Jump to content

30Lt Μονομαχοενυδρείο, Ποιο Φίλτρο?


Kuzuryuu

Recommended Posts

Παρα πολυ ομορφο. Ομορφη δουλεια και συγκροτημενη! Μπραβο!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μετραω με strips ferplast και μαλλον βλεπω αυτά :

ΝΟ2 μαλλον περιπου 0-10

ΝΟ3 =1-3

GH=10

KH=40

PH=8,5

τωρα αυτα περιπου οπως μπορω να καταλαβω απο την συγκριση με τις οδηγιες. με εκνευριζουν

Δεν εχω την πυκνη θολουρα που περιμενα...αρα μηπως να ξαναριξω βακτηρια?

Απο την αλλη βλεπω μια ωραια ασπρη γλιτσα πανω στο ξυλο

DSC_0440_zps1067e21b.jpg

Έγινε επεξεργασία - Kuzuryuu
Link to comment
Share on other sites

Για την γλιτσα μην ανυσηχεις. Ειναι συνηθησμενος μυκητας που θα κανει τον κυκλο του και θα φυγει!

Αν μετρας με στικς οι τιμες μπορει να μην ειναι αυτες που βλεπεις. Τα στικς δεν ειναι απολυτα αξιοπιστα.

Ποσο καιρο το τρεχεις χωρις ψαρακι;

Link to comment
Share on other sites

A, ok αυτα χρησιμοποιω: Bacto Active - Tropical

σημερα ειναι η 5η μερα λειτουργιας. Για τη γλίτσα χάρηκα που την ειδα..κατι παει κατα τις προβλεψεις τουλαχιστον..το ph με ανησυχει πρεπει να μπλέξω με τυρφες κλπ...? κι αλλα εξοδα..

απλα δεν ξερω αν τα εχω κανει μανταρα γιατι εβαλα μαζι σε νερο θερμοκρασιας βρυσης τα βακτηρια, το αντιχλωριο (King British - Safe Guard) και υγρο λιπασμα (Tetra - PlantaMin). Το χλωριο και η χαμηλη θερμοκρασια μαλλον εκτελεσαν τα βακτηρια? δεν ξερω..

Έγινε επεξεργασία - Kuzuryuu
Link to comment
Share on other sites

Ηρεμησε. Το παν ειναι να εχεις υπομονη. Τα βακτηρια καλο ειναι να τα ριχνεις κανα 2ωρο αφου εχεις ριξει αντιχλωριο ετσι ωστε να δωσεις χρονο στο αντιχλωριο να δουλεψει. Θερμοκρασια γυρω στους 25-26.

Βιαζεσαι να βαλεις το ψαρι; Αν οχι μην ριχνεις και βακτηρια τσαμπα. Αστο κανα μηνα - 40 μερες να τρεχει μονο του, και κανε τις μετρησεις σου και θα δεις οτι εχει στρωσει. Τοσο θελει ο κυκλος για να συμπληρωθει. Υστερα ριξε βακτηρια και την επομενη το ψαρι! Για καμια 15αρια μερες ταιζεις ελαχιστα και εισαι ενταξει! Εγω ετσι στρωνω τα δικα μου!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα βακτηρια καλο ειναι να τα ριχνεις κανα 2ωρο αφου εχεις ριξει αντιχλωριο ετσι ωστε να δωσεις χρονο στο αντιχλωριο να δουλεψει

+ 100

Αν και τα περισσοτερα σκευασματα λειτουργουν αμμεσα ( 20 - 30 λεπτα ) , αλλα συμφωνω με strum .

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Στρωσιμο με τροφη προσωπικα δεν ξερω , δεν την εκανα ποτε και δεν ξερω να απαντησω κατα συνεπεια .

Link to comment
Share on other sites

Στο στρωσιμο δεν ριχνουμε ποτε λιπασματα!

Ούτε αυτό το ήξερα! Γιατί; Ευνοούμε την άλγη; Εγώ ξεκίνησα να βάζω λίπασμα προτού ακόμα στρώσουν τα ενυδρεία... :AAGGGHHH:

Link to comment
Share on other sites

Αν μετρας με στικς οι τιμες μπορει να μην ειναι αυτες που βλεπεις. Τα στικς δεν ειναι απολυτα αξιοπιστα.

+1 Προσπαθησε αν μπορεις να κανεις υγρα τεστ ειδικα τωρα που ειναι ακομα αρχη για σιγουρα!!!Το ξερω οτι ειναι ακριβα αλλα ειναι απαραιτητα....

Βιαζεσαι να βαλεις το ψαρι; Αν οχι μην ριχνεις και βακτηρια τσαμπα. Αστο κανα μηνα - 40 μερες να τρεχει μονο του, και κανε τις μετρησεις σου και θα δεις οτι εχει στρωσει. Τοσο θελει ο κυκλος για να συμπληρωθει. Υστερα ριξε βακτηρια και την επομενη το ψαρι! Για καμια 15αρια μερες ταιζεις ελαχιστα και εισαι ενταξει! Εγω ετσι στρωνω τα δικα μου!

+1 συμφωνω κι εγω!

Παντως ειναι οντως πολυ ωραιο!!!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ούτε αυτό το ήξερα! Γιατί; Ευνοούμε την άλγη; Εγώ ξεκίνησα να βάζω λίπασμα προτού ακόμα στρώσουν τα ενυδρεία... :AAGGGHHH:

Γιατι αν τα φυτα σου δεν τα τραβιξουν ολα τα λιπασματα και μεινουν στο νερο σου θα εχεις αλγες.Ο μονος τροπος για να μη μεινουν στο νερο ειναι με αλλαγη νερου και αλλαγη νερου δεν κανουμε κατα το στρωσιμο.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εχουν περασει τωρα 40 μερες οι μετρησεις με τα στικ δεν δειχνουν καθολoυ ΝΟ2 ΝΟ3 ενω το ph απροσδιωριστως κοντα στο 8..

τα φυτα μου δεν ειναι ολα εν ζωη, μερικα κιτρινιζουν σιγα σιγα, μια καφετια ουσια καλυπτει το ξυλο και καποια φυτα! Τι κανω? Αν βαλω πχ το χερι μου φευγει ειναι σαν υπολειμμα του μυκητα η κατι τετοιο. Συν το οτι βλεπω κατι σαν αυγα στα τζαμια και πανω στα ξυλα. τα φωτα σας. Ψαρι δεν εχει μπει.

Link to comment
Share on other sites

εχουν περασει τωρα 40 μερες οι μετρησεις με τα στικ δεν δειχνουν καθολoυ ΝΟ2 ΝΟ3 ενω το ph απροσδιωριστως κοντα στο 8..

τα φυτα μου δεν ειναι ολα εν ζωη, μερικα κιτρινιζουν σιγα σιγα, μια καφετια ουσια καλυπτει το ξυλο και καποια φυτα! Τι κανω? Αν βαλω πχ το χερι μου φευγει ειναι σαν υπολειμμα του μυκητα η κατι τετοιο. Συν το οτι βλεπω κατι σαν αυγα στα τζαμια και πανω στα ξυλα. τα φωτα σας. Ψαρι δεν εχει μπει.

Με ποιον τρόπο το στρώνεις το ενυδρείο ; Η καφέ ουσία πιθανότατα να είναι καφέ άλγη. Τα αυγά μπορεί να είναι από σαλιγκάρια που έχουν έρθει με τα φυτά σου.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπε και ο dpap μάλλον αυγά απο σαλιγκάρια είναι!

Μπορείς να βαλεις καποια φωτο φιλε μου?

Link to comment
Share on other sites

φωτο αυριο!!

για το στρωσιμο αρχικα ξεκινησα με βακτηρια που εβαλα στην αρχη και τριμμενη τροφη ανα 4 μερες. Μετα σταματησα την τροφη κι απλα περιμενω...καταλαβα λαθος τις συμβουλες που μου εδωσαν στο παρον τοπικ? ισως.. :umm:

Έγινε επεξεργασία - Kuzuryuu
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

σημερα μπηκε ενας ψαρης, ενας κιτρινος splendens.

To βασικο μου πρόβλημα ειναι οτι τα φυτα σιγα σιγα ενα ενα κιτρινιζουν και πεθαινουν. Εχουν επιζησει τα :

Hygrophila polysperma, αλλα δεν αναπτυσσεται καθολου

Vallisneria, οχι τα αρχικα αλλα καποιες παραφυαδες τους

Και το μονο που εχει ζωηρο χρωμα και αναπτυσεται αλλα οχι και πολυ ειναι δυο ανουμπιες.

Ρωτησα εκει που πηρα τον Αβεσσαλώμ (ο ψάρης) και μου ειπε οτι φταιει ο φωτισμος, κι οτι στον κυβο δεν μπορω να βαλω φωτισμο καταλληλο κι οτι η λαμπα που εχω ειναι για κλαματα κλπ. Η λαμπα που εχω ειναι μια απλη λαμπα οικονομιας 9watt και την αναβω 8ωρες.

το φιλτρο το εχω ξαπλα και βαραει στο τζαμι το νερο και δεν φαινεται να τον ενοχλει, ειναι αρκετα ζωηρος.ολο βολταρει και κανει μαγκιες σε οτι επιπλεει (φυλλα και κατι φακες)

Έγινε επεξεργασία - Kuzuryuu
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις φωτο του ενυδρειου και τις ονομασιες των φυτων;

Link to comment
Share on other sites

Για συμπληρωσε την φορμα και βαλε φωτογραφιες των φυτων σου!

Η λαμπα σου ποσα κελβιν ειναι?

Για κλαματα ειναι αυτος που στα ειπε ολα αυτα,2 χρονια κρατουσα ενυδρειο με λαμπα οικονομιας και με δυσκολα φυτα μεσα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...