενυδρειο τι εξοπλησμο εχει?

Link to comment
Share on other sites

εχω 5 χρυσοψαρα, το ενυδρειο δεν εχει τιποτα μεσα, απλα μου το συστησε, φιλτρο τι να παρω;

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε σε παρακαλω αυτο που σου εδωσα πιο πανω και οτι αποριες εχεις τις συζηταμε.

Link to comment
Share on other sites

Μολλυ , καλο ειναι να μην βιαζεσαι και να μην πανικοβαλλεσαι . Διαβασε πρωτα αυτο που σου εδωσαν και εκει θα βρεις πολλες απντησεις στις αποριες σου . Επειτα αφου βρεις τις απαντησεις , ξεκινα σιγα - σιγα το νεο σου project .

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβεις Μολλυ , σκοπος του ενυδρειου ειναι να προσομειωσει τις συνθηκες διαβιωσης του εκαστοτε ειδους στο φυσικο του περιβαλλον ;)

Link to comment
Share on other sites

ηρεμος ειμαι.τον καφε μου πινω.

Βρε Κώστα την τρόμαξες τη κοπέλα

και μέσα σε 15' πήγε και πήρε ενυδρείο! :bigemo_harabe_net-92:

Μήπως να έμπαινε μια φωτογραφία σου στην κατηγορία των αρχαρίων ? :bigemo_harabe_net-100:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λοιπον τα διαβασα ολα...τωρα με τι να πρωτο ξεκινησω;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα να βρεις ενα μερος στο σπιτι σου για να βαλεις το ενυδρειο ; Εχεις χωρο ; Θα χρειαστεις βαση ; Εγω θα ελεγα ναι σε μια βαση . Κατοπιν με ενα εξωτερικο καλο φιλτρο μια και εχεις 240 λιτρα , επειτα με τον διακοσμο της δεξαμενης και αφου τελειωσεις με ολα αυτα , διαδικασια στρωσιματος ενυδρειου .

Link to comment
Share on other sites

Αλλα το καθε πραγμα να χεις υποψιν σου δεν θελει βιασυνη , ψαξε , ρωτησε , διαβασε . Μην κανεις βιαστικες - επιπολαιες κινησεις .

Link to comment
Share on other sites

ωραια, βαση εχω μια απο παλια, θα την φτιαξω λιγο κκ την βαζω, φιλτρο εξωτερικο οκ θα παω να παρω με βιολογικο υλικο και μποι οπως διαβασα που θα μου δωσει μια φιλη μου, τωρα τι υποστρωμα να βαλω;

Link to comment
Share on other sites

Μισο λεπτο , οσον αφορα την βαση υπολογισε οτι 240 λιτρα ειναι 240 κιλα βαρος , μαζι με αυτα που θα βαλεις εσυ μεσα θα βαρυνει και αλλο . Θελω να πω οτι καλο θα ειναι να σιγουρευτεις οτι η βαση σου θα ειναι ανθεκτικη ωστε να μην εχεις ατυχηματα στην πορεια . Στο θεμα φιλτρου υπαρχει η eheim και η fluval . Υποστρωμα ; Αναλογως τι θες να κανεις εσυ , αν θες δλδ να βαλεις φυτα τοτε χρειαζεσαι υποστρωμα . Αν δεν βαλεις ομως μεσα φυτα και παιξεις με πλαστικα διακοσμητικα ( απο σενα εξαρταται αυτο ) , τοτε δεν νομιζω πως θες υποστρωμα . Ενα απλο χαλικι ή αμμο θες .

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε βρε Μολλυ. Η βάση που ειναι απο παλιά ειναι κατάλληλη για το ενυδρειο σου, οι διαστάσεις και η κατασκευή ειναι ικανές να κρατήσουν το βάρος ενός 240λιτρου ενυδρειου; Ειναι πολλα τα κιλά. Τι βάση ειναι; Απο τι υλικό και τι κρατούσε μέχρι τώρα πανω της; Βιάζεται αρκετά θα έλεγα και θα κάνεις λάθη. Ξεκίνα ενα ενα τα πραγματάκια με προσοχή και όλα θα γίνουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οκ θα βαλω χαλικι , εμ η βαση ειναι απο παλιο ενυδρειο που το ειχα δωσει, μεγαλη και αντεχει, φιλτρο παω να βρω στο πετ σοπ, ολα αυτα γινονται γρηγορα γτ πεθανε το ενα!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο βλεπω και εγω Σαφαρ , βιαζεται παρα πολυ και στην πορεια θα κανει πολλα λαθη και θα ξαναδωσει χρηματα .

Link to comment
Share on other sites

δλδ τι πρεπει να κανω; αυτα που λετε κανω απλα με πιο γρηγορους ρυθμους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...