Jump to content

30Lt Μονομαχοενυδρείο, Ποιο Φίλτρο?


Kuzuryuu

Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : φυτα που κιτρινιζουν και πεθαινουν
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρείο: 30lt nano cube, στηθηκε πριν 2 μηνες

- Φωτισμός: 11watt (αντιστοιχη με 55 πυρακτωσεως), 6500kelvin, 685lm, 8ωρες τη μερα

- Βυθός και Υπόστρωμα: χαλαζιακή αμμος χοντρόκκοκη

- Διοξείδιο του Άνθρακα: -
- Οξυγόνο: -
- Φίλτρανση: 300lt/ωρα, περιπου 300ml χωρος κεραμεικο υλικο, και σφρουγγαρι μαυρο
- Φυτα: Vallisneria x 2, Anubia nana x2, Hygrophila polysperma x 1 ( ;) κι αλλα δυο βλασταρακια που δεν τα αναγνωριζω
- Ψάρια: Betta splendens
- Ρουτίνες: Αρχικα μολις στηθηκε ειχα βαλει μια φορα λίπασμα, και βακτήρια (Tropical)και αντιχλωριο (King British).ΑΠο τοτε τίποτα. Την πρωτη μερα που στηθηκε εβαλα το eSHa 2000 αντιχλωριο για την αλλαγη. Ταιζω δυο φορες τη μερα με bloodworms. Αλλαγή δεν εχω κανει ακομα εκτος από την πρώτη οταν μπήκε το ψάρι.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 8,5
- KH: 40
- GH: 10
- ΝΗ3/NH4: (Αμμωνία/Αμμώνιο):-
- ΝΟ2: (Νιτρώδη):0
- ΝΟ3: (Νιτρικά):10
- PO4: -
- Fe: -
- CO2: -
- Θερμοκρασία:

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:
-Strips: ferplast Multistick tester
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Φυτού:
- Ιστορικό Φυτού:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει:
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών των ψαριών και των φυτών:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
φωτος ανεβαζω σε κανα διωρο δεν μπορω απο εδω που ειμαι
ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Έγινε επεξεργασία - Kuzuryuu
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα φιλε μου! :)

Πριν σου απαντησουν οι ειδικοι...εγω αυτο που βλεπω τωρα που διαβαζα το θεμα σου ειναι οτι εχεις πολυ σκληρο νερο!

ph 8.5 και kh 40?

Μαλλον αυτο ειναι συν το οτι τωρα που εβαλες το ψαρακι και θα πεσει και τροφη και περιτωματα κλπ. θα τραφουν και τα φυτα....

Αλλα kh 40 ειναι παρα πολυ.... :)

Link to comment
Share on other sites

Βαλε και καμια φωτο.... :) :)

Link to comment
Share on other sites

οι φωτος ειναι αυτες:

IMAG0847_zps125ffcfb.jpg

IMAG0846_zps8ffa46a8.jpg

IMAG0844_zps87e73823.jpg

IMAG0848_zpsc6f90e46.jpg

RIP..το ψαρι ηταν πολυ ζορικο ολο σπιντες και βολτες κλπ. Σημερα το βρηκα εξω απο τη γυαλα. Ειχε ενα κενο εκει που βιδωνει το φωτιστικο και απο εκει πηδηξε..και δεν χωραει καν το δαχτυλο μου απο εκεινο το κενο. απογοητευση

τα στικς που εχω ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν μετρανε τιποτα σωστα. αλλα ειμαι πλεον επισημα αφραγκος και βλεπουμε...ποτε θα ξαναμπει ψαρι και αν εχω χρημα για υγρα τεστ..γιατι στικ δεν ξαναπαιρνω

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλημερα και χρόνια πολλά, δεν θέλω να σε απογοητευσω αλλα με μια πρώτη ματια φαίνεται οτι οι συνθηκες του ενυδρείου σου δεν ηταν και οτι καλυτερο για να υπάρχει ζωη γενικώς(φυτά και ψάρια). Κάνε υπομονή και όταν μπορέσεις, να φτιάξεις κάτι ξεκινώντας με σωστότερες βάσεις. Μην απογοητεύεσαι, την επόμενη φορά θα τα καταφέρεις. :)

Έγινε επεξεργασία - Μιχάλης
Link to comment
Share on other sites

ωραια, οι συνθηκες δεν ηταν καλες, αλλα αυτο ειναι τοσο γενικολογο που δεν με βοηθα σε κατι. ευχαριστω παντως!!!

Link to comment
Share on other sites

Κριμα για το ψαρακι σου!

Τωρα μεχρι να ξαναπαρεις αλλο θα πρεπει καπως να κρατησεις την βιολογια του φιλτρου σου γιατι αλλιως θα τη χασεις και θα πρεπει να ξαναστρωσεις το ενυδρειο απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκουν το ελάχιστο , ανεπαίσθητο κενό και πηδούν απ ' έξω . Στο παρελθόν έχασα δύο guppy έτσι . Όσον αφορά την άλγη σου δές εδώ : http://www.aquazone.gr/forums/topic/80879-seaaao-aeoeiy-iaaniy/ καθώς και για τα betta εδώ : http://www.aquazone.gr/forums/topic/36770-betta-splendens-regan-1910/?p=323429#entry323429 .

Το μόνο σίγουρο είναι ότι από τα λάθη μας μαθαίνουμε αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να συναντήσουμε κάτι διαφορετικό από αυτά που γνωρίζουμε και να ξαναχάσουμε ψάρι . Πρόσφατα έχασα χρυσόψαρο το οποίο δεν κατάφερα ούτε μήνα να κρατήσω . Μην σε παίρνει από κάτω και μην το εγκαταλείψεις .

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν αποφασίσεις να το αδειάσεις για να καθαρίσεις την άλγη , υπάρχει τρόπος να μην χάσεις τα ξύλα και τα υγιή φυτά σου . Δεκαεννέα μέρη νερό και ένα μέρος χλωρίνη . Βούτηγμα για πέντε λεπτά με το ρολόι , καλό ξέπλυμα με τρεχούμενο νερό βρύσης και βούτηγμα σε νερό με αντιχλώριο πέντε - έξι φορές έως ότου βεβαιωθείς ότι απομακρύνθηκε το χλώριο ( μυρωδιά ) . Τα πέντε λεπτά βέβαια αφορούν φυτά όπως οι ανούμπιες , φυτά δηλαδή με χοντρό - ανθεκτικό φύλλωμα .

Έπειτα μπορείς να τα διατηρήσεις σε κουβά με αποχλωριωμένο νερό έως ότου ξαναστήσεις το ενυδρείο σου . Για την βιολογία σου έχω μια λύση αλλά δεν ξέρω και αν είναι σωστή . Αυτό που θα έκανα εγώ δηλαδή θα ήταν να πάρω νερό από το ενυδρείο μου σε ένα κουβά και να βάλω το φίλτρο μου μέσα στο νερό αυτό να λειτουργεί ώστε να υπάρχει ροή στο φίλτρο .

Προσωπικά εφάρμοσα την ανωτέρω τακτική στα ξύλα - φυτά μου ( ανούμπιες ) διότι άδειασα και απολύμανα την δεξαμενή μου καθώς και το φίλτρο μου .

Link to comment
Share on other sites

Θα προχωρούσα σε άδειασμα και καθαρισμό μια και από ότι είδα η άλγη σου είναι αρκετή μέσα στην δεξαμενή σου . Στην περίπτωση που έχουμε στο τζάμι την ξύνουμε και φεύγει αλλά εσένα έχει απλωθεί - καταλάβει όλο το βυθό σου . Βέβαια είναι πάντα στην δική σου κρίση πώς θα προχωρήσεις .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Γεια χαρά!

 

Πέντε χρόνια μετά αποφάσισα να ξαναστήσω το ενυδρείο. Λίγο πιο προσεκτικός αυτή την φορά αλλά όχι και εντελώς...Γέμισα μετρώντας την χωρητικότητα και είδα ότι πήρε 22,5 λίτρα νερό. Πέντε κιλά μαύρο χαλαζιακό χαλίκι, η ρίζα που είχα στο προηγούμενο στήσιμο. Πήγα σε ένα μαγαζί στην Πάτρα να πάρω ένα φυτό και μου έδωσε μια ανούμπια τίγκα στην Άλγη..αυτή την  "Μαύρη τριχοειδής άλγη (BBA)" όπως την διάβασα στο σχετικό τόπικ εδώ.

 

Μου είπε:

"-δεν είναι τίποτα αυτή η άλγη φεύγει μόνη της

 -μήπως κάνω κακή αρχή;

 -μην φοβάσαι μια χαρά θα πάει"

 

και με το που ήρθα σπίτι μπήκα να διαβάσω και τα είδα. Έβγαλα το φυτό και το ψέκασα με οξυζενέ. Κοκκίνισε ένα μεγάλο ποσοστό της. Τώρα το ξανάβαλα στο νερό (Ψάρι δεν έχει μέσα) Στο φόρουμ διάβασα που λέει να μπει τοπικά οξυζενέ. Αυτό σημαίνει να βγάζω έξω το φυτό κάθε φορά; Ή αν βάζω μια ποσότητα στο νερό για κάποιες μέρες θα καθαρίσει;

 

Έχω βάλει μέσα κι αυτό: zLKMyfk.jpg

 

στο φιλτράκι (resun magi 200) έκοψα στην μέση το σφουγγάρι κι έβαλα κεραμικό, δεν ξέρω αν έκανα σωστά ή αν πρέπει να ξαναβάλω το σφουγγάρι στην θέση του.

 

i9Z0f6B.jpg

 

τα φώτα σας...

 

ΥΓ:  1.έχει νόημα να αναζητήσω μπόλι; Δεν ξέρω καν την διαδικασία αλλά υποθέτω ότι πρέπει να βάλω βιολογικό υλικό από ήδη στημένο ενυδρείο. Το φιλτράκι μου χωράει ελάχιστα υλικά. Λέω να βάλω ένα χρυσόψαρο για αρχή μόλις καθαρίσει αυτή η άλγη και μόλις περάσει κανένας μήνας να βάλω τον μονομάχο

 

2. Μου πρότεινε να βάλω μέσα pleco με τον μονομάχο ότι δεν γίνεται πάνω από 5 εκατοστά και δεν έχει κανένα θέμα. Είχε και έναν μονομάχο σε ένα ενυδρείο γεμάτο με guppy και εναν pleco και λέει δεν είχε κανένα θέμα συμβίωσης.

 

 

 

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Kuzuryuu
Link to comment
Share on other sites

Πάρε υγρά τεστ για μετρήσεις, αμμωνία (NH4), νιτρώδη (NO2), νιτρικά (NO3), πάρε μπόλι. Ξεκινάς να μετράς, στην αρχή θα ανέβει η αμμωνία, μετά τα νιτρώδη και τέλος τα νιτρικά, όταν θα έχουν μηδενίσει τα 2 πρώτα και μετράς μόνο νιτρικά τότε είναι στρωμένο και έτοιμο για ψάρι. Πλέκο σε 30 lt και να μην ξεπερνάει τα 5 cm δεν ξέρω να υπάρχει. Επιπλέον τα λίτρα είναι οριακά για μονομάχο. Το fungistop γιατί το έβαλες;Αφού δεν έχεις κάποιο ψάρι μέσα τώρα πόσο μάλλον να έχει κολλήσει κάποιο μύκητα. Την ανούμπια κακώς την αγόρασες με άλγη πάνω, είναι υποχρεωμένος να τα δίνει καθαρά τα φυτά, δλδ αν είχες στρωμένο ενυδρείο και απλά πρόσθετες την εν λόγω ανούμπια γιατί να κινδύνευαν και τα άλλα φυτά γεμίσουν άλγη; Μην βάλεις οποιοδήποτε ψάρι μέσα για αρχή μέχρι να στρώσει!

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος gallos έγραψε:

Πάρε υγρά τεστ για μετρήσεις, αμμωνία (NH4), νιτρώδη (NO2), νιτρικά (NO3), πάρε μπόλι. Ξεκινάς να μετράς, στην αρχή θα ανέβει η αμμωνία, μετά τα νιτρώδη και τέλος τα νιτρικά, όταν θα έχουν μηδενίσει τα 2 πρώτα και μετράς μόνο νιτρικά τότε είναι στρωμένο και έτοιμο για ψάρι. Πλέκο σε 30 lt και να μην ξεπερνάει τα 5 cm δεν ξέρω να υπάρχει. Επιπλέον τα λίτρα είναι οριακά για μονομάχο. Το fungistop γιατί το έβαλες;Αφού δεν έχεις κάποιο ψάρι μέσα τώρα πόσο μάλλον να έχει κολλήσει κάποιο μύκητα. Την ανούμπια κακώς την αγόρασες με άλγη πάνω, είναι υποχρεωμένος να τα δίνει καθαρά τα φυτά, δλδ αν είχες στρωμένο ενυδρείο και απλά πρόσθετες την εν λόγω ανούμπια γιατί να κινδύνευαν και τα άλλα φυτά γεμίσουν άλγη; Μην βάλεις οποιοδήποτε ψάρι μέσα για αρχή μέχρι να στρώσει!

 

Καλημέρα! Πάρε υπ' όψιν ότι είμαι εντελώς αρχάριος και χωρίς βοήθεια οπότε κάνω και λίγο ότι μου πει ο πετσοπάς. Αυτός μου είπε να ρίξω το fungistop γιατί μάλλον αυτό ήθελε να πουλήσει. Αν βρω από στρωμένο ενυδρείο σφουγγάρι κάνει; Θα πάρω τα υγρά τεστ και βλέπουμε. Το μπόλι αν το βάλω χωρίς ψάρι δεν έχω θέμα να πεθάνουν οι μικροοργανισμοί ; 

 

Τώρα την ανούμπια να την πετάξω; Αν ξέρει κάποιος την διαδικασία για ενυδρείο χωρίς ψάρι ας βοηθήσει.Διάβασα και για ένα λίπασμα ότι βοηθάει η υπερδοσολογία. Εχω ένα της Tetra θα βοηθήσει αν το κάνω;

Έγινε επεξεργασία - Kuzuryuu
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Kuzuryuu έγραψε:

 

Καλημέρα! Πάρε υπ' όψιν ότι είμαι εντελώς αρχάριος και χωρίς βοήθεια οπότε κάνω και λίγο ότι μου πει ο πετσοπάς. Αυτός μου είπε να ρίξω το fungistop γιατί μάλλον αυτό ήθελε να πουλήσει. Αν βρω από στρωμένο ενυδρείο σφουγγάρι κάνει; Θα πάρω τα υγρά τεστ και βλέπουμε. Το μπόλι αν το βάλω χωρίς ψάρι δεν έχω θέμα να πεθάνουν οι μικροοργανισμοί

  

Τώρα την ανούμπια να την πετάξω; Αν ξέρει κάποιος την διαδικασία για ενυδρείο χωρίς ψάρι ας βοηθήσει. Διάβασα και για ένα λίπασμα ότι βοηθάει η υπερδοσολογία. Εχω ένα της Tetra θα βοηθήσει αν το κάνω;

 

Link to comment
Share on other sites

Ένα update για όποιον παρακολουθεί.

 

Το φυτό με την Άλγη ( anubia) το αφαίρεσα από το ενυδρείο και το διατηρώ emersed σε ένα κομμένο μπουκάλι νερού με χώμα κάτω και κλεισμένο με ζελατίνα, με 8 ώρες φως όπως και πριν. Έχω βάλει οξυζενέ σε ένα mini βαποριζατέρ (από τα tiger) και το ψεκάζω καθημερινά, αν και υποθέτω ότι και μόνο το ότι είναι έξω από το νερό θα παίξει ρόλο. Το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι κάποια φύλλα έχουν πολύ αδρή επιφάνεια σαν γυαλόχαρτο και διαφορετικό χρωματισμό. Σκέφτομαι να τα αφαιρέσω αλλά θα μείνει με δυο φύλλα.

 

Στο ενυδρείο τώρα: Έφτιαξα ένα τανινικό εκχύλισμα (250 μλ) από φύλλα δρυός, προσθέτοντας βραστό νερό σε ένα βάζο που περιείχε ξερά καθαρά φύλλα. Την επόμενη μέρα ήταν σχεδόν μαύρο. Τα φιλτράρισα και το έριξα στο ενυδρείο που ακόμα είναι άδειο και το φίλτρο τρέχει με υλικά τον άνθρακα που είχε κι ένα κομμάτι από φίλτρο πολυεστέρα (αυτό που μπαίνει στους απορροφητήρες) μόνο και μόνο για μηχανική φίλτρανση.

 

Έψαξα για μπόλι στην περιοχή μου και βρήκα. Σφουγγάρι έχει ο φίλος πιστεύω ότι θα κάνει. Θα το βάλλω στο φίλτρο μου και θα διατηρήσω την βιολογία με τριμμένη τροφή μέχρι να έρθει το ψάρι που παράγγειλα από την Κρήτη. Λογικά την Τρίτη θα είναι εδώ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Kuzuryuu έγραψε:

Ένα update για όποιον παρακολουθεί.

 

Το φυτό με την Άλγη ( anubia) το αφαίρεσα από το ενυδρείο και το διατηρώ emersed σε ένα κομμένο μπουκάλι νερού με χώμα κάτω και κλεισμένο με ζελατίνα, με 8 ώρες φως όπως και πριν. Έχω βάλει οξυζενέ σε ένα mini βαποριζατέρ (από τα tiger) και το ψεκάζω καθημερινά, αν και υποθέτω ότι και μόνο το ότι είναι έξω από το νερό θα παίξει ρόλο. Το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι κάποια φύλλα έχουν πολύ αδρή επιφάνεια σαν γυαλόχαρτο και διαφορετικό χρωματισμό. Σκέφτομαι να τα αφαιρέσω αλλά θα μείνει με δυο φύλλα.

 

Στο ενυδρείο τώρα: Έφτιαξα ένα τανινικό εκχύλισμα (250 μλ) από φύλλα δρυός, προσθέτοντας βραστό νερό σε ένα βάζο που περιείχε ξερά καθαρά φύλλα. Την επόμενη μέρα ήταν σχεδόν μαύρο. Τα φιλτράρισα και το έριξα στο ενυδρείο που ακόμα είναι άδειο και το φίλτρο τρέχει με υλικά τον άνθρακα που είχε κι ένα κομμάτι από φίλτρο πολυεστέρα (αυτό που μπαίνει στους απορροφητήρες) μόνο και μόνο για μηχανική φίλτρανση.

 

Έψαξα για μπόλι στην περιοχή μου και βρήκα. Σφουγγάρι έχει ο φίλος πιστεύω ότι θα κάνει. Θα το βάλλω στο φίλτρο μου και θα διατηρήσω την βιολογία με τριμμένη τροφή μέχρι να έρθει το ψάρι που παράγγειλα από την Κρήτη. Λογικά την Τρίτη θα είναι εδώ.

Φιλε μου, σταματα να ψεκαζεις το anubias με οξυζενε! Θα το καψεις! Μια- δυο, ενταξη, αλλα οχι και καθε μερα!

Απο τις φωτογραφιες ,που ειδα  (παλιες)- φαινεται οτι εχεις ανυπαρκτο φωτισμο.

Δεν βαζουμε τυρφη κ.α. "εκχυλισματα" , αν εχουμε ανθρακα στο φιλτρο!

Γιατι ολα αυτα τα "μαυρα τα νερα" ;

Αλλαγες νερου κανεις καθολου η ακομα στρωνεις το ενυδρειο(μερες; εβδομαδες;) ;

 δεν μπορω να καταλαβω τι θελεις να φτιαξεις... Βιοτοπικο; Φυτεμενο; ή λιγο απ΄ολα; Ποια φυτα θα μεινουν με δυο φυλλα; Με μπερδεψες.

Εχεις πολυ σκληρο νερο. Εκτος απο τ anubias και vallisneria (μπορει microsorum) δεν θα αντεξει κανενα αλλο φυτο(και με 22-25 lumen/l).

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο αυτή την φορά το γέμισα με απεσταγμένο νερό για να αποφύγω την υψηλή σκληρότητα. Τον άνθρακα τον έβγαλα πριν βάλω τις τανίνες αν και δεν το ήξερα ότι δεν ενδείκνυται.

 

Όσο αφορά στο τι ενυδρείο θέλω να κάνω...ένα ενυδρείο που να φιλοξενήσει ένα μονομάχο αξιοπρεπώς με κάποια φυτά, τώρα αν θα είναι σε κάποια από τις κατηγορίες που αναφέρεις (βιοτοπικο κλπ) δεν ξέρω.  Για το blackwater το διάβασα στο προφίλ του μονομάχου εδώ στο φόρουμ ότι του κάνει καλό, αλλά το είδα επίσης και σε άλλες ιστοσελίδες και σε βίντεο. Αν είναι πρόβλημα δεν ξαναβάζω και με τις αλλαγές θα φύγει.

 

Φως έχω παραγγείλει ένα άλλο φωτιστικό για το ενυδρείο μου. Αυτό: https://www.ebay.com/itm/Super-Slim-Aquarium-LED-White-Blue-Freshwater-Tropical-Fish-Tank-Light-4W-6W-8W-/162102506898?varId=461063386017&txnId=1775963986006

 

Τώρα αν κι αυτό δεν κάνει, πάμε για άλλο. Ως τότε η είμαι ανοιχτός σε προτάσεις για κάποιον άλλο λαμπτήρα στο φωτιστικό μου μεχρι να έρθει το κινέζικο (αν κάνει κι αυτό). Στα ποσά lm να πάω;

 

Για το φυτό: το ψεκάζω και μετά ξεπλενω τα φύλλα αλλά αν είναι να καεί οκ το κόβω. Αυτό που έδινε την αδρή υφή στα φύλλα τρίβεται και φεύγει σιγά σιγά και τα φυλλα καθαριζουν. Με αυτό που έγραψα στην προηγούμενη ανάρτηση εννοούσα ότι αν αφαιρέσω από την προσβεβλημένη με άλγη ανουμπια τα φύλλα που έχουν προσβληθεί και έχουν άσχημη εμφάνιση, τότε το Φυτό θα μείνει τελικα με δύο φυλλαράκια όλα κι όλα.

 

Το ενυδρείο ούτε στρώνει ούτε ψάρι έχει, αλλαγές στο νερό δεν κάνω γιατί δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος. Υπάρχει; 

 

Έλεγα να πάω για στρώσιμο με τροφή αλλά αφού βρήκα μια ακρη για μπολι είπα  να  περιμένω να πάρω από έναν λίγο δυσεύρετο χομπίστα σε ένα διπλανό χωριό και να ακολουθήσω τις οδηγίες που διάβασα εδώ μέσα για το μπολιασμα . 

 

Συγνώμη για την άγνοια, προσπαθώ να διαβάσω και να βελτιωθώ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Kuzuryuu έγραψε:

Το ενυδρείο αυτή την φορά το γέμισα με απεσταγμένο νερό για να αποφύγω την υψηλή σκληρότητα. Τον άνθρακα τον έβγαλα πριν βάλω τις τανίνες αν και δεν το ήξερα ότι δεν ενδείκνυται.

 

Όσο αφορά στο τι ενυδρείο θέλω να κάνω...ένα ενυδρείο που να φιλοξενήσει ένα μονομάχο αξιοπρεπώς με κάποια φυτά, τώρα αν θα είναι σε κάποια από τις κατηγορίες που αναφέρεις (βιοτοπικο κλπ) δεν ξέρω.  Για το blackwater το διάβασα στο προφίλ του μονομάχου εδώ στο φόρουμ ότι του κάνει καλό, αλλά το είδα επίσης και σε άλλες ιστοσελίδες και σε βίντεο. Αν είναι πρόβλημα δεν ξαναβάζω και με τις αλλαγές θα φύγει.

 

Φως έχω παραγγείλει ένα άλλο φωτιστικό για το ενυδρείο μου. Αυτό: https://www.ebay.com/itm/Super-Slim-Aquarium-LED-White-Blue-Freshwater-Tropical-Fish-Tank-Light-4W-6W-8W-/162102506898?varId=461063386017&txnId=1775963986006

 

Τώρα αν κι αυτό δεν κάνει, πάμε για άλλο. Ως τότε η είμαι ανοιχτός σε προτάσεις για κάποιον άλλο λαμπτήρα στο φωτιστικό μου μεχρι να έρθει το κινέζικο (αν κάνει κι αυτό). Στα ποσά lm να πάω;

 

Για το φυτό: το ψεκάζω και μετά ξεπλενω τα φύλλα αλλά αν είναι να καεί οκ το κόβω. Αυτό που έδινε την αδρή υφή στα φύλλα τρίβεται και φεύγει σιγά σιγά και τα φυλλα καθαριζουν. Με αυτό που έγραψα στην προηγούμενη ανάρτηση εννοούσα ότι αν αφαιρέσω από την προσβεβλημένη με άλγη ανουμπια τα φύλλα που έχουν προσβληθεί και έχουν άσχημη εμφάνιση, τότε το Φυτό θα μείνει τελικα με δύο φυλλαράκια όλα κι όλα.

 

Το ενυδρείο ούτε στρώνει ούτε ψάρι έχει, αλλαγές στο νερό δεν κάνω γιατί δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος. Υπάρχει; 

 

Έλεγα να πάω για στρώσιμο με τροφή αλλά αφού βρήκα μια ακρη για μπολι είπα  να  περιμένω να πάρω από έναν λίγο δυσεύρετο χομπίστα σε ένα διπλανό χωριό και να ακολουθήσω τις οδηγίες που διάβασα εδώ μέσα για το μπολιασμα . 

 

Συγνώμη για την άγνοια, προσπαθώ να διαβάσω και να βελτιωθώ

Τωρα καταλαβα:)

1- Σκετο απεσταγμενο νερο δεν κανει ουτε για ψαρια,ουτε για φυτα, ουτε για βακτηρια. Δεν θα επιβιωσει τιποτα μεσα....

Εξαρταται απο το τι σκληροτητα νερου,  θελεις να φτιαξεις , κανεις μιξ - απεσταγμενο(Α/Ο) με νερο βρυσης.

2- στο φωτιστικο δεν υπαρχει πληροφορία, πόσα lumen βγαζει. Led με led εχουν μεγαλη διαφορα.

3- το ενυδρειο στρωνεις ετσι ή αλλιως. Μην νομιζεις, οτι απο την στιγμη ,που θα βαλεις ενα σφουγγαρικι με βακτηρια, την αλλη μερα ειναι στρωμενο! ΛΑΘΟΣ!

Πρεπει να περασουν αρκετες μερες, για να αποικισουν τα βακτηρια το ενυδρειο σου(1-2 εβδομαδες).

Αν ο φιλος σου μπορει να σου δοσει κανα μισο ποτηρι "ζωντανο" siporax(ή κ.αλλο), ακομα καλυτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Kuzuryuu έγραψε:

https://www.ledeshop.gr/product/2773/led-proboleas-smd-slim-leykos-10w-6000k-fl5760-

 

Κάτι τέτοιο πως φαίνεται? 850 Lumen.  

 

 

 

Αυτο φτανει για φυτα ενυδρειου χαμηλων απαιτησεων.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω το εξής προβλημα: το φίλτρο ενώ λειτουργουσε στην αρχή με δυνατή ροή, τώρα πιά ίσα που σταζει το spray bar. Το  βγαζω,  καθαρίζω λιγο το φίλτρο ξαναδουλευει δυο μέρες. Μετά πάλι τα ίδια. Τι κάνω λάθος; Μέσα έχει μακαρόνι μεσα σε ενα καλσονάκι. Το υλικό δεν ειναι πιεσμένο. Τί κάνω; Να βάλω άλλο φίλτρο μεγαλύτερο; Στην αρχή λέω ωραία να μην τον ενοχλεί το ρεύμα αλλά τώρα παραέχει γίνει νομίζω το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...