Jump to content

30Lt Μονομαχοενυδρείο, Ποιο Φίλτρο?


Kuzuryuu

Recommended Posts

Γεια χαρα απο μενα! Καλως ηρθα!

 

Μολις πηρα στα χερια μου ενα nano cube 30λιτρων.

 

Εβαλα αμο θαλασσης για βυθο (αφου εκανα οσα διαβασα εδω μεσα πριν) ενα σωρο φυτακια

limnophila sessiliflora χ2

Hygrophila difformis: χ2 θα βαλουμε 2 γιατι φουντωνει

Heteranthera zosterifolia (stargrass) x2

Hygrophila corymbosa 'Siamensis'x1

Hygrophila polysperma x1

Vallisneria x2

 

και μια ανουμπια (πρεπει να παρω κι ενα ξυλο..αλλα ειμαι επαρχια)

 

Εβαλα το θερμοστατη της dennerle 25watt στους 25

φωτιστικο NCF με μια λαμπα 15watt μικρη στριφογυριστη δεν ξερω τι τυπος ειναι ακριβως (λεω να την εχω 8ωριτσες)

 

ΑΛΛΑ! : το φιλτρο που ειχα παρει ενα dophinf800 ειναι νεκρο. και ειμαι για νεο φιλτρακι

σκέφτομαι το Eheim liberty 2040 ή μήπως το πιο μεγαλο 2041, νομιζω δεν θα εχει προβλημα ο μονομαχος ετσι οπως γινεται η επιστροφη του νερου? κι αν κανει καποιο απο αυτα το βαζω οπως ειναι ή αγοραζω sera siporax mini και αντικαθιστω τα υλικα που θα εχει? ή τα μισα?

 

οτι φιλτρο και να παρω πρεπει να το κανω παραγγελία, μεχρι να ερθει θα μου χαλασουν τα φυτα?

 

εχω κι ενα σαλιγκαρι! ηρθε με τα φυτα

 

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το siporax είναι βιολογικό υλικό και βοηθά στη εγκατάσταση αποικιών βακτηριδίων ώστε να γίνεται βιολογικός καθαρισμός.

¨οτι φίλτρο και να πάρεις μπορείς μετά να μειώσεις τη ροή με ένα λαστιχάκι που θα το τρυπήσεις.

Το πρόβλημα με τους μονομάχους είναι ότι η υψηλή ροή του φίλτρου τους κουράζει στην κολύμβηση

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά που επέλεξες είναι πολύ όμορφα, αλλά από προσωπική εμπειρία πιστεύω πως δεν είναι και η καλύτερη επιλογή για το nano σου.

Πολύ γρήγορα θα <<πιέσουν >> το χώρο σου. Βέβαια στη συνέχεια θα επιλέξεις ποιά θα κρατήσεις, τι άλλο μπορείς να προσθέσεις κλπ.

Τα φυτά δεν θα χαλάσουν μέχρι να παραλάβεις το φίλτρο.

Οσον αφορά το σαλιγκάρι μπορεί να βλέπεις ένα, αλλά στη συνέχεια θα δεις και άλλα, οπότε μην αγχώνεσαι. :D

Link to comment
Share on other sites

τα σαλιγκάρια σίγουρα μόνο καλό κάνουν .

και τα 2 φίλτρα νομίζω κάνουν την δουλειά σου .

Link to comment
Share on other sites

ωραια λοιπον! Εστω οτι το παιρνω το φιλτρακι, χρειαζεται να του αλλαξω τα υλικα?

τα φωτα να τα αναβω κανονικα?

Έγινε επεξεργασία - Kuzuryuu
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που μπορω να σου πω, είναι οτι η άμμος απο τη θάλασσα θα σου ανεβάσει τις σκληρότητες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που μπορω να σου πω, είναι οτι η άμμος απο τη θάλασσα θα σου ανεβάσει τις σκληρότητες.

+1, η άμμος από θάλασσα είναι ασβεστολιθική! :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε πριν τωρα που ειναι νωρις αλλαξε την θαλασσινη αμμο,δεν κανει ειναι ασβεστολιθικη,θελεις αμμο απο καποιο αδρανες υλικο..Νομιζω οτι και ο φωτισμος ειναι υψηλος για μονομαχο...

Link to comment
Share on other sites

κοίτα φίλε μου, οι μεγαλύτερες ανακαλύψεις γίνονται στην τύχη μεν αλλά δοκιμάζοντας.

τι πρόσθετο μη βλαβερό θα μπορούσε να κάνει το νερό μαλακότερο?

Link to comment
Share on other sites

κοίτα φίλε μου, οι μεγαλύτερες ανακαλύψεις γίνονται στην τύχη μεν αλλά δοκιμάζοντας.

τι πρόσθετο μη βλαβερό θα μπορούσε να κάνει το νερό μαλακότερο?

Οτι και να κανεις για να μαλακωσεις το νερο,απο τι στιγμη που η αμμος ειναι ασβεστολυθικη θα αποτυχεις..

Link to comment
Share on other sites

για την ποταμίσια τώρα γνωρίζει κανείς?

Εγώ στα 70άρι με τ μούλτι έχω ποταμίσια, και είναι ασβεστολιθική! Βέβαια αυτό ευνοεί το εν λόγω ενυδρείο!

Υπάρχει τρόπος να τεστάρεις αν η άμμος είναι ασβεστολιθική. Πάρε μια χούφτα άμμο, βγες στο μπαλκόνι και ρίξε υδροχλωρικό οξύ. Αν είναι ασβεστολιθική, θα αρχίσει να αφρίζει. Μην βάλεις αυτή την άμμο πίσω στο ενυδρείο, πέτα τη για καλό και για κακό! :)

Αν κάνω λάθος διορθώστε με!

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

για την αμμο οτι σου ειπαν φιλτρακι κοιτα αυτο χωραει μπολικο σιποραξ με ρυθμιζομενη ροη και σκυλι http://www.petsupermarket.gr/3116/προϊόντα/elite-hush-35-εξωτερικό-κρεμαστό-φίλτρο-για-ενυδρεία-εώς-130l.html

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ξεστηθηκε, στηθηκε παλι με χαλαζιακη αμμο, τα φυτα(οσα δεν εφαγαν τα σαλιγκαρια), φυλα απο πλατανο και βελανιδια, μια ριζα, η λαμπα πηγε στα 11watt,Το εντυπωσιακο ειναι το blackwater που κανει την εικονα μαγευτικη. Φίλτρο εχω ενα dolphin f800 χωρις spraybar ωστε να εχω αναταραξη στο νερο. στο φιλτρο εχω αφησει το σφουγγαρι του (μαυρο) (εκοψα το 1/3 για νακανω χωρο), αφαίρεσα τον ανθρακα κι εβαλα μεσα κεραμεικο υλικο ενα που λεγεται Hydor της Aqua Ceramic (αυτο βρηκα). σαν μακαρονι κοφτο. Ξεκινάμε στρωσιμο! Ερωτηση: πόσες ωρες φως?

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μας και καμια φωτογραφιουλα να το δουμε!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα απο μενα! Καλως ηρθα!

Μολις πηρα στα χερια μου ενα nano cube 30λιτρων.

Εβαλα αμο θαλασσης για βυθο (αφου εκανα οσα διαβασα εδω μεσα πριν) ενα σωρο φυτακια

limnophila sessiliflora χ2

Hygrophila difformis: χ2 θα βαλουμε 2 γιατι φουντωνει

Heteranthera zosterifolia (stargrass) x2

Hygrophila corymbosa 'Siamensis'x1

Hygrophila polysperma x1

Vallisneria x2

και μια ανουμπια (πρεπει να παρω κι ενα ξυλο..αλλα ειμαι επαρχια)

Εβαλα το θερμοστατη της dennerle 25watt στους 25

φωτιστικο NCF με μια λαμπα 15watt μικρη στριφογυριστη δεν ξερω τι τυπος ειναι ακριβως (λεω να την εχω 8ωριτσες)

ΑΛΛΑ! : το φιλτρο που ειχα παρει ενα dophinf800 ειναι νεκρο. και ειμαι για νεο φιλτρακι

σκέφτομαι το Eheim liberty 2040 ή μήπως το πιο μεγαλο 2041, νομιζω δεν θα εχει προβλημα ο μονομαχος ετσι οπως γινεται η επιστροφη του νερου? κι αν κανει καποιο απο αυτα το βαζω οπως ειναι ή αγοραζω sera siporax mini και αντικαθιστω τα υλικα που θα εχει? ή τα μισα?

οτι φιλτρο και να παρω πρεπει να το κανω παραγγελία, μεχρι να ερθει θα μου χαλασουν τα φυτα?

εχω κι ενα σαλιγκαρι! ηρθε με τα φυτα

ευχαριστω!

γεια σου πατριωτη!ελα λεω η ηλεια!πληθαινουμε βλεπω!τρεις γιναμε!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια η ριζα μπραβο! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είναι πολύ ωραίο το στήσιμο σου. Με το καλό να στρώσει και να βάλεις και τον μονομάχο σου μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...