Jump to content

tsaftsouf

Recommended Posts

Παιδια εχω την εξης απορια. Σε ελληνικα σαιτ για ενυδρεια λενε οτι το ριο 300 ειναι 300λτ μικτα. Στο αγγλικο σαιτ της Juwel http://www.juwel-aquarium.co.uk/Products/Aquariums/Rio-Line/Rio-125-UK-black.html#!juwel-000000000000007320 λεει οτι ειναι 350λτ. Με διαφορες φορμες υπολογισμου λιτρων ενυδρειου που βρηκα ολες μου εβγαζαν οτι στις διαστασεις 121Χ51Χ66 τα λιτρα ειναι 407 μικτα κ 365 περιπου καθαρα. Ξερει καποιος τι ισχυει τελικα;

Link to comment
Share on other sites

Απο όσο γνωρίζω η juwel αναφέρει καθαρά λίτρα. Απο την άλλη δεν μπορείς να υπολογισεις τα καθαρά λίτρα πριν γεμισεις πραγματικα το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Απο όσο γνωρίζω η juwel αναφέρει καθαρά λίτρα. Απο την άλλη δεν μπορείς να υπολογισεις τα καθαρά λίτρα πριν γεμισεις πραγματικα το ενυδρείο.

Ετσι ειναι οπως τα λες αφου πιο πανω ειπα οτι μου βγαινει "365λτ περιπου". Δεν καταλαβαινω ομως γιατι στην Ελλαδα βαφτηζονται 300λτ. Ειπαρχει καποια διαφορα; Κ εκτος αυτου σε καποια σαιτ ελληνικα δινουν διαστασεις διαφορετικες ως προς το υψος. Αγγλικο σαιτ 66εκ. Ελληνικο σαιτ 62εκ.

Καποιος που εχει το συγκεκριμενο ενυδρειο θα μπορουσε να με διαφωτησει; Η εστω καποιος που γνωριζει τι παιζει. Ρωταω γιατι ενδιαφερομαι να στησω δισκαδικο η θαλλασινο κ τα λιτρα ειναι μειζωνος σημασιας...

Link to comment
Share on other sites

Το λεει και το ονομα του, Rio 300. Eαν το γεμισεις με νερο μεχρι την γραμμη που δειχνει στο αυτοκολλητο και αφαιρεσεις τον ογκο του φιλτρου, ειναι περιπου 300 "καθαρα".

Εξωτερικα απο την βαση μεχρι το τελος του καπακιου το υψος ειναι 61,5.

Το αγορασα μεταχειρισμενο και ειχε δισκους μεσα.

Έγινε επεξεργασία - panik
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...